Bylinky: Bylinkový čaj z heřmánku a divizny

11. července 2009 v 14:20 | Petra |  Ekozahradničení
Na zahrádce je právě v plném květu divizna a heřmánek. Z čerstvých květů jsem si udělala čaj, který jsem osladila letošním první medem. A čeká mne sběr a sušení - toť strýček na zimní období nachlazení.

Divizna velkokvětá, které se lidově říká třeba také Áronova hůl, má ráda slunná stanoviště a vápnitou, propustnou půdu chudou na živiny. Bylinu jsem nikdy nevysévala, vždycky mi na zahrádně nějaká sama vyroste. Jedná se o dvouletou rostlinu, v prvním roce můžete sbírat listy. Je dobré sušit diviznu na vzduchu. Zajímavost je, že léčivost květů je spojena se žlutým barvivem. Proto při sušení květy nesmějí zhnědnout!

Kromě léčivých účinků jsou květy v zahradě výhodou, protože lákají hmyz.

Listy se používali jako vložka do bot. Lodyha, která se namočí oleje nebo jiného tuku, slouží jako pochodeň - dlouho hoří a má měňavé barvy. (Zatím jsem nezkoušel, ale po odkvětu zkusím!)

Napařování obličeje nad vývarem z květů prý změkčuje a zklidňuje kůži. Silný nálev pak zjasňuje plavé vlasy.

Čaj z květů divizny se používá při úporném kašli, zahlenění a chrapotu. Podobně čaj z listů je dobrý proti nachlazení, ale je třeba jej přecedit přes jemné plátno, protože chloupky divizny mohou být v ústech velmi nepříjemné.

Jako u všeho "zdravého" platí - užívat s mírou, protože všechny části divizny jsou mírně jedovaté.

Heřmánek má rád taktéž slunná místa a lehkou propustnou půdu. Jedná se o vytrvalou, stálezelenou bylinu. Květy se sbírají, když jsou zcela otevřené. O heřmánku se málo ví, že neléčí pouze lidi, ale také pomáhá rostlinám. Jeho sousedství prý zlepšuje odolnost ostatních rostlin a udržuje v kondici. Podobně působí též postřik odvarem z celé rostliny. Vývar je též dobrý do kompostu pro urychlování zrání. Vývar z květů je zdrojem výrazného žlutého barviva.

V kosmetice jsou známy koupele - vývar z květů zmírňuje záněty a také únavu, přináší celkové uvolnění, relaxaci. Navíc zesvětluje vlasy. Jistě také znáte heřmánkové polštářky.

Čaj z heřmánku uvolňuje napětí a posiluje tělo i mysl.

Zdroj informací o bylinkách: BREMNESSOVÁ, Bylinář, Fortuna Print.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | E-mail | Web | 8. října 2013 v 19:55 | Reagovat

Umývání vlasů heřmánkem pro zesvětlení je klasika, A navíc jako bonus vlasy pak krásně voní

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama