Zásady biozahradničení: Přirozená vláha

4. července 2009 v 21:54 | Petra |  Ekozahradničení
V přírodní zahradě platí, že by mělo být udržování zahrady co nejméně náročné na vodní zdroje. Ideální je chytat všechnu dešťovou vodu do sudů nebo nádrže a využívat ji k zavlažování. Pamatujte, že rostliny, které si rozmazlíte každodenním zaléváním, nepřežijí vaši týdenní dovolenou. Rostliny, které budete držet zkrátka, se naučí si pro vláhu dojít samy a vytvoří si hluboké kořeny.

Dobré je také vytvoření zavlažovacích systémů přímo ke kořenům - ať už je to provrtané roura zakopaná v zemi, husí krky nebo kelímky bez dna zakopané u kořenů nebo deka položená do jezírka, která vede vláhu přímo ke kořenům vláhomilných rostlin - ocení to např. máta, meduňka, bazalka nebo salát. Na fotografii vidíte malé jezírko zabudované do skalky - bylinkové zahrádky. Do jezírka je položena stará deka, jejíž druhá část je zakopaná pod záhon. Funguje jako knot a vede za každého počasí dostatek vláky pro vlhkomilné rostliny.

Důležité je také vysazovat rostliny na místa, kde se jim bude dařit - na vlhčí místa v zahradě sázet ty, které potřebují mokro u kořenů a na suchá místa ty, které mají rády sucho. Další důležitou zásadou je co nejvíce vláhy zadržet - jistě znáte metodu mulčování. V horkých dnech to pro vás znamená, že rostliny mají dostatek vláhy a nemusíte je téměř vůbec zalévat. Mulčovat se dá senem, usušenou trávou (na fotografii vpravo), listy některých rostlin, ale i štěpkou nebo kůrou. Velmi dobré je také mulčování vytrhaným plevelem. Já se pokouším rostliny vysazovat tak, aby se mulčovaly navzájem - např. salát vyplní díry mezi jinými rostlinami úplně dokonale a je tam vláhy až dost.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama