Softshellová delší bunda / kabátek (Střih a fotonávod)

25. dubna 2016 v 15:05 | Petra |  Střihy a návody
Střih na bundu s klasickými rukávy, od velikosti 86 do velikosti 140. Střih obsahuje jak kulatou kapuci s kšiltem, tak špičatou kapuci pro skřítky.
Kapuce je větší jak u posledního střihu na raglánovou bundu, nicméně na velikánskou zimní beranici a velkou hlavu asi stačit nebude. Berte to jako kapuci pro průměrně velkou hlavu a tenčí čepičku (která v těchto zimách bohatě stačí).
Tato bunda má větší průkrčník jak bunda s raglánem (není tak moc ke krku).

Vše najdete v podrobných mírách níže.

Bunda je delší a ve střihu mírně projmutá, pro chlapečky stačí, když nebudete přední a zadní díl v pase stříhat do obloučku, ale rovně. Značit to ve střihu už by bylo mnoho čar navíc a nepřehlednost maximální, myslím, že tuto úpravu maminky chlapečků určitě zvládnou - ostatně je to váš vlastní návrh:)
Střih obsahuje 17 stránek A4, tisknutelných na běžné domácí černobílé tiskárně (u tisku je důležité nastavit tisk bez úprav - nepřizpůsobovat stránce, original size...).

Slepování střihu chce trochu trpělivost, možná u někoho obligátní lahev rumu:-D Šití není vhodné pro úplné začátečníky, nicméně míru náročnosti se neopovažuji stanovovat, mnohé z vás mne totiž již za leta mé práce přesvědčily, že bundu zvládne ušít i ten, kdo před tím ušil jen povlak na polštář, tepláky a softshellové kalhoty. Fotky jsem viděla, pak-liže pisatelky nelhaly, tak bych řekla, že chuť pustit se do šití bundy je to zásadní, co rozhoduje. A pak trpělivost a určitě jistá míra šikovnosti. V tom nám Pán Bůh nadělil různě...

Ve střihu nejsou žádné přídavky na švy - tzn. ani na rukávy. Záleží na vás, jakou verzi rukávů zvolíte šít, pokud budete šít náplety, tak musíte asi 5 - 7 cm přidat na podehrnutí rukávů + ještě na švy. Rukávy lze zakončit též lemovací gumičkou, jen založením rovně klasicky a nebo stahováním na suchý zip.

Rozpis zipů:
86/92 - 35 cm
98/104 - 40 cm
110/116 - 45 cm
122/128 - 50 cm
134/140 - 55 cm

Rozměry:
86/92 - Průkrčník 19 cm, rukáv 33 cm od ramene, šířka v průramcích 32 cm, délka od ramene 42 cm
98/104 - Průkrčník 20 cm, rukáv 37 cm od ramene, šířka v průramcích 36 cm, délka od ramene 47 cm
110/116 - Průkrčník 21 cm, rukáv 44 cm od ramene, šířka v průramcích 40 cm, délka od ramene 52 cm
122/128 - Průkrčník 22 cm, rukáv 49 cm od ramene, šířka v průramcích 44 cm, délka od ramene 58 cm
134/140 - Průkrčník 23 cm, rukáv 53 cm od ramene, šířka v průramcích 48 cm, délka od ramene 64 cm

Budeme potřebovat:

 • Látku vhodnou na bundu - softshell, šusťák. S
  potřeba látky:
  Omlouvám se, ale bohužel toto nemám spočteno. Počítala bych to orientačně dvě délky bundy.
 • Pro tvořivější softshell na aplikace:)
 • Zip dělitelný o délkce 35 - 55 cm (viz rozpis zipů, doporučuji zipy YKK, u nekvalitního zipu se vám může stát, že po pár zapnutí zip přestane fungovat a přešívání zipů většina švadlenek nesnáší (u nás, co nemá fukční zip, leží na hromadě a už nikdy to nikdo neopraví). Používám zipy spirálové a nebo vodoodpudivé.
 • Kousek nápletu do rukávů - v případě, že zvolíte zakončení rukávů do nápletu / kousek suchého zipu, pokud zvolíte zakončení rukávů na suchý zip.
 • Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit u menších velikostí 3m gumičky, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4-5m. U větších velikostí více.
 • Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy - běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork)
 • Jehly - budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z lícu a popř. našívání aplikací a pak č. 90 - jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80tka nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací - dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:) Já na softshell občas používám u prošívání mnoha vrstev třeba u krku (kde je zip a ještě léga a to vše ve švu zdvojnásobeno) jehly Jeans 100 od firmy Akra.
 • Polyesterové nitě - začátečníkům doporučuji co nejbližší odstín nitě barvě softshellu, aby nebyly znát případné nepřesnosti v šití, pokročilí nechť zvolí kontrastní nit, vypadá to bombasticky! Ale každá chybka leze na světlo:) Nitě můžete použít i nitě žíhané (jsou bavlněné, ale při správném nastavení napětí nití a když spodní nit použijete polyesterovou, to není při šití problému příliž velký problém, sama občas používám, žíhaná nit má vyšší sílu, takže doporučuji jehlu 90, ale jde šít někdy i s 80tkou, záleží na stroji).
 • Zpevňovače otvorů (používám většinou 4ks) + kladivo, prkýnko... (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled:) Pokud jsou skladem, mívám je ve svém obchůdku.
 • 4 brzdičky popř. také koncovky na šňůrky.
 • cca 2m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii)
 • prádlovou klasickou gumu.
 • Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz - je třeba k nim mít kleště na patentky!) 1 - 2 vrstvy sofshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem - v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá.

Upozornění ke stahování na šňůrky: Správně by se na dětské bundy tyto šňůrky vlastně šít neměly, protože se zadrhávají např. na klouzačkách a prolejzačkách a dokáží způsobit nepříjemná zranění. Lepší je je nahradit gumou napevno do tunýlku (pokusím se obměnu nafotit a popsat).

Postup:

Fotonávod je kompilací mých předešlých fotonávodů.

1. Střih si vytiskneme tak, aby měřítko v CM odpovídalo. Je to vložené do PDF, cca by to mělo odpovídat po vytištění bez úprav (original size, nepřizpůsobovat stránce atp.). Sestavíme si jej - tečky v okrajích přijdou přesně na tečky.

Hotový slepený střih, jsou to 3 velké plochy A, B a C. A má 8 listů, B má 6 listů a C má 3 listy (na listu C3 je ještě kapsa, tu jsem tam dodělala až pak, zapomněla jsem na ni a měla jsem vyfoceno bez kapsy).Střih můžeme přenést na střihový papír. Pokud chcete stříhat přímo slepený střih, musíte ho vytisknou a slepit vícekrát - díl A 2x a díl B a C 3x.2. Naneseme na látku - je třeba všude přidat na švy, pokud volíte zakončení rukávů do nápletu, tak musíte přidat 5 - 7 cm na podehrnutí rukávu + přídavky na švy.3. Chcete-li našít na bundu nějakou aplikace, tak to udělejte teď. Šablony si tvořte buď dle fantazie a svého kreslířského nadání nebo zkuste vyhledat nějakou předlohu na internetu. Vystřihejte ze softshellu a nalepte lepidlem Kores na softhell. Nechte zaschnout.
Na softshell se kreslí dobře křídama Tomy nebo mizícím fixem.


4. Aplikace přišívejte rovným stehem, jehlu max. č. 80 s ostrým hrotem (ne úpletovou), Délku stehu nastavnte tak na 2 - 2,5 cm. Nitě používejte zásadně polyesterové. Pro našívání použijte průsvitnou patku nebo otevřenou patku, abyste viděli, co šijete.

5. První fází šití samotné bundy jsou kapsy. Vezměte si díl látky, který bude tvořit kapsu, přiložte k předním dílům a označte si, kde má kapsa začínat a končit - je to třeba označit na oba přestřižené přední díly - při jejich sešívání se to velmi rádo šoupe a toto vás bude držet v představě, které místo patří k sobě.
Takže položte si oba díly přesně k sobě a označte místo, kde bude kapsa. Na oba dva díly (Fotku dodám)6. Začištěte kapsičky overlockem nebo podobným stehem. Nyní "kapsičky" (na fotce zelené) k boční části předního dílu tak, aby po "vyklopení" tvořila jakoby pokračování. První sešijte z rubu a pak z lícu. Prošívejte z lícu tak, že rubový šev bude složen směrem dovnitř do budoucí kapsy - tzn. směrem k zipu.7. Vezměte vnitřní část předního dílu (tu u zipu) a v místech, kde je naznačná kapsička, založte rantl a prošijte rovně. Tímto provedeme začištění vstupu do budoucí kapsy.
8. Nyní sešijte k sobě obě části předního dílu - začínáme od průramku. Dobře si to našpendlete, aby pasovala "kapsa ke kapse". Je tam oblouček, tak bez dobrého našpendlení vám na menším díle kapsa ujede nahoru, tak pozor!9. Nyní prošijeme z lícu. Stačí obyčejný rovný steh nebo použijeme nějaký steh okrasný. V níště, kde začíná pod látkou kapsička, občijeme dokola po jejím okraji do obloučku.

Místa, kde bude končit a začínat vstup do kapsy zafixujte ještě kolmým stehem. Pár cm od spoda ještě kapsičku sešijte k sobě, aby vznikla "komůrka" směrem dolů a z kapsy nevypadávaly předměty. Viz foto.
10. Kapsy se také dají vyřešit jinak - např. stejně jako u střihu na mou skřítkovskou mikinu. A můžeme si hrát s barvami do vnitřního prostoru kapes:)
11. Sešijeme též zadní část. Všechny tři díly k sobě našpendlíme, aby dobře seděly, jak mají, prošijeme z rubu a pak z lícu rovným stehem.

Nyní postupujete podle volby zakončení rukávů, pokud volíte verzi do nápletu, šijte dále podle návodu, pokud zakončujete lemovací gumičkou nebo na suchý zip, uprvte nejprve konce rukávů (olemujte gumičkou nebo připravte zapínání na suché zipy, a pak teprve všijte zip do průramku) - čtěte krok 15.


12. Ač se to tak nemá, tak pro začátečníky je to jednodušší přišít nyní rukáv - tzn. první prošít z rubu a pak z lícu steh na rameni a všít rukáv a ten pak opět prošít z lícu. Správně se rukáv přišívá do kruhu po sešití boků, ale hůř se pak šev kolem rukávu prošívá.13. Takto vypadá prošívání lícu rukávu, pokud se postupuje "správně" a rukáv se všívá jakoby do vesty.


14. Prošijeme rukáv od konce přes průramek - dáme pozor, aby šev seděl ke švu - až po konec na boku.
Takto prošíváme ve 14. kroku, pokud volíme rukávy do nápletu, u rukávů na suchý zip nebo zakončených lemovací gumičkou nejprve upravíme konce rukávu (upravuji ještě před všitím rukávu, před krokem 12. ale kvůli logice fotonávodu to vkládám zde):

15. ZAKONČENÍ RUKÁVŮ:

a) lemovací gumičkou

15.a.1. Nyní vyřešíme zakončení rukávů. Buď použijeme lemovací gumičku a olemujeme nesešitý spodek rukávu lemovací gumičkou (je dobré si předem zkontrolovat, zda je rukáv ustřižen přesně a lícují oba konce rukávu dobře).

b) na suchý zip

Doporučuji zapínání nešít až na konec rukávu jako je to na fotkách, neosvědčilo se mi to, protože se "zapínací prožek svléká":-) Při oblékání pak musím vždy rozepnout a pak utáhnout znovu, Jasmí je celkem na proužek spadlý z rukávu alergická stejně jako já u své bundy, takže budu muset přešívat. Ideální je tak 5 cm udělat na konci prostor.Zapínání je možné udělat také rozšířené - lépe to sedí i vypadá. Určitě doporučuji.
Na fotce je naopak zapínání moc vysoko, to taky není ideální:) Prostě je to kumšt!:-)


Stažení lze udělat i na patentky, lépe to drží, hůře se to zapíná:)

15.b.1. Zapínací proužky dělám jen z jednoho kusu, ve finále přeloženého.
V prvním kroku našiji suchý zip na jednu polovinu proužku, ze kterého bude zapínání.
Reflexní kytička bude v mém případě na vrchní straně zapínání:)Zipy našité zrcadlově.15.b.2. Poté sešiji proužky k sobě... Jsem lempl línej a sešívám rovnou z lícu, podhrnu a prošiju po lícu.15.b.3. Suchý zip očka našijeme na konec rukávu - u rukávu je třeba počítat s podhrnutím dovnitř, cca 4 cm, pak 5 cm od kraje výsledného rukávu našijeme očka. Zapínání lépe vypadá tak, že se proužek zapne zezadu rukávu - nakrabacení u rukávu je tedy vzadu a zepředu bunda vypadá hezky...


15.b.4. Proužek si našpendlíme na očka a rovně ke konci rukávu, který přeložíme a sešijeme.


15.c.5. Konec rukávu začistíme, buď obnitkou a nebo (já radši:) lemovací gumičkou, nejlepší je ta široká 25 mm.


15.b.6. Začišťěný konec rukávu podhrneme dovnitř a prošijeme po lícu. Ideální je využít volné rameno na šicím stroji. Začátečníci nastehujou a nebo dobře našpendlí, my lemplové si to chytneme na dvou místech a zbytek dáme po hmatu:-)

Ve verzi na fotce je našit suchý zip na konec rukávu, což se mi neosvědčilo, vy budete našívat suchý zip 5 cm od konce, podhrnutý rukáv budete mít cca 4 cm, tzn. budete prošívat pod suchým zipem, jako je to na fotce v úvodu článku (kde je zase zapínání moc vysoko), no jo, učíme se chybama všichni, že:-)

b) do nápletů15.c.1. Na rukáv si ustřihneme kousky patentu nebo lze použít i finerib. Cca 11 cm x 12 cm (u větších velikostí více). sešijeme z rubu k sobě, zdvojíme a našijeme do rukávu - patent přeložený na lícu vložíme dovnitř do rukávu, který máme otočený na rub. Patent rovnoměrně natahujeme a všíváme.


15.c.2. Všitý rukáv.15.c.3. Na rukávu si naznačíme od místa, kde přechází soft v patent 5 cm a ohneme, zašpendlíme rukáv dovnitř, patent přehrneme úplně do vnitř, aby nepřekážel.


15.c.4. Opatrně prošíváme k sobě s použitím zipové patky - kousek po kousku, posouváme látkou, když máme jehlu zabořenou v látce.
Tento krok je vyšší level, začátečníkům doporučuju neničit si nervy:)


15.c.5. Rukáv z lícu po prošití.

KULATÁ KAPUCE:


16. Středový pruh dobře našpendlíme, aby byl rovně. Prošijeme opět z rubu a z lícu.17. Nyní si připravíme začištění zipu a kapuce zevnitř - díly k sobě sešijeme.
18. Přišijeme vnitřní krytí kapuce ke kapucce. U konce ale nechejte pár cm volných, aby se dobře dal všít zip.


19. Ke kapuci z rubu našijeme čás, která do ní patří. Do ní vložíme z decovilu vystřihlý kšiltík.


20. Prošijeme okraj kapuce kolem kšiltíku rovným stehem. Je třeba zvolit silnou jehlu, která vydrží hodně vrstev softu a ještě výstuhu.

21. Kšilt prošijeme ještě z druhé strany.


22. Olemujeme vnitřní krytí bundy dokola lemovací gumičkou (nebo stačí jinak začistit, ale lemovací gumička je nejhezčí).


Takto vypadá připravená kapucka.

ŠPIČATÁ KAPUCE:

Zde bohužel nemám nafocený fotonávod, ale šití je naprosto jednoduché.
Stříhám ji v jednom kuse, viz výsledná bunda.

U kapuce si prošijeme z rubu a pak z lícu záševky. Jeden je nahoře na kapuce, aby hezky držela tvar do čela a druhý by měl přesně sednout do švu bundy na rameni.

V dalším kroku sešijeme spodek kapucky k sobě a převrátíme (špičku převracíme pomocí špičatých nůžek). A již můžeme přejít ke kroku 23.

23. STAHOVÁNÍ KAPUCKY:

a) gumou napevno

Ilustrační foto:23.a.1. Nyní dokončíte kapucu. Stažení kapucky je nejbezpečnější na pevno všitou gumou. Všívám na vnitřní krytí kapuce z rubu. Gumu dávám dlouhou u největší velikosti střihu 110/116 8 cm, u menších velikostí dejte kratší. Všívám nad krk u zipu jeden konec a u konce kšiltíku druhý konec. Gumu přišiji rovně na obou koncích. Guma není po celém obvodu kapucky, ale jen po stranách.


23.a. 2. Nyní začistíte kapucu, našpendlíte si důkladně krytí kapuce z rubu a z rubu prošijete (v této chvíli dávám do spodní nitě stejnou barvu, kterou jsem prošívala bundu).

a) kulatou gumou na brzdičky23.b.1. Všijeme gumu po celém obvodu kapucky do tunýlku.


23.b.2. Nyní si naznačíme místo, kde chceme mít konce šňůrek u kapuce a nabijeme zpevňovače otvorů. Lze mít buď jednu dirku a z toho koukající šňůrky nebo dírky dvě a konec šnůrky schovávat. V první případě na konec doporučuju použít koncovky. V druhém případě se zafixuje šnůrka uzlem. Dobré jsou v tom případě brzdičky se dvěma dírkami, ale mě moc nefongují, takže používám klasickou velkou, do té dám oběma směry šňůrku a zafixuji, aby se nevyvlékla uzlem a korálkem:)Výsledek na bundě, neměla jsem korálek, udělala jsem 2 uzlíky:)


23.b.3. Výsledek z rubu.


24. Nyní všijeme zip. Máme připraveny části na začištění zipu z rubové strany bundy.

VŠITÍ ZIPU

Fotonávod beru z raglánové bundy, je lépe popsaný a nafocený:

25. Nyní přichází chvíle, kdy budeme všívat zip, což není moc oblíbená činnost, ale velmi nám ji usnadní pomůcka jménem StyleFix. Je to výrobek úžasné něměcké firmy Farbenmix. Koupit se dá ale i v ČR u Veselé Jehličky.
Na okraje předního dílu nalepíme kousek od kraje pásku a odloupneme voskový papír. Na něj přilepíme zip.


26. Takto vypadá přilepený zip před ušitím. Je přilepen jakoby od sebe - budeme šít prve z rubu! Dávejte si pozor, aby byl zip rovnoměrný - druhou část zipu špendlete od krku - aby u krku byl zip přesně proti sobě a nebyl nakřivo. Dole se to razovnává lépe. Pokud budete stříhat a šít přesně, tak by vám to mělo vyjít přesně z obou stran:)

27. Z rubu přišpendlíme vnitřní krytí zipu - postupujeme od kapuce dolů. A prošijeme - zhruba uprostřed tkalounu zipu (nesmíte si ušít moc u zoubků). Ideálně použejte zipovou patku.
28. Takto vypadá zašití zipu nahoře u krku. Zip za zahnutý. Můžete sem zašít i nějakou ochranu proti škrábání, zipy YKK, které používám, tak neškrábou, tak ochranu ani nešiji. Ale u těch obyčejných z galanterky, doporučuji. Stačí třeba překrýt vršek kusem lemovací gumičky nebo softshellu.


39. Nyní otočíme na líc a prošijeme z lícu vedle zipu, opět zipovou patkou. Musíte dávat pozor, aby byla dobře prošita vnitřní krycí část zipu a nebránila v zapínání! Ideálně si to našpendlete.


30. Zde je foto záčistky u bundy na konci zipu. Našití je popsáno třeba také ve fotonávodu na mikinu - kopíruji níže:


Všijeme zip a konce zipů můžeme ještě začistit lemovací gumičkou proti škrábání. Konce gumičky můžeme podehrnout pod zip a prošít a nebo začistit cikcakem. Dneska jsem konce u bundy opalovala zapalovačem, aby se netřepily, a taky mi to nepřišlo špatné:)31. Připravíme si zpevňovače otvorů i dole u bundy.


32. a. Dokončíme bundu ve spodní části. Nahoře je fotografie klasického zakončení s koukajícíma šňůrkama na brzdičku, to však z bezpečnostních důvodů pro děti nedoporučuji.


32. b. Přišívám gumu v tunýlku napevno u zipu a brzdičky dávám skrytě dovnitř bundy - viz foto.32.c. Takto vypadá zakončení u zipu z rubu. Boulička uprostřed je uzlík na kulaté gumě, která je vpravo prošita modrou nití aby držela.

33. Poslední část je začištění rukávů. Já prošívám cikcakem na místě na koncích a mezi tím kus rovně.Výsledek:)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Káča Káča | 25. dubna 2016 v 22:52 | Reagovat

Ctu Vas blog pravidelne uz 4 roky a siju na sve tri ratolesti dle Vasich střihu,ktere jsou naprosto perfektní.Poprve Vam píšu,protoze MOC dekuji za střih - dcera pomalu vyrůstá z "raglanu" :-).Hned zitra si ho objednam!!!! Jste moje velka "šicí" motivace.

2 uhrabosky uhrabosky | 25. dubna 2016 v 23:11 | Reagovat

K těm jehlám - mně se teď podařilo celou bundu ušít jehlou 70... Až se mi tomu samotné nechtělo věřit. Na našívání aplikací jsem ji použila úmyslně, ale pak jsem ji jaksi zapomněla přehodit a uvědomila si to až ke konci šití. Kupodivu přežila i prošívání zipu v místě ochrany proti poškrábání, což už je dost vrstev O_O

3 uhrabosky uhrabosky | 25. dubna 2016 v 23:16 | Reagovat

A ještě jsem se chtěla prosím pěkně zeptat - jak to vypadá se střihem na dupačky? :-) Koupila bych ho i bez fotonávodu :-). S postupem šití si poradím, ale ještě jsem neobjevila tak dobrý střih dupaček, aby seděly na látkové plenky, měly rozepínání mezi nožičkama a zároveň i nohavice zakončené ťapkami. A ty Kryštůfkovy miminkovské dupačky tohle všechno splňovaly :-)
Třetí dcera se narodí každým dnem, tak bych jí ráda ušila pár věcí nových, ať nemá všechno jen po starších ségrách :-)

4 Monika Monika | 26. dubna 2016 v 18:28 | Reagovat

Mne sa paci aj ta Jasminkina capicka, aj tie opicky ako aplikacia ma zaujali :-D

5 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 18:39 | Reagovat

[4]: Tu jsme dostali od nějaké paní z MMB zadarmo k objednávce, je naše oblíbená, ale nedělala jsem ji já :-D

[3]: Je mě líto, ale obratem to nebude. Pokud vůbec bude střih k dispozici, tak až po té, co já našiji dupačky naší malé, což bude tak červen nejdřív, do té doby jsem 100% vytížená prací na Fler atp. Radosti ze šití pro miminko si nechávám až na PPM.

6 uhrabosky uhrabosky | 26. dubna 2016 v 19:38 | Reagovat

[5]: V pohodě, chápu. Tak zkusím něco spáchat sama :-)
Takže bude holčička? :-)

7 Caramilla Caramilla | 26. dubna 2016 v 20:00 | Reagovat

[6]: :-D Rozarka ;-)

8 uhrabosky uhrabosky | 26. dubna 2016 v 20:47 | Reagovat

[7]: Jé, tak to gratuluju :-). Konečně nebude Jasmínka mezi tolika klukama v rodině sama :-).
Krásné jméno :-). Taky jsme ho měli v širším výběru. A teda trochu závidím, že máte jasno. My ne, a to mám termín příští týden :-D. Resp. máme dvě jména (Josefínu a Antonii), i obě vypsaná v prohlášení, ale nějak se s manželem nemůžeme shodnout na vítězce 8-)

9 KatkaF KatkaF | 26. dubna 2016 v 20:52 | Reagovat

Zasmála jsem se u úvodu - u nás čemu odejdou zipy, leží na hromadě tak dlouho, až už je to neúnosné (když ze dvou bund mají obě zipy mimo povoz a ono začne sněžit), tak to pak i šiju.

Místo style-fixu mi bohatě posloužil proužek oboustranně lepící kobercové pásky. Jen nutno opatrně a nepřišít ji.

10 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 20:53 | Reagovat

[8]: Tak to je ale fakt gól! Kdyby bylo na mě, jmenuje se dcera Josefína! :-D Chci ji už dlouho, ale bohužel... Rozálii jsme napsali jen tak ze srandy, když jsme jeli do porodnice s Kryštofem, manžel říká "tak tam napiš nějaké jméno s četností výskytu v ČR zhruba jako má Jasmína" a tak jsem vylistovala cca jména okolo Jasmíny a Rozálie byla jasná volba. Pamatuju, jak jsem říkala "tak doufám, že příště, až budeme čekat holku, tak si to jméno nerozmyslíš a napíšeme ho znovu" (U Míny jsme měli kluka Jakuba a toho jsme pak zavrhli a klučičí jméno byl boj jako u vás teď, nemohli jsme se rozhodnout do porodu). Já jsem Rozálii zpochybňovala, protože mě přijde blbé, že je to Rozálie a říká se jí i Rozárko. Ale přes argument, že pokračujeme v kytkách, je prostě silný. Josefína asi kytka není :-D Jasmínka chce Elsu (z pohádky).
Kluka ještě nemáme, ale to bude obdobné jako minule, něco napíšeme na poslední chvíli, je to jen z UTZ, ale v Gennetu ve 20tt a prý 100% holka, tak to snad vyjde, zatím nám to vyšlo z UTZ vždycky.
Já teda hlasuju pro Josefínku, je to nádherné jméno a hezké i pro dospělou ženu. Ale i Antonie je krásné jméno. My možná napíšeme kluka Antonína, měli jsme ho na 2. místě u Kryštofa:)
Hlavně držím palce, ať je všechno v pořádku, porod hladký a holčička zdravá.

11 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 20:55 | Reagovat

[9]: Já jsem zip nespravovala dětem nikdy v životě. Vždy jen, když byla kdysi  dávno reklamace na zip v bundě pro zákaznice, to byly doby, kdy jsem používala obyčejné zipy, od dob YKK nemám reklamaci jedinou. A jsem šťastná :-D

Já už style-fix nepoužívám, už to mám v ruce a u něj je blbé, že lepí pak celý život a nikdy se to nevypere, navíc to při šití trochu "brzdí" tím lepidlem jehlu. Ale myslím si, že pro úplné začátečníky je to skvělá pomůcka.

12 uhrabosky uhrabosky | 26. dubna 2016 v 21:01 | Reagovat

[10]: My taky jedeme spíš v méně obvyklých jménech - doma už máme Anastázii a Izabelu :-). Takže bylo jasné, že ani ta třetí nebude v Top 10 dávaných jmen :-D. Mně se ještě moc líbí Alžběta, ale ta u manžela neprojde (on zase prosazoval Darju, což se nelíbí mně), tak jsme hledali kompromis. Kluk měl být Vincenc, ale jaksi na něj ještě nedošlo a už ani nedojde, tři děti nám budou stačit :-).
Jednu Rozárku (Rozálii) znám, jmenuje se tak dcerka kolegyně, teď chodí tuším do druhé třídy. Nejčastěji ji říká láskyplně Róza :-)

13 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 21:04 | Reagovat

[12]: Tak k těm dvěma, co máte doma, se zase víc hodí ta Antonie:) Darja se mě taky nelíbí a Alžběta je hezké jméno.
Já jí říkám zatím "Rozára":-)))) Manžel právě se těší, že to bude Róza, Mína a Róza.
Zrovna tu kope tak, že tu nadskakuju.

14 uhrabosky uhrabosky | 26. dubna 2016 v 21:15 | Reagovat

[13]: Tak pak dám vědět, jak to dopadlo :-). Se mnou si dneska v poradně na monitoru zase hrála na schovku - v jednu chvíli kopala tak, že nadskakovalo břicho i ty sondy a vzápětí se někam uhnula, takže to nemohlo nic zachytit.

15 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 21:16 | Reagovat

[14]: Jsou to malé potvůrky:) Ale naše! Určitě pak napište! ;-)

16 Zuzana Zuzana | 27. dubna 2016 v 12:56 | Reagovat

Smekám a doufám,že se neprásknu hlavou o klávesnici... :-)Obdivuji Vaše krásné, originální kousky... Často jsem si lámala hlavu,jak zvládáte šít na zakázku, péči o děti-domácnost a teď se dočtu,že čekáte třetí.... (GRATULACE)Tak buď jste chobotnice nebo máte doma skřítky... nebo Arabelin prsten.... nebo... já jsem neschopná...:-D Jste hvězda !!!

17 KatkaF KatkaF | 27. dubna 2016 v 13:36 | Reagovat

[10]:U nás vyhrála Antonie. I tak ale byla rodina překvapena, že to nebyl vtip, ale mysleli jsme to vážně. A teď nikoho ani nenapadne, že by se měla jmenovat jinak.

18 Mon. Mon. | E-mail | 27. dubna 2016 v 15:47 | Reagovat

[10]: Jeee ale Rozárek (a Amálek, příp. Viktorek, Elenek apod.), jsou teď plná hřiště a dětské ordinace, alespoň mi to tak příjde, když někde s malými sedím. Nebo u nás v porodnici měli vyvěšená jména kdo se jim tam za poslední rok narodil a tyhle čtyři tam byly určitě. Někdy i víckrát :). (malá porodnice). Dívala jste se na statistiky jaká jména se dávají, nebo kolik jich v ČR je celkem? :). Ale Josefína je super. Známá má Františku, těch taky moc není. Nebo ta Antonie. Pro to bych hlasovala :D.

19 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 27. dubna 2016 v 16:07 | Reagovat

[18]: Podle četnosti jsme vybírali před 2 roky, teď už jsme to neřešili, Rozárka už je vybraná a zatím o změně neuvažujeme. Protože k Jasmínce se hodí. Josefínka se bohužel nelíbí manželovi.
Rozárku neznám žádnou, ale malé Antonie hned 3 :-D

20 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 27. dubna 2016 v 16:07 | Reagovat

[18]: A Josefínky dvě, ale jsou už starší, asi 13 a 7 let.

21 Radka Radka | 30. dubna 2016 v 13:55 | Reagovat

jéé Rozárku máme doma :) já měla o jméně jasno dobrých patnáct let dopředu a když se měla narodit, tak jsem pořád přemýšlela, jestli to nebude blbé, až vyroste :) když ji tu teď vidím pobíhat, tak jí to jméno sedí jak ušité :)) vesměs ji říkáme Rozinka a když zlobí, říká jí teta Hrozná Hrozina :-D malou Antonii neznám, ale babičku jo :)

22 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 21:30 | Reagovat

[21]: Takhle jsem přemýšlela i o Jasmíně a dopadlo to stejně, sedí jí úžasně a neumím si představit, jak by se měla jmenovat jinak ;-)

23 Hraboska Hraboska | 7. května 2016 v 8:11 | Reagovat

[15]: Zdravim z porodnice, tak nakonec vyhrala Josefina :-)

24 Jana Jana | E-mail | 12. října 2016 v 15:35 | Reagovat

Omlouvám se, jsem tu nová - jak lze objednat střih a kolik stojí? nikde to nevidím (asi su slepá ;) )
díky moc

25 Caramilla Caramilla | 12. října 2016 v 16:04 | Reagovat

[24]: klik na odkaz informace o strihu:)))
http://ekozahrada.blog.cz/1203/strihy-stazeni-free-a-cenik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama