Netradiční rostliny: Novozélandský špenát (čtyřboč rozložitá)

2. listopadu 2009 v 19:43 | Petra |  Ekozahradničení
Máte-li rádi čerstvý špenát a chcete-li jej mít po ruce celé léto, doporučuji zkusit špenát novozélandský (Tetragonia tetragonioides). To, proč se botanicky jmenuje čtyřboč, poznáte při prvím výsevu. Malá rostlinka se totiž rozvětví zpravidla do čtyř stran - vytrvoří dlouhatánské šlahouny, na kterých můžete sklízet celé léto až do prvních silnějších mrazů čerstvé a lahodné lístky.


Výhoda této plodiny je v tom, že můžete špenát sklízet i v létě, když všechen jarní špenát setý vykvete a vy jej musíte oplakat.

Druhou výhodou je, že jeho lístky můžete sklízet pořád dokola, aniž byste tím rostlinu nějak "omezili". Ideálně jej několikrát za sezonu zaštípněte, krásně se pak větví do čtyř stran.

Třetí výhodou je, že se dá pěstovat ve smýšených kulturách - daří se mu např. pod rajčaty, kde má dost prostoru se plazit v místech, kde nic jiného neroste. Podobně dobře se mu daří pod ovocnými stromy.

Literatura uvádí, že se má špenát předpěstovat v malých květináčkách a vysadit ven až po zmrzlých. Když si ale koupíte sáček se semeny, uvádí se, že jej máte vysét v dubnu přímo na venkovní záhon. Zkoušela jsem letos obě varianty a rostliny vyseté přímo na záhon mi přišly silnější a daleko dříve jsem z nich mohla sklízet. Semenům v květináčcích se vůbec navíc nechtělo klíčit.

Na chuť je špenát podobný tomu pravému - setému.

Semínka se dají koupit. Pokud vypěstujete první rostliny, sbírejte si tvrdá semena z paždí listů sami. Z jedné rostliny jich budete mít opravdu hodně.

Hodně štěstí při pěstování!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alena Alena | E-mail | 21. května 2013 v 20:21 | Reagovat

Dobrý večer,
pokouším letos čtyřboč prvně, koupila jsem si sazeničky a studuju na netu, co a jak. Děkuju za tip na pěstování spolu s rajčaty, nevíte ale, jak je to s jinými rostlinami, bylinami? Můžu ji dát vedle fazolí, měsíčku, brokolice? A druhá věc - někde jsem narazila na doporučení zakrýt čtyřboč netkanou textilií, ale nemám s tím žádnou zkušenost. Bydlím na Šumavě, možná by se rostlině trochu tepla hodilo... Díky za odpověď i za hezký web,
Alena

2 Caramilla Caramilla | 21. května 2013 v 22:10 | Reagovat

[1]: Každá bylina má své dobré sousedy, takže je dobré vědět, co k čemu sadit. K brokolici to, co odpuzuje bělásky, to je třeba meduňka nebo máta. Saturejka třeba odpuzuje zase černé mšice a hodí se k fazolím. Měsíček se dává k malinám, rajčatům, jahodám. Aksamitník odpuzuje háďátka, takže se hodí k mrkvi, mečíkům ... Bazalka je perfektní k rajčatům a okurkám. K těm seju třeba i kopr. Cibule se pěstuje společně s mrkví, protože se vzájemně ochrání před škůdci. Levandule nevoní mravencům a mšicím a dává se k růžím nebo pivoňkám. Je to celá věda, doporučuju koupit nějakou publikaci, kde bude přehledná tabulka, většina knih o ekozahradničení tuto tabulku má. Byliny jsou v přírodní zahradě naopak nepostradatelné právě co do kombinace se zeleninou. Jak jsou aromatické, odpuzují různé škůdce a perfektně fungují. Já letos budu zkoušet bylinky i ve skleníku, kde zatím se škůdci bojuju.

3 Caramilla Caramilla | 21. května 2013 v 22:12 | Reagovat

[1]: jo a ta folie, z tou zkušenost nemám. Co jsem četla v nějakém časopise, tak by měla akumulovat teplo a tvořit mikroklima, aby se lépe sazeničkám dařilo. Podle mě to doporučení vychází z toho, že čtyřboč nemá ráda ranní mrazíky na jaře a tímto se ochrání, po zmrzlých už se pak textilie sundá a pěstuje se normálně (Teda moje domněnka:). Já už leta tuto rostlinu vůbec nevysévám, množí se mi samovýsevem, takže si myslím, že to zas s tou citlivostí na mrazíky nebude tak horké :-D Sklízím ji ještě i v říjnu. Přeji hodně zdaru.

4 Alena Alena | 21. května 2013 v 22:16 | Reagovat

[3]: Díky. Tak to s fólií nebudu hrotit, beztak mám zkušenost, že co u nás vyžaduje zvláštní péči, nevyplatí se pěstovat... Ještě by mě zajímalo - lezou vám na čtyřboč slimejši? Mně žerou i afrikány, které jim mají smrdět :(

5 Caramilla Caramilla | 21. května 2013 v 22:39 | Reagovat

[4]: Čtyřboč mi nežerou. Afrikány ano, vůbec nevím, kde se vzala ta "pověra", že jim afrikány mají smrdět, protože první co žrali vždycky byl salát, cukety a afrikány, rádi mají i měsíčky. CO nežerou, jsou rajčata, i když min. rok měl táta přemnožené ty španěláky a žrali i rajčata, holt, když je hlad...
Já jsem dnes musela použít už Ferramoll, pohužel jich je letos hodně a neměla bych jediný salát ani cuketu a přijde mi ekologičtější zabít slimáky a mít vlastní biozeleninu než nechat zeleninu slimákům a jít si ji koupit do Lidlu :-x

6 Andrea Andrea | E-mail | 22. února 2014 v 11:02 | Reagovat

Čtyřboč jsem měla loni poprvé a musím říct, že je to za "málo peněz, hodně muziky". Nepotřebuje téměř žádnou péči a je z něho hromada úrody. Letos sázím zas. :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama