Proměna - inspirační článek

16. prosince 2015 v 18:39 | Petra |  Recepty
Na přání konečně přináším článek, kterak jsem se zbavila 14 kg.

Bohužel to nebude zázračná rada, kdy se hubne zadarmo a samo - zhubnout a udržet si kondici je pěkná dřina, a pokud chcete dosáhnout dobrého výsledku, musíte se pro to jasně rozhodnout a dát tomu ve svém časovém harmonogramu prioritu. Stojí to za to!Předem upozorňuji, že nejsem expertka na hubnutí ani dietoložka. Sama jsem čerpala z rozumných zdrojů, které jsem si před zahájením váhového úbytku, prostudovala. Tento článek má být tedy spíše odkazy na to, co mě pomohlo...

Má to být článek inspirační, ne "vytahovací". Hubla jsem z důvodu, že po dvou dětech už bylo kil navíc hodně (při kojení mívám opravdu hodně žravou a narozdíl od některých jiných maminek já při kojení nehubla, ale naopak nabírala). Po Jasmínce jsem se usádlila ve torii, že jedním dítětem nekončím a nemá cenu hubnout po 1. dítěti, když do pár měsíců budu mít znova pupek. Jenže po Kryštofovi mě došlo, že každé dítě u mě znamená další kila navíc a je dobré je shazovat průběžně a ne pak 20 kg nebo 30 kg najednou...

Ještě je dobré upozornit, že redukce váhy není vhodná pro kojící maminky. Sama jsem u sebe zpozorovala velké snížení laktace, když jsem měla dole asi 10 kg. Laktaci jsem naštěstí udržela a kojíme doteď (2 - 3x denně), ale už jen tak na smočení rtíku:) Jsem přesvědčená o tom, že pokud tělo začne shazovat zásoby, tak sahne na produkci mléka. Nicméně není nutné se při kojení válet u telky a jíst nutellu lžičkou. Zdravý jídelníček a pohyb je vhodný i pro kojící maminky. Ale neshazujte kila ve větší míře (viděla bych to tak na 3 kg, se zbytekem počkejte, až bude kojení už jen na to smočení rtíku a utužování psychologického pouta mezi maminkou a dítětem, což u nás je tak od toho roka, roka a čtvrt a počítejte s možností, že možná dokojíte).

Na rovinu říkám, že nejsem sportovní typ a nesnáším, když se u cvičení zadýchávám a potím. Kvůli zádům jsem asi půl roku chodila plavat (myšleno sportovně plavat, ne hlavička nad vodou:), ale jinak se můj pohyb sestával s výletů, procházek a práce na zahradě. A zároveň miluji dobré jídlo a miluji čokoládu:)
Takže startovní čára tristní, předpokady šílené:) Nicméně výhodu mám tu, že mám celkem pevnou vůli a jsem hodně cílevědomá.

Na začátek jsem si dala cíl 5 kg dolů. Nikdy v životě jsem nezhubla víc než 3 kg, ale to proto, že jsem si nikdy nic o správném stravování nečetla, takže jsem hubla tak, jak se to dělat nemá - jedla jsem jen samou zeleninu a k tomu látek fit chlebíka. To bylo v dobách VŠ, kdy jsem měla nejmenší váhu v životě, což bylo nějakých 57 - 58 kg na 173 cm výšky.

Začala jsem letos po Velikonocích - dojedla jsem beránka a pak se zařekla, že měsíc budu jíst zdravě a správně:)

100 opakovaná zásada, že nejeefektivnější pro úbytek váhy je kombinace vyváženého zdravého jídelníčku a pohyb, je prostě rada zlatá a funguje.

Strava

Důležité je hlídat vyvážený podíl makroživin. Jíst dostatek kvalitních bílkovin (já jsem nikdy neskouzla k proteinovým náhražkám, práškům a sirupům) a zeleniny. Hlídat přísun sacharidů a snažit se vyloučit obyčejný cukr. Hlídat přísun tuků a zejména se snažit o to, aby to byly tuky kvalitní (oříšky, rostlinné neztužené oleje, ryby). Pro nás milovníky másla a smetany to bylo velmi kruté:))) S bílkovinami jsem měla z počátku hrozný problém, protože nejsem úplně masožrout (ne, že by mě maso nechutnalo, ale mít ho nemusím). U sebe jsem tedy zvýšila přísun kvalitního netučného masa, ale našla jsem si i alternativy bohaté na bílkoviny (tvaroh, syrečky, cottage, šmakouna, sojové produkty, u obilnin jsem vyhledávala ty, co mají vyšší podíl bílkovin, což je například Quinnoa).

Obecné zásady jsou omezit přílohy, prakticky vyloučit bílou mouku (ideální je nahradit celozrnnou špaldovou - kde to jde), omezit cukr a fruktozu (sem patří i agavový sirup a velká komzumace ovoce), úplně odbourat sladkosti (koláče, řezy, dotíky, čokoládu, sušenky atp.). Místo kopce přílohy si dejte kopec zeleniny (syrové, vařené, pečené nebo konzervované), místo cukru ideálně med, případně datlový, javorový sirup a nebo hroznový cukr Glukapur, používám i kokosový cukr a třtinovou sušenou šťávu. Místo sladkostí mlsejte zdravě - míchané tvarohy, sušené ovoce, oříšky. Sladká pokušení se dají velmi dobře nahradit - např. puding s avokáda, domácí zmrzliny z kokosové smetany slazené jen lehce medem atp.

Zásada, kterou na prvním místě razí Jillian je "doma vařit ze surovin" - nekupovat nic v polotovaru, což mě přišlo jako směšné, ale pravda je, že je knížka psaná do prostředí USA, kde je životní styl ještě trochu jiný než tady. Sice si zde k večeři nedáváme většinou jídlo z krabičky nebo na tácku, ohřátý v mikrovlnce, ale i tak sem patří všechny sušenky a ostatní výrobky, které koupíme už hotové. Oříšky jsou hodně kalorické, takže s nimi opatrně, ale výborně zasytí, takže vás zaplácnou tak, že pak dlouho nemáte na jídlo ani pomyšlení, toho lze využít v situacích, kdy se to hodí.

Další dobrou zásadou je střídmost - omezit velikost porcí a nepřejídat se. Někdy se doporučuje se i nejíst na noc, ale v tom se dost rozcházejí, Jillian například ve své knížce uvádí, že je důležité dodržet denní přísun kJ a pokud člověk je aktivní i večer a jde spát o půlnoci nebo dokonce po půlnoci jako já, tak může jíst i po 8. večer (ideálně skončit 2 hodiny před spaním a ideálně nekonzumovat žádné sacharidy, což jsem dodržovala).


Při orientaci v této oblasti mi velmi pomohly články na STOBu (např. zde), jejich letáčky a knihy od Jillian Michaels - jelikož už mám pročteno a v hlavě celkem jasno, posílám dál, třeba někomu poslouží, jeden letáček od STOBu si ale nechávám, je to opravdu dobrá pomůcka pro rychlou orientaci, když člověk potřebuje rychle vědět:) Knížky od Jillian a letáčky STOBu z druhé ruky najdete zde u mě na Mimibazaru.

Pro sestavení vyváženého jídelníčku jsem využila portál spolčenosti STOB, u které jsem se také velmi inspirovala ohledně správného stravování. Letáčky a články STOBu byly pro začátek dobrým startovním můstkem, abych se trochu zorientovala v potravinách a naučila se je správně kombinovat a v obchodě vybírat (začátky u regálů byly opravdu nekonečné, všude jsem četla složení a energetické hodnoty, ale postupem času už máte své prověřené potraviny a jdete najisto:). Pak jsem na STOBu založila svůj první sebekoučingový plán. Některým tento způsob zapisování a plánování vyhovuje a jiné stresuje. Není to asi pro všechny. Ale za sebe doporučuji (jsem systematický typ:). Do systému si člověk na začátku zadá vstupní data (věk, výšku, váhu a předchozí zkušenosti s hubnutím - protože platí, že ten, kdo se snažil hubnout špatně a držel nesmysluplné diety, tak má rozhozený metabolismus a tím pomalé spalování a musí nejprve nastartovat svůj metabolismus, aby spaloval rychleji, a pak může začít teprve úspěšně hubnout - více v knížce od Jillian Michaels Ovládněte svůj metabolismus - a nebo na webu jsou o tom články) a systém vám vypočítá orientační přísun kJ na den. Během prvních dní je třeba trochu doladit přísun kJ, aby vám bylo dobře, neměly jste hlad, a zároveň váha šla dolů, přísun hodně záleží na tom, jak moc se hýbete, a to systém nedopočítá.
Pro správné hubnutí (cca 0,5 - 1 kg za týden) se doporučuje rozdíl mezi výdajem a příjmem energie 2000 kJ.
Obdobný portál, který nabízí podobné služby jsou Kalorické tabulky.
Zkoušela jsem týden souběžně oba a více mi vyhovoval STOB.

Zapisovala jsem si úplně všechno, co jsem snědla, vypipla, udělala... Pro získání přehledu, jak je co energeticky vydatné a co která potravina obsahuje za makroživiny a v jakém podílu, je to výbroná škola, i když náročná na čas. Ale zastávám názor, že pokud se člověk rozhodne a dá tomu prioritu, tak ten čas na zapisování prostě najde. Nepraktické bylo, že když jsem přiletěla s Jasmínkou z kroužku a měla jsem hrozný hlad, tak jsem si první musela dopočítat jídelníček, co a čeho si ten den můžu dát, aby mi to vycházelo:) Nesestavovala jsem si jídelníčky den dopředu, jen výjimečně. Hodně jsem se řídila i tím, na co mám zrovna chuť:) To je právě výhoda těcho portálů, že se člověk může stravovat podle sebe, sestavovat si svoje jídelníčky a jíst to, na co má chuť. Já jsem si vyšetřila v daném dni třeba i na kynuté ovocné jahodové knedlíky, když byla sezona, jedla jsem i nutellu, občas sem tam lžičku do jídla, čokoládu, máslo. Všeho trošku tak, aby mě to vyšlo. Dodržovat předem dané jídelníčky od dietoložky bych já nemohla, na to nemám povahu.

První 3 měsíce jsem takto jedla každý den, neměla jsem žádné hřešící dny. Až po 3 měsících, kdy jsem měla dole asi 10 kg, jsem přestala počítat soboty a neděle, abych si oddechla od toho zapisování, ale neznamená to, že jsem jedla od rána do večera všechno nezdravé, jen abych si to ten den užila. Snažila jsem se jíst stejně jako jiné dny, jen bez počítání, intuitivně a podle chuti, někdy jsem si dala i třeba celou pizzu a nebo kachnu s knedlíkem a se zelím.
Zde jsem se řídila hezkým pravidlem, co jsem našla na internetu "z jednoho zdravého jídla týdně nikdo nezhubne a z jednoho nezdravého jídla týdně se neztloustne".

Na STOBU jsem si takto přísun kJ hlídala do poloviny prázdnin, pak byly dovolené, tábory, svatby, takže to nebylo technicky možné, tak jsem zkusila stravování intuitivní a váhu jsem si hezky udržela. Od srpna mám stále svých 60 kg +-. Už si nic nezapisuji, člověk se hodně naučí a už mu jde se stravovat i intuitivně, ale zase musím dodat, že pokud si to nezapisuji a nehlídám, tak nehubnu. Jen stagnuji, což mě teď vyhovuje, hubenější být už nechci:)

Cvičení

Cvičení si můžete vybrat podle sebe, ale musí to být takové, u kterého dosahnete optimální tepové frekvence a tělo začne spalovat zásoby. Kalanetika mě třeba nefungovala vůbec...

Já jsem se nechala inspirovat od kamarádky, která mě doporučila cvičení s Jillian Michaels. Je to americká trenérka a tréning podle toho vypadá. Je to cvičení náročné, ale velmi efektivní a zejména krátké - za 35 minut máte odcvičeno i s protažením. Pro nás, které nevíme, kam dřív skočit, je to neocenitelné. Cvičení je místy hodně hopsací, a proto se obecně doporučuje až tak rok od porodu, tím jsem se taky řídila, a proto jsem začala cvičit až na jaře, když Kryštůfkovi byl rok. Některé maminky cvičí dřív, za sebe tu hranici roku po porodu nebo alespoň 9 měsíců od konce čestinedělí doporučuji.

Programy Jillian jsou kombinované z posilování, cardia (zahřívání, aby se tělo dostalo do správné tepové frekvence a cvičení tak bylo optimání) a z posilování břišních svalů - a nepředstavujte si to jako sedy lehy, její cviky na břicho jsou neskutečně propracované a vypracujete si i ty svaly, o kterých jste vůbec nevěděly, např. svaly jakoby na straně, což úžasně formuje pas, že vypadá jako pas i po dvou dětech, čemuž jsem sama nevěřila:)
Každý den cvičení začíná zahřívací částí a končí protahováním, na úkor délky programu jsou tyto dvě části celkem krátké. Těm, které mají ztuhlejší tělo, doporučuji se protáhnout trošku ještě před cvičením. A také je dobré se protáhnout ještě pár dalšími cviky po cvičení. Já ještě tak 3 - 5 cviků na pratie, které jsou pro mě důležité, přidávám. Je to minutka;-)

Pro začátek se doporučuje program 30 Day Shred. Má 3 úrovně, každá se cvičí 10 dní a pak se přechází na vyšší level. Začít je možné také programem Body Revolution. Ten není je ale delší, na 90 dní. Já jsem začínala 30 Day Shred - u cvičení jsou dvě pomocnice - jedna předvádí nižží úroveň cvičení pro začátečníky a druhá cvičení pro pokročilé. Já jsem místy nezvládala ani tu verzi pro začátečníky!:) První týden je opravdu krutý, od 3. dne je to katastrofa, nemohla jsem si dosednout na záchod, nemohla jsem s kočárem chodit z kopce, do schodů jsem se podpírala o zábradlí a každý krok jsem pomalu brečela. Ale i přes tento stav to chce každý den cvičit! Bolest se zahřátím svalů ustoupí a program se odcvičit dá. Ale po něm se mě podlamovaly nohy, byla jsem slabá jako moucha:) Po prvním týdnu se toto vše zlomí a začínáte se cítit lépe. Pozorujete už i změny na těle, máte pevnější svaly. Pokud vydržíte, tak už nikdy nebude takto strašně:)

Na cvičení doporučuji mít podložku (my máme parkrety, takže neklouzací, mám podložu na jógu), boty (na běhání, mám z Lidlu a jsou super) a činky (0,5 kg stačí lahvičky naplněné vodou, od 1 kg už spíš činky). Zezačátku některé cviky můžete cvičit i bez činek. Já jsem začínala na koberci a pod nohy jsem si dávala deku, ale klouže:)

Po prvním programu jsem viděla obrovské výsledky, postava se zpevnila, váha šla krásně dolů. Takže jsem se rozhodla s Jillian pokračovat programem Ripped in 30. Tento program je hodně podobný, takže zůstáváte v zajetých kojích, jen cviky jsou jiné, místy těžší. Opět je zde začátečnická a pokročilá verze (tak to je u Jillian ver všech programech). Prima je, když se ke konci propracujete na vyšší ůroveň cviků, alespoň u některých:)
Jinak mě tento program extremně moc nebavil, má takovou divnou hudbu.

Následně jsem se rozhodla, že musím něco udělat hlavně s břichem, které mě nešlo moc dolů, hodně jsem hubla boky, stehna a zádové tukové zásoby, ale břicho nic moc... Tak jsem odcvičila 6 týdnů s programem 6 weeks 6 packs - efekt celkem byl, břicho jsem si hodně zpevnila. Ale program jsem nesnášela. Schema je jiné, cvičí se jedna sestava 2x za sebou, a podruhé ve dvojnásobném rytmu, což bylo šílené, navíc nuda je to, že program má jen 2 levely, tzn. že 3 týdny cvičíte každý den to samé. Nuda... ale efektivita výborná, nelituji toho, že jsem program cvičila, je opravdu náročný a břicho zpevní. Navíc je ale zaměřen i na zadek, stehna... trochu pokulhávají ruce, což jsem pak poznala, když jsem přešla na další program a ruce byly "zakrnělé":)

Dalším programem byl Body Revolution, ze kterého jsem odcvičila jen poslední dva workouty a poslední Cardio. Cvičila jsem to ale asi měsíc (byly dovolené, tak to bylo přerušovaně). Od října jsem se vrhla na nový program Body Shred. Což je program už pro pokročilé a pěkně se u něj člověk zapotí a namaká. Ale ze všech, co jsem zatím cvičila, mě baví nejvíce. Už mám prakticky odcvičen celý program, zbývá mi posledních pár dní. U těchto programů Body Revolution a Body Shred mě baví to, že jsou pestré a cvičím stále něco nového, necvičí se každý den to samé za sebou, ale cvičí se v sekvencích. Cvičím takovou zkomolenou verzi W1 W2 C1 W1 W2 / W1 W2 C1 W1 W2 a pak další sérii. Cardio nesnáším, takže takto se snažím cvičit 5 týdně, víkendy mám teď už volné (u prvního programu jsem se snažila cvičit min. 6x týdně).
Až docvičím Body Shred, tak si ho dám asi ještě jednou, protože přeci jen, hodně cviků cvičím na začátečnické úrovni, protože jsou na mě moc těžké. Tento program je zaměřen na ruce, záda, zadek, stehna (svaly ze všech stran) a ruce. Prostě na celé tělo, nic se nefláká:)

Inspirace z jídelníčku:

Při přípravě snídaní a svačin je pro mne už nezbytný pomocník vysokorychlostní mixér. Začínala jsem na jaře s Nutribulletem, ale ten nedoporučuji, nic nevydrží. Co se týče mixování, tak mixuje dobře, poměr cena/výkon co do výsledku mixování je úžasný, udělá hladké krémové smoothie, mixovala jsem na něm i kaše, vločky na mouku, cukr na moučku, led na sníh, vše zvládne super, ale po měsíci odešel. Mám pár kamarádek, co jej taky měly nebo mají a kromě jedné jej všechny reklamovaly, závady různé. Před koupí jakéhokoliv mixéru si přečtěte recenze na Amazonu. Nutribullet jsem vyreklamovala (reklamační servis musím tedy velmi pochválit a chvílily si jej i kamarádky, vyřizují velmi rychle a spolehlivě) a četla měsíce recenze o mixérech na amerických webech. Viděla jsem desítky srovnávacích videí a nakonec jsem se jednoznačně rozhodla pro Vitamix. Mám jej již od července a mé nadšení z něj neustává. Je úžasný, jede několikrát denně. Více o mixéru a Vitamixu napíši v nějaké další recenzi, je to nad rámec článku, recenzi chystám už od léta, ale chtěla jsem ho pořádně otestovat, abych nechválila něco hned po koupi. Kromě Vitamixu je ještě doporučovaný Blendtec, který ale podle mě nedosahuje takové kvality jako Vitamix a mě zejména chybí pěchovadlo, hodně jej využívám, proto jsem volila Vitamix.

Dobrý mixér je pro změnu jídelníčku určitě výhodou, připravíte si tak mnoho chutných svačinek. Nicméně není podmínkou, i tyčový mixér udělá své. Nebo třeba nástavec k němu s S nožem (food processor) je taky dobrý pomocník, ale bohužel já toho svého z Lidlu vychválila a pak za 5 použítí odpravila, protože plast je prostě pořád jenom plast... (což platí právě i o Nutribullet).

Snídaně:

Snídaně byl bod, ve kterém jsem na sobě musela zapracovat na první místě - celý život jsem byla zvyklá snídat málo a nebo vůbec, pak mě v 10 dopoledne přepadl hlad a sežrala jsem, na co jsem v tu chvíli rychle přišla (čokoládu, sušenky...). Nyní se snažím snídat sytě a nebo si dám jen bílý jogurt (v letu, když ráno vypravuji dvě děti, abych odvedla Jasmínku do školky, není čas připravovat perfektní snídani:), a pak si v 10 udělám zdravou svačinu, která je už sytá.

K syté snídani si dávám většinou jogurt s müssli (jogurt si dělám sama z biomléka 3,5% tuku, takže žádný odtučněný:) a ovocen nebo domácí marmeládou nebo nemléčnou obilnou kaši - z vloček (ovesné, pohankové, jáhlové), které na noc namočím do vody nebo rostlinného mléka a ráno umixuji s banánem.


Toto byly letní snídaně.


Ovesná kaše s banánem a nepraženým kakaem, posypaná piniovými ořechy. Kaše se nevaří, dám pouze do Vitamixu a umixuji, vysoké otáčky kaši zahřejí tak akorát na pokojovou teplotu, takže v zimě je příjemně teplá, i bez vaření, a to vše za pár sekund:)


Obilná kaše s vanilkou, dovnitř je dobré zamixovat třeba i hrušku.


Teplá kaše z vařené pohanky - vařila jsem pohanku zároveň se sušeným ovocem. Ovoce pohanku krásně doladilo, posypáno oříšky a semínky.

Svačiny:

Většinou základem je ovoce nebo tvaroh.


Proslulá klasika - umixované avokádo s banánem a kakaem. Pro dosažení mixovatelné konzistence přidávám trochu rostlinného mléka.Kalorická bomba, která ale dlouho zasytí, používám, když potřebuji, abych dlouho vydržela bez pocitu hladu a nezaplácla se z nouze něčím horším:) Umixovaný banán s arašídovým máslem.Ořechová másla mixuji ve Vitamixu, lze i ve food processoru.Pyré z ovoce (lze použít jakékoliv), jogurtu a chia semínek.


Výtečná je též mixovaná ricotta s ovocem.

Neoddělitelnou součástí mého jídelníčku se stal mixovaný tvaroh s čímkoliv. Používám z Lidlu Pilos 2% tuku, ten mě přijde přijatelný poměr tučnost a chuť, úplně odtučněné tvarohy nejsou už tak dobré. Někdy míchám s domácím tvarohem, který dělám z mléka 3,5% tuku.

Tvaroh je třeba při mixování naředit trochou mléka nebo syrovátky. Mixuji s kakaem a datlovým sirupem (nebo javorovým sirpem či s medem), se skořicí a jablky / hruškami, s nutellou (stačí jedna bohatě navrčená lžička a ochutí celou dávku tvarohu výtečným nutellovým aroma:), s arašídovým máslem (přidávám dle chuti třeba kakao, med...), výtečná je komnbinace s domácími švestkovými povidly, na tom poslední dny ujíždím:) V létě s jahodami. Teď jsem míchala jen se lžičkou tmavého tekutého medu od souseda. Dobrý je mix ala štrůdl (jablka, skořice, med a nakonec třeba hrozinky).

Svačinky na cestu řeším formou sušeného ovoce a oříšků. Tak jsem přežila i všechny letní tůry, místo tatrakny jsem vytahla krabičku s oříšky a doma sušeným ovocem.
V létě osvěží i smoothie, na nich jsem začínala první 2 - 3 měsíce, ale pak jsem zjistila, že mě vadí se zasytit pytím, potřebuji mít pocit, že jsem něco jedla - lžičkou:) Nejlepší smoothie jsou s kombinací banánu a ten není zrovna pro hubnutí optimální (samozřejmě ho používám, ale max. jeden denně:)V zimě si dopřávám horké verze smoothie - např. nápoj z pomeranče nebo mandarinky s trochou zázvoru a medu zalitý horkou vodou dokáže pěkně zahřát:)


Horká čokoláda z kokosového mléka - dávám do ní nepražené kakao a datlový nebo javorový sirup.


Obědy/večeře:

Zde platí, je je důležité omezit přílohy, na což jsem si musela zvyknout. Ale zvykla jsem si velmi rychle, i když si připadám jako rozmazlený spratek, když mám talíř plný masa a zeleniny a v rohu se krčí 3 brambory:)
V Řecku jsem se naučila obědvat jen maso se zeleninou, příloha vlastně vůbec není potřeba, když je dost zeleniny, navíc si člověk báječně pochutná.
Přílohy střídáme a vařím pro sebe celozrnné verze - celozrnné těstoviny, celozrnnou rýži, quinnou (tu máme každý týden min. jednou), bulgur, ...
Každý týden máme jednou až dvakrát ryby.
Každé jídlo by měla doplňovat zelenina, což je teď v zimě poněkud těžké... Ale je dobrá třeba i sterilovaná nebo pečená.


Losos pečený pod domácím pestem z bazalky, pečený s rajčaty. Podávám ho často s pečenou zeleninou (na troše olivového oleje upeču v troubě různou zeleninu - výtečná je předem vařená červená řepa, celer, mrkev, dýně, cuketa...). Často dělám lososa klasicky pod čepicí špenátu a ke konci plácnu vajíčko, které zapeču tak akorát, aby bylo na měkko:)


Celozrnné penne s krátce podušenými rajčaty, brokolicí a šmakounem. Mám ráda tyto míchanice s hořčicovým aroma, používám kvalitní hrubozrnnou hořčici.Sojovému masu neholduji, ale toto je jediná forma, kterou si občas dopřávám. Maso uvařím podle návodu, vymačkám vývar, přidám kyselou zeleninu (nejlepší je sklenka Dynastie), pár kyselých okurek nebo kyselé nakládané pečené papriky, zakápnu trochou omáčky Tamari a Worchestrové omáčky. Případně trocha pepře. Nechám proležet v lednici a vychladit.


Výtečné jsou všechny možné polévky, dělám i hovězí a kuřecí vývary, ze kterých seberu shora mastnotu. V létě jsme dělali živé nevařené polévky ve Vitamixu - rozmixovaná zelenina a rajčatové pyré (zelenina dle chuti - mrkev, petržel, cibule, celer, paptrika, rajčata).


Oblíbená je u nás polévka z červené čočky - vaříme do měkka červenou čočku a zeleninu, kterou před vařením krátce nasekám v mixéru (nebo lze nastrouhat) - mrkev, celer, petržel, cibuli, rajčata. Povařím, než se čočka rozpadne a krátce ještě trochu ponorným mixérem rozmixuji dohladka, ale ne úplně. Dochutím kořením a někdy i kečupem, dodá polévce výborný šmak:) Recept mám od své milé tchyně a kde vařím, tak má polévka velký úspěch. Dětem moc chutná, ač je čočková:)

Dalšími našimi oblíbenými jídly jsou quinnoa s tuňákem ve vlastní šťávě s jarní cibulkou a kapary. Výtečný je též salát z celozrnných těstovin s uzeným tempehem, červenou nakládanou paprikou a naklíčenou luštěninou (čočka, mungo).

A další a další, sepsala jsem jen to, co mě momentálně napadlo a měla jsem k tomu fotky. Na webu je mnoho zajímavých stránek se zdravými recepty, určitě najdete inspiraci i jinde. Mne v poslední době hodně upoutaly stránky Máma v kuchyni. Určitě navštivte i Veganotic nebo stránky Lunter. Skvělý web o zdravém životním stylu a cvičení najdete u Kristýny Čechové - má zde recenze mnoha cvičebních programů a i ráda a dobře poradí. U ní hledejte další informace o cvičení po dětech a při dětech:)

Čísla

Někoho zajímají čísla, tak pro ty zájemce zde moje čísla:

Počáteční míry: 74 kg - prsa 98cm, pas 92 cm - boky 103 cm, stehno 62 cm (konf. vel. L/XL)
Nynější míry (od září už stejné) 60 kg - prsa 88cm, pas 72 cm - boky 92 cm, stehno 52 cm (konf. vel. S) 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ani Ani | E-mail | 16. prosince 2015 v 19:16 | Reagovat

Dost dobrý!!! Jste frajerka! :o) Máte uplnou pravdu s tím, si zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu do svého programu a mít ji v seznamu priorit na stejné úrovni jako třeba spánek. Osobně jsem nepraktikovala takovou kůru (nebyla potřeba), ale dostat se opět do formy s naším rodinným koníčkem (jsme horolezci) a to jsem také musela opět zakomponovat do svého zcela zbrusu nového programu. A chtěla jsem Vám říct, že oceňuji Váš a všechny lidi, kteří se sami rozhodnou změnit svůj život k lepšímu. Můj kamarád se před cca rokem rozhodl ze dne na den přestat kouřit (kouřil asi 10let)! To určitě také není lehké. Takže Peťo, máte můj obdiv! :-)

2 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 19:24 | Reagovat

[1]: Děkuji ;-) Myslím si, že když člověk ví, že je čas se sebou něco dělat, tak tomu tu prioritu dá, já jsem to dala nad šití a cvičím v době, kdy jsem dřív šila. Ušiju toho méně, ale stojí to za to. Cvičím, když Kryštof spí a Jasmínka je ve školce, což je pro mámu nejcennější čas a věnuji ho tomuto. Takže vlastně sobě ;-)

3 krtek krtek | Web | 16. prosince 2015 v 19:33 | Reagovat

tak to tě fakt obdivuju. myslim, že po přečtení článku vzdávám snahu o zhubnutí a budu se snažit pouze o získání nějaké fyzičky, abych nebyla tak shnilá a stíhala dětem na kole v létě. takovýmhle způsobem bych si na jídlo fakt sahnout nenechala a ještě dobrovolně sama 8-O fakt máš můj obrovský obdiv!!  hlavně to zapisování jídla, to jsem párkrát zkoušela, ale fakt to nedávám (vážit si jídlo než ho strčím do pusy ap.)

4 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 19:36 | Reagovat

[3]: Je to tak, ale zase jsem to vážila jen asi 4 měsíce, to zase není tolik ;-) Dělat to nemusíš, ale podle mě efektivita pak je menší a když už se snažím, tak chci, aby to bylo efektivní. Taky nemusíš dávat dolů 15 kg, stačí třeba 3. Co jsem tak zaznamenala v okolí, tak hodně lidí zhublo bez vážení si jídla a striktního jídelníčku jen tím, že omezilo striktně přílohy a sladkosti, to bohatě stačí, místo tatranky křížaly, místo svíčkové kuřecí plátek a je to :-D

5 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 19:39 | Reagovat

[3]: A také někomu funguje jen to cvičení, s Jill třeba hodně lidí zhublo i beze změny jídelníčku. Ne na kg, ale na cm to šlo dolů. takže to je taky cesta. Ale pro mě byla cesta systematická a efektivní, radši 4 měsíce "teroru" než se 3 roky dřít s 5 kg ;-)

6 Andrea Andrea | 16. prosince 2015 v 19:45 | Reagovat

Krásná proměna Petro, moc Ti to sluší. Máš můj obdiv :) Akorát jsi mě tedy nepotěšila s tím Nutribuletem. Já si ho přála k Vánocům a Ježíšek už ho koupil. V čem jsi měla ty a kamarádky problém, že se otupily ty břity, nebo?? Ono zas ty přístroje co píšeš výše jsou dost jiná cenová relace a tolik peněz bych za "mixer" nedala. Přeji Ti krásné svátky a spoustu šicích nápadů v novém roce :)

7 krtek krtek | Web | 16. prosince 2015 v 20:02 | Reagovat

[4]: vzhledem k tomu, že jsem během 4 těhotenství (a kojení-při kojení mi nikdy hubnout nešlo a snaha zhubnout vedla k okamžitýmu ztrácení mlíka:-( musela bych přestat kojit...) nabrala 32kg, hodilo by se dát dolů víc než jen 15kg a ne jen 3 ;-)  ikdyž poslední dobou mám pocit, že jak mi ta váha vadí a neustále si cpu do hlavy, že bych se měla omezit v jídle, nemám tak velikou chuť na sladký, možná začínám zažívat sugesci :-D jinak mě Jill vůbec nebavila a celkově mi neseděla, víc mě teď baví tabata a jsem zvědavá jestli udělá aspoň s těma cm něco:-)
a ještě malý povzbuzení těm co jsou na tom podobně jak já-když začnete cvičit a neupravíte jídelníček, může jít váha prvně nahoru, ALE! jsou to svaly tak se nenechte odradit, po několika týdnech se to otočí a váha zamíří směrem dolů ;-) :-)

8 Monika Monika | 16. prosince 2015 v 20:26 | Reagovat

Dobrý večer Petro,
musím konstatovat, že jste neuvěřitelná. Ne, že se dělíte o rady ohledně šití, ale ještě sepíšete takové rady, co by mohly pomoc druhým, kteří se v tom tápou. Muselo Vám to dát práci. Já za sebe můžu říct, že Jillian  velmi ráda cvičím. Dost mi pomohla i v běhání, díky ní uběhnu více, kopce nejsou již tak nereálné:-),  já tak udýchaná a červená:-). Ještě je velmi dobrý na Youtub Fitness Blender. Mějte se hezky. Monika

9 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 20:44 | Reagovat

[6]: To se moc omlouvám, už sem chystám od září článek o vysokorychlostních mixérech, ale nestíhala jsem:( Ale nezoufejte, reklamace probíhají opravdu rychle a vstřícně, takže když s tím něco bude, dostanete nový, opravený a nebo peníze zpět, takže o své peníze byste určitě přijít neměla, hlavně schovat fakturu! ;-)
Mě odešla ložiska, strašně to řvalo, až tak, že se to nedalo už používat, Vitamix je taky hodně hlučný, ale to díky hodně vysokým otáčkám a hlučnost se nemění. U toho Nutribullet jsem byla první měsíc nadšená, jak je to tiché a po 3 měsících jsem používání už kvůli hluku vzdala a hlavně se to horšilo. Pak se mi ulomila pacička u jedné nádoby, za tu se to zacvakává do základny a když je ulomená, tak se to nezacvakne úplně a mixér nemixuje, nádoby jsou 3, takže ve 2 dalších se mixovat dalo, navíc v USA se dají objednat náhradní. Jedné kamarádce se začala vypínat základna nebo nefungovalo to zacvakávání, už nevím a další nevím, co měla za vadu. Jinak nože se za těch pár měsíců neztupí. Nebo s tím jsem problém neměla. Uvidíte, jako seznámení s vysokorychlostním mixérem je to super přístroj a já třeba koupě nelituju, do Vitamixu bych nikdy rovnou nešla, ale když pak člověk vidí, jak moc často mixér používá v praxi - u nás nejpoužívanější přístroj - tak si spočítá, že pokud je to investice na 10 - 20 let, tak se to vyplatí. Takže jsem investovala a určitě toho nelituju, už ta jistota, že mi mixér kdykoliv půjde a nezůstanu "nahraná". Už jsem si na něj tak zvykla, že bez něj neumíme s dětmi žít ;-)

10 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 20:45 | Reagovat

[7]: Já to s tím mlékem mám stejně, takže jsem kojení omezila, což v 1,5 roce už není takový problém. Sport určitě každému vyhovuje ten jeho, mě nebaví kromě turistiky a plavání vůbec nic, takže si můžu vybrat, co budu nesnášet. A že na Jill nadávám celých 35 minut. Ale výsledky stojí za to, tak jsem u ní zůstala :-D

11 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 20:46 | Reagovat

[7]: jo, a díky za poznámku o váze svalů a váze tuku, někde na to byl hezký obrázek, kolik je 1kg tuku a 1 kg svalů, je to dost velký rozdíl, proto není směrodatná váha, ale úbytky v cm ;-)

12 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 20:47 | Reagovat

[8]: Díky moc za to, že ten čas vidíte, článek jsem psala 2 hodiny dopoledne a asi 3 hodiny odpoledne, jen mě mrzí, že jsem kvůli tomu zrušila pečení s Jasmínkou, ale chtěla jsem to dopsat, dokud jsem byla "in", jak bych to nechala na jindy, už bych se do tématu dostávala špatně :-(

13 GabčaP GabčaP | 16. prosince 2015 v 21:12 | Reagovat

Je to užasné pustit se do takové změny. Moc Ti gratuluji. Postupem času jsem také udělala pár změn, ale ještě musím hodně zapracovat.
Zajímalo by mě, jestli to co vaříš sobě dáváš i dětem? Nejsem si jistá jestli by mým dětem tato strava vyhovovala.

14 KatkaF KatkaF | 16. prosince 2015 v 21:19 | Reagovat

Děkuju za "nakopávací" článek! Asi přepošlu odkaz těm,kdo tvrdí, že po dětech se zhubnout nedá.
Ten rozdíl je na fotkách velice znatelný.Jsi kočka!

15 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 21:30 | Reagovat

[13]: Ne úplně 100%:) Když vařím oběd, tak vařím pro sebe i Kryštofa, překvapivě miluje bulgur, quinnou i ryby. Když dělám sobě celozrnné přílohy, tak jemu dělám radši ještě normální, aby to dobře strávil. Ale pečivo peču celozrnné pro celou rodinu. Většinou ta teplá jídla jíme všichni stejná, když si dělám studené jídlo, tak to si k dají něco méně zdravého:) Jinak u nás největší problém s nechutnáním má manžel, který po večeři zkonstatuje "bylo to takové... no, ... zdravé":)

16 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 21:31 | Reagovat

[14]: Díky ;-) Jinak jsem byla sama překvapená, když jsem ty koláže ráno dělala, hlavně ty leginy :-D

Jinak povislá kůže na břiše po dětech už zůstane, holt je vytahaná a pas vosí už taky nikdy nebude, ale zpevnit se břicho dá opravdu hodně, až mě to překvapilo.
Každopádně mě Pán Bůh nadělil v mládí hezkou postavu i bez cvičení a hlídání stravy, ale tak vypracovanou postavu jako teď s Jill, jsem v životě neměla, takže až na tu plandající kůži na břiše jsem na sebe teď hrdější jak ve 20ti :-D

17 Zuzana Zuzana | 16. prosince 2015 v 21:35 | Reagovat

Peti, už jsem ti psala, že ti to teď fakt moc sluší:-) Ač mám problém zcela opačný, také jsem nedávno najela na kaloricketabulky, hezky ukazují, co kde chybí nebo zase přebývá, zpevnit potřebují i hubeňouři a teď už jen ta silná vůle!:-) No a ty hezké látky od tebe zatím šetřím, třeba si za pár měsíců budu moct ušít tričko ve větší velikosti.

18 Caramilla Caramilla | 16. prosince 2015 v 21:48 | Reagovat

[17]: To by mě zajímalo, zda kalorické tabulky fungují i opačně? Už víš? 8-)

19 Monika Monika | 17. prosince 2015 v 7:48 | Reagovat

Jeee tak to je teda rozdiel -postava predtym a schudnuta postava. AJ ked ani ta predtym nebola nejaka nepekna. Vraveli mi, ze najlepsia motivacia schudnutia je, ze ulavim kolennym klbom :-) Tiez by som rada povedala, ze baculkovia by nemali okrem turistiky a plavania sportovat, zatazuje to -uz tak zatazene-srdiecko

20 krtek krtek | Web | 17. prosince 2015 v 8:22 | Reagovat

[16]: té vytahané kůže se bojím jak čert kříže:-o a víc se bojím o prsa než o to břicho. jak se ti na nich projevilo těch 10cm dolů?

21 Caramilla Caramilla | 17. prosince 2015 v 9:29 | Reagovat

[19]: Určitě je ten rozdíl v lehkosti těla znát, člověk se cítí mnohem lépe, ale to i po té fyzické kondici, lépe třeba unesu Kryštofa do schodů, vytlačím kočár do kope... :-)

[20]: Ve stoje to vidět není vůbec, jen když si člověk sedne, třeba v plavkách na pláži to vzhledné nebylo. Ale rozhodně je lepší povislá kůže (mmch. se dá i odoperovat:) než pneumatika plná rosolu, mě toto přijde teda lepší verze - je to kůže, která měla tu čest hostit 4,5 kg dítě vč. obrovské placenty a plodové vody a já se za to nestydím :-D A hlavně jak často člověk ukazuje svou kůži veřejnosti? ;-)
A prsa se projevila hodně, co si budeme povidat. Jsou maličká, povislá. Kojím 4 roky, tak to je znát. Bez pořádné podprsenky už vylézt nemůžu, tuhle jsem si dala jen obyčejné "bolerko" a prakticky jsem byla plochá, sama sebe jsem se v zrcadle bála :-D Ale určitě bych neměnila, protože za prdelatou, pupkatou a kozatou se na ulici opravdu nikdo neotočil, a teď mám někdy pocit, že mě je znovu 20 :-D Ale v Benešově ta konkurecne na ulici mezi důchodci opravdu není velká :-D
Když jsem měla těch 10 dole, tak jsem ty prsa hodně řešila a prožívala, protože jsem byla zvyklá na pořádnou výbavu, první jsem si připadala nesvá a fotky mě přišly ploché, ale už jsem si naprosto zvykla a když vidím své staré fotky, přijdu si odporně barokní :-D A ty prsa mi přijdou už moc... Takže je to o zvyku.

22 míša míša | E-mail | 17. prosince 2015 v 11:30 | Reagovat

Peti, také se přidávám k pochvalným "ódám" na Tvou proměnu. Moc Ti to sluší:-) Ovšem, tou poznámkou o konkurenci mezi benešovskými důchodci (nic ve zlém proti starším lidem nic nemám),  jsi mě jako obvykle rozesmála. Prostě opět několik "P"
-pilná
-pracovitá
-pěkná
-vtiPná:-)
-Petra;-)

23 Caramilla Caramilla | 17. prosince 2015 v 12:16 | Reagovat

[22]: díky. Ještě bych dodala "prdlá" :-D

Míšo, moc s Jasmínkou děkujeme za krásné přání a dáreček, velmi mne to dojalo, nestává se to až tak často ;-)

24 norfretka norfretka | E-mail | 17. prosince 2015 v 12:51 | Reagovat

Petro, já se jen připojím k zástupu chválících. Cítíte se na 20? To je v pořádku, protože i na fotkách jste omládla. Byla jste pěkná ženská i dřív, ale teď je to lepší :-) Já jsem po mamince hubená, takže diety, jídelníčky, cvičení jsou pro mě španělská vesnice a manžel mě leta upozorňuje, že na to nemám spoléhat donekonečna. Tak až to nastane, vrátím se k tomuto článku.

25 GabčaP GabčaP | 17. prosince 2015 v 13:55 | Reagovat

Mám jeden tip na mixér. Já jsem si koupila asi před 1/2 rokem OmniBlender I. Řekla bych, že je velmi podobní Vitamixu i co se týče výkonu. Jsem s ním moc spokojená a nemám s ním problém. Dělám v něm polévky, RAW dorty, omáčky a jiné.
Je cenově přijatelnější 7.400,-
http://www.nejlepsi-mixer.cz/multifunkcni-mixer-blender-omniblend.php

26 GabčaP GabčaP | 17. prosince 2015 v 13:59 | Reagovat

Mohla bys prosím zveřejnit recept na celozrnné pečivo? Doma peču kvaskový chléb a chtěla bych to střídat s pečivem, ale zatím jsem nenašla recept, který by mi vyhovoval.
Moc děkuji.

27 Jana Jana | 17. prosince 2015 v 14:35 | Reagovat

Moc děkuji za zveřejnění inspiračního článku. Po prvním i druhém těhotenství  jsem  se vrátila na původní váhu, ale po těhotenství s dvojčaty, kdy jsem přibrala 35 kg, mi zůstalo především břicho, takže vypadám jako v pátém měsíci.  Občas mi  někdo gratuluje k těhotenství, ale  je to jen špek. Tak s tím opravdu musím něco udělat.  Dietní opatření  už jsem zavedla  a už vidím
první výsledky, tak ještě se překonám a přidám to cvičení :-).

28 Zuzana Zuzana | 17. prosince 2015 v 16:14 | Reagovat

[18]: Ano, fungují:-) Mým cílem je denně přesáhnout kalorickou spotřebu, ač jím hodně, zjistila jsem, že to někdy opravdu nestačí a musím ještě přidat. Tradičně mi třeba nad limit vychází tuky, ale chybí vláknina a někdy i bílkoviny, takže se začínám zajímat, kde doplnit to, co mi chybí, protože je klidně možným, že mému tělu chybí vyváženější strava a jen ze samotných tuků přibrat nedokáže. Uvidíme, jak se zadaří:-)

29 Caramilla Caramilla | 17. prosince 2015 v 20:18 | Reagovat

[24]: Tak kéž na něj nikdy nedojde ;-) Metabolismus se s věkem zpomaluje, u mě se to začalo projevovat v 26, takový zlomový věk, další se říká, že je 40tka a pak 50tka, takže se moc netěším...

[25]: Na ten jsem také koukala při výběru, ale odradily mě srovnávací testy a videa a nějaké informace o firmě, co mixéry vyrábí. Takže jsem se rozhodla pro originál prověřený lety. Když se mi první mixér rozbil a zůstala jsem měsíc bez mixéru, bylo to dost nepříjemné, Kryštof na mixéru byl závislý na svačinkách, mixér jel asi 10 - 15x denně, takže jsem chtěla mít jistotu, že se mi mixér už nikdy neporouchá.
Tak pak průběžně pište, zda drží bez poruchy a jako nový. ;-)

[26]: Peču z 99% celozrnný kváskový chleba. Obměnou jsou kváskové dalamánky, což je to samé a pak takové ty tyčinky, co zde je recept, ono to má být jako dobrůtka k vínu, ale já si k tomu dám šunku a zeleninu a jím to na oběd :-D

[27]: Uf, tak držím moc palce, ať se alespoň něco povede! Je to fuška vrátit tělo alespoň na půli cesty před dětmi, natož před tolika dětmi ;-)

[28]: aha, tak to je moc zajímavé!!! Já, když jsem si to na Kalorických tabulkách vyplňovala, tak mě vláknina zase vycházela překročená, protože jsem vše jedla celozrnné a navíc hodně ovoce a zeleniny, oříšky, semínka:)
Jinak s tukama taky bojuju, protože miluji tu smetanu, máslo atp. Nemastím moc, nejím tučné maso a celý život jsem si myslela, že jím v tomto ohledu dietně, ale ejhle...

30 Petra Petra | E-mail | Web | 17. prosince 2015 v 23:42 | Reagovat

Tak to je boží proměna! Fakt Vám to sekne. Patřím do Vaší skupiny, při kojení mám žravou. Sice plánuji druhé mimi, ale myslím, že bude lepší nabraná kila poschazovat ještě před tím ;) Super obsáhlý článek - musím si ho v klidu ještě jednou přečíst :)

Petra

31 Jana Jana | 18. prosince 2015 v 1:35 | Reagovat

Můžu se přidat se svou zkušeností, že cvičení podle Jilian je fakt perfektní, krásně nastartuje metabolismus, i když se mi pro nemoc (a pak pro těhotenství, které trvá do teď:) nikdy nepodařilo docvičit ani první sérii i tak jsem po týdnu každodenního cvičení hubla dál, cvičila jsem ji nastřídačku asi tři měsíce a postava se i tak hezky formovala a váha šla "zázračně" dolů.

32 Alena Alena | 18. prosince 2015 v 8:00 | Reagovat

Pane jo, Petro, klobouk dolů. Netušila jsem, že jsi na to šla až tak vědecky a systémově. Jsi obrovskou inspirací pro většinu z nás.
Já jsem hubeňour, ale po dětech nutně potřebuji zpevnit. Jsem lenoch a sport mě fakt nebaví... Jím zdravě a vyváženě, takže to je ok, ale ten pohyb.... teď mám tedy výmluvu, miminu jsou teprve 3 měsíce, ale už jsem začala alespoň trochu protahovat jógou a až nebudu tolik kolit, tak tedy zkusím i to Jilian cvičení :) Díky za nakopnutí, výsledky fakt stojí za to.

33 Caramilla Caramilla | 18. prosince 2015 v 8:22 | Reagovat

[31]: Prima, díky za potvrzení ;-)

[32]: Jojo, já taky nemám ráda cvičení:) Ale zase těch 35 minut párkrát týdně za ty výsledky stojí a jestli nějaké cvičení zpevní celé tělo, tak Jillian určitě. Ale určitě bych počkala ještě 9 měsíců s tímto cvičením, jóga je prima a na zpevnění je prima i pilates nebo kalanetika, pokud nemusíte hubnout, ale chcete jen zpevnit, tak je to při kojení a miminku, myslím, dobrá cesta ;-)

34 Iva Iva | 18. prosince 2015 v 23:36 | Reagovat

Mě jste se líbila víc před "proměnou"... přimlouvám se za 7 kilo nahoru ;)

35 Vesnické dobroty Vesnické dobroty | 20. prosince 2015 v 17:30 | Reagovat

Peťo, máš můj obdiv! Zaprvé za to, že jsi to zvládla a výsledek je opravdu zná a za druhé za krásně zpracovaný článek :) Já to měla přesně naopak. Z porodnice jsem přišla se svou předporodní váhou a během pár měsíců ze mě Eli vycucala 10 kg, což bylo sice fajn (byla to ta původně nadbytečná), ale musela jsem se začít líp stravovat. Teď při druhém těhotenství jsem pořád -10 kg oproti prvnímu, ale vím, že potřebuji kapku přibrat, abych mohla kojit ;) Ale to cvičení a zpevnění, to budu muset začít praktikovat! Do žádného takového programu se mi nechce, ale aspoň pravidelné dlouhé svižné procházky s kočárem budu muset začít praktikovat... :)

36 Monik Monik | E-mail | 27. prosince 2015 v 18:29 | Reagovat

Děkuju, děkuju, DĚKUJU, za inspirativní článek a že jste si s tím dala práci a čas všechno pro nás sepsat. A vyfotit a nakolážovat. Ještě bych se chtěla zeptat, ten program od Jillian, to jste si objednávala, někde stála, nebo jela z Youtube apod.? Děkuji za tip.

37 Caramilla Caramilla | 27. prosince 2015 v 18:45 | Reagovat

[36]: Většina programů jde koupit na DVD, ale mě nejde přehrát v PC DVD, tak jsem různě našla na internetu, přes google. Něco je i na Ulož.to

38 Caramilla Caramilla | 27. prosince 2015 v 18:46 | Reagovat

[35]: Moc gratuluji, kdy čekáte?:-) Držím palce s přibíráním ;-)

39 Zdecik Zdecik | 1. ledna 2016 v 21:39 | Reagovat

Dobrý den, uvažuji - i kvůli Vašemu doporučení - o koupi Vitamixu. Na zahraničních fórech jsem ale zaznamenala, že mixéry mají problém s uvolňováním malých částí teflonu (ten je na nějakém komponentu pod noži). Firma měla problém řešit, ale až od léta 2015 s tím, že do Evropy se nová "šarže" dostane až za rok. Máte ten problém prosím také? Zákazníci to zkoušeli nalitím čisté vody, promixováním a nalitím do bílé misky... Děkuji.

40 Caramilla Caramilla | 2. ledna 2016 v 10:40 | Reagovat

[39]: Díky za komentář, důležitá věc, na kterou v chystané recenzi Vitamixu nesmím zapomenout a asi bych bývala zapomněla, tak díky za připomenutí. Řešila jsem to hodně a také jsem hledala na zahraničních fórech, webech, i vědecké studie. Protože mám 2 malé děti. Nakonec jsem to probrala s manželem, který je chemik a i jsem k teflonu našla nějaké vědecké studie. Je to tak, že teflon je plast, který je nebezpečný při vysokém zahřátí, kdy se z něj uvolňují jedovaté plyny. Přesně ty stupně si nepamatuji, tuším, že to bylo nad 250 stupňů, cca. Pokud sníte kus teflonu v syrovém stádiu, tak je to inertní materiál, který projde tělem naprosto beze změny, stejně, jak jste ho snědla, ho vaše tělo vyloučí, nic nikde nemůže reagovat ani se uvolnit nebo uložit, protože to je inertní materiál a k jeho rozložení potřebujete tu extremně vysokou teplotu. Protože mi manžel garantoval, že i kdyby byly částečky teflonu v jídle z Vitamixu, vůbec nic to pro moje dělo a tělo dětí neznamená, že mnohem nebezpečnější je jíst smažené jídlo, tak jsem do Vitamixu i přes to šla, protože rok jsem čekat nechtěla. Po příchodu mixéru, jsem test udělala a při mixování na vysoké otáčky, se opravdu černé tečky objevily. Mám dvě nádoby, v té široké k tomu nejnovějšímu Vitamixu jich bylo celkem dost, v té malé přikoupené to bylo minimálně, opravdu jen něco. Manžel, když na to koukal, tak říkal, že to nutně nemusí být teflon z těsnění, ale třeba nějaká  špína z výroby. Nicméně část teček plavala na hladině, což odpovídá tomu, že to bylo něco lehkého. A teď důležitá věc. Projela jsem mixérem vodu asi 15x nebo 20x a po té se začalo množství těch teček výrazně snižovat. V malé nádobě jsem nepozorovala pak už snad nic a v té velké teček ubývalo. Proto jsem si udělala pro sebe závěr, že to byla nečistota z výroby (ať už to byl teflon nebo ne) a Vitamix jsem normálně začala používat. Mohu vám zkusit, zda tam jsou tečky půl roku po používání několikrát denně. Ale jak říkám, teflon vám neublíží, tedy ne v tomto stavu, pánvička z teflonu přehřátá na vysokou teplotu je zdraví nebezpečná, ale kousky teflonu ve smoothie určitě ne. Což ale neznamená, že není chyba firmy, že tento nedostatek u mixérů má, určitě by to být nemělo. Snad jsem pomohla...

41 Zdecik Zdecik | 4. ledna 2016 v 12:52 | Reagovat

Moc děkuji, že jste si našla čas a ochotu na vyčerpávající odpověď. Pravděpodobně si jej také koupím, uvidíme, zda ta nová "šarže" po srpnu 2015 už bude v tomto ohledu vylepšená. Díky. :D

42 Caramilla Caramilla | 4. ledna 2016 v 21:14 | Reagovat

[41]: Super, budu moc ráda, když mě dáte vědět:)

43 Zdecik Zdecik | 12. ledna 2016 v 18:13 | Reagovat

Tak Vitamix mam uz doma a nastesti zadne cerne tecky v tekutine nejsou.Po e-shopu jsem  predem chtela ale potvrdit,ze poslou s datem vyroby po zari 2015,kdy mel byt problem vyresen. Zda se,ze je.Jeste jednou diky,je skvely(a strasne drahy:).

44 Caramilla Caramilla | 12. ledna 2016 v 18:20 | Reagovat

[43]: Jé, moc díky za dobrou zprávu! Užívejte ho, on za ty peníze určitě stojí:)
Když jsem kupovala já, tak o problému černých teček nikdo z prodejců nevěděl (nebo říkal, že neví...).

45 Miloslava Matějková Miloslava Matějková | E-mail | 3. února 2016 v 23:12 | Reagovat

Krásný článek,poklona až k nohám!!!Děkuji. Nejsem od přírody štíhlý typ tak po prvním těhotenství jsem stále hledala jak a co cvičit a narazila jsem jednoho dne na www.rutina.cz,byla jsem nadšená-Maruška,která si také tak změnila nejen postavu po dvou holčičkách cvičila s radostí,sestavovala na celý týden cvičební plán,hodně mi to pomohlo,pak se odmlčela na 2roky,a nyní jede nová rutina,cviky s vlastní vahou a tak,možná by také někoho oslovilo,tak se poděluji,protože mne oslovila hodně a po druhém těhotenství a ročním synkovi začínám znovu.Mili

46 markéta markéta | 4. února 2016 v 21:39 | Reagovat

Petro, jste úžasná, že jste se v tom Vašem zápřahu podělila o svoje zkušenosti. Není to lehké zhubnout a musím Vám složit poklonu, páč výsledek fakt fantastický. Teď máte dobře nastartováno na další miminko, pak to půjde stejným  způsobem dolů samo :-)

47 Adéla Adéla | E-mail | 7. listopadu 2016 v 9:38 | Reagovat

Dobrý den Peťo, jak jste na tom s figurou a čísly po třetím dítku? Podle fotek bych řekla, že jste v těhotenství moc nepřibrala, tak asi není ani co hubnout. Jak zvládáte jídelníček a tři děti, šití, domácnost, neříkejte, že ještě zvládáte zdravě vařit...?!A že ještě cvičíte. Nevíte, kdy po porodu je vhodné začít cvičit s Jill?

48 Caramilla Caramilla | 7. listopadu 2016 v 9:56 | Reagovat

[47]: Špatně :-x
Přibrala jsem celkem asi 12 kg, ale zbylo mi 5, u dětí před tím jsem přibrala 13 - 14 kg a zbyly mi 3, hlava mě to nebere :-D Dolů to nejde ani o gram, i když jsem se snažila jíst lépe, zdravě, málo sacharidů, hodně bílkovin a zeleniny, tak se to nehlo ani o gram. Naopak tělo sahlo na mléko. Já jsem typ, co kojením přibírá a nebo stagnuje, nikdy jsem u kojení nezhubla a hádám, že ani teď nezhubnu vůbec nic, dokud budu kojit více jak 1x denně.
Tohle je ale hodně individuální, někdo kojením shodí 10 kg, dokojí a nabere.
Takže těžko říct, co je lepší:)

Zdravě vařit zvládám tak z 50%, 50% bohužel neřeším, nicméně teda cukr a sladké jsem z jídelníčku víceméně vyřadila natrvalo, což je skvělé, že se mě to daří i u kojení (to jsem byla schopná vždy večer sežrat čokoládu, abych dobila baterky) - myslím si, že když člověk lépe jí, tak ani u kojení nemusí mít chuť na sladké. Když už, tak si beru něco "alternativního", když už cukr, tak třeba chalvu, domácí nutellu, domácí čokoládu, moučník doma upečený z celozrnné mouky bez cukru. K sušence sáhnu jen v krajní nouzi na tůře o víkendu, kdy nic jiného není:)
Jinak ale jím to, co mě večer manžel uvaří a jinou večeři si nedělám, jsem ráda, že mám co jíst...
Času opravdu moc není a hlavně energie:(
Někdy to jde skvěle, někdy je to horší.
Nicméně na mé váze se to neodráží, což je pozitivní stránka kojení, ani nahoru ani dolu. Takže i při hranolkách a pizze mám váhu stejnou.

Bohužel mám stále ještě rozestup břišních svalů u pupíku (1 cm nad a 0,5 cm pod), takže nic moc cvičit nemůžu, nejsem blázen, abych kvůli tomu, že po 3 dětech mám 65 kg riskovala nevratné změny na mém těle, radši budu rok "tlustá":) Po 3 dětech tahle váha rozhodně není ostuda, jediné, co mě vadí, je to vykydlé břicho, ale to prostě k té změně nošení miminka v bříšku patří, bez toho to nejde.
Takže já zatím cvičím jen cviky na srovnáné diastázy na břichu (cvičí se 3x denně cca 5 minut a 1x denně 10 minut), 1x týdně si dám cvičení i na zadek a stehna a pár kliků z kleku, aby břicho vůbec nepracovalo. Je to spíš tak pro dobrý pocit, na tělo to určitě vliv nemá. Až bude břicho v pořádku, budu si vybírat jednotlivá videa od Tiffany. Jill rozhodně minimáně rok po porodu. Co jsem se tak dočetla o správném cvičení na břicho, tak možná cviky na břicho u Jill nahradím něčím jiným.

Pokud uvažujete o Jill po porodu, rozhodně to nedělejte bez přečtení tohoto článku:
http://iva-mmt.blog.cz/1411/cvicit-s-jillian-michaels-po-porodu

U Ivy jsem byla právě na lekci cvičení po porodu na břišní svaly a vylezlé břicho. Zatím cvičím 3 týdny a výsledky teda nejsou, ale prý to chce čas, první výsledky jsou tak 6 týdnů po začátku cvičení. Určitě pak s odstupem bude článek, pokud nasbírám nějaké zkušenosti, zatím vypadám 3 měsíce stejně :-x

49 Adéla Adéla | E-mail | 7. listopadu 2016 v 12:13 | Reagovat

Tak to se podržte, já jsem přibrala teď u druhé neuvěřitelných 26 kg, u první myslím 25 kg, krom 3 kg jsem to vše sundala a dokonce jsem neměla ani žádné strie. Teď 2 měsíce po porodu druhé dcerky mám dole asi 17 kg. Paradox je, že jsem v druhém těhotenství jedla určitě líp, míň, vyváženěji, tolik jsem se nepřejídala, přesto váha stejná. Ale je to asi rodové, mamka i teta to měly stejně. Ale už po týdnu od porodu jsem měla dole 11 kg, asi zadržuju hodně vodu.Také naštěstí nejím moc sladkostí, sem tam si něco malého dám, ale určitě je to lepší než po prvním porodu, to jsem jela v koblihách atp. Také jím teď hodně těstoviny, pizzu, není čas ani nálada vařit. Ale pořád mírně pomalinku hubnu a snažím se cvičit cvičení po porodu dle internetu.
Jak se prosím Vás pozná ten rozestup břišních svalů? Upozornil by mě na to někdo, např. porodní asistentka, když mi doma kontrolovala dělohu? V porodnici těžko, tam mě na břicho nikdo ani nekoukl.
Budu zvědavá na článek, díky za typ.

50 Caramilla Caramilla | 7. listopadu 2016 v 13:26 | Reagovat

[49]: Podle mě je to z části o genech a z části o stravě a pohybu. U mě vlastně ten rozdíl v kg navíc taky moc nebyl, kilo, dvě. Ale cítila jsem se lépe. Někdo zadržuje hodně vody, někdo si dělá zásoby, které pak spaluje kojením a péčí o děti. Já se nezastavím, kojím neustále po 2 hodinách, i v noci, jím naprosto normálně, ne moc, a stejně váha stejná.
Ale věřím, že pokud já se stravuji +- dobře, tak tělo ví, co dělám.
Jinak co jsem zatím vypozorovala u sebe při kojení, tak je to, že nemůžu přílohy omezit moc, protože pak mám opravdu pocit hladu a nenasycení, takový ten nepříjemný, vysílený, ne chuť na sladké. Takže příloh jím  mnohem více jak před porodem, protože jinak mi fyzicky dobře není. Myslím si, že to asi s produkcí mléka a běháním kolem dětí bude souviset...

Na rozestup břišních svalů jsem si přišla sama doma, nikde to nikdo nekontroluje, ono to nikoho nezajímá, osvěta v tomto je na nízké úrovni, na to se neumírá. Návody na to, jak to zjistit, jsou na internetu. Lehnout na záda, pokrčit nohy a jít jakoby do sedu lehu (mírně), svaly na břiše se začnou zatínat a vy si tam dáte prsty, pokud tam máte sval nalevo, napravo a mezi to strčíte prst, je to špatně. měsíc po porodu jsem to měla až k žebrům, pak se to samo zatahlo tak, že to mám jen nad pupíkem a pod pupíkem, takový kosodélník. Po třech dětech prý parádní výsledek, ale v pořádku to není. Jelikož jsem o tom taky dřív moc nevěděla, tak jsem se netestovala nikdy dřív, takže jaký stav jsem měla třeba před otěhotněním a po dětech před tím, nevím.
PA mě v těhu kontrolovala, ale rozestup v těhotenství je normální a dokonce i nutný, aby se tam miminko vešlo, to, zda se do 3 měsíců od porodu sám zatahne, to už ona neohlídá.
To, co se nesmí cvičit po porodu má IVa na svém blogu - cokoliv na břišní svaly, plank pozice, tzn. i kliky... já ale zatnuté břišní svaly cítím skoro u všeho, proto radši necvičím nic.

"cvičení po porodu podle internetu" je dost zrádná kapitola, taky jsem hledala, ale 99% toho, co člověk najde, není po porodu vůbec vhodné, tak pozor na to. Někde se doporučuje cvičit i Jillian. Já cvičila s Erin, ale i tam jsou podle mě minimálně sporné cviky.

Ještě jsem neuvedla výše, že základ veškerého mého cvičení teď, je protahování, protahuji se každý den, někdy i 3x, kompletně celé tělo s důrazem na zádové svaly, které trpí kojením a nošením. To mě přijde mnohem důležitější jak shazování kil a cvičení plochého břicha, na to je spousta času, ale pokud se kousnou svaly na zádech, tělo nebude cvičit správně s maminka bude trpět. A myslím si, že každý kdo nosí a kojí, musí mít záda namožená, není možné, aby nebyla, já byla vycvičená celkem dost před porodem, Rozárka se narodila lehounká, ale i tak mě záda bolí hodně.

Plus určitě není třeba psát cvičení na pánevní dno, to je taky naprostý základ.

Takže bych to shrnula: protahování, cviky CORE podle Ivy (tj. právě pánevní dno + břišní svaly), svižné procházky (tak od těch 3 měsíců po porodu).
Když to člověk sečte a podtrhne, při 3 dětech není možné mít čas na nic jiného dalšího :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama