Opravdu přírodní kosmetika?

28. listopadu 2009 v 10:39 | Petra |  Inspirace / recenze
Přírodní extrakty, výtažky a ingredience, to je věc, bez kterých si dnes na světovém trhu kosmetika "ani neškrtne". Vzdálili jsme se přirozenosti a přírodě - a ono nám to začíná chybět. Kosmetické firmy mají neuvěřitelný nos na to, co zákaznice "oblbne" (Víte například, že celulitidu "vymyslela" jedna - raději nejmenovaná - kosmetická firma, aby na ni mohla začít vyrábět (nefunkční) krémy?). Proto se na nás valí ze všech regálů a katalogů zaručeně přirozené a přírodní kosmetiky. Které jsou ale opravdu přírodní? Které neobsahují ropné produkty (např. parafíny, silikony, parabeny, formaldehydy atp.)? Které nebyly při své výrobě testovány na zvířatech? Jaká loga jsou věrohodná a jaká jen vymyšlené značky? Existuje mnoho značek, ale jen některé jsou věrohodné a hlavně kontrolované.


Co je přírodní kosmetika a jak se liší od té konvenční?
Obecně vzato, přírodní kosmetika by měla obsahovat pouze nebo převážně přírodní ingredience, tedy takové, které pocházejí z rostlin nebo minerálů. Jednotlivé standardy přitom připouštějí různé procento zastoupení syntetických složek, obvykle od 0% do 30%.
Používání ropných derivátů, syntetických barviv, parfémů a konzervantů je zakázáno.
Konvenční kosmetiky se dnes často tváří jako přírodní (nabízejí zákaznicím zaručeně přírodní a senzačně účinné výtažky z různých "nesmyslných" rostlin, jednotlivé firmy se předhánějí v originálních nápadech), ale procento přírodních látek ve výrobku může být např. 0,01%, přičemž zbytek tvoří konvenčně využívané "nepřírodní látky". Přísně vzato však i takováto kosmetika je přírodní, neboť ropa je také z přírody :-)

Co znamená "kosmetika netestovaná na zvířatech"?
Většina kosmetiky (ale i mycích prostředků nebo různých nátěrů) se testuje na zvířatech. Není nutné vybarvovat do detailu brutalitu takových pokusů (životní podmínky pokusného zvířete před pokusem, drastické testování látek do očí nebo na syrové maso). Každé zvíře smí být použito na jeden pokus, pak je usmrceno. Kolik je třeba takových zvířat na otestování jedné složky, aby byl test vědecky objektivní? Kolikrát se musí opakovat? Kolik takových složek výrobek obsahuje? Platí, že se testují samotné složky a pak ještě finální produkty. Přičemž každá nově "objevená" složka znamená vlnu nových pokusů na otestování. (Přeloženo do řeči katalogů a nápisů na výrobcích: každý výtažek z bavlníku, zrníček mandragory nebo rostliny kalifato - název jsem si vymyslela, je to stejně jedno - znamená nové testování).
Existují však alternativy testování, které využívají modernějších a především humánnějších metod (více o nich se dočtete např. na www.pokusynazviratech.cz/). Takové metody testování nejsou ani finančně nákladnější. Existuje však úspěšná lobby společností, které obchodují s laboratorními zvířaty. Tyto společnosti se snaží ovlivnit zákony i samotnou praxi na trhu. Díky neziskovým organizacím, které se angažují v této oblasti, existuje v Čechách taková legislativa, která zakazuje testování kosmetiky na zvířatech. Jde však pouze o kosmetiku, netýká se dalších výrobků. Též v celé EU je nově zakázáno testování kosmetiky na zvířatech (neplatí však pro mycí prostředky, laky, léky atp.), nicméně nejsou zatím vyvynuty dostatečné mechanismy na kontrolu tohoto zákona. Navíc firmy své výrobky mohou testovat mimo Evropskou unii, beztak to pro ně je levnější řešení, přesouvat činnosti do zemí s výhodnějšími podmínkami pro své podnikání.

Jak poznám přírodní nebo netestovanou kosmetiku?
Bohužel certifikace takových výrobků není ve světě ani v Evropě jednotná. Existuje více certifikátů a kategorií. Na výrobcích a v katalozích můžete také objevit loga, která vůbec neexistují a která si vymyslely dané firmy, aby přesvědčily své zákazníky, že jejich kosmetika není testovaná na zvířatech! Jaká loga jsou tedy věrohodná?
  • Přírodní kontrolovaná kosmetika (německý certifikát BDIH) - Takto označené výrobky zaručují vysoký podíl opravdu přírodních látek, nemohou obsahovat ropné produkty, syntetické, konzervační a vonné látky ani syntetická barviva. Suroviny se nesmějí získávat z mrtvých zvířat a výrobky ani složky nesmějí být na zvířatech testovány. Rostlinné suroviny pocházejí, pokud je to možné, buďto z ekologického zemědělství nebo z kontrolovaných sběrů ve volné přírodě. Splnění podmínek posuzuje mezinárodní institut Ecocontrol v Osterode. Z dostupných značek má certifikát například Lavera, Sante, Alverde, Weleda a Logona.
  • Netestovaná kosmetika - Značka HCS (Humane Cosmetics Standard) zaručuje, že výrobek ani žádná jeho složka nebyl otestován na zvířatech! Pozor, podobných obrázků lze vidět více, ale pravý "HCS králíček" je jenom jeden, žádné jiné logo s králíčkem nezaručuje, že kosmetika je opravdu netestovaná! Tento certifikát je rozšířen ve světě, na českém trhu však tyto výrobky prozatím koupit nelze.
  • Již dva roky existuje také česká certifikace tzv. Certifikovaná Přírodní Kosmetika, kterou uděluje kontrolní organizace KEZ, o.p.s.. Jasně definuje suroviny, které certifikované výrobky smějí obsahovat, a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Definuje naopak i suroviny, které jsou zakázány. Standardy pro udělení certifikátu CPK naleznete na webu KEZ www.kez.cz. Vyšší stupeň certifikace je CPK bio - suroviny pocházejí z ekologického zemědělství (minimálné množství je 10%). Tento certifikát mají české výrobky firem Nobilis Tilia, Salus a Botanicus.
  • Veganská kosmetika - Tento původem britský certifikát označuje výrobky zcela bez živočišných produktů. Znamená to, že při jejich výrobě nebyla v žádné části procesu použita zvířata (tzn. ani při testování!). V Česku jej má na obalech např. Ecover, Lavera či Sun sensitiv.
  • Britská Soil Association Certification Limited zaručuje v případě přírodní kosmetiky minimálně 70% podíl organických složek ekologického původu (i zde je konkrétní procento na každém výrobku ještě uvedeno); pro výrobky označené pouze slovem "organic" a logem je pak závazné minimum 95%. Na našem trhu má tuto značku např. Ecover.
  • Zatím bez certifikátu - V Česku existuje firma Cannaderm (kosmetika s obsahem oleje z technického konopí), jejíž výrobky splňují kritéria BDIH. Jde o přírodní kosmetiku vyrobenou v České Republice, která netestuje své výrobky na zvířatech. Připravuje se její certifikace. Její věrohodnost zaručuje prozatím nezisková organizace Svoboda zvířat, která ji uvádí mezi netestujícími firmami.
  • Seznamy - Vyskytuje se jich po internetu více, věrohodný a aktuální seznam všech firem, které netestují na zvířatech naleznete na www.pokusynazviratech.cz/
  • A co Avon, Oriflame a podobné firmy? Pokud budete na katalozích a výrobcích hledat jakékoliv z výše uvedených log, budete hledat marně. Tyto firmy sice tvrdí svým zákaznicím, že se chovají humánně, ale nikdy to objektivně neprokázaly. Jejich výrobky jsou tudíž pravděpodobně v některé části procesu výroby na zvířatech testovány. Všechny seznamy kosmetiky je řadí mezi firmy testující na zvířatech. Stejně se to má i s jejich "přírodnostní".
Certifikované přírodní kosmetiky na českém trhu velmi rychle přibývá - přicházejí stále nové firmy ze zahraničí a certifikují se i kvalitní české firmy. Přo každodenním používání kosmetiky se nemusíte omezovat na mýdla a šampony, sehnat se totiž v dnešní době dá opravdu všechno - parfémy, tužidla, dekorativní kosmetika, krémy, oleje...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tereza tereza | Web | 28. prosince 2009 v 12:38 | Reagovat

Pěkný článek. Jen by mě zajímalo, odkud bereš informace o Avon či Oriflame? jak víš, že neříkají pravdu..

2 ekozahrada ekozahrada | Web | 30. ledna 2010 v 22:24 | Reagovat

[1]: Existují organizace, které se zabývají ochranou zvirat a vydavaji seznamy kosmetiky netestovane na zviratech a Avon mezi nimi neni. Kdyz zaslali do Avonu a podobnym firmam vyzvu, aby predlozili dukazy, ze netestuji, tak je nepredlozili. Dneska je situace takova, ze zakaznice pozaduji netestovanou kosmetiku, proto se firmy - pokud netestuji - snazi ziskat certifikat (kontrolovany). Tyto firmy ho nemaji, ac by pro ne nebyl problem ho ziskat. Z toho soudim, ze ho pravdepodobne ziskat nemohou. Nerikam, ze urcite testuji, ale firma, ktera nema certifikat, ze netestuje, pro me neni duveryhodna. Az ho bude mit, super!

3 Jiří Sedláček Jiří Sedláček | E-mail | Web | 27. listopadu 2010 v 22:45 | Reagovat

Dobrý den,
mohu získat Váš e-mail? Mylsím autorku Petru Macháčkovou.
Děkuji
Jiří Sedláček

4 ekozahrada ekozahrada | Web | 28. listopadu 2010 v 8:54 | Reagovat

[3]: Dobry den, e-mail je petra.machackova(zavinac)gmail.com

5 Kristýna Kristýna | 15. prosince 2010 v 4:55 | Reagovat

mezi seznamem firem jsem našla i společnost Manufaktura. Je to ta samá co má výrobky procyon (produkty jsem nenašla jinde než tady http://www.salondoma.cz/natural-product:procyon/ ) nebo je to ještě nějaká úplně jiná? Protože má totéž jméno jen s přídomkem Procyon.

Taky jsem se chtěla zeptat, neexistuje v Čechách nějaký e-shop, který by nabízel POUZE zboží netestované na zvířatech? Aby byla možnost výběru? Takhle je to pomalu jako hledat jehlu v kupce sena :(

6 ekozahrada ekozahrada | Web | 15. prosince 2010 v 12:22 | Reagovat

[5]: Myslim, ze to jsou 2 ruzne firmy, ale divala jsem se ted jen zbezne a odbornik na to nejse. Resp. vyrobky procyon neznam:-)

E-shopu s vyhradne certif. kosmetikou je mraky, staci zadat do googlu prirodni kosmetika e-shop:-)

Namatkou:
www.biobeauty.cz - tam nakupuji obcas ja
http://www.biooo.cz/ - tam take nakupuji
www.cestaprirody.cz
www.biosfera.cz
www.kosmetika-prirodni.net/

... a dalsi:-)

7 Kristýna Kristýna | 15. prosince 2010 v 13:39 | Reagovat

Děkuju, budu se muset naučit hledat, vůbec nevím, co jsem tam zadávala, že mi to nevyjíždělo o.O

Ptala jsem se právě na tu Manufakturu, protože dávám přednost českým produktům a vím, že by měla být přírodní, ale v seznamu netestovaných na zvířatech, který jsem našla na jedné z těch stránek pro Českou republiku nebyla 8-O

8 ekozahrada ekozahrada | Web | 15. prosince 2010 v 13:50 | Reagovat

[7]: Kristýno, tak pokud jste se ptala na to, za Manufaktura netestuje, tak to je jiní.
Ze stránek Manufaktury:
Jako 1. česká firma jsme získali jediný mezinárodně uznávaný certifikát o netestování na zvířetech HCS - Human Cosmetics Standard.

HCS je nejpřísnější a jediný opravdu 100% prověřený certifikát! Vím to i od kamaráda, který je ředitelem Svobody zvířat a Manufakturu hodně chválí.

Podporovat české firmy je jedině dobře!!! Např. Saloos má certifikát "jen" CPK a CPK bio, ten je mnohem mírnější než právě to HCS. Takže Manufakturu moc doporučuji!!!

9 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 16. března 2011 v 21:06 | Reagovat

A paráda, takže asi používám >pravou přírodní kosmetiku< super!

10 Boženka Boženka | 26. srpna 2011 v 23:07 | Reagovat

skvělý článek! tady to mám všechno pohromadě! ušetřili jste mi spoustu času! Děkuji moc moc

11 Faro Faro | E-mail | Web | 27. března 2017 v 4:10 | Reagovat

Pridal jsem svuj blog do oblibenych :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama