Podpořte výzvu umožnující bezpečný porod

23. října 2011 v 23:12 | Petra |  Inspirace / recenze
Kdo trošku sleduje dění kolem tzv. domácích porodů, už jistě podepsal. Já osobně jsem (zatím:) doma nerodila, nicméně porodům v domácím klidním a známém prostředí fandím a přijde mi to skvělá možnost. V této záležitosti mě přijde velmi důležitý také fakt, aby konečně někteří lékaři vzali na vědomí, že ten, kdo má právo rozhodovat o svém porodu a ten, kdo rodí, je žena, ne lékař! Považovat ženu za pacientku a lékaře za toho, kdo rodí je - dle mého názoru - zcestné. Nechť ženy mají svobodu volby a aktivitu při svém vlastním porodu.

Více zde:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 krtek krtek | 24. října 2011 v 16:33 | Reagovat

zrychla jsem to procetla a osobne mi tam chybi i zasazeni se o bezproblemovou moznost rodit ambulantne (po predchozich porodech bych doma neroidla ze strachu o svuj zivot,ale kdo vi treba to priste probehne bez komplikaci a chtela bych co nejdriv domu). protoze pokud vim tak zatim je tato moznost taky problematicka v nasi "drahe" republice :-(

2 ekozahrada ekozahrada | 24. října 2011 v 16:45 | Reagovat

[1]: No, ambulantní porod je asi zase jiná kapitola a je pravdu, že by si zasloužil podporu. Řekla bych, že u nás je v plenkách ještě mnohem více než rodit doma a osobně s tebou souhlasím, také nemám odvahu rodit doma, ideální pro mě je rodit v nemocnici a co nejdříve domů:-) Ale lékaři pojem ambulantní porod někdy ani neznají:(

3 krtek krtek | 26. října 2011 v 8:44 | Reagovat

presne tak-nejradsi porodit v porodnici (odvahu riskovat porod doma nemam) a pak supem rychle domu co nejdriv.myslim ze je to i min nebezpecny nez rodit doma a vlada i doktori by to mohli podporit (kdyz je problem tak je vsechno "poruce" a kdyz je maminka i miminko v poradku tak proc je nepustit domu?) ;-)

4 Eva Eva | Web | 31. října 2011 v 16:38 | Reagovat

mám za sebou čtyři porody, z toho jedny dvojčátka a porod doma bych nedala-nepředvídatelných komplikací může nastat mnoho, ale když je vše v pořádku- proč nepustit domu a tvrdnout v nemocnici 5 dní? 100% souhlas s krtkem. Dobrodruhům zdar ;-)  :-)

5 ekozahrada ekozahrada | 31. října 2011 v 17:00 | Reagovat

[4]: Evi, já s tebou 100% souhlasím, ale jsem zase toho názoru, že by se porody doma zakazovat neměly. Je to přece každého věc. Řekla bych, že ten, kdo kouří se nebezpečí smrti vystavuje mnohem více než ten, kdo rodí doma:) A je kouření zakázané? Není. Myslím, že v té petici jde hlavě o kompetence pro asistentky. Které podle mě stejně porodům rozumí více než porodníci, alespoň někdy mi to tak přijde. Ale kompetence nemají žádné a to je škoda. A taky mi přijde důležité přiznat rodičům právo dozhodovat o takovýchto věcech... I když všeho s mírou asi, no:)

6 Eva Eva | Web | 1. listopadu 2011 v 15:11 | Reagovat

Samo svobodná volba rozhodnutí...ANO. pravda-  asistentky to mají v ruce :-) ví, co a jak- doktoři vesměs přijdou většinou už k hotovému :-)asi taky jen tak o naše bezpečí nepůjde - jsou v tom jsou zase prachy- stejné jak s tím konopím- prokazatelně léčí rakovinu a mnoho dalších nemocí- tlak veřejnosti už je tak velkej, že přistoupili k legalizaci, ale za jakých podmínek?! měsíc léčby=30000Kč, pěstování doma zakázáno- tím by stát a farmaceutické společnosti přišly o prachy :-( co naděláš- všechno co si můžeš zařídit DOMA je pro stát nevýhodné :-( nebudeme končit takhle... tvé poslední kousky jsou noblesní- myslím, že si se v těhle kouscích našla ;-) to jsou nejhezčí věcičky za celou dobu co sem chodim :-D přeju hodně štěstí :-)

7 ekozahrada ekozahrada | 1. listopadu 2011 v 15:40 | Reagovat

[6]: Evi, bohužel máš asi pravdu:( Je to o penězích a u lékařů o ješitnosti. Když slyším vždycky někoho o domácích porodech mluvit, tak to cítím. Štve je, že ženy přišly na to, že vědí, jak rodit a chtějí si o tom rozhodovat samy, štve je, že se z nich neposadíme všichni na zadek...

Díky za pochvalu! To fakt potěší! Já si vždycky myslím, že už nic lepšího ušít nemůžu a ono ejhle:) Tu cyklámenovou mikinu pro malou kamarádce teda závidím, je hezčí než ta naše modrá a to jsem se zařekla, že nebude nikdo, kdo bude mít hezčí věci než Jasmínka:)))

8 Smalsoft Smalsoft | E-mail | 3. listopadu 2011 v 9:33 | Reagovat

Zdravím všechny. Já osobně mám 2 děti a manželka rodila vždy v porodnici a ani mne ani ji vůbec nenapadlo, že by rodila někde jinde. Znám ale z vyprávění babičky, jak to bylo za jejího mládí, když se rodilo většinou doma. Stačí se taky podívat do starých matrik, kolik dětí (i rodiček) umíralo při porodu. Každý ať si rodí kde chce, nikomu nic neberu, ale ať si pak každý nese svou zodpovědnost. Možná by pár "špatných" zkušeností v naší republice zchladilo horké hlavy "doma-rodiček".

9 ekozahrada ekozahrada | 4. listopadu 2011 v 10:26 | Reagovat

[8]: Řekla bych, že to není tak jednoznačné. Je dokázané, že porody, kdy žena je aktivní, ve známém a milém prostředí a porodníci do porodu nezasahují uměle, mají mnohem, mnohem, mnohem méně komplikací než porody lékařské. Doma navíc rodí ženy po důkladném zvážení a pokud je něco už před porodem rizikové, doma nerodí. V cizině to funguje tak, že pokud se něco asistentce u domácího porodu nezdá, míří se do nemocnice, kam asistentka předem zavolá a oni vše připraví. Tam funguje skvělá kooperace mezi porodními asistentkami a lékaři a tak by to mělo být. Podle mě by byla nejlepší cesta přirozenější prostředí v porodnicích, to bych uvítala já, ale pokud se setkávám opravdu s otřesným přístupem k přiroznému porodu v porodnici, tak se nedivím, že ženy se nechtějí někde handrkovat a odrodí si to samy... Petice je zejména ale o tom, aby měly kompetence porodní asistentky, které porod vedou a je to jejich celoživotní práce a poslání a jaksi jim nikdo nechce přiznat právo na kompetence a také finanční ohodnocení. Nechtějí dovolit, aby sestry vedly porody samostatně a na lékaře se obracely jen, když si neví rady. A tady je jedno, zda v porodnici nebo doma;-)

10 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 21:38 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

11 whitebeard whitebeard | 22. ledna 2012 v 11:47 | Reagovat

[9]:moic s Tebou souhlasit nemůžu:((..máme 4 děti..tři bezproblémovéporody a..při tom čtvrtém šlo o život a nerodit v porodnici, tak manželka do 15 minut vykrvácela..a to chtěla taky rodit doma.."čtvrtý porod - brnkačka"..chtěl bych vidět, co by při tom krvácení dělala porodníasistentka, která ji tak bulíkovala..máš prvdu, že rodící žena není pacientka, ale průběh porodu se nedá nikdy odhadnout a proto by měl být pod kontrolou..a na to porodní bába nestčí:))

12 ekozahrada ekozahrada | 22. ledna 2012 v 13:43 | Reagovat

[11]: Ja osobně jsem rodila v porodnici a příště budu zase, mám ráda jistotu, kdyby něco. Nicméně nevidím důvodu, proč některé věci zakazovat.

Je celkem zajímavé, že názory tohoto druhu sem vždycky přispívají muži:) Ženy na to asi mají jiný pohled, protože na svou kůži vědí, jak nepříjemné je, když s nimi zachází jako s pacientkou. A při porodu zvlášť. Takže já sama doma rodit nebudu, ale chápu každou ženu, která to tak chce i s tím, že ví, že je to riziko.
Chyba je především v našich nemocnicích a především v dokotrech a asistentkách. Kdyby byl přístup jiný, bylo by to o něčem jiném. Bohužel v čerském porodnictvá se na lepší časy vůbec neblýská, spíš naokap:(

13 Verča Verča | 26. října 2012 v 13:55 | Reagovat

Já rodila dvakrát, poprvé v porodnici, podruhé doma, takže mám možnost srovnání. Poprvé jsem měla štěstí na porodnici, všichni byli naprosto skvělí, milí, profesionální a zbytečně do ničeho nezasahovali. Měla jsem celou dobu naprosté soukromí, jen občas někdo přišel zkontrolovat jak vše probíhá. Během porodu nastaly komplikace a těžko říct, jak by to dopadlo, kdybych rodila doma, ale jsem přesvědčená, že moc dobře asi ne. Podruhé jsem rodila doma. Asi vám to přijde divné, po mé první zkušenosti. Ale jak se říká, člověk míní.... Podruhé jsem rodila překotně. Manžel měl doma zůstat s prvním dítětem, mě zavolal sanitku. Sanitka přijela do dvaceti minut, a to přesně ve chvíli, kdy naše druhé dítě už z plna hrdla křičelo. Byl to takový fofr, že jsem nestihla vůbec nic. Naštěstí vše bylo v pořádku, žádné komplikace nenastaly. I tak, musím říct, že rodit doma pro mě nebylo vůbec příjemné ani pohodlné. My teda domácnost na porod vybavenou nemáme a nic se mi při porodu nechtělo zašpinit, takže jsem  nakonec rodila v kuchyni na dlažbě, což nebylo ani pohodlné ani příjemné. Takže já musím říct, že za cenu maximální míry bezpečí a co největší šance na zdraví svého, ale především dítěte, bych vydržela i protivné pohledy lékařů a nerudné sestry v porodnici. Je pravda, že porod je hodně intimní věc, ale zase rodit doma jen za cenu pohodlí a "skvělého" zážitku mi přijde trochu zcestné a sobecké. Ale je to jen můj názor, chápu, že jiné ženy to vnímají jinak a rozhodně by se jim nemělo zakazovat rodit doma nebo nařizovat rodit v porodnicích. Těhotná žena je svéprávná a má mít možnost rozhodovat o takových věcech sama. Ale zase na druhou stranu souhlasím s našimi zákonodárci, že sichr je sichr a že ne každá žena, která chce rodit doma a bude mít tu smůlu, že její porod neproběhne ideálně a něco se stane ať s ní, nebo s dítětem, není schopná a ochotná přijmout svou vinu a hledá viníka kolem sebe. Možná, kdyby se všichni zaměřili na to, jak to v našich porodnicích chodí (ale jak říkám, na Mělník já si nemůžu ani v nejmenším stěžovat), nemuselo by se řešit to, že ženy v současné době do porodnic nechtějí.

14 Zdenka Mánková MUDr. Zdenka Mánková MUDr. | E-mail | 5. září 2013 v 13:19 | Reagovat

Píšete hlouposti. Zdravotní stav populace v Česku je špatný a dostává se mu levné péče, vzdělání lékařů je nekvalitní a nemají klid na práci. Již lékařská práce za totality byla spojena se vstupem ke komunistům, nyní dle místního soudruha starosty. Dále zdravotnictví ovlivňuje úroveň ekonomiky, u nás je špatná s korupcí a zlodějnou. Porod doma může zabit oba, matku a dítě, avšak soudruzi lékaři se pokoušeli zabít i mne. Nikdo nebyl pohnán k zodpovědnosti. Nikdo není zodpovědný za stav českého ovzduší-pozor v okolí Votic pálí ilegálně plasty v lese, za stav výživy a způsob života, Podívejte se na Ÿou Tube- Midwife v USA-pokoje technicky zařízené pro pomoc ženě i dítěti, třeba i velká vana k porodu a také pomoc duchovní a good by dítěti umírajícímu.

15 Anežka Anežka | 7. ledna 2014 v 13:24 | Reagovat

Jsem lékařka,  ale jiného oboru než porodnictví. Mám za sebou  dva porody a třetí mě  brzy čeká. Jsem ráda, že ty předchozí porody  byly v nemocnici, protože jinak bych neměla ani jedno dítě a možná  bych nebyla ani já. Nepředvídatelných komplikací může nastat celá řada a vyžadují okamžitý zásah v  sekundách či minutách, takže to je doma vyloučeno. V té nemocnice má dítě i matka aspoň šanci.

16 sad sad | 30. ledna 2014 v 23:43 | Reagovat

Jsem holka, máma od jednoho úžasného dítěte. Přírozený a pohodový porod byl pro mně jednoznačnou záležitostí. Až do porodu. Nebýt lékařů a porodních asistentek, nepřežila bych já ani moje miminko. Tato zkušenost mne na sto procent vyléčila. Pokud dítě chci, obětuji mu i nepohodlnou, zato bezpečnou chvíli strávenou v prodnici.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama