Tipy pro ekozahradu: Zahradní nábytek

6. července 2009 v 19:29 | Petra |  Ekozahradničení
Na každé zahrádce musí být místo pro posezení pod širým nebem, stromem nebo slunečníkem. Na té naší je to zatím kopmplikované stavebními pracemi, ale minulý víkend jsme se přeci jen ubytovali venku pod lískou. Výběr nábytku pro posezení není úplně jednoduchou záležitostí.

Pokud přemýšlíme, na čem si v zahradě posedíme, musíme zvážit několik zřetelů.

1) Odolnost a trvanlivost nábytku - pokud už pořizujeme nový nábytek, měl by nám sloužit co nejdéle. Na zahradě bude vystaven letnímu počasí, které skýtá prudké slunce, silné lijáky a vítr.

2) Estetická hodnota nábytku - pro někoho důležitá, pro někoho možná ne. Ale mě se prostě plastový nábytek vůbec nelíbí.

3) Pohodlnost - například polohovací křesla vám umožní volit sklon opěradla podle aktuální potřeby. Opěrky jsou praktické pro odložení upracovaných rukou. Někdy je dobré si pořídit křesla s opěradlem, o které si můžete opříi i hlavu. Pozor také na kovové části nábytku, keré se na slunci nepříjemě rozpalují.

4) Vztah k životnímu prostředí. V této oblasti je několik stupňů. Nejlepší je stlouct prkýnka, která najdete po zahradě, nebo nařezat špalíčky. Dobré je i posezení na kládách. Další možností je nechat si nábytek vyrobit na zakázku z českého dřeva. Nevýhodou může být to, že dřevo po celý svůj život "pracuje", takže nábytek bude např. praskat. Plastový nábytek je vyroben z neobnovitelného zdroje energie. Nábytek z tropického dřeva může pocházet z nelegální těžby, která je bohužel na mnoha místech Země rozšířená. Mizí tak národní parky a cenné přírodní lokality. Navíc se těží pouze stromy z vysoko ceněného dřeva a ostatní les se vypaluje na další využití - zejména plantáže. Pokud váš výběr vyhrál nábytek z tropického dřeva, které je vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům, pohodlné a esteticky pěkné,

volte variantu s certifikátem FSC. Ten zaručí kupujícímu, že dřevo bylo vytěženo legálně, v místě těžby unguje trvale udržitelný způsob hospodaření v lese (tzn. např. že je les neustále obnovován novou výsadbou stromů) a dělníci pracovali v důstojných sociálních podmínkách. Více o tomto certifikátu se dozvíte např. na stránkách firmy JYSK, která u nás prodává nábytek s certifikací FSC. Nábytek, který jsme v JYSKu koupili my, je na fotografii:-) Kdyby tak bylo více času na něm odpočívat!

Nábytek s certifikátem FSC najdete i v sortimentu řeťezců ze zahradními potřebami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Crewell Crewell | Web | 6. července 2009 v 19:36 | Reagovat

No moc lidí sem asi echodí, ale mě to tu připadá zajímavý:-)

2 Petra Petra | Web | 6. července 2009 v 19:38 | Reagovat

Však je to tu taky úplně nový:-D Díky!

3 donlabuznik donlabuznik | 20. srpna 2018 v 23:55 | Reagovat

Vyloženě nábytek jsem si na zahradu nepořídil, ale chtěl jsem něco pohodlného na co si mohu lehnout a nasávat krásné atmosféry, která na našízahradě koluje. Proto jsem sáhl po zeleném lehátku z https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/zahradni-lehatka/zahradni-lehatko-siesta-nv2z

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama