Bylinky: Sušení bylinek je v plném proudu

14. srpna 2009 v 20:08 | Petra |  Ekozahradničení
Léto se pomalu chýlí ke svému konci. Na zahradě sleduji prvné podzimní změny, odstraňuji některé letní kytky, které už "dosloužily" a sbírám uzrálá semena. Bylinková zahrádka se podobala neprostupné džungli, tak jsme nastoupila s nůžkama. Bylinky jsme svázala do malých svazečků a z pokojíka udělala sušárnu. Suším hlavně mátu a libeček.


Při sušení je nejdůležitěší vybrat správné místo - musí být vzdušné a suché. Může to být třeba obýkák nebo půda. Sušit lze i venku, ale pouze ve stínu, sluníčko je pro bylinky moc horké a dokáže je popálit. Pokud sušíme na sítích nebo roštech, musíme bylinky často obracet, aby se vzduch dostal všude. Pod bylinky dáme čistý savý papír (používám ubrousek nebo kuchyňskou utěrku).
Bylinky musí být vždy v tenké vrstvě, aby se vzduch dostal všude.

Usušené bylinky uskladníme např. ve šroubovacích sklenicích - nesmí se dovnitř dostat žádná vlhkost. Uskladníme na tmavém místě nebo sklenice zajistíme tak, aby k bylinkám nešlo světlo.

A máme strejčka na zimu. Uvidíme, jak nám pak bylinky přijdou vhod. Ostříhané keříky pak ještě do podzimu znovu obrostou novou várkou...

Vše o sušení bylinek najdete zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama