Zásady biozahradničení: Přilákejte přirozené predátory

4. července 2009 v 17:03 | Petra |  Ekozahradničení

Živočichové, kteří mohou na zahrádce působit škody tím, že jim chutná něco, co pak nestihnete ani sklidit, mají svoje přirozené predátory, které je potřeba na zahrádku přilákat a zabydlet. Některé "kombinace" samozřejmě všichni známe. Larvy slunéček sedmitečných milují mšice (ostatně zkoušela jsem to na čilipapričce obsypané mšicemi, nad kterou jsem málem zlomila hůl, když tu jsem v trávě zahlédla larvu slunéčka, kterou jsem deportovala na dovolenou na svoji čilipapričku na schodišťové římse, během dne nebylo po mšicích ani stopy).


Mšice ale milují také škvorové, kterým můžeme vytvořit škvoří domečky (zavěšený květináč vyplněný slámou nebo senem, zavěšený dnem vzhůru ke kmenu stromu) - škvoři se v nich ubytují a můžete je pak přenášet podle potřeby k napadeným rostlinám. Podobné útulky můžete vyrobit pro včelky samotářky, které nežijí v úlech (je jich u nás více jak šest set druhů - viz článek v časopise Naše příroda 2/2008), stačí provrtat kus starého trámu nebo špalek vrtákem na několika místech a udělat tak malé chodbičky, o zbytek se včelky postarají.

Dobrými pomocníky v zahrádce jsou také hadi a ještěrky, které ubytujete v haldě listí, větví a kamenů. Vyrobit pro ně můžete také tzv. hadník.

Ale i takový "zaházený kout" plný kamenů, větví a křoví někde
v zahradě je hotový hotel pro vaše pomocn

íky a navíc není vůbec složitý na výrobu i údržbu!
Podobné skuliny a úkryty miluje ježek, který je asi nejúspěšnějším konzumentem slimáků (nepočítáme-li kachnu "indický běžec", kterou si někteří biozahrádkáři na slimáky pořizují). Nezdá se to, ale takový hlemýžď zahradní si libuje v konzumaci slimáčích vajíček. Fenomén slimáků je samozřejmě složitý. Je dobré si ale uvědomit dvě zásadní věci - za prvé: to, že se nepůvodní druh slimáka přemnožil v naší přírodě, je způsobeno tím, že jsme ho sem my zatáhli - je to daň za naší dychtivost po čerstvém křupavém salátku v lednu a jahodách v únoru.
V přírodě má slimák své nezastupitelné místo, stará se o konzumaci tlejících a zavadajících rostlin i těl živočichů a přetváří je tak na životodárný humus. Na prvním místě bychom tak neměli vidět zločince a likvidátora našich úžasných výpěstků. Navíc, jak se uvádí v knížce "Kooperace s přírodou", je hodnota života ve slimákovi stejná jako hodnota života v ježkovi. Za druhé: pokud to je opravdu nutné a my musíme slimáky z naší zahrádky odstranit smrtí, přemýšlejme o tom, jak to uděláme. Solení a leptání opravdu není hodno rukou člověka. Jako rychlá smrt se například uvádí přeseknutí nebo spaření. Možná by bylo také dobré vědět, že mrtvá těla slimáků údajně lákají jejich bratříčky k hostině, takže vylijete-li je na kompost, může se stát, že tam budete mít záhy slimáky z celého okolí. Podobné to bude s tzv. pivními
pastmi - slimáci milují pivo a jelikož mají velmi dobrý čich, tak se za ním poplazí i od sousedů. Při "boji" se slimáky můžete použít tzv. metodu obětních rostlin - tzn. už při výsadbě budete počítat s tím, že saláty sázíte pro slimáky, protože chcete, aby vám třeba vyrostly cukety. To ovšem samozřejmě nefunguje pokud máte na zahrádce přímo slimáčí kolonie. Další metoda je publikována v knížce Zdravá zahrada a spočívá ve využívání slimáků v kompostovacím procesu (myšleno živých!).
Mnoho zahrádkářů používá různé jedy na plže. Myslím, že je již dnes obecně známé, že jsou velmi nebezpečné pro většinu živočichů pohybujících se po zahradě a nacházet těla mrtvých ježků není nic příjemného. O důsledcích na lidské zdraví (to fyzické, ale i duchovní) nemluvě. Existují přípravky, které jsou do jisté míry bezpečné. Jsou to tzv. parazitické hlístice nebo granule Ferramol, které obsahují sloučeniny železa. Tyto oba přípravky jsou smrtelné pro slimáky, ale neškodné ostatním živočichům. Sama však v otázce slimáků v praxi teprve tápu …
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 veronika veronika | 16. dubna 2012 v 15:56 | Reagovat

Ferramol je bezpečný pro drobné savce a přitom velmi účinný proti slimákům, zároveň působí i jako hnojivo. můžu doporučit pro přemnožená léta, kdy i ježek začíná být obézní!

2 Caramilla Caramilla | 16. dubna 2012 v 16:23 | Reagovat

[1]: Jo jo, přesně :-D

3 Milada Milada | 14. srpna 2012 v 8:53 | Reagovat

U nás fungují pivní pasti z PET lahví, slimáci se do nich stahují a rostlinky mají klid. Jednou za týden celý obsah liju na kompost (strašně to páchne) a nalíčím znovu - jedno pivo rozleju do třech pastí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama