Nevyléčitelná posedlost jménem LÁTKY

8. února 2012 v 22:21 | Petra |  Šití - tipy a recenze

Pokud jste se pustili jednou už do šití, jistě nevíte, co s penězi:) A jistě máte doma jen tolik látek, kolik aktuálně potřebujete k tvorbě a nehromadíte navíc nic, co nepotřebujete, že?:)))

Tenhle článek nebude o metodě, jak nemoc "hamounění látek" vyléčit, na to lék neznám.

Přináším přehled těch nejzákladnějších typů a druhů látek, které používám já. Časem budou další asi přibývat...

Aktualizace 9. 2. 2012 - Děkuji Ivušce za opravy a doplnění!;-)


Základně se látky dělí podle materiálového složení. Nejzákladnější rozdělení je asi přírodní X umělé. Mezi přírodní patří zejména vlákna bavlna, bambus, konopí a len. Výborné vlastnosti má i vlna, pro oblečení zejména vlna oveček speciálně v austrálii vyšlechtěných pro jemnou vlnu s dlouhým chlupem - merino.

Umělá vlákna se prodávají různě ve směsi, nebo 100% polyester (PES) (třeba flíz).

No, a samozřejmě kombinace přírodních s umělými vlákny... možností je nekonečně:)

Do některých látek se dává přímes elastických vláken - všechna vlákna jsou stejná, neliší se vlastnostmi. Elastan je obecný název, lycra a spandex je obchodní značka (název firmy, ne druhu vlákna).

Ivuška správně podotkla, že bambus se vyrábí stejnou technologií jako umělá vlákna - je to bambusová viskosa. Nicméně řadím to mezi přírodní látky, aby v tom nebyl chaos:)

Látky, které jsou tkané z přírodních vláken je třeba před šití vysrážet. Někdo to neřeší, ale já pro jistotu srážím téměř vše. Většina látek se srazí na jeden metr o 5 - 10 cm. Srážím většinou vše, co jde na 60 stupňů, materiály, které se používají na plenky a dětské oblečení někdy i na 95 stupňů pro případ, že by bylo potřeba je někdy vyvařit.
Přírodní látky absorbují tekutinu, jsou tedy vhodné na plenky pro své savé schopnosti.

Látky vlněné se naopak do pračky vůbec dávat nesmí. Je třeba je prát v ruce víceméně přesně na 30 stupňů, nesmí dostat teplotní šok - přechod ze studené do teplé. Vlně připravte takovou lázeň, jako je jejich teplota před koupáním. Při praní nedřete o sebe, protože dřením se vlna filcuje = sráží. Vlna se pere jemným mnutím v rukou (i to ale způsobuje mírné filcovací účinky:). Ždímat se doporučuje nejprve jemně v ruce - vymačkat vodu - a pak do ručníku a v ručníku mačkat. Pak sušit opět na stejném vzduchu a podkladu jako je teplota vlny. Tzn. nesmí na studenou nerezovou desku, do studeného bubnu pračky na ždímání nebo na horké topení. Vlažné topení nevadí.
Výjimkou je vlna s úpravou superwash, tu lze prát v pračce na vlněný program na 30 stupňů. Vlna s touto úpravou se ale nedá používat k účelům plenkování (vlňáčky).

Umělé látky srážet nepotřebují, tedy alespoň jsem o tom přesvědčená:) Je třeba je před nošením ale vyprat kvůli odéru z výroby, který není příjemný. Umělé látky vlhko nenasákávají, ale většinou naopak. Jsou tedy vhodné třeba jako dotyková vrstva do plenky atp.

Do přírodních látek se někdy přidává polyester (PES), aby látka byla byla pevnější a nebyla tak "živá".

Důležitým ukazatelem kromě složení je též gramáž. Ukazuje, kolik tkaniny je v jednom metru čtverečním. Důležité pro orientaci při nákupu látek na savá jádra do plenek. Při nákupu látek přes internet se podle gramáže dá trochu orientovat, jak je látka tuhá a zda-li je vhodná i na oblečení nebo jen k dekoraci. Na sukně atp. kupuji látku většinou 150 g/m2 a méně. Když má látka gramáž 110 g/m2, bývá už hodně lehoulinká a průsvitná:)

Pozor si také dejte na šíři látky. Látky z USA mají většinou šíři 110 cm.

Pokud šijete na děti a pro děti, ptejte se na atesty. Některé látky mají české atesty pro děti do 3 let, jiné tzv. EkoTex certifikáty (většinou II. třídy - pro styk s pokožkou dospělého a I. třídy pro děti do 3 let), některé mají americké certifikáty pro děti a jiné žádné. Někdy člověk až po čase zjistí, které látky jsou jak certifikované, ještě zatím není zřejmě doba, kdy by se tím výrobci a prodejci chlubili:)

Druhů a typů látek je mraky, ani všechny neznám a neorientuju se ve všech názvech, nicméně snad stačí něco pro začátek:)

Děkuji Ivušce za upřesnění terminologie a řazení!


Na tepláčky upotřebíte tzv. výplněk, neboli teplákovinu (anglicky french terry).

Prodává se ve dvou hlavních variantách - nečesaná (má na rubu smyčky - je z rubové strany hrubší - na fotografii červená) a česaná / počesaná (zde jsou ty rubové smyšky vlastně rozčesaný do superjemna, zevnitř je to velehebké, sametové, mazlící). Vlevo modrá je podčesaná obyčejná teplákovina, uprostřed je podčesané hilco. Počesaná je opravdu skvost na kůži, nečesanou většinou podšívám, ale lze použít i normálně bez podšívky:)


Flíz (flauš, anglicky fleece) je anglický výraz pro počesanou teplákovinu / výplněk.
Obyčejně se myslí flíz polyesterový, umělý, ale vyrábí se i flízy např. bambusové, konopné atp. Flíz je charakteristický tím, že je to vlastně úplet, který je na jedné straně rozcuchaný a má jakoby chlupy...
Flíz z přírodních vláken je vhodný jako savý materiál (např. na vkládačky do plenek), flíz polyesterový je vhodný např. na mikiny, ale i na flízové svrchní kalhotky nebo jako dotyková vrstva plenek.Plenkovací specialita je materiál suedecloth. Je to vlastně obdoba flízu. Dalo by se říci umělý semiš. Je to tenká látka, který v podstatě nepruží, z jedné strany má heboučké chloupky. Je to speciálně vyvinutá látka na vnitřní vrstvu plenek. Nám se v praxi velmi osvědčila. Je na dotyk suchá, rychle schne a v úpravě antipilling vůbec nežmolkuje. Je stále i po roce jako nová. Výborný je i na podšívámé svrchňáčků a podkládání patentek, podle mě nejlepší ze všeho.


Speciální mutace flízu je tzv. wellsoft neboli lama. Je to heboučký flíz, který má chlupy po obou stranách. Je hodně chlupatý, příjemný a velmi výhřevný. Vhodný je na deky, mikiny, vnitřní vrstvy bund, bačkůrky, kombinézky, ale třeba i na hračky:)


Obdoba wellsoftu je tzv. medvídek. Velejemný a heboučký flíz s chloupkama, které jsou jemnější. Vyrábí je jednostranný a oboustranný. Doma zatím nemám, takže jen fotka stažená odsud.


Další obdovou medvídka a wellsoftu je tzv. minky. To je asi nejjemnější flíz, který se dá koupit. Dá se sehnat buď normální nebo laminovaný PULem pro účely plenek (na fotce). Minky je flíz velejemný na lícové straně, ale není moc příjemný na straně rubové, takže mikinky chce něčím podšít. Výborný je na přebalovací podložky a deky, které je z druhé strany nutné podšít třeba bavlnou.


Mezi látky, které se používají na plenky, patří zejména asi PUL. Je to látka (tkaná bavlna, úpletová bavlna nebo polyesterový úplet), která je po jedné straně laminovaná polyurethanem.
Na fotografii červený z polyesterového úpletu (ideální na plenky, svrchňáčky, přebalovací podložky) a ze tkané bavlny (vhodný na dámské vložky, taštičky na vložky, pytle na pleny, ale třeba i ubrusy, bryndáčky atp.; nesmí se ale používat na plenky, protože ve švech velmi brzy protéká!)Froté (anglicky terry) je známý materiál. Až díky Ivušce vím, že se dělí na tkané (terry toweling -toto froté nepruží, je pevné a vyrábí se z něj např. klasické ručníky) a pletené (pruží a je výborné na plenky). Froté obecně je výborné na ručníky, župany a na plenky.
Vyrábí se jednostranné a oboustranné. Pokud se chystáte šít čtvercové plenky, doporučuji oboustranné froté z bambusu ze ŠijemDětem. Je pružné (protože je to pletené froté:), savé, ale tenké. Prodává se bílé a barevné (na fotce vlevo). Vpravo je froté, které má vyšší příměs polyesteru a vyšší smyčky. Je tkané, takže málo pruží a použila bych ho třeba na kalhotkové plenky na snappi sponku, ale na čtvercovky se nehodí - má nižší gramáž, je paradoxně ale silnější.


Moje zamilovaná látka je biobavlněný beránek (anglicky sherpa). Beránek vznikne rozčesáním froté. Něco mezi velurem a flízem. Má vyšší chlup, který po vyprání "bobkuje", je to jemný materiál, silnější. Vhodný jako savá vložka do plenek, ale i na vnitřní vrstvy bund, mikinek, rukaviček, kalhot. My z něj máme všichni doma báječná a luxusní prostěradla. Výhodou je jeho šíře cca 180 cm a pružení do šířky, takže na klasickou postel a standartně vysokou matraci se do šířky tak akorát natáhne:)
Neodolatelnou látkou do šicího koutku je také velur / aksamit (anglicky velour). Nazývaný také kojenecký plyš, samet, semiš... (termány se neliší, je to stále to samé).
Velur je vlastně postřižené počesané froté! Vznikne sestřižením vršků smyček froté, následně se ještě rozčeše.
Vyrábí se bambusový a bavlněný. Bambusový je jemnější, ale po pár vypráních slehne, jsou na něm vidět "záhyby" a hrubne. Bavlněný je stabilní a oblečení i po mnoha vypráních vypadá dobře. Záleží ale také určitě druh od druhu.

Na fotce vlevo bavlněný a vpravo bambusový.Základní klasika - jednolícní úplet (anglicky jersey) - tzv. tričkovina. Z jedné strany má "véčka" z druhé "smyčky", proto jednolícní úplet. Pruží, ale né moc. Bývá většinou dost tenký.


Jednolícní úplet s příměsí elastanu (někdy lycry, spandexu...) je velmi pružný, skvělý na obepnutá trička. Krásně se přizpůsobí postavě, ale hůř se z něj šije, na rovnostehu vlnkuje, lepší je pro něj overlock.


Můj nynější favorit je bambusový sportovní úplet, který má vysoké procento spandexu (10%), takž skvěle pruží, je pevný. Netřepí se a je prostě dokonalý. Na tělo moc příjemný. Je to jednolícní úplet, na detailu vidíte smyčky na rubu.Oboulícní úplet neboli interlock je silnější a má "véčka" z obou stran:) Nevýhoda je to ale při šití, já ho neskutečně často pářu, protože při šití není vidět, kde je rub a líc. Pářu, i když mám našité na jedné straně aplikace! Výhoda je, když má z jedné strany obrázky, jako jsou třeba tyto žirafky...


Finerib je vlastně hladké žebro (anglicky rib) (tzv. 1:1) - přeložit tedy můžeme s nadsázkou jako "fajnové žebro":))) 1:1 znamená, že je pleten jedna ku jedné - tzn. 1x hladce - 1x obrace.
Finerib se vyrábí s příměsí lycry. Má jednu stranu hrubší a jednu jemnější, takže se při detailním zkoumání dá poznat líc. Finerib je výborný na trička na zimu a na bodýčka pro děti.
Je to v podstatě to samé jako patent. Nenahraditelný na lemy u krku u bodýček, triček atp.

Vlevo je finerib, vpravo patent. Nahoře jsou lícy, dole ruby.


Patent (náplet neboli rib) se od fineribu moc neliší (mě to tedy tak pocitově přijde, že patent je pevnější, ale je to asi věc názoru:). Vyrábí se buď hladký 1/1 a nebo žebro 2/2, ale i další různé druhy. 2/2 znamená 2x hladce / 2x obrace:) Složení je buď bavlněna s lycrou nebo polyesterová s lycrou, možná ještě další obměny.
Výborný je na lemy u trik a mikin nebo také na dětské čepičky. Dají se z něj šít i leginky. Používá se do pasu u tepláčků a sukní, ale pozor, při nošení vykloktá, je třeba ho dávat o hodně užší v pase a dětem, které se hýbají (lezou atp.) dát jako pojistku do pasu gumu. Dospělým do sukně je to podmínka, pokud nechcete na ulici skončit s holou pr ... :D


Neměla by tu chybět ani tkaná bavlna. Plátýnko:) Na sukně a šatičky, netřeba komentovat... Snad jen, že většinou designované látky bývají fest drahé, ale opravdu krásné!Na šatičky nebo kalhoty využijete tzv. prací kord. Pro nás normální bych to pojmenovala jemný měkký manžestr:) Na fotografii je hilco. Použít jde třeba i na fusaky a další.


Někdo má rád i viskozové úplety. Jsou chladivé a příjemné na tělo. Já je moc nemusím... Když už něco, tak bambus:D


Na bundičky a lehké letní kalhoty je výborná šusťákovina. Já mám ráda variantu peach - není z lícu lesklá. (Líc vlevo)


Silnější variantou s membránou a flízem na rubové straně je softshell. Výborný outdoorový materiál pro domácí šití. Skvělý vlastnostmi a jednoduchý na šití, i pro začátečníky. Na bundičky, kalhoty, rukavice, kloboučky, rukávníky, fusaky a mnoho dalšího. Dokonce i svrchní kalhotky z nich Somik šije:)Pro pokročilé švadlenky určitě stojí za to zkusit merino. Merino lze sehnat ve variantách jednolícní úplet, oboulícní úplet a rib. Rib (vlevo) z Finska je hodně jemný, velmi pružný a moc příjemná na kůži, hodí se na lemy u bodýček a tepláčků - jako patent; využít lze i třeba na jemné spodní prádlo. Oboulícní úplet (uprostřed) je silný, příjemně pruží a celkem dobře se z něj šije. Výborný na bodýčka, kamašky a kukličky. Vpravo je tzv. climayarn - směs vlny a polypropylenu. Je to úplet oboulícní, hezky pruží (je mnohem pevnější než oboulíc z Finska), takže by se nemusel kloktat. Na kůži je celkem příjemný (názory se liší, zda je příjemnější 100% merino nebo tento směsový úplet:), jeho nesporná výhoda je cena a taky možnost prát v pračce dokonce na 40 stupňů.Climayarn - Rubová strana je počesaná, lícová hladká.
A do mrazů jedna příjemná ovečková záležitost - zatkávané merino - Zatkávané dlouhé vlákna z ovčího kožíšku do jemného bavlněného podkladu. Velká výhoda je, že je to vlastně pravý beránek, ale jemný a ohebný - není to beránek na kůži, ale zatkávaná do bavlněného úpletu. Super záležitost. Perfektní na fusaky, ale i do bund, na rukavičky, botičky atp. Používá se také pro bezplenková miminka jako podložka na spaní.
Nevýhoda je jeho praní a také to, že po vyprání už není to, co za mlada. Ale za výhřevnost to stojí:)
Tady máte detail střihu do beránka. Po krajích se netřepí, takže na spací podložku do postýlky prostě střihnete a neřešíte:)
Látek je ještě hafo, třeba takový flanel tu chybí... Ale zase někdy jindy, po asi 4 hodinách focení a psaní mě už hodně bolí záda, nejde obsáhnout vše:)
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (518)
Zobrazit starší komentáře

501 unomart unomart | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 4:19 | Reagovat

generic cialis buy online cialis
<a href=http://cialischpbrx.com/#>cheap cialis</a>
get cialis prescription and order cialis online
<a href="http://cialischpbrx.com/#">cheap cialis</a>

502 Ambibrom Ambibrom | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 4:27 | Reagovat

cheap generic cialis uk
<a href=http://www.cialiskntrc.com/#>buy cheap cialis</a>
tadalafil wiki buy generic cialis
<a href="http://cialiskntrc.com/#">buy cialis</a>

503 excusty excusty | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 4:36 | Reagovat

where can you buy viagra over the counter
<a href=http://viagragenups.com/#>generic viagra</a>
viagra za muskarce
<a href="http://www.viagragenups.com/#">buy viagra</a>

504 inhisee inhisee | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 5:41 | Reagovat

generic cialis lowest price
<a href=http://www.cialiskntrc.com/#>cialis online</a>
renova expres cialis pills
<a href="http://www.cialiskntrc.com/#">buy cheap cialis online</a>

505 Quesia Quesia | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 6:23 | Reagovat

generic cialiscanada
<a href=http://www.cialiskntrc.com/#>buy cheap cialis online</a>
holland cialis pills
<a href="http://cialiskntrc.com/#">buy cialis online</a>

506 Hearly Hearly | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 8:26 | Reagovat

benefits of cialis generic drugs
<a href=http://cialiskntrc.com/#>cheap cialis</a>
metformin expiration cialis generic pills used
<a href="http://www.cialiskntrc.com/#">buy cialis online</a>

507 Wawstoog Wawstoog | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 8:27 | Reagovat

viagra 3 dollars per pill
<a href=http://www.viagragenups.com/#>cheap viagra online</a>
natural alternative to viagra
<a href="http://www.viagragenups.com/#">generic viagra online</a>

508 acroks acroks | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 8:41 | Reagovat

buy viagra in mexico
<a href=http://viagragenups.com/#>buy viagra online</a>
viagra 75
<a href="http://www.viagragenups.com/#">buy generic viagra</a>

509 unfipt unfipt | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 10:52 | Reagovat

viagra vs birth control
http://viagragenups.com/#

510 noustini noustini | E-mail | Web | 5. září 2018 v 6:18 | Reagovat

allergy to cialis pharmacy
http://www.cialiscnrx.com/#

511 Furimodo Furimodo | E-mail | Web | 5. září 2018 v 13:29 | Reagovat

buy cialis usa
http://cialiscnrx.com/#

512 UlcepVes UlcepVes | E-mail | Web | 12. září 2018 v 23:20 | Reagovat

personal loans california
<a href=http://paydaysonlinemoney.com/#>payday loans</a>
online credit application
<a href="http://paydaysonlinemoney.com/#">payday online loans</a>

513 briems briems | E-mail | Web | 9. října 2018 v 16:31 | Reagovat

on line loans
<a href=http://x1cashadvanceonlines.com/#>cash advance america</a>
cash advances payday loans
<a href="http://x1cashadvanceonlines.com/#">cash advance online</a>

514 Leftrell Leftrell | E-mail | Web | 15. října 2018 v 22:13 | Reagovat

pill cialis generic
<a href=http://cialisbdrx.com/#>buy generic cialis online</a>
pfizer cialis generic cialis
<a href="http://cialisbdrx.com/#">buy generic cialis</a>

515 mayprorb mayprorb | E-mail | Web | 16. října 2018 v 9:42 | Reagovat

overnight cialis
<a href=http://buygenviagra.com/#>generic viagra online</a>
buy acyclovir without prescription
<a href="http://buygenviagra.com/#">buy viagra</a>

516 briems briems | E-mail | Web | 18. října 2018 v 1:48 | Reagovat

xenical price
<a href="http://www.buygenviagra.com/#">cheap viagra</a>

517 Leftrell Leftrell | E-mail | Web | 18. října 2018 v 9:54 | Reagovat

cheap viagra canada
<a href="http://www.buygenviagra.com/#">buy generic viagra</a>

518 BuhElefe BuhElefe | E-mail | Web | 18. října 2018 v 10:43 | Reagovat

sildenafil online for sale
<a href="http://www.x1genericviagra.com/#">generic viagra canada</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama