Softshellová bunda s kšiltíkem a kapsami (fotonávod + střih)

27. dubna 2012 v 23:38 | Petra |  Střihy a návody
Softshellová bunda se dá ušít ve více levelech podle toho, jak jste zkušená švadlenka. Ovšem, kdo si poradí se zipem, tak zvládne i kšiltíček a kapsičky:) Lehkou aplikaci ze softshellu můžete také zkusit, níže poradím, jak na to.

Střih je vychytávaný asi 3/4 roku, co šiju softshellové věci na zakázku i pro Jasmínku. Podle střihu ušijete jak bundu z klasického softshellu s flízem, tak z tzv. letní verze (žíhaný softshell s úpletem), ale použít ho můžete třeba i na šusťákovku nebo na mikinu.Ve střihu najdete úplně vše, co potřebujete - základní díly, ale i střih na výztuhu do kšiltu a začištění zipu bundy z rubu.

Fotonávod upraven 1. 10. 2012

Budete-li se hezky snažit, na konci vás čeká něco takovéhoto:Budeme potřebovat:

 • Necelý metr softshellu či jiné látky (do 1m by se měla v pohodě vejít bunda i kalhoty ve vel. 92, nikdy jsem to reálně nezkoušela, protože u mě jeden metr osamocený nenajdete, ale podle zkušenosti by to tak být mělo:) Softshell lze koupit na Mimibazaru, Fleru, www.sijemdetem.cz, www.batani.cz, www.postaramese.cz a dalších místech, která vám prozradí pan vševědoucí Google:)
 • Zip dělitelný o délkce 40 - 50 cm (dle délky bundy, kterou budete šít) - ideálně doporučuji zip koupit, až budete mít bundu před došitím, ani já neumím koupit zip předem dobře:) Použít můžete kostěný klasický s jedním jezdcem (mám nejradši) nebo se dvěma jezdci.
 • Kousek nápletu do rukávů
 • Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit 3m gumičky s přehledem, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4m.
 • Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy - běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork)
 • Jehly - budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z lícu a popř. našívání aplikací a pak č. 90 - jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80tka nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací - dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:)
 • Polyesterové nitě - začátečníkům doporučuji co nejbližší odstín nitě barvě softshellu, aby nebyly znát případné nepřesnosti v šití, pokročilí nechť zvolí kontrastní nit, vypadá to bombasticky! Ale každá chybka leze na světlo:) Nitě k softshellu najdete třeba zde.
 • Zpevňovače otvorů (používám většinou 4ks) + kladivo, prkýnko... (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled:)
 • 4 brzdičky popř. také koncovky na šňůrky.
 • cca 2m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii)
 • Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz - je třeba k nim mít kleště na patentky!) 1 - 2 vrstvy sofshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem - v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá.

Upozornění ke stahování na šňůrky: Správně by se na dětské bundy tyto šňůrky vlastně šít neměly, protože se zadrhávají např. na klouzačkách a prolejzačkách a dokáží způsobit nepříjemná zranění. Lepší je je nahradit gumou napevno do tunýlku (pokusím se obměnu nafotit a popsat).

Postup:


1. Střih si vytiskneme tak, aby 1cm2 odpovídal. Je to vložené do PDF, cca by to mělo odpovídat po vytištění bez úprav. Sestavíme si jej, slepíme a vystřihneme. Musíme vytisknout víckrát, díly jsou kreslené některé přes sebe.
Pokud budeme šít bundu s kapsičkama, jak je výše na fotografii, tak prostřihneme u střihu i naznačenou linii přes prsa a na zádech. Bundu to krásně projme a hezky sedne.

Skládání střihu - u střihu je rozkresleno, že se má složit 1,2,3 a 4,5,6, ale je tam šotek, přehoďte číslo 3 a 6 :)Střih můžeme přenést na střihový papír.
2. Naneseme na látku - přidáme na švy. Specifikem jsou rukávy! Ve střihu je naznačeno vždy i cca 5 cm na rukáv "zpět" směrem dovnitř (v případě všití nápletu do bundy", tak zde přidejte už jen 0,5 cm na šev. Budete-li šít rukáv na konci zakončen lemovací gumičkou, nepřidávejte vůbec nic a naopak těch 5cm navíc na nadměrem založení rukávu uberte.3. Chcete-li našít na bundu nějakou aplikace, tak to udělejte teď. Šablony si tvořte buď dle fantazie a svého kreslířského nadání nebo zkuste vyhledat nějakou předlohu na internetu. Vystřihejte ze softshellu a nalepte lepidlem Kores na softhell. Nechte zaschnout.
Na softshell se kreslí dobře křídama Tomy nebo mizícím fixem.


4. Aplikace přišívejte rovným stehem, jehlu max. č. 80 s ostrým hrotem (ne úpletovou), Délku stehu nastavnte tak na 2 - 2,5 cm. Nitě používejte zásadně polyesterové. Pro našívání použijte průsvitnou patku nebo otevřenou patku, abyste viděli, co šijete.

5. První fází šití samotné bundy jsou kapsy. Vezměte si díl látky, který bude tvořit kapsu, přiložte k předním dílům a označte si, kde má kapsa začínat a končit - je to třeba označit na oba přestřižené přední díly - při jejich sešívání se to velmi rádo šoupe a toto vás bude držet v představě, které místo patří k sobě.
Takže položte si oba díly přesně k sobě a označte místo, kde bude kapsa. Na oba dva díly (Fotku dodám)6. Začištěte kapsičky overlockem nebo podobným stehem. Nyní "kapsičky" (na fotce zelené) k boční části předního dílu tak, aby po "vyklopení" tvořila jakoby pokračování. První sešijte z rubu a pak z lícu. Prošívejte z lícu tak, že rubový šev bude složen směrem dovnitř do budoucí kapsy - tzn. směrem k zipu.7. Vezměte vnitřní část předního dílu (tu u zipu) a v místech, kde je naznačná kapsička, založte rantl a prošijte rovně. Tímto provedeme začištění vstupu do budoucí kapsy.
8. Nyní sešijte k sobě obě části předního dílu - začínáme od průramku. Dobře si to našpendlete, aby pasovala "kapsa ke kapse". Je tam oblouček, tak bez dobrého našpendlení vám na menším díle kapsa ujede nahoru, tak pozor!9. Nyní prošijeme z lícu. Stačí obyčejný rovný steh nebo použijeme nějaký steh okrasný. V níště, kde začíná pod látkou kapsička, občijeme dokola po jejím okraji do obloučku.

Místa, kde bude končit a začínat vstup do kapsy zafixujte ještě kolmým stehem. Pár cm od spoda ještě kapsičku sešijte k sobě, aby vznikla "komůrka" směrem dolů a z kapsy nevypadávaly předměty. Viz foto.
10. Kapsy se také dají vyřešit jinak - např. stejně jako u střihu na mou skřítkovskou mikinu. A můžeme si hrát s barvami do vnitřního prostoru kapes:)
11. Sešijeme též zadní část. Všechny tři díly k sobě našpendlíme, aby dobře seděly, jak mají, prošijeme z rubu a pak z lícu rovným stehem.


12. Nyní vyřešíme zakončení rukávů. Buď použijeme lemovací gumičku a olemujeme nesešitý spodek rukávu lemovací gumičkou (je dobré si předem zkontrolovat, zda je rukáv ustřižen přesně a lícují oba konce rukávu dobře).

Pokud použijeme rukáv do nápletu, necháme si jeho zakončení na později.


13. Ač se to tak nemá, tak pro začátečníky je to jednodušší přišít nyní rukáv - tzn. první prošít z rubu a pak z lícu steh na rameni a všít rukáv a ten pak opět prošít z lícu. Správně se rukáv přišívá do kruhu po sešití boků, ale hůř se pak šev kolem rukávu prošívá.13. B. Takto vypadá prošívání lícu rukávu, pokud se postupuje "správně" a rukáv se všívá jakoby do vesty.


14. Prošijeme rukáv od konce přes průramek - dáme pozor, aby šev seděl ke švu - až po konec na boku.


15. Na rukáv si ustřihneme kousky patentu nebo lze použít i finerib. Cca 11 cm x 12 cm. sešijeme z rubu k sobě, zdvojíme a našijeme do rukávu - patent přeložený na lícu vložíme dovnitř do rukávu, který máme otočený na rub. Patent rovnoměrně natahujeme a všíváme.


16. Všitý rukáv.17. Na rukávu si naznačíme od místa, kde přechází soft v patent 5 cm a ohneme, zašpendlíme rukáv dovnitř, patent přehrneme úplně do vnitř, aby nepřekážel.


18. Opatrně prošíváme k sobě s použitím zipové patky - kousek po kousku, posouváme látkou, když máme jehlu zabořenou v látce.
Tento krok je vyšší level, začátečníkům doporučuju neničit si nervy:)


19. Rukáv z lícu po prošití.


20. U kapuce si prošijeme z rubu a pak z lícu záševky. Mají pasovat přesně do míst, kde bude šev na ramenou.21. Středový pruh dobře našpendlíme, aby byl rovně. Prošijeme opět z rubu a z lícu.


22. Nyní si připravíme začištění zipu a kapuce zevnitř - díly k sobě sešijeme a olemujeme lemovací gumičkou nebo obšijeme overlockem. (Fotku mám už jen na hotové bundě:)


23. Ke kapuci z rubu našijeme čás, která do ní patří. Do ní vložíme z decovilu vystřihlý kšiltík.


24. Prošijeme okraj kapuce kolem kšiltíku rovným stehem. Je třeba zvolit silnou jehlu, která vydrží hodně vrstev softu a ještě výstuhu.


25. U kšiltíku ještě prošijeme jeden steh jakoby rovně (tam, kde by byla kapuce, kdyby nebyl kšiltík). Prošíváme po kraji decovilu výstuhu, abychom ji zafixovali na místě.


26. Nyní si naznačíme místo, kde chceme mít konce šňůrek u kapuce a nabijeme zpevňovače otvorů. Lze mít buď jednu dirku a z toho koukající šňůrky nebo dírky dvě a konec šnůrky schovávat. V první případě na konec doporučuju použít koncovky. V druhém případě se zafixuje šnůrka uzlem. Dobré jsou v tom případě brzdičky se dvěma dírkami, ale mě moc nefongují, takže používám klasickou velkou, do té dám oběma směry šňůrku a zafixuji, aby se nevyvlékla uzlem a korálkem:)

!!! Upozornění k šňůrkám: Správně by se na dětské bundy tyto šňůrky vlastně šít neměly, protože se zadrhávají např. na klouzačkách a prolejzačkách a dokáží způsobit nepříjemná zranění. Lepší je je nahradit gumou napevno do tunýlku (pokusím se obměnu nafotit a popsat).
27. Připravíme si oba konce v brzdičkama a naměříme gumu, tu pak zašijeme do tunýlku kolem kapuce. Šiju z rubu po kraji lemovací gumičky...


28. Nyní všijeme zip. Máme připraveny části na začištění zipu z rubové strany bundy.
29. Zip našijeme první z rubu (máme zip mezi předním dílem bundy a záčistkou). Buď šijeme takto vše najednou.
30. Nebo je možné si nejprve zip z rubu přichytnout k přednímu dílu bundy a pak našít z druhé strany z rubu záčistku.31. Vyšší level - můžete u horní části zipu udělat ochranu před poškrábáním zipem. V takovém případě z rubu v této chvíli nešiji a nechám si to volné.


32. přišpendlím si přední díl bundy k zipu, jak má patřit.


33. Přehrnu přeloženou záčistku ze spodní strany zipu přes ten zoubek nahoře u zipu až pod přední díl bundy. Viz fotografie. A zašpendlím. Začátečníci nechť raději nastehujou.


34. Prošiji zip z lícové strany - přichytím jak záčistku, tak přední díl bundy. Rovnoměrně a úhledně:)


35. Druhou část zipu začišťuji např. našitým proužkem přes "horní zup" u zipu.
29. Můžeme zip schovat shora ještě pruhem softshellu proti profouknutí, promoknutí zipu a také proti sněhu. Ušijeme si proužek o něco delší než je zip a našijeme jednodušše z jedné strany zipu (jinak u holčiček a chlapečků:). Proužek přes zip musí být tak široký, aby pohodlně přesahoval na druhé straně na patentky.
Nacvakáme patentky (dávám je od sebe cca 10 cm, ale musíme volit, tak aby nám to hezky vyšlo rovnoměrně na bundu) .


30. Připravíme si zpevňovače otvorů i dole u bundy.


31. Provlékneme šňůrky atp. Jako u kaupce. Prošijeme spodek bundy a gumu zašijeme do tunýlku.


32. Pokud jste lemovali rukávy gumičkou, tak ještě začistíme konce rukávů a mělo by to být snad vše...

Napsat tento fotonávod bylo horší a náročnější než tu bundu ušít!!!! Pokud jsem já zvládla toto (určitě jsou zde mouchy, budu upravovat, ale teď už nemám sílu to po xté kontrolovat...), tak vy zvládnete tu bundu určitě ušít:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 elentari elentari | E-mail | Web | 28. dubna 2012 v 11:14 | Reagovat

Zdravím,
pokud nejsou fotky na kartě foťáku "přefoceny" novými fotkami, lze je pomocí určitého programu obnovit... Už se mi to stalo nejednou, že jsem si fotky smazala a má šikovná sestřička či můj šikovný manžel fotky obnovil... já tomu rozumím jako koza petrželi, ale pokud byste měla zájem, mohla bych se pozeptat... ;-)

2 Caramilla Caramilla | 28. dubna 2012 v 11:26 | Reagovat

[1]: Aha, to je zajímavé. Jen nevím, jak bych poznala, co znamená "přefocené". Já fotím furt pryč, karta je velká, prostoru je tam dost, plná ještě nikdy nebyla, ale furt pryč fotím, tak to je asi už ztracené. Smazala jsem je už asi před 3 týdny:(

3 Jindriska Jindriska | 28. dubna 2012 v 13:57 | Reagovat

super:))teda kde vy na nas berete cas Petro?? :)))

4 Caramilla Caramilla | 28. dubna 2012 v 14:11 | Reagovat

[3]: Na ukor spanku 8-)

5 elentari elentari | E-mail | Web | 28. dubna 2012 v 15:20 | Reagovat

[2]: Aha, tak to už je asi pozdě, pokud jste na tu samou kartu fotila znovu. Lze to provést, pokud nebyly fotky přepsány novými daty, k čemuž už asi došlo...

6 eriqe eriqe | 28. dubna 2012 v 17:07 | Reagovat

juch, juch, tak uz sa mozem pustit do letneho softu. Dakujem krasne za navod a strih. Siltik vyzera uzasne. Bez toho decovilu by nedrzal tvar?

7 Caramilla Caramilla | 28. dubna 2012 v 20:10 | Reagovat

[6]: Určitě i bez kšiltíku by to nějak drželo tvar, soft je tužší a ještě 2 vrstvy, to udělá svoje, ale takto pěkný kšiltovkový by opravdu nebyl, když fouká a prší, je lepší ho mít asi vyztužený. Nikdy jsem bez výstuhy kšiltík nešila, takže taky úplně přesně neřeknu :-?

8 Romana Romana | Web | 28. dubna 2012 v 23:31 | Reagovat

Díky za fotonávod a střih! Obdivuji Vaši vytrvalost. Ať se daří šití, ale taky se prospěte :-)

9 Katka Katka | 21. května 2012 v 13:06 | Reagovat

Ušito! Šila jsem z PUL. Ten pocit vítězství stojí za to. Není to tak strašně složité, jak to na první pohled vypadá.

Kapuca je opravdu specialita a je naprosto jedinečná a bezvadně schová hlavinku.

Gratuluju k povedenému střihu, obzvláště k té kapucce, ta je fakt jedinečně bezva.

Díky! Katka

10 Caramilla Caramilla | 21. května 2012 v 13:34 | Reagovat

[9]: Díky za ozkoušení a jsem ráda, že se bunda povedla a střih se líbí:) Pak pošlete fotku ;-)

11 Lilka Lilka | E-mail | 10. června 2012 v 18:57 | Reagovat

[10]:Dobrý večer, prosím, chtěla bych se zeptat, asi špatně koukám, ale nemůžu najít střih na tu Vaši nádhernou bundičku :-) Můžete mi poradit, kde se mám pořádně podívat, nevidím žádný odkaz...děkuji:-)

12 Caramilla Caramilla | 10. června 2012 v 19:02 | Reagovat

[11]: Dobry den, no vidite, sotek. Chybi odkaz na informace o strizich. Tento na bundicku je placeny, informace najdete zde
http://ekozahrada.blog.cz/1203/strihy-stazeni-free-a-cenik
Posilam po zaplaceni e-mailem. Objednavat muzete na petra.machackova(zavinac)gmail.com
Petra

13 Lilka Lilka | E-mail | 10. června 2012 v 19:04 | Reagovat

[10]:Tak už jsem to našla :-) Ráda bych Vás požádala a zároveň objednala střih na Softshellovou bundu s kšiltíkem a kapsami, děkuji Lilka :-)

14 Lilka Lilka | E-mail | 10. června 2012 v 19:05 | Reagovat

Jé děkuji, kste ry\chlejší než já :-))

15 Lilka Lilka | E-mail | 14. června 2012 v 8:46 | Reagovat

[14]:Tak jsem si střih vytáhla a nakreslila, vypadá dobře, jen mám jednu připomínku, jak máte na jednom dílu napsáno, že střihy se skládají 1 2 3
                               4 5 6
tak se má prohodit 3 se 6 :-), ale vůbec to nevadí, je to potom takový hlavolam :-). Už se těším až bundičku pro syna ušiju, už jen materiál. Ještě jednou děkuji za střih.

16 Caramilla Caramilla | 14. června 2012 v 11:54 | Reagovat

[15]: jj, včera jsem střih skládala, potřebovala jsem z něj něco obkreslit a taky jsem to po dlouhé době detektivní práce zjistila:D Bylo mi divné, že to ještě nikdo nenapsal:D Díky za shrnutí! Petra

17 LaShana LaShana | 19. června 2012 v 12:35 | Reagovat

Bundička je to moc pěkná, jen potřebovala bych větší velikost... na cca 5-6 let... bude něco takového? Děkuji

18 Caramilla Caramilla | 19. června 2012 v 12:42 | Reagovat

[17]: ono u těch větších velikostí mám problém, že to pak vyjde třeba na 20 papírů a to už je na mě moc, to nedokážu rozkreslit asi. Navíc dávám střihy na věci, které vím, že sednou, takže víceméně to, co mám ozkoušení na dceři, co nosí teď 92. Omlouvám se.

19 LaShana LaShana | 19. června 2012 v 14:05 | Reagovat

no co se dá dělat... nevadí, seženu jinde.

20 Jindriska Jindriska | 11. července 2012 v 13:28 | Reagovat

Petro prosim vas ty zpevnovace otvoru jeste nejak podkladate treba kouskem softu nebo vliz... nebo neni treba??aby se to nejak nevytrhlo:))Diky moc.

21 Caramilla Caramilla | 11. července 2012 v 13:42 | Reagovat

[20]: nepodkladam, u softu to neni treba. Je treba to hodne napevno pribit, aby se ten plisek na tom "nekynklal" Jinak se to nikdy nevytrhlo. Jo a je treba tu dirku pro ten otvor udelat uplne prtavou, kdyz je moc velka, tak se to pak muze trochu vytrhavat - jako ne vytrhavat, ale spis vypadnout.

22 Jindriska Jindriska | 11. července 2012 v 14:26 | Reagovat

takze lepsi nez vytlouct ji originalem je jen nastrihnout nuzkama:))
Diky jste zlata.Je fajn mit se na koho obratit:))az se dostanu k zipu to asi bude otazek fura, nejak se v nem nevyznam a mam z nej viiiitr:))fotky jsou krasne, ale jak je to focene s tim cernym fleesem tak se v tom ztracim:)))uvidime bude to pro me jak maturita:))))

23 Caramilla Caramilla | 11. července 2012 v 14:32 | Reagovat

[22]: mě to nůžkama přijde jednodušší. Takové ty špičaté a hodně ostré, tak minidírku. Musíte si to vyzkoušet, jak velkou. Já jakby nastřihnu (do vé) a pak odstřihnu ten zobáčíček. Dírka je určiě menší než by to bylo proražené. Mě to navíc moc prorazit nešlo, zdeformoval se ten "bodec" a stejně se to muselo odstřihnout. Musí bý dírka taková, aby tam ten zpevňovač prošel, ale jen tak tak a on tu dírku jakoby roztáhne, tak pak je to dobře ;-)
Pokud šijete zip poprvé, tak doporučuju nastehovat ;-)

24 Gábina Gábina | 2. listopadu 2012 v 11:06 | Reagovat

Dobrý den,potřebuju poradit.Vůbec si nevim rady se švem na krku,mam ho něčim zakrýt aby neškrábal nebo to necháváte.Koukala jsem na fotkya je tam jen s podšitou kapucou,to jsem jednou dělala nějak udělal,ale když to nepodšívám?Gábina

25 Caramilla Caramilla | 2. listopadu 2012 v 14:36 | Reagovat

[24]: Nechávám to volně, nepřišlo mi, že by šev škrábal. Mám to obnitkované na overlocku a nechávám to tak.

26 Bára R. Bára R. | 12. listopadu 2012 v 23:07 | Reagovat

Peti, skládám střih a nějak mi díly nesedí přesně na sebe (značkama) - vytiskla jsem to blbě? Je na to nějaký fígl? Kalhoty mi sedly přesně podle značek, ale s bundou si nevím rady ani v první šestce, ani v druhé.
Díky za radu, Bára

27 Caramilla Caramilla | 12. listopadu 2012 v 23:15 | Reagovat

[26]: Skládání střihu - u střihu je rozkresleno, že se má složit 1,2,3 a 4,5,6, ale je tam šotek, přehoďte číslo 3 a 6 :)
Přehozeno?
Pak asi nevím, žádný zádrhel jsem nepozorovala (skládala jsem to asi 6x už:) a ani nikdo nic nepsal, tak nevím, kde jinde by mohl být háček :-?

28 Bára R. Bára R. | 12. listopadu 2012 v 23:21 | Reagovat

Peti díky, no nic, zítra to vytisknu ještě jednou, případně vyfotím a pošlu na mail :).
Zatím přeji klidnou noc (a taky nějaký spánek)...

29 Caramilla Caramilla | 12. listopadu 2012 v 23:31 | Reagovat

[28]: střih mám permanentně slepenej, tak zítra taky můžu vyfotit, jak to vypadá složené, je to trochu hlavolam :-D

30 Bára R. Bára R. | 13. listopadu 2012 v 11:20 | Reagovat

Tisk střihu - pro ostatní se třeba bude hodit - je potřeba dát pozor na nastavení tiskárny. Žádné měřítko, nepřizpůsobovat stránka dle velikosti pdf. Potom se Vám střih vytiskne správně a na značky v podstatě sedí. Děkuji za trpělivost. :-)

31 Sapita Sapita | E-mail | 23. listopadu 2012 v 17:07 | Reagovat

Je potřeba aplikace se sofshellu něčím podkládat, nebo prostě soft na soft? A to lepidlo-kores- je klasika tuhé na papír?

32 Caramilla Caramilla | 23. listopadu 2012 v 17:24 | Reagovat

[31]: ne rovnou na soft. Ano je to obyč lepidlo na papír a drží lépe jak to určené na textil:)

33 Petra Petra | E-mail | 24. listopadu 2012 v 21:41 | Reagovat

Tak jsem se hrozně těšila, až bundu ušiju a je konečně hotová. Pěkně jsem se u toho zapotila, nejvíc asi u zipu a potom u kapucky. Konce rukávů jsem pozměnila, jsou na suchý zip, a brzdičky na spodní gumě nejsou vpředu ale na bocích zevnitř, aby nepřekážely.
Sice je bundička kapku kratší, asi jsem hodně zakládala, ale je to super střih, hlavně ta kapucka s kšiltíkem, ta mě dostala ;-)

34 Caramilla Caramilla | 25. listopadu 2012 v 13:10 | Reagovat

[33]: Jsem ráda, že jste spokojená a že se povedlo, těšíme se na fotky:)

35 Jana Pl. Jana Pl. | E-mail | 22. prosince 2012 v 2:39 | Reagovat

Už před hodnou chvílí jsem se zasekla na tom, že nejsem schopná na kapuci k bunde připevnit průchodky - zpevňovače pro šnůrku. Proto prosím o radu, jak to přesně děláte? Já zkustila prostřinout nůžkama malou dírku, do te vložila oba díly (jeden z rubové strany, druhý z lícové) a pořádně do toho kladívkem majzla, leč, ten výčnělek se tak podivně zbortil a není to k sobě přichyceno napevno... Jakou na to máte fintu, že si to tak hezky připevníte? Děkuji, Jana

36 Caramilla Caramilla | 22. prosince 2012 v 11:14 | Reagovat

[35]: V blistru ještě musí být ocelový podstavec, do kterého se dá ten zpevňovač zespoda, shora se do té "tubičky" co kouká nad nýtek dá takové to narážedlo přesně na ten otvor a do něj se uhodí kladivem. Mě to takto funguje dobře.

37 Jana Pl. Jana Pl. | 22. prosince 2012 v 15:11 | Reagovat

Tak to bohuzel v balení nebylo, kupovaly jsme s kamarádkou napůl větší balení a byly v něm jen komponenty (2 díly - "samec, samička") na samotné průchodky. Zkusím se poohlednout někde v galanterce po balení i s těmi udělátky. Přeji hezké Vánoce a těším se, jsem zvědavá, až uvidím, co Ježíšek alias Caramilla naděloval:)

38 Caramilla Caramilla | 22. prosince 2012 v 16:24 | Reagovat

[37]: aha, tak to byla chyba. Ty velká balení se prodávají pro ty, co mají na to lis. Resp. já je taky kupuju, ale mám asi 10 uděláte z 10 blistrů, co jsem měla před tím. :-D

39 Jana Pl. Jana Pl. | E-mail | 23. prosince 2012 v 17:05 | Reagovat

Už jsem taky majitelkou jednoho takového udělátka a jde to s ním fakt nádherně!:) ještě že je dnes zlatá neděle a měli otevříno. Bez toho to asi fakt nejde, zkoušela jsem ruzné okliky - použít minilis na kovové cvočky, kleště na patentky na pleny, ... trochu jsem se rozjela v tvorbě aplikací a je to neuěřitelný relax, už chápu, že tím zbobíte tolik oděvů. Mám k tomu pár otázek, jak se potýkáte s nevzhlednými nitkami od aplikací z lícové strany softshellu (vypodšíváte pak bundu, aby jste to schovala či používáta spodní nit v barvě flísu?). Uzlíkujete jednotlivé nitky aplikací? Já to teď dělám a říkám si, jestli to není sisifovská práce. Když se nějaká aplikace nepovede, co je nějaký trik, jak zmizíkovat dírky po stehu? namočit, vyprat, přežehlit? Jak doporučujete přilepit aplikace na softshell obyčejným lepidlem na papír, nedělá to pak neplechu při prvním praní? Šiju to teď pro malého pod stromeček, tak už se s tím teď ňák poperu, ale čeká mě ještě jedna pro synovečka, tak budu za Vaše rady ráda. Ještě jednou hezké svátky!

40 Caramilla Caramilla | 25. prosince 2012 v 21:49 | Reagovat

[39]: spodní nit černou v barvě softu, vchní dle libosti. Soft nikdy nepodšívám, z rubu mi stehy nevadí. Nitky odstřihávám. Aplikace zapošívám na stoji normálně 3 stehy zpět a 1 - 2 dopředu a odstřihnu. Vypárané stehy zažehlit přes pečící papír na stupeň mezi 2 a 3. Lepidlo je vodou rozpustné, při prvním praní se vypere a již ho není.

41 Ivana Ivana | E-mail | 20. ledna 2013 v 14:18 | Reagovat

Ahoj, pozerala som tvoj shop na strihy, zatial mas bundu len vo velkosti 92/98. Nepracujes uz nahodou na velkosti 98/104? :-D alebo tam staci popridavat par cm?

42 Caramilla Caramilla | 20. ledna 2013 v 18:45 | Reagovat

[41]: Větší střihy potřebují více papírů a na to už nemám nervy, už takto byla bunda na hranici realizovatelnosti :-?
Myslím, že bohužel u větší velikosti by bylo třeba přidat i na šířku rukávů a to byste musela už přepočítat i průramek. Já Jasmí šiju 104 podle zvětšeného střihu tohoto, ale rukávy jsem třeba právě přešívala, protože jsem nezvětšila dostatečně...

43 eva eva | 28. února 2013 v 22:19 | Reagovat

Dobrý den, máte zkušenosti, jak "doma" šitá bunda odolá dešti? zažehlujete páskou některá švy?

44 Caramilla Caramilla | 28. února 2013 v 22:29 | Reagovat

[43]: Není potřeba, švy neprotečou. Kdybyste byla v provazech deště několik hodin, tak ano, ale v normálním provozu mi nikdy švy nepustily. Na podlepovací pásku potřebujete speciální stroj za milion korun:) Žehličkou se aplikovat nedá. Zrovna dnes jsem četla vyjádření pána, co od něj kupuji kvalitní softshell a vyjádřil názor, že podlepování švů je jen mediální masáž, že to vůbec není u bund potřeba. Takže nebojte se toho:)

45 Gábina Gábina | 5. března 2013 v 11:57 | Reagovat

Dobrý den můžete mi prosím poradit?Na podzim jsem ušila pro syna bundu,rukávy mu byli od začátku těsné teď už jí ani nechce nosit.Napadlo mě všít po celé délce rukávů a boků pruh,abych to rozšířila,v podpaží přestřiženený.Nebo se na to mam vykašlat,radši ušít novou. :-) Gábina

46 Caramilla Caramilla | 5. března 2013 v 14:03 | Reagovat

[45]: Dobrý den, pruhem se to zvětšit dá, mám tak zvětšenou nosící bundu od Rebeky Q z Fleru. Ale sama jsem to nikdy nezvětšovala. Ale jít by to mělo. Nebo ustřihnout rukávy a ušít nové širší rukávy a snížit průramek směrem dolů, možná to bude hezčí a jednodušší, takto jsem přešívala rukávy Jasmíně, když jsem jí je ušila moc úzké.

47 Eva K Eva K | 13. března 2013 v 15:16 | Reagovat

Paneboze to je nadhera... taky bych to chtela takhle umet :) klobouk dolu..

48 Sabina Sabina | E-mail | 20. března 2013 v 13:10 | Reagovat

Dobrý den. Tak jsem zdárně dokončila bundičku a jsem na ní nezřízeně hrdá. Nějaká chyba by se našla, ale to jedno, je prostě super! Nevztekala jsem se u toho, ale na podruhé to už půjde líp. Hlavně jsem si vymyslela lístečkové aplikace, takže jsem dva večery strávila vystřihováním a našíváním lístečků - dělala jsem k ní ještě kalhoty podle vlastního střihu, a ty samozřejmě musely být také lístečkové. Určitě nafotím a pošlu vám fotky, jen co se malý vymarodí. Děkuji za super střih, díky vám jsem se odvážila pro mě dosut nemyslitelného :-D

49 Caramilla Caramilla | 20. března 2013 v 13:17 | Reagovat

[48]: Tak to mám radost, že máte radost:)
Určitě pošlete fotky, těším se. Lístečkovou bundu jsem zrovna jednu taky došila, uf :-D

50 Indybuk-Jindriska Indybuk-Jindriska | 30. března 2013 v 14:44 | Reagovat

a prosim kde kupuješ ty koralky k brzdickam? nemuzu je sehnat a ani nevim jak presne to nazvat do vyhledavace:) diky:)

51 Caramilla Caramilla | 31. března 2013 v 12:55 | Reagovat

[50]: Koralek je znouzectnost, nemela jsem brzdicky na dve snurky, ktere by drzely dobre, tak jsem pouzila koralek, co jsem koupila na oci v galanterii, jsou sklenene, klasicke koralky na krk. Ale doporucuju spis ty brzdicky na dve snurky:
http://www.fler.cz/zbozi/brzdicka-tmave-seda-dvousnurkova-2ks-3700338

52 Jindřiška Indybuk Jindřiška Indybuk | 1. dubna 2013 v 17:27 | Reagovat

[51]:Dekuju, bunda je na svete jeste ostrihat ty nite a bude:)) Mam tyhle brzdicky,ale na prvni bundu jsem je nemela a i kdyz jsem udelala uzel prosel:(Market ma moc velkou silu, priste tak dva na jednom miste:))Ale mas pravdu tyhle brzicky drzi fajn, pak poslu foto.  hezke svatky.

53 Gabriela Gabriela | E-mail | 29. května 2013 v 13:45 | Reagovat

Chtěla bych poprosit, pokud bych chtěla dát do kapuce úplet, mám ho střihnout stejně jako kapucu na tři díly nebo se to dělá jinak? Zmenšuje se nebo se šije úplně stejně velká, případně o kolik zmenšit? Díky moc.

54 Caramilla Caramilla | 29. května 2013 v 19:55 | Reagovat

[53]: Ne, šiju jen ze 2 dílů, klasiku. Jestli je to úplet, stačí hotovou kapucu položit a splácnout na látku a objet a obstřihnout a ušít to ze 2 dílů. U té vnitřní ten střih nemusí 100% sedět. Na kšiltík se ubírá, tam se to dává před to, jestli tomu je rozumět:)

55 Mia Mia | E-mail | 2. června 2013 v 14:30 | Reagovat

Dobry den, prave sijem vasu bundu, mam ale dve otazky:
1) co je ten dlhy uzky pas na strane 2 a 5, je to s prehybom. Je to zacistenie zipu z vnutra?
2) nejako mi nesedi prisitie kapuce na zadny diel. Ten stredovy pruh tam mam akoby naviac, mam nejak zvetsit to vykrojenie na zadnom dieli? (Teraz mam na zad.dieli 13cm, rovnako ako ma kapuca od zasevkov dozadu, ten pruh ma ale 8cm).
Sijem tu velkost 92. dakujem za pomoc

56 Caramilla Caramilla | 2. června 2013 v 14:57 | Reagovat

[55]: DObrý den, na str. 2 a 5 nevím, co přesně myslíte, ale je tam kus zadního dílu a u toho je napsáno "překlad" tak to je střed zadního dílu a patří to ještě k dílu na vedlejších stranách. Pak na té streaně je asi ještě kus předního dílu, teď nevím z hlavy. Včera jsem na to koukala a nic nesrozumitelného mi na tom nepřišlo. To, jak je překlad znamená, že se to přiloží na složenou látku a v tom místě překladu se to nestřihá, pak se to rozloží a jsou to záda. Přední díl má uprostřed přestřižení na zip, zadní díl nemá. Na kapucu kouknu, bundu šilo už hodně švadlenek a nikdo toto nepsal, že by nesedělo, tak nevím, kde je problém, je to všechno přeměřované při konstrukci, tak by to sedět mělo. Neobkreslila jste omylem kapucu z větší verze střihu?

57 Renata Renata | E-mail | 10. září 2013 v 22:43 | Reagovat

Dobrý večer, tak už jsem ušila balonovou sukni pro sebe, 3 softshellové kalhotky pro svoje děti - a když slyším obdiv, který vzbuzují v okolí (a Tomíno hlásí - to ušila maminka!), vznáším se hrdostí :D Tak a teď potřebuju ušít dcerce tu nádhernou bundičku... a chtěla jsem se zeptat, nemám overlock šicí stroj, mám ten obyčejný, mám entlovat, než sešiju? Softshell se sice nepáře, ale aby to pak hezky vypadalo... Díky moc a zdravím! Renata

58 Caramilla Caramilla | 15. září 2013 v 18:31 | Reagovat

[57]: Jo, to je čistě na vás:) Není to třeba z funkčního hlediska, ale pokud to chcete zevnitř více uhlazené, tak to můžete ojet entlem nebo použít nějaký overlockový steh ;-)

59 Alena Alena | E-mail | 22. února 2016 v 15:26 | Reagovat

Dobrý den,
pokud budu chtít bundu s kapsami - udělám prostřih podle naznačení na předním a zadním dílu BEZ přídavků na švy? Děkuji za odpověď

60 Caramilla Caramilla | 22. února 2016 v 16:03 | Reagovat

[59]: Dobrý den, ne, je třeba přidat na švy, prostřih uděláte ve střihu a pak na látku vyskládáte tak, aby všude na každém díle byly přídavky na švy ze všech stran.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama