Černá Hora

16. července 2013 v 1:36 | Petra |  Rodinné fotky atp.
Dovolená v teplých krajích byla dokonalá a nezapomenutelná. I cesta proběhla bez nehod, a tak jsme v pořádku doma. Díky Bohu!

Bylo tam opravdu krásně. Pokud byste někdo chtěl podobnou dovolenou, mám tip na úžasný penzion s moc milým majitelem na břehu moře v Igalu. Dlouho jsme zvažovali místo pobytu, nakonec se zvolilo Igalo a byl to super tip. V celém zálivu boky Kotorské totiž pravidelně vždy odpoledne přijdou bouřky a prší, Igalo zůstávalo jako téměř jediná část zálivu vždy s jasnou oblohou nebo bez deště. Ještě lépe na tom byla pláž přes kopec v Chorvatku, kam to bylo 15 minut autem (z toho 10 minut na černohorské hranici:-P).


Voda v zálivu je krásně klidná a vhodná pro maličké děti (Jasmínka se na otevřeném moři s vlnama bála) a také pro plavce, skvěle se tam dá plavat a vlna člověk našplouchne do ksichtu:) Zlepšila jsem si tam za pomocí svého taťky znak:)

Dovolená byla různorodá, od lezení po horách po cachtání v léčivých pramenech. Igalo je totiž tradiční a věhlasné lázeňské město, kde se léčí pohybová ústrojí, což jsem zjistila až tam, ale bahnem jsem si záda nemazala:) Manžel měl tu tendenci a když z bahna vykoukli 3 krabi, tak mě jsem ten nápad zavrhla:)

Nadšená jsem byla kromě přírody a modrého čistého moře také z místních potravin, které nechutnaly gumově, rajčata měly fakt chuť rajčat, kečup nechutnal jak sladká břečka, mléko bylo mléko a maso, křehké a jemné, a to na dovolené u moře ve vedru moc na maso nemívám chuť:)

Pořádně jsem provětrala svůj širokoúhlý objektiv a polarizační filtr, který v Čechách fakt toto léto nebyl potřeba:-P


První večer a polévka na balkoně s výhledem na moře a světélka v Igalu.


Největším hitem celé dovolené byl nafukovací krokodýl, kterého si Jasmína vyžádala jako suvenýr na výletě v Telči. Stály se na něj dlouhé fronty a kdo nejel na krokodýlu jako by nebyl...
Plážový portrét:) Šimon a háro vyztužené solí:-D


Frajerka Mína.


Typická Mína (o 2 sekundy později:)


Otevřené moře na břechu Chorvatska.


Dvě neonky:)


Plachetnice.


Pokus o fotku Jasmíny s plachetnicí (což byl oříšek, buď byla moc maličká plachetnice nebo useklá Mína, navíc focení ze stínu do slunce...). Želva je Páji a občas byla Mínou odcizena:)


Hrabošení na pláži Njivice.


Toto panorama jsme viděli přímo z penzionu. Jedná se o masiv Lovćen, na kterém jsme dokonce jeden den byli...


Hřbitov nad Igalem s výhledem na boku Kotorskou. Jedno z nejhezčích míst posledního odpočinku, co jsem kdy viděla.Jakoby rodinná fotka...
Jak by řekl manžel "kýč".


"Pápá babičce do Benešova..."


Babička a její dva poklady v zapadajícím slunci...


Mě rarášci už nechtěli posedět a lechátní nemělo úplně ten nejlepší fotogenický účinek...Jednou za týden byli taky svorní:) Asi proto, že tam nebyly žádné hračky a nebylo se o co dohadovat... Jasmínky šatičky jsem neodolala na mimibazaru jedněm od Nolity Pocket. Je to fakt divná značka, ale některé věci má krásné:-P První síla úspěchu je, že tam není přes celá záda, břicho, prd... nápis...


Typická momentka "Šimi, pojď" - Mína organizátorka... Šimon je neskutečně fotogenické dítě a to jsem s Mínou zvyklá fakt na hodně:)


No, nesežrali byste ho?:-D A to má v nožičkách výšlap na kopec, 1,5 hodiny do kopce... Ksichtík přesně jako můj brácha v jeho věku jen verze s modrýma očima:)


... brána ...


:-P:-P :-P


Koníčci.


Okružní jízda kolem boky Kotorské vteřinku před Jasmíny šavlí:-D Bohužel si zblila šatičky, co jsem do Černé Hory šila na naše slavnostní společné velké focení. Měla jsem to vymyšlené a v Kotoru by to byly opravdu překrásné fotky, ale bohužel jsem je neprozřetelně oblékla do auta, protože Mína nikdy v autě nebleje:) Ale zákruty kolem zálivu byly asi moc:-D Šatičky jsem chtěla přemáchnout v potoce, ony by uschly, ale následující výlet do hor za celé 4 hodiny jsem neobjevila jediný pramínek s vodou a v bahnité louži po dešti jsem neměla odvahu je vymáchat. Holt člověk míní, Mína mění...

Fotka je vlastně jen výcvak z auta (pohled na otvírající se Kotor), kdy jsem se snažila vyfotit parník - bílý flek uprostřed fotky. Vyměnit objektiv už jsem nestihla a taky jsem netušila, že na ten parník budu koukat následujícíh 10 hotin:-D Nakonec je to ale jedna z nejzajímavějších fotografií. Pravidelné bójky u břehu jsou sádky na ryby.


Šplhání autem po serpentýnách na vrchol masivu Lovćen. Tolik adrenalinu jsem fakt dlouho nezažila, předčilo to i cestu po prašných cestách a serpentýnách v Bosně a Hercegovině. Uzounká silnička, obousměrný provoz a montenegráci se fakt nebojí a nebrzdí... Asi 1,5 hodiny serpentýn z Kotoru u moře až do 1650 mnm, nejrychlejší převýšení, co jsem kdy zažila, když nepočítám letadlo:-D
Výhedy byly opravdu letecké, bohužel je u vrcholku ukončily mraky...
Nádherný výhled na Kotor, ve kterém kotvil zrovna ten den veliký parník (prý to není parník, ale naftník...).Lovćen má dva vrcholy, na tom nižším 1657 m.n.m. je postaveno mauzoleum. Je to neuvěřitelná stavba, navíc z hornin, které se tam široko daleko nenalézají a museli je dopravit z daleka a ještě na vrchol. Něco nepochopitelného.
V mauzoleu odpočívá nejvýznamější černohorský vládce Petr II. Petrović Njegoš - byl vladyka - hlava státu i černohorské pravoslavné církve, největší černohorský básník a myslitel.

Na vrcholu nás cca za 2 minuty po fotce chytla šílená bouřka, rána jak z děla a uhodilo do stožáru, který je přesně v místě, kde stojím v době focení. Tak blízko jsem bouřku neviděla, bylo slyšet i elektrický výboj. Naštěstí jsme byli v tu dobu už v mauzoleu pod střechou a v suchu... Díky Bohu mají na vrcholu 3 bleskosvody:)


To není vězení, ale brána do mauzolea:)


Se Šimonem.


Momentka...


Se sochou slavného vládce. A zároveň jediná fotka oněch šatů:-D
Dost strašné...


Pohled z pevnosti v Kotoru na kotvící parník.


Pevnost Kotor je opravdu překrásná, ale nedoporučuju tam lézt v 5 hodin odpoledne v západním slunci, které pere celou dobu přímo do vás a má fakt sílu. Jednak se člověk peče jak na rožni a jednak nic nemůže vyfotit... Po cestě jsem se snížila i k tomu, že jsem ležela podél zídky, za kterou byl stín - v těch noblesních šatičkách - a bylo mi to úplně putna, pro stín jsem byla schopna objetovat cokoliv:-D


Jasmínka s tatínkem na vrcholu.


Hodina neustálého šplhání po nekonečných schodech skoro až do nebe... konečně těsně pod vrcholem. Dolezly jsme s mamkou teda fakt tak tak... Pokud sem někdy polezete, tak vězte, že litr a půl vody na osobu je málo... Na každém rohu sice prodávají pidilahvičku studené vody za 2 éčka, ale dost byste schudli. Oproti tomu 3 Eura vstupné do pevnosti jsou pakatel:-DNa vrcholu Lovćenu ani v serpentýnách jsme neumřeli, ale při lezení na pevnost jsem měla fakt namále. Manžel mi utekl s vodou a ke konci mi hodně hučelo v hlavě a omdlývala jsem. V tu chvíli jsem přemýšlela, zda své drahé skleněné objektivy nevymněním za sklenici vody:-D Ale neudělala jsem, a tak mohla vzniknout tato fotka...
Deštník, který posloužil dobře na vrcholu Lovćenu proti dešti, mě zachránil před úpalem i na pevnosti Kotor. Všichni se mi sice smáli, ale já jsem byla na ten nápad hrdá... Ostatně v batohu jsem měla už jen Jasmíny náhradní spoďáry a černou bundu...
Prostě princezna v krásných Caramillích šatech a slunečníkem nad hlavou, co na tom, že jsem měla rudý ksicht a pot bylo cítit na 200 metrů:-D A co teprve cesta zpět v autě, kde byla poblitá sedačka, poblité šatičky a pět potem páchnoucích osob? Taková česká chuťovka:-D Ale jsme tolerantní lidé, ta tak jsme se tomu jen zasmáli...


Schody dolů už byly na fyzičku lepší a rychlejší, ale bohužel pro záda katastrofa, posledních 5 zatáček jsem málem nedošla, vystřelovala mi bolest do nohy a musela jsem si zacvičit, abych to vůbec došla. Představa, že jedu s ústřelem 16 hodin do Čech mě moc nelákala... Díky svému fyzioterapeutovi jsem naštěstí přesně věděla, který sval má problém a stačilo ho dobře protáhnout.


Tatínek předvedl největší výkon ze všech, já vytáhla nahoru foťák a dva skleněné objektivy, brácha totéž, ale on vytáhl celou dobu na koni Mínu a ještě měl můj batoh a vodu.

Fotka s parníkem.


Jasmínka se Šimonem u kašny v historickém centru Kotoru.


A ještě v tu samou chvíli, ale objektivem od bráchy a s bleskem.


Pevnost Kotor. Takto zdola to vypadá jako malý kopeček, to by jeden neřek:)Plážička v Chorvatsku, moje nejoblíbenější a totálně idylická. Jasmínka si staví s dědečkem, který dělal nejlepší bábovky.


V průzračné vodě.


Lovení a házení kamínků.Moje zlatíčko:)


Házení kamínků se mi vymstilo, chvíličku po této fotografii se ozvala šlupka a kámen mne zasáhl přesně do oka, naštěstí jsem měla sluneční brýle a naštěstí jen z drogerie za dvě stovky. Brýle jsou v háji, ale oko netknuté. Ale kdo by odolal tomu házet kamínky do vody:)


Idyla a poslední koupání před odjezdem domů. Nad celou bokou Kotorskou se držely odpoledne bouřky, které končily pár metrů od nás na hranicích s Chorvatskem, byla to jediná pláž v celém zálivu, kde svítilo sluníčko a bylo krásně. Duha není fotomontáž, prostě "kýč":-D
A to jsme ten večer při večeři viděli ještě jednu přímo z balkonu penzionu nad mořem:)


Poslední snídaně na balkoně a výborné croissanty plněné čokoládou, velké jako kráva, ale i tak Mína půlku sežrala:)
A to už je cesta domů a výcvaky z auta.
Polovina výpravy zůstala ještě na týden lézt po horách a udělali dobře:-)

My jsme už v Čechách a otužujeme se:-P
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka V. Hanka V. | Web | 16. července 2013 v 7:20 | Reagovat

Páni, to musela být úžasná dovolená :-)

2 Caramilla Caramilla | 16. července 2013 v 9:03 | Reagovat

[1]: Jo jo, byla 8-)

3 janina janina | 16. července 2013 v 9:57 | Reagovat

Krásné fotky, krásná dovolená

4 krtek krtek | 16. července 2013 v 11:02 | Reagovat

jů.jsem se při těch fotkach zahrala aspon na dalku ;-)  :-)

5 Rukodělka Rukodělka | Web | 16. července 2013 v 12:19 | Reagovat

Díky za článek, jako bych cestovala s vámi!

6 Aniel Aniel | 16. července 2013 v 12:36 | Reagovat

Vsechny fotky krasne, ale ty ve vode na konci jsou nejlepsiii.. :-)

7 omandra omandra | 16. července 2013 v 13:02 | Reagovat

bezvadná dovolená, hlavně zasloužený odpočinek :-) vše jsem poctivě prohlídla a pročetla, neb jsem sem nakukovala celou dobu,co jste byla pryč, co kdybyste byla náhodou náhodou doma dřív :-D

8 Lenka V. Lenka V. | 16. července 2013 v 13:45 | Reagovat

Zdravím a vítám doma, mohu se zeptat na tu pláž v Chorvatsku, kde to přesně bylo?
Díky ;-)

9 Ani Ani | E-mail | 16. července 2013 v 14:37 | Reagovat

Petro, to uplná fantazie!!! Nádherné prostředí, krajina. A ta duha - fascinující kýč, jak sama píšete:o) PS: Nevíte, zda jsou v této oblasti nějaké horolezecké cesty přímo na skalách??? Díky za info
Anička

10 Martina Martina | E-mail | 16. července 2013 v 19:30 | Reagovat

Děkuji za tip, perfektní popisy a doporučení. Jak dlouho jste to jeli? (A ještě mě napadlo, když máte v rodině tak krásného modela mužského pohlaví, nechcete dělat víc klučičích oblečků? :-)

11 winnyfred winnyfred | E-mail | 16. července 2013 v 19:42 | Reagovat

úžasné O_O  můžu se zeptat na to ubytování ty ceny co tam mají to je za apartmán nebo za osobu na týden?

12 Caramilla Caramilla | 16. července 2013 v 23:07 | Reagovat

[7]: On tam internet byl, skoro cela moje rodina travila podvecery a rana u PC,ale ja to na dovolene neuznavam,neni to pak dovolena :-D I kdyz jsem chtela poslat fotky do Cech babicce, ale proste jsem se pres ten odpor k PC nedkopala a taky to prezila :-D

13 Caramilla Caramilla | 16. července 2013 v 23:09 | Reagovat

[8]: Název přesně nevím, ale když se podíváte na mapu, tak z Igala po silnici podél pobřeží přes hranice s Chorvatskem, pak stále podél pobřeží se dojede na takový "cancourek" v moři, kde bylo dříve vězení, tak v místě, kde ten cancourek vybíhá do moře, tak je uzoučké místo, kde jsou dvě pláže, jedna do zálivu a jedna do otevřeného moře. Ubytování nejblíž té pláži je právě Igalo.

14 Caramilla Caramilla | 16. července 2013 v 23:10 | Reagovat

[9]: Určitě tam je mraky vysokohorských turistických tras. Přímo horolezecké trasy nevím, tomu se nevěnuji, ale na tuty tam budou, ne nadarmo se ta země jmenuje Černá Hora:-D

15 Caramilla Caramilla | 16. července 2013 v 23:15 | Reagovat

[10]: No, bohužel model bydlí v Jizerkách a moc často se nevidíme. Klučičí modely si myslím, že ale šiji na to, že mám holčičku, celkem dost, hlavně v softshellu a trička. V podstatě zatím všechny nápady, co jsem měla, tak jsou ušití a podarovaní synovci (mám 3:). A nebráním se šít i to, co si vymyslí zákaznice:) Jestli máte nápad, sem s ním :-D

Trasu jsme jeli netradiční Brno - Bratislava - Budapešť a pak dolů přes Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu (přes Sarajevo). Cesta tam byla 24 hodin, ale 4 hodiny jsme měli na spánek, nedali jsme to na jeden zátah. Cesta zpět trvala 16 hodin i s přestávkama, ale ty byly fakt zzzt zzzt:-D :-D
D1 doporučuju jet v noci, to to frčelo, cestu tam jsme jeli v kolonách a nic moc...:-?

[11]: Platil to zatím brácha, vyúčtování teprve bude, ale mělo by to být prý cca 2500 Kč na osobu a týden + vzdušné, 0,5 E/den. Plus cesta :-D

16 jama jama | Web | 16. července 2013 v 23:30 | Reagovat

Haha, ty fotky jak ti tam kouká Honza mezi nohama vedle těch hrobů :D. k nezaplacení...

17 Ani Ani | E-mail | 17. července 2013 v 0:14 | Reagovat

[14]:Děkuji za info. Kopečky tam jsou hezké, to se musí nechat - na fotkách hezky vynikají:o) Ještě jsem se chtěla zeptat jak jste to měli se stravováním (nečetla jsem článek do podrobna, pokud je to někde psáno, tak se omvouám za zbytečnou otázku:o)

18 unuodesign unuodesign | 17. července 2013 v 9:37 | Reagovat

[1]:Závist závist závist :)

19 A-lexa A-lexa | 17. července 2013 v 12:30 | Reagovat

Jůůůů, krásné krásné krásné. Poutavé čtení a nááádherné fotky. :-)

20 Magda Magda | 17. července 2013 v 12:37 | Reagovat

Nádhera:-)

21 Lenka V. Lenka V. | 17. července 2013 v 13:04 | Reagovat

Našla jsem cancourek - je to tam jak je Prevlaka? :-)

22 zojec zojec | 17. července 2013 v 23:10 | Reagovat

krasne fotky, krasna dovolenka :D

23 Caramilla Caramilla | 18. července 2013 v 15:45 | Reagovat

[17]: Jo, Prevlaka se to jmenovalo, přesně tam ;-)

[21]: My jsme se stravovali sami. V apartmánu byla skromná kuchyňka a v Igalu jsou dva velké supermarkety, kde se dá sehnat od jídla přes drogerii po nafukovačky, hračky atp. Ale lituju, že nám ani jeden den nevyšla nějaká místní restaurace. Jídlo tam drahé není. Alespoň jsme se snažili kupovat místní produkty a ne nadnárodní řetězce. Ovoce a zelenina je lepší na trzích, to má atmošku :-D

24 helaheja helaheja | 25. července 2013 v 20:42 | Reagovat

Krásné. V Černé Hoře jsem byla před třemi lety, ale níž, v Budvě - bylo tam krásně, ale přelidněno. Do Boky, mimo jiné, jsme se zajeli podívat, nádhera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama