Základní výbava látkových plenek

10. listopadu 2010 v 11:18 | Petra |  Střihy a návody
vybava
Pokud se rozhodnete látkovat a nemáte ještě zatím žádnou zkušenost, zde nabízím svou zkušenost, kolik čeho je dobré si pořídit.

Mě se nejvíce zatím osvědčily čtvercovky - zejména kvůli schnutí. Ač mám velikou půdu a mám, kde sušit, tak přeci jen v tomto počasí schne i čtvercovka 2 dny, resp. suším jeden den na půdě a pak to hodím na chviličku doschnout na topení v obýváku. Nicméně problém je stejně s vkládačkama, takže jsem si možná stejně nepomohla:-)))


Další argument pro čtvercovky pro mne byl jejich univerzálnost a cenová dostupnost. Ale to jsem si taky nepomohla, páč mě to tak baví, že se chystám šít a vymýšlet další kravinky a plenečky:-) A nejsem určitě jediná:-)))

Tak tedy, pokud se rozhodnete také pro čtvercovky, tak zde je základní výbava:
  • 35 - 40 ks čtvercovek (např. z bambusového oboustranného froté), 60 x 60 cm
  • cca 25 - 35 ks vkládaček (čím více, tím méně stresu se sušením), nicméně vkládačky jsou skladné a dají se hodit na topení, kde rychle uschnou. Pokud máte jenom třeba podlahové topení, doporučuji více:-) Já mám vkládaček hodně, některé krátké, některé dlouhé. Jasmínka ale hodně čůrá, takže mám nedostatek těch dlouhých. Doporučovala bych tedy spíše našít ty dlouhé a krátkých si udělat jen asi tak 6 (používám je, když vím, že bude kratší interval mezi kojením a budu častěji přebalovat).
  • 2 - 3 ks vlňáčků od Disany (od každé velikosti, do začátku vel. 62/68, dá se dávat prakticky od narození a vydrží dlouho) - dvoje vlňáčky střídáte při přebalování, takže dvoje stačí. Třetí můžete mít do foroty pro případ, kdy jedny vlňáčky sušíte. Pokud často miminko znečistí vlňáčky od stoličky, vyplatí se mít troje. Ze své zkušenosti musím napsat, že jsme s tím měli problém asi tak první měsíc (když byla stehýnka ještě hubeňouři a stolička nám utíkala ven, teď se nehoda stává jen zcela výjimečně, takže si myslím, že by mi dvoje stačily). Doporučuji koupit vlňáčky nové (praním a používáním filcovatí a nejdou tak pružné). Pro praní není zásadní teplota, ve které je perete, ale je zásadní to, že nesmí přijít do tepelného šoku. Některé maminky je ze strachu perou ve studené vodě, ale to je právě špatně. Vlňáčky byste měli prát v tak teplé vodě, jako jsou vlňáčky před namočením - což býtá tak těch 20 - 30 stupňů. Pokud je položíte do vlažné vody a např. postupně necháváte zahřívat až k varu, vůbec nic se jim nestane, jen je po vyndání musíte položit opět do tepla - např. na ručník a né na studenou plochu! Vlňáčky se perou jen při znečištění a před lanolinováním. Moje nové malinové mám už 2 měsíce, ještě jsem je neprala ani nelanolinovala jsou furt super! Ještě doporučení na závěr: mám dvoje nové a jedny z bazaru použité jako záložní. Pro používání vlňáčků jsem se rozhodla proto, že jedině v nich Jasmína není vůbec opruzená (pouze, když si nevšimnu, že se pokakala a je v tom pak delší dobu). V PUL se oprudí tak třetí den, ale není to nic hrozného. V jednorázovkách byla opruzená hned druhej den, ale jak!
  • 1 - 2 svrchní kalhotky PUL vel. S - pro případ sušení vlňáčků atp.
  • 1 - 2 svrchní kalhotky PUL jednovelikostní (sedí sice i úplným miminkům, ale přijdou mi zbytečně obrovské, od vel. M (tzn. nějakých 5 kg) už jsou super a vydržíte s nimi až do konce (doufám:-)))
  • 2 - 4 AIO plenky (mám kapsové - výhoda je, že použijete dovnitř čtvercovku a vkládačku) pro případné návštěvy doktorů - jednoduše rozbalíte a zabalíte:-)
  • Separační vložky
  • 1 snapi sponku
  • kýbl na plenky
  • 1 - 2 síťky na pleny (ušijete ze staré záclony zadarmiko:-), 2 síťky jsou lepší - jedna je v pračce a druhá v kyblíku. Ale jedna stačí.
A dobrá rada na závěr - nekupujte si PULky Bambino Mio:-) Většina maminek na ně hrozně nadává. Nám také nevyhovovaly. Lezla z nich plínka všudyma, vel. S nám přes jednu čtvercovku na novorozenecký sklad nebyla ani ve 3 kg, asi je vyráběj do inkubátoru nebo co:-) Maminky si stěžují, že sucháče škrábou. Já jsem ten problém nezaznamenala, ale moc jsem je nepoužila, hned, jak jsem to viděla, musela jsem si našít vlastní svrchňáčky:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | E-mail | 3. března 2016 v 20:05 | Reagovat

Chtěla bych se optat, zda jste svoji ideální plenkovou výbavu po látkování s dvěma dětmi přehodnotila? Budete používat to samé co s Jasmínkou a Kryštůfkem. Budu si plenkovou výbavičku šít a nerada bych měla fůry plenek, které nevyužiju.
Děkuji :-)

2 Caramilla Caramilla | 3. března 2016 v 21:23 | Reagovat

[1]: Dobrá otázka:-) Já jsem změnila systém u Kryštofa. Jak to bude se 3., netuším:) Kryštof byl hodně učurané miminko a skládání plen mě už moc nebavilo. U Unuo.cz jsem dostala k narození Kryštofa jako dárek kalhotkovou plenku, já jsem to dřív považovala za kravinu, že je to to samé jak čtvercová složená plena, jen se to pracně šije a stejně se na to musí dávat svrchní kalhotky, ale Kryštof byl právě na těchto kalhotkových plenkách, od narození. AIO jsem používala sem tam, protože jeho velké dávky najednou, nedávaly. Ty kalhotkovky lépe sají. Nebo lépe to zachytí, jak je to vše savé.
Takže místo čtvercových plenek já jsem měla kalhotkové, kolik na počet, bych musela spočítat, ale asi těch 12 (mám sušičku prádla) a do toho vkládačky, to stačí stejný počet. Nemusí se nic skládat, vkládat, je to rychlé. Navíc ušito je to raz dva, lepší jak AIO, ty jsou náročnější. A vlňáčky jsem používala jen málo, protože Jasmína málo kakala, tak jsem prala sem tam, když byla velká nehoda, Kryštof kakal pořád a nezvládala jsem prát a sušit, dlouho to schne, takže Jasmína vyrostla na vlňáčkách a Kryštof na PULkách. Flízáky nedávalo ani jedno dítě, nám to provlhá.
Takže abych to dala do čísel:
12 ks kalhotkovek novorozeneckých + vkládací savá jádra (menší velikost)
12 ks kalhotkovek jednovelikostních (od 3m do konce) + savé vložky delší rozměr
2 - 3 ks PUL kalhotek (vlňáčky bych koupila až podle toho, jak miminko bude kakat, nebo zkusit a pak prodat, na Jasmínu to bylo to nejlepší, co mohlo být, na Kryštofa to nešlo, těžko radit), ty PUL by stačily asi dvoje, rychle to schne.
S tím, že musíte mít 2 ks na novorozence (můj střih S) a 2 ks rostoucí (můj střih jednovelikostní)
A tak 2 - 4 ks AIO plenek, to se hodí k doktorům a po návštěvách (já měla 3 ks a stačilo to bohatě) - taky novorozenecké a pak rostoucí. Pokud budete kombinovat s plenkami vyhazovacími, tak tyto asi mít nemusíte, k doktorům dáte vyhazovací. Jasmína vyhazovací plenky skoro neměla, hodně se v tom opruzovala, byla jsem bigotní a zásadová, a  navíc málo kakala, Kryštof se ve frontě na kyčle pokakal 3x durch, takže tam mě zásadovost přešla a nosila jsem vyhazovací, dokud se stolice trochu neustálila na 2x - 3x denně:) Měl období, kdy kakal jen v domácím prostředí, tak pak jsem si to už mohla dovolit:)

Snad jsem pomohla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama