Tipy pro ekozahradu: Je čas sbírat semena

4. září 2009 v 17:47 | Petra |  Ekozahradničení
Léto se přehouplo do své "babí" fáze a to je mimo sklizně také čas pro sbírání semen pro příští sezonu a sezony. Je to nejlepší způsob, jak mít semena z rostlin zvyklých růst ve specifických podmínkách naší zahrádky. A navíc nejlevnější způsob mít semena alespoň relativně "bio".

Některá semena může sbírat každý zahrádkář a některá mu jdou dokonce naproti.

Taková semínka lichořeřišnice se kutálejí a také sama rozsévají pro příští jaro. Pro semena afrikánů stačí ulomit jen pár suchých zralých květenství a máme příští sezonu afrikánové lány. Kromě klasických semen jsem letos objevila ale i další semenářské ráje - semena ostrožek - a to včetně kultivarů trvalkovitých, semena trvalých karafiátů, gazánií, bazalky, šalvěje, ředkvičky, rajčat, ...

Pokud se vám nechce semínka sbírat a pak znovu zasévat, tak je můžete nechat svému "osudu", sama se na jaře probudí, až přijde jejich čas a vy získáte rostliny třeba i o měsíc dříve než ze semen (i brzy z jara!) vysetých. Pro samovýsev je skvělý špenát, měsíček nebo lichořeřišnice. Z loňského kompostu se mi po záhonech ujalo pár statných a vynikajících rajčat - nechala jsem je růst divoce tam, kde sama začla růst... Dokonce to byly semenáčky z původních F1 hybridů a na kvalitě, chuti ani velikosti jim to nic neubralo.

Semena je třeba pořádně vysušit a suchá uložit do uzavřené nádoby, skladujeme v suchu. Doporučuji semena samozřejmě popsat, protože se stává, že se na jaře pak nemůžeme rozpomenout, co že to v té skleničce ukrývá za malé poklady:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Ulk Petr Ulk | E-mail | Web | 15. července 2013 v 14:35 | Reagovat

Osiva je potřeba sbírat včas, pokud se sklidí pozdě, tak je lepší osiva na další sezonu raději koupit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama