Pár ekobio vánočních tipů

14. prosince 2009 v 21:46 | Petra |  Inspirace / recenze
Ač většina z nás nepojímá Vánoce vysoce konzumně a chápe jejich původní a vlastní smysl, přeci jen se nevyhneme tomu, že je to doba nákupů, jídla a demonstrace blahobytu.
Pro ty z vás, kteří by rádi Vánoce pojali ohleduplněji ke svému životnímu prostředí, mám několik tipů:


Vánoční stromeček - To, že je umělý stromek ekologičtější, je rozšířený omyl. Je totiž vyroben z PVC, a při jeho výrobě nacestovaly všechny suroviny a pak i hotový produkt tisíce kilometrů než se dostal k nám. Živý stromeček z tržnice je paradoxně lepší volbou, i když ne ideální. Pro milovníky menších stromků mám 2 tipy. Jedním je tradiční stromek v květináči, který můžeme pak umístit do zahrady a za rok opět použít nebo jednoduše vysadit (přičemž doporučuji jedličku, neboť přirozeně patří do smíšeného lesa našich končin na rozdíl od smrku). Druhým tipem je můj objev letošního roku - takzvaný staročeský vrkoč. V dobách dřívějších se dělal z kynutého těsta, do kterého se zapíchaly ozdobené proutky. Doporučuji však použít velký květináč nebo kameninový hrnec, naplnit hlínou, zapíchat po obvodu hrnce proutky, které nahoře svážeme lýkem. Mezi proutky se pak vplétají větvičky chvojí (letos jsem například našla krásné větvičky z podzimního kácení v lese) - vznikne tak košatý stromeček, který se dá vylepšit voskovými a slaměnými ozdobami. Pozor na slaměné ozdoby ze supermarketů - vyrábějí je totiž ve velmi neuspokojivých podmínkách novodobí otroci - a tak se honbou za "přírodními ozdobami" zaplétáme do kolotoče bezpráví...
Když budete substrát u vrkoče udržovat vlhký, vydrží vám vrkoč dlouho.

Cukroví - Patří k Vánocům a vždycky patřilo. Při jeho výrobě můžete použít suroviny z ekologického zemědělství a Fair Trade, a rázem tím snížíte ekologickou stopu tohoto sladkého zobání. Doporučuji též najít recepty na cukroví vyrobené ze sušeného ovoce a ořechů.

Ovoce - Na vánoční stůl patří mísa s exotickým ovocem, myslíme si… Opak je ale pravdou, na vánoční stůl patří jablka - a to česká, ideálně z vlastního sadu. Dovezené pomeranče, ananasy, pomela, banány apod. mají nesrovnatelně větší dopad na životní prostředí (a není to jen dovoz a postřiky, ale také mýcení lesů kvůli banánovým plantážím, špatné sociální podmínky sběračů plodů apod.).

Čokoláda - Děti si asi neumí představit stromeček bez čokoládových pamlsků. Pro letošní rok existuje jedna příjemná nová alternativa - čokoládové figury v biokvalitě (od firmy Heinz Food a.s.). Bohužel zatím nejsou figurky též v kvalitě Fair Trade.

Odpady - Dárky můžete balit buď do vlastnoručně vyrobeného papíru nebo do obalu z recyklovaného papíru. Většinu obalů můžete za rok použít znovu, a ušetříte tak místo ve vašem kontejneru na papír.

Nákupy - Ať už budete na Vánoce kupovat cokoliv, preferujte české výrobky. Mějte na paměti, že výrobek z Asie byl vytvořen v sociálně nepřijatelných podmínkách, a že jeho cena je o to levnější, oč podmínky pro pracovníky byly horší! I dárky můžete pojmout netradičně - obdarovat vlastnoručně vyrobeným likérem, naloženým ovocem, šperky… Pěknými "humánními" dárky jsou též výrobky Fair Trade nebo přírodní kosmetika netestovaná na zvířatech. Sehnat můžete též biovína, konopné kabelky, peněženky, batohy, trička z biobavlny nebo s certifikátem Fair Trade.
Štědrovečerní večeři můžete připravit ze surovin ekologického zemědělství nebo vlastní zahrádky.
Určitě také ušetříte (čas, nervy i peníze), když se před Vánoci vyhnete nákupům v supermarketech, kde na vás budou útočit skvělé akční ceny všeho možného i nemožného. Je dokázáno, že levnější bývá připlatit si za potraviny v malém obchůdku, než se vrhnout do chřtánu supermarketu (alespoň mě se stává, že jdu pro 2 jogurty a odcházím s nákupem za 1000 Kč)…

Kapr - Na první pohled záslužný čin a pěkný zvyk pouštět kapry na svobodu je ve skutečnosti v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Většina kaprů totiž nepřežije šok ze změny teploty a složení vody, navíc jsou po předvánočním stresu velmi vysílení. Ani "kapr ve vaně" není šťastnou volbou - chlorovaná voda v teplém bytě není rozhodně optimální. Pokud chcete mít na štědrovečerním stole kapra, můžete zkrátit jeho utrpení usmrcením přímo u prodejce.

Svíčky a svítidla - Nejekologičtější by bylo samozřejmě zhasnout vše, co svítí. Ale Vánoce jsou svátky světel - s to právě proto, že přicházejí v období absolutně nejdelší tmy v roce… Nemusíme však osvítit celý dům i zahradu, méně někdy dělá více. Svíčky jsou lepší ze včelího vosku (ale mějte přesto na vědomí, že i do nich se někdy přimíchává parafín). Legendární blikačky do oken doporučuji koupit s "ledkami", mají výhodu tu, že svítí a netopí, navíc spotřeba elektrické energie je nižší.
A jeden bonus na závěr pro ty, kteří budou radikální a opravdu zhasnou - možná pak nad svými hlavami objevíte ten krásný a velký poklad našich nebes, který se ztrácí v moři světla, které zbytečně produkujeme… Třeba v ten velký den uvidíte svoji hvězdu, která vás dovede až ke Spasiteli…

Krásné eko-bio Vánoce a možná i nějaké to žasnutí nad jednoduchostí přeje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | Web | 17. září 2010 v 18:57 | Reagovat

Stromeček je fajn nápad, já vždycky jen svazovala borové větve a dávala je do velké vázy - hodně pijou. Tohle určitě zkusím.

2 Martin Martin | E-mail | Web | 7. března 2011 v 14:16 | Reagovat

Dobrý den, máte velmi pěkný blog a na něm zajímavé počtení.
Snad Vám nebude vadit, že dám odkaz na náš web www. trideniodpadu.cz

S pozdravem,
Martin

3 Lenka Lenka | 30. června 2012 v 19:49 | Reagovat

Na balenie sa dá používať aj látkový "baliaci papier" - olemované kusy látky s vianočnou potlačou alebo rovno ušité tašky (pre deti je to asi jednoduchšie). Zatiaľ teda nehovorím z vlastnej skúsenosti, ale videla som tento nápad na internete a chystám sa ho zrealizovať. Látka by sa tiež dala zafarbiť vlastnoručne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama