AIO kapsová plenka Minky (fotonávod + střih)

4. února 2011 v 12:29 | Petra |  Střihy a návody
Minky používá jako svrchní heboučkou vrstvu např. Itti Bitti. Jedná se vlastně o flíz s chloupkem. Minky je heboučká, plyšová, mazlící... Používá se se zátěrem PUL, ale u nás se takto zatím koupit nedá. Výroba varianty s vnitřní vrstvou PUL není nikterak složitá:-)

Jenom upozorňuji, že plenka s Minky je silnější a tak není vhodná pro úplně maloše. My máme teď 5 měsíců, 7 kg a řekla bych, že je dobrá tak od 4 měsíců / 6 kg. Pro maloše menší je moc obrovská:-)

Aktualizace: 4. 3. 2012


Více o minky se můžete dočíst zde.

Dnes se dá už i v ČR sehnat minky zalaminovaný PUL, takže není třeba šít ze dvou vrstev. Plenka je ale trochu tužší. Ze dvou vrstev (nelaminovaná minky + PUL) je měkčí varianta...

Střih můžete libovolně používat pro svoje soukromé nekomerční účely, děkuji:)

Budeme potřebovat:

  • 0,5 x 0,5 m suedecloth / bambusového aksamitu / tenkého flízu
  • 0,5 x 0,5 m PUL
  • 0,5 x 0,5 m minky
  • cca 0,5 m lastinu
  • 14 - 16 patentek samečci + 10 patentek samičky (plus kleštičky)
  • polyesterová nit:-)
  • Informace o střihu
Obyčejný flíz s atestem pro děti do 3 let a antipeelingovou úpravu kupuji zde. Minky zde. Ostatní buď přes Verču nebo na Šijem dětem.

Moc se mi osvědčila plenka uvnitř s aksamitem - minky a aksamit moc dobře ladí! Obojí je heboučké:-)

Postup


1. Vytiskněte si střih- použijte 3 listy s nápisem "bez křídel", slepte je dohromady lepící páskou (místa, kde navazují díly A, B a C jsou označena na konci každého dílu). Na jednom dílu je měřítko, které označuje 1 cm. Mělo by to po vytisknutí zhruba odpovídat:-) Střih přeneste krejčovskou křídou na látku. Vyznačte si též místa, kde přijdou patentky (křížky) / použijete-li suchý zip, tak místo, kde bude suchý zip / a místa, kde přijde nařasit gumička.

2. Vytřihněte z látky PUL, minky i látky na vnitřní vrstvu díl na plenku. Na okraje při stříhání přidejte cca 0,5 cm. (Pokud budete mít čtverec 0,5 x 0,5 m, možná bude střih trošku delší, tak ho přizpůsobte na šířku látky, délka plenky ušitá z 0,5 m PUL je dostatečná:-)
Pokud šijete z aksamitu a budete všívat skrytou gumičku, v místě, kde bude gumička u stehýnek, ustřihneme užší. Více zde.


4. Vyznačte si na přední díl pleny přesně místa, kde budou patentky - je dobré po přenesení ze střihu zkontrolovat podle pravítka, aby to bylo opravdu přesně.
Nejlepší se vyznačit si místa pro patentky na PUL, pak přiložit PUL a minky na sebe a propíchnout, a pak do těch dírek trefovat patentky. Je třeba, aby jste vrstvy dali tak, jak budou pak na sobě - tzn. ne zrcadlově:-)


5. Přichyťte k sobě obě vrstvy špendlíky. Nacvakejte patentky. Mě pomáhala Jasmínka, patentky miluje stejně jako já:-)


6. Nacvakané patentky - vrchní řada patentek na zapínání je tvořena samečky. Šest patentek pod tím, které slouží ke zmenšování pleny tvoří - první dvě nahoře samečci a druhé dvě dole samičky.
Na minky se hodí lesklé patentky, ač jsem byla jejich odpůrce a pořizovala matné, teď jsem názor úplně změnila:-)


7. Patentky z rubu. Výhoda je, že nemusíte nic podkládat!:-)

8. Máte-li vnitřní vrstvu nenasákavou (suedecloth, flíz), můžete teď všít lastin lastin do míst kolem nožiček - všívám na vnitřní vrstvu z rubu cca 1 - 1,5 cm od okraje látky. Budete mít tzv. kanýrovou gumičku:-) U aksamitu by to provlhalo. Návod najdete zde.
Řešení s kanýrovou gumičkou vidíte na obrázku.


9. Všijte lastin do míst na zádíčkách na vnitřní vrstvu - všívám cca 0,5 cm od kraje. Pokud máte vnitřní vrstvu aksamit, musíte všít více od kraje - cca 1 cm.

Jak přišít lastin se dozvíte zde.


10. Místo, kde jste našili lastin, ohněte k rubu a pod stehem s lastinem prošijte rovným stehem (neprošívejte lastin, steh musí být pod ním!). Šev takto schováte na rub plenky. Flíz není třeba začišťovat, netřepí se. U aksamitu je to horší, proto lastin věšijte dále od okraje (cca 1, cm) a okraj zahněte pod šev - začištěte.

11. Přehněte přes lastin PUL a prošijte. Tak, že šev je z lícu látky! Aby okraje zahnutí nekoukaly z pod minky (viz další krok).


12. Vnější vrstvu na zádíčkách začištěte tak, že přes PUL ohnete minky, podhrnete (třepí se!) a prošijete.

13.Připevněte k sobě vrstvy špendlíky.


14. Přišijte k sobě všechny 3 vrstvy - kolem dokola overlockem. V místě, kde začíná otvor pro kapsu zafixujte tak, aby se okraje kapsy nepáraly (např. cikcakem nastaveným na rychlost posunu nula). Nemáte-li overlock, prošijte obyčejným rovným stehem kousek od okraje a můžete obroubit cikcakem nebo jakýmkoliv začišťovacím stehem.


15. Do míst, kde je vyznačeno ve střihu všití gumičky, všijte lastin na švový přídavek na vnitřní vrstvu.


16. Našitá skrytá gumička.


15.Nacvakejte patentky na chlopně.


A máme hotovo!

Plenka minky v akci (5 m / 6,7 kg).

Skrytá gumička kolem nožiček.

Plenka krásně kolem nožiček těsní a neprotéká.

Plenka lze ušít i ve variantě s křidélky. Je to ale hodně pracné a rozhodně ne pro začátečníky. Nejprve sešijeme rovným stehem minky a PUL (asi 1 mm od okraje látky), a také křidélka (minky + PUL) po straně, kterou se přišívají ke kalhotkám. Olemujeme lemovací gumičkou a pak postupujeme už stejně. Lemovýní flízem je složitější a chce se to obrnit trpělivostí:-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | 4. března 2011 v 11:05 | Reagovat

Petro, nemám s plenkami žádnou zkušenost, tak se Vás zeptám trochu hloupě. Chápu to správně, že tato plenka nemá sací vrstvu a je nutné ji nacpat třeba klasickou čtvercovou plenkou? Nebo je to nějaká jiná náplň? A tato náplň se vkládá do kapsy, tedy miminko se dotýká té první vrstvy, tedy toho suedecloth / bambusového aksamitu / tenkého flízu? Děkuji za odpověď.

2 ekozahrada ekozahrada | 4. března 2011 v 11:42 | Reagovat

[1]: Vlaďko, chápete to úplně správně!:-)
Savá vrstva se dá samozřejmě našít přímo na vnitřní vrstvu z rubu a pak budete mít na zádíčkách jen 1 gumičku a nebudete muset vycpávat. Ale nevýhoda - a to velká - je, že to dlouho schne. Takto savé jádro třeba hodíte na topení:-) Ale obecně odděleně to schne rychleji.
Klidně se ptejte dál:-)

3 Vlaďka Vlaďka | 14. března 2011 v 10:12 | Reagovat

Dobrý den, Petro,
chystám se začít taky šít a zatím ze všech variant mi přijde nejlepší tahle kapsová AIO. Akorát teda neplánuju navrch zrovna Minky. Jiná látka nahoru by v podstatě nevadila, že? Třeba Wendy oboulící úplet z sijemdetem.cz? To minky dáváte asi hlavně kvůli muchlování :), ale není to moc tlustá látka? Abych pak neměla z mimča mravenečka. A ještě jedna otázka na vnitřní vrstvu. Plánovala jsem to šít z bambusového aksamitu, ale píšete, že postup je složitější (i jinde píšou, že manipulace s bambusovým aksamitem je problematická), tak bych se zeptala co to je ten suedecloth, popřípadě kde ho nakupujete a jestli je zdravotně nezávadný pro miminko. Já bych to přeložila jako semiš a to si spíš představím na boty :-D. Omlouvám se za takovou dlouhou slohovku.

4 ekozahrada ekozahrada | 14. března 2011 v 11:02 | Reagovat

[3]: Dobrý den, Vlaďko,
zapomněla jsem tady vyměnit střih za nový, upravený, tak pokud jste už stáhla, tak raději ještě stahněte tento, je mnohem menší:-)

K Vašim otázkám. Plenka s minky je skutečně objemnější. Mám doma minky-aksamit (tuhle, co je tu na obrázku), a ta je docela objemná, na malém mimi to bude znát. Pak mám doma bordó se suedecloth - fotky jsem přidávala nedavno, ta ta je taky objemnější než klasický PUL - aksamit, ale už ne o moc. Ta minky je malinko objemnější než aksamit. A řekla bych že snad stejně objemná jako flíz. Ale možná trošku objemnější, já to nějak nezkoumala:-)

Se suedecloth já mám nejlepší zkušenosti. Skvěle odváhá vlhkost, je suchý, rychle schne, takže plenek na plenkování stačí podle mě až o 1/3 méně (!), schne mnohem rychleji než flíz (alespoň ten, co používám). Suedecloth, co teď mám, tak je přes Verču z USA (článek o hromadné objednávce naleznete na blogu). Určitě časem bude nějaká hromadná objednávka, tak se můžete přidat. Mají krásné barvy, takové netuckoté, zajímavé.

A nezávadlost - v USA nemají klasické evropské atesty do 3 let a Eko-tex, takze tato latka atest nema. Ma USA atesty, ktere nejsou kompatibilni s EU. Je to latka vyvinuta specialne jen pro miminka a jen na plenky. V USA se uz leta pouziva na plenky a i se plenky z neho prodavaji v pohode. Zde by to pres urady neproslo. Tak asi tak. Ja bych za nej dala ruku do ohne, ale pokud se ptate na oficialni zde platne atesty, tak ty nema.

Tak asi tak:-)
Klidne se ptejte dal!
Petra

5 Vlaďka Vlaďka | 14. března 2011 v 12:33 | Reagovat

Děkuju moc za odpověď.
Ještě bych teda měla otázku ohledně tohohle druhého střihu. Měla jsem v plánu zkusit nejdřív šít podle toho bez křidélek, jsem sice celkem šikovná, ale stále zatím začátečník, takže radši začnu s tím lehčím.
Tady u toho s křidélky mi to není moc jasné. Je to tak, že vnější vrstvu a PUL střihnete podle toho čárkovaného a vnitřní vrstvu podle plné čáry, nebo je to všechno střižené stejně a v místě té plné čáry se do vnitřní látky všije gumička?

6 ekozahrada ekozahrada | 14. března 2011 v 14:36 | Reagovat

[5]: Vlaďko, děkuji za upozornění a omlouvám se - střihy byly přehozené. Vůbec to nechápu:-( Teď už je to snad konečně dobře! Takže teď je tam střih na tu bez křidélek.
Petra

7 ekozahrada ekozahrada | 14. března 2011 v 17:50 | Reagovat

[3]: Vlaďko, ještě k té wendy, moc se nedoporučuje dávat navrch bavlna, protože táhne vlhkost. Když bude uvnitř aksamit, tak si myslim, že tam ani nemusíte dovnitř dávat PUL, vlhkost pojede po okrajích ven.

Jinak ten suedecloth je tenulinkej, a z jedný strany takovej semišovej, to je pravda:-) Nesepere se, je furt stejnej, možná sem tam žmolíček.

8 Gábina Gábina | 16. dubna 2011 v 16:55 | Reagovat

Dobrý den,vytiskla jsem si střih,taky se chci pokusím o vlastní plenky.Jen nevim kam nacvakat patentky na ty chlopně,to na střihu neni,mate nějaký fígl?A ještě jedna věc,ten lastin čim víc jsem toho přečetla tim hůř,je nějaké měřítko kolik toho dát ,třeba jako 15 cm a natahnu na třičtvrtě?Díky moc za rady Gábina

9 ekozahrada ekozahrada | 17. dubna 2011 v 12:23 | Reagovat

[8]: Gábino, to jsem asi i zapomněla na ten střih vyznačit, ale stejně to podle střihu nedělám. Dělám to tak, že ve finále plenku zakoby zapnu (dám choplně na patentky na bříštu tak, jak se mi zdá, že nejlépe sedí) a přes tu látku si vyznačím místo, kde jsou pod ní ty patentky. Pak přeměřím - abych měla rozestupy přesně ty 4 cm - na chlopně je dávám ob patentek - tedy ne po 2 cm jako ba bříšku, ale po 4 cm) a pak nacvakám. S tím lastinem se to strašně blbě popisuje. Je tím myšleno něco jiného. Lastin natáhnete na maximum a pak z toho maxima stáhnete to natažení jen tak na 3/4 délky a v tomto natažení přišijete. Jako, že nenatahujete, co to jde, ale jen na 3/4. Nicméně jsou v tom návodu ještě staré údaje, teď natahuji kolem nožiček tak na polovinu (natáhnu na maximum, pak stáhnu na polovinu délkym co jsem natáhla a přišiji), a na zádíčkách úplně malilinkato. Jen malinko natahnu. Protože jinak to prý škrtí. No, tak snad jsem to nezamotala ještě více:) Petra

10 Linda Linda | E-mail | 4. srpna 2011 v 14:46 | Reagovat

Petro, ten flíz co kupujete v mimibazaru - může se prát na 60st?

11 Jana Jana | E-mail | 19. září 2011 v 21:25 | Reagovat

Dobrý den,

ušila jsem si pár plín na suchý zip, ale asi dělám něoo špatně, suchý zip malému odírá bříško, proto si chci nyní ušít plenky na patentky. Akorát mi přijde škoda, že když koupím sadu patentek, tak mi budu zůstávat samčí. Tak mě napadlo, že bych na jednu plenu dala patentky správně (více samičích) a na druhou bych to přetočila (dala více samčích). Jde to tak udělat, nebo je nějaký praktický, funkční důvod, proč se to tak nedělá? Anebo nevíte, kde se dají koupit patentky zvlášť - ne po sadách?

A druhá otázka, kde se dá koupit lastin?

Děkuju.

Jana

12 ekozahrada ekozahrada | 19. září 2011 v 21:44 | Reagovat

[11]: Jani, suchý zip v pásku se na bříšku většinou hlavně u hubenějších dětí překrucuje a škrábe, je dobré buď použít scuhý zip v metráži (ten se dá zatím koupit jen v USA) a nebo na tu "hranu" sucháče přes něj našít proužek flízu - někde to zde je v tipech a tricích. Pak neškrábe.

Patentky - samostatně jdou koupit jedna nebo dvě barvy na www.sijemdetem.cz. Já to řeším tak, že dělám patentky dvojbarevné - na jednu plenku dám více samiček a méně samečků a na druhou opačně a ono mi to pak vychází:)
Vaše řešení bych nedoporučovala - když je plenka zapnuta na větším dítěti volněji (tzn. nejsou secvaklé patentky na bříšku až k poslednímu), mohly by ty nezacvaklí samečci na bříšku dost nepříjemně tlačit!
Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně, ono je to dost těžký popsat:)

Lastin se také kupuje na www.sijemdetem.cz - pro šití tříkrokým cikcakem stačí ten užší, pro šití cikcakem ten silnější. Lepší je samozřejmě šít tříkrokým cikcakem:)
Ať se daří
Petra

13 Jana Jana | 27. září 2011 v 3:22 | Reagovat

Děkuju za vyčerpávající odpověď, na šijem dětem jsem už materiál objednala, teď teda jen vyhližím balíček, abych zkusila plíny s patentkama. Až dnes jsem zkusila Váš střih a na suchý zip jsem našila proužek podle Vaší rady. Před pár dny jsme tu "starou" upravila našitim takove mini kapsičky, jsem totiž nemohla najít tento článek/dikuzi, do kterého jsem Vám napsala dotaz, až dneska:) a to jsem přitom na Vašem blogu každý den, obdivuju se Vašim vychytaným kouskům, a teda obdivuju, jak rychle zvladate sit i slozite veci (jednovelikostni softshellka, me takove veci vzdycky vezmou tyden po vecerech/nocich...).

Šití zdar!

Jana[12]:

14 ekozahrada ekozahrada | 27. září 2011 v 11:09 | Reagovat

[13]: Jani, jsem ráda, že jsem pomohla:)

Jednovelikostní softshellka mi trvala 3 dny intenzivni prace, bylo to strasny a uz nikdy ji sit nechci. Nejhorsi bylo to nacvakavani patentek na zmensovani, tojsem delala nekolik hodin:) Nosici klasickou asi bych jeste i usila, ale ne zmensovaci, to me fakt neba:)

15 Norfretka Norfretka | E-mail | 30. srpna 2012 v 23:13 | Reagovat

Chtěla bych se zeptat, kde kupujete tu vrstvu PUL? Na sijemdetem mi ty PULy přijdou nějaké tlustší než u Vašeho fotonávodu. Mám minky bez zátěru a chci to na plínky... Poradíte? :-)

16 Caramilla Caramilla | 31. srpna 2012 v 9:10 | Reagovat

[15]: PUL je ze Šijemdětem. Když koupíte ten "evropský", tak ten je právě takto pěkně jemný. Tuhé jsou ty z USA, ale taky jen některé;-)

17 Norfretka Norfretka | E-mail | 31. srpna 2012 v 10:28 | Reagovat

Aha, tak děkuji za tip. Zkusím.

18 Petra Petra | E-mail | 29. září 2012 v 8:48 | Reagovat

Dobrý den,
měla bych na vás dotaz. Používám látkové plenky, ale nyní u některých mi začíná pul vrstva propouštět. Nevíte co by se s tím dalo dělat?
Děkuju Petra

19 Caramilla Caramilla | 29. září 2012 v 10:25 | Reagovat

[18]: Pokud je vinou nekvalitní PUL, tak nic. Pokud protékají ve švech, tak zafénovat a nebo zatřít lanolinem. P.

20 Petra Petra | E-mail | 23. března 2016 v 21:23 | Reagovat

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak na Pul kalhotky svrchní našít suchý zip? normálně přímo na tu PUL látku? aby to neprotékalo....
Děkuji

21 Caramilla Caramilla | 23. března 2016 v 21:45 | Reagovat

[20]: Ano, přímo na PUL.

22 Veronika Veronika | E-mail | 22. června 2016 v 13:45 | Reagovat

Dobrý den, na kolik vyjde si ušít plenku. Děkuji Veronika

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama