Fit v těhotenství

18. července 2016 v 18:08 | Petra |  Inspirace / recenze
Moje třetí těhotenství bylo zatím nejlepší a nejpohodovější ze všech, cítím se nejlépe, těhotenských obtíží mám nejméně, vážím nejméně a prý i vypadám nejlépe ze všech tří těhotenství. Ještě nejsem u konce a ještě zbývá porod, šestinedělí a rekonvalescence po šestinedělí, ale jelikož se hodně ptáte, tak jsem se rozhodla článek napsat už teď, ve svém cca 38. týdnu.
U obou předchozích dětí jsem se brzy cítila jako velryba, co se neohne přes břicho, neustále až do porodu mě šíleně pálila žáha, tak že jsem spala prakticky s mlékem po ruce a v sedě. Bolely mě záda, v noci jsem brečela zoufalstvím, že už nikdy nechci být těhotná. Nikdy jsem nechápala ty, co si těhotenství užívají. Naštěstí toto těhotenství jsem si celkem užila a jsem ráda.

Myslím si, že dobrému pocitu vděčím za změnu stravy a dobrému cvičení. Nicméně si nemyslím, že nějaké rady jsou vždy platné ve stech prodentech, každá jsme jiná, každé miminko je jiné a v každém těhotenství se žena cítí jinak, nehledě na to, jak jí a jak se hýbe.

První týdny mě bylo celkem dost špatně, takže nějaké zdravé stravování šlo stranou, byla jsem ráda, že jsem něco byla schopná sníst a že jsem to udržela. Nejvíce mě bohužel drželo nad vodou pečivo, z bílkovin a oříšků se mě dělalo mdlo. Šunku jsem nemohla vůbec vidět. Nicméně si myslím, že si samo tělo řekne, co potřebuje a v prvním trimestru potřebuje asi pravděpodobně hodně sacharidů, aby ustálo velkou hormonální změnu a také omezilo nevolnosti na co nejmenší úroveň. Takže jsem první trimestr přežívala na pečivu a křížalách:)

Od konce 4. měsíce už mě bylo snesitelně, tak jsem se vrátila k původnímu stravování před těhotenstvím s tím, že jsem nic nevážila a řídila se i svou chutí. Základem zdravé stravy, kterou jsem si vytyčila pro těhotenství bylo vynechání cukru (řepného i třtinového), omezení příloh, dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny, a nepřejídání se:) Musím říct, že cukr mě naučila vyloučit právě žáha, jakmile jsem zhřešila, tak se ozvala a bylo to tak nepříjemné, že jsem se příště už ovládla. Za celé těhotenství mě tak žáha pálila jen párkrát, jednou z toho po OGGT testu:-D, to byla muka...

Dále jsem dodržovala zdravé pravidlo "sacharidy dopoledne a ne večer". Ráno jsem začínala bílým domácím jogurtem z biomléka s čerstvým ovocem a domácím müssli (s medem a oříšky). Od té doby, co máme odšťavňovač, tak začínáme s dětmi den s čerstvým džusem z ovoce.
Dopolední svačinu jsem pak volila většinou buď ovoce nebo pudink z avokáda a banánu či kokosového mléka, chia semínek a nepraženého kakaa, případně něco v kombinaci s arašídovým či mandlovým máslem.
Hlavní jídla jsem jedla víceméně normální, ale omezovala jsem přílohy a snažila se jíst dostatek zeleniny a kvalitních bílkovin.
Odpolední svačiny jsem celé těhotenství přežila na tvarohových dobrotách. Zezačátku jsem byla schopná pozřít jen tvrdý tvaroh s trochou domácí marmelády, poslední měsíce jsem jela už ve svých oblíbených mixovaných tvarozích s nepraženým kakaem, lžičkou nutelly, arašídovým máslem, ale i s čerstvým ovocem a medem, podle chuti.
Pokud mě večer honil hlad (zezačátku mě bylo špatně, když jsem dlouho nejedla, nešlo od večeře do jedné v noci být bez jídla, to mi začalo být nevolno; teď na konci mám naopak hlad jako fakt hlad:-), tak jsem vždy sáhla po zelenině nebo oříškách.

Během těhotenství jsem zvýšila přísun kvalitních tuků, a později jsem se přestala bát i másla, smetany a tučných sýrů, na váze to vidět nebylo.

Ve druhém měsíci, kdy jsem byla nejvíce unavená a bylo mi špatně, jsem si dala pauzu od cvičení úplně (byly i Vánoce, takže bych měla pauzu i tak), zhruba od třetího měsíce jsem se pak vybičovala začít znovu cvičit. Po 3/4 roce s Jillian jsem hledala náhradu, která nebude úplně jen tak lážo plážo, ale zase bude vysloveně pro těhotné. Rozhodla jsem se zkusit cvičit se Summer Sanders. Je to olympijská vítězka v plavání. Už první trimestr mě přišel celkem náročný na to, že jsem cvičila 3/4 roku poctivě s Jillien a kondičku jsem už docela měla a na to, že je to cvičení pro těhotné:) Ale to jsem netušila, že oproti druhému trimestru je první jen takové "rozcvičování". V prvním trimestru nás cvičitelky ještě trochu šetří, protože jsme unavené a je nám špatně, druhý trimestr označují jako dobu, kdy má žena nejvíce energie a je ji třeba využít k tomu, aby dostala dobou kondici a vybudovala si svaly na nošení miminka. Což jsem nakonec uznala, že je pravda, s Kryštofem a jeho porodními 4,5 kg jsem měla opravdu problém a záda se mě blokla hned po porodu. Protože jsem si naivně myslela (i podle fotek ze cvičení ve 3. trimestru, na kterých se polovina cvičení odehrává na židli), že třetí trimestr už bude odpočívací a spíš dýchací a protahovací, tak sjem 3. trimestr cvičila až do 34. týdne. Chyba lávky! Třetí trimestr mě přijde ještě náročnější než ten druhý, navíc cvičení je o 10 minut delší než předchozí. Po několika měsících cvičení 2. trimestru jsem měla radost, že cviky na ruce, které jsem ze začátku dala z 1/8, dávám skoro ze 100% a myslela jsem si, že už se budu cítit namakaná, u 3. trimestru opět některé cviky na ruce dávám tak z poloviny, možná ze 2/3. Ale už nemám ambici je dávat ze 100%, před porodem už by člověk měl šetřit síly. Summer je prostě plavkyně a to, co ona dá s přehledem, my obyčejné ženy asi budeme mít prostě problém (tím si to alibizuju:).

Cvičení od Summer je schváleno lékaři a je vhodné pro těhotné, což je dobré vědět proto, že se tam až do 2. trimestru cvičí ne úplně oddechové cviky na břicho. I porodní asistentkou jsem za posilování břicha tak, jak to je pro těhotnou vhodné, byla pochválena:) Dodám, že nemám diastázu břišních svalů.

Cvičební sestavy jsou sestaveny podle mě velmi dobře a komplexně, maminka si protáhne všechny svaly, které jsou v těhotenství hodně namáhané, mírně se zahřeje a posílí všechny partie - záda, hýždě, nohy, břicho i ruce. Ke cvičení budete potřebovat cvičební gumu s ušima. Zkoušela jsem to bez ní, ale není to ono. Zezačátku jsem nahrazovala činkami, ale cviky pak na tělo fungují úplně jinak, zapojí se trochu jiné svaly než s gumou. Naštěstí po Vánocích měli v Lidlu cvičební gumu v akci za 120 Kč a cvičení začalo být velmi efektivní:)

Cvičení se skládá z protahování, které je hodně důkladné a přijde mi to jako velká výhoda tohoto cvičení. Pozorovala jsem na sobě, že když jsem více dní po sobě nezvládla cvičit, tak mě okamžitě bolela záda a v noci jsem měla křeče do nohy.
Další částí je mírné zahřátí, opravdu jen mírné, v těhotenství je důležité, aby se tepová frekvence nezvýšila moc. A pak následuje posilování všech důležitých partií těla. Z mého pohledu žádné lážo plážo. Díky cvičení jsem neztratila kondici získanou s Jillian a svaly jsou stále vypracované a pevné. Svaly rukou bych řekla, že jsem během cvičení ještě posílila o kapku více.
Cvičení se Summer pozoruji i třeba na pánevním dně, které jsem nemusela nějak extra posilovat, protože nebylo potřeba.

Cvičila jsem zezačátku 4 - 5x týdně, pak většinou 3x týdně a teď ke konci 2 - 3x týdně, záleží na tom, jak se cítím a na počasí. Necvičím, když je dusno a vedro a když se necítím dobře.

Díky cvičení mě toto těhotenství zatím nebolí záda, vyjma náročnějších situací jako 10 km výlet v pokročilém stádiu těhotenství, stěhování několika skříní tam a zpět, nošení Kryštofa teď těsně před porodem a dlouhého sezení u PC jako třeba právě teď:) Netrpím "odkrvováním" rukou během spánku, což jsem ve druhé polovině těhotenství měla u obou dětí (protože se živím, jak se živím, tak mám ramena hodně přetížená a měla jsem je vždy zatuhlá, nicméně díky cvičení jak s Jillian, tak se Summer se svaly hezky posílí a také pak protáhnou a ramena mám krásně volná). Ohýbání přes břicho začalo být nepříjemné až teď těsně před porodem, kdy je břicho už takové hodně tuhé a obrovské.

Z těhotenských obtíží mě zůstaly občas křeče v noze v noci, které jdou eliminovat nejen přísunem magnésia (za mě ne z léků, ale prostřednictvím minerální vody a oříšků - kešu a mandle), ale právě také cvičením, jak protahováním, tak posilováním zad a nohou. Když už se nepovede a v noci mě chytne křeč, tak jediná moje spása, aby křeč pustila, je horký nahřívací polštářek, ten funguje lusknutím prstu, jinak mě křeč umí trvat i 10 minut, kdy řvu a manžel si myslí, že už rodím:) Jednou jsem takhle s křečí v noze 10 minut vypravovala děti ráno do školky, dělala snídani a oblékala je, skákajíc na jedné noze, protože v té druhé v lýtku si křeč nehodlala ustoupit:) Na polštářek nebyl čas, protože první se u nás ráno musí ohřát kakao:-)

Moje těhotenství v číslech:
Před otěhoteněním: necelých 60 kg, boky 92 cm, stehno 52 cm, konf. vel. S.
38 tt: 72 kg, boky 98 cm, stehno 55 cm, konf. velikost HaM těhotenské S, což je normální M. Oblečení, co jsem si kupovala na konci 1. trimestru je mi stále dobře.
Přibírala jsem nejvíce v začátku (jak jsem musela furt jíst, aby mě nebylo zle:) a ve 2. trimestru, ke konci ve 3. trimestru jsem naopak neplánovaně zhubla, jedla jsem stále stejně, ale miminko už spotřebovalo více energie. Teď v posledních dnech se snažím jíst trochu více, abych nehubla a už zase hezky přibírám:)


V závěru bych to shrnula do pár hesel - zelenina, ovoce, vláknina, oříšky, kvalitní olej, chia semínka, kvalitní bílkoviny (za mě cottage, tvaroh, sýry). Protahovat, posilovat, relaxovat.

Občas určitě zhřešit, dortík, koláč, kousek čokolády ke kávě...

Pokud se na nic z tohoto nebudete cítit, tak se do ničeho nenuťte, v těhotenství věřím na intuici. Tělo si řekne, co potřebuje, i když pokud si říká o kila cukru, asi to ideální není. V tomto případě bych tipovala, že mu chybí vitaminy a minerály a zkusila cukr doplňovat ovocem.
Za sebe musím říct, že jsem v těhotenství neměla žádné "chutě" (jen zezačátku nechutě, že jsem některé potraviny vidět nemohla), jediná chuť, co mě asi tak 2 - 3 měsíce před porodem "trápí" teď i u Kryštofa je chuť na mentol, nikdo mi ji zatím nebyl schopen vysvětlit. Normálně tik-ťak povžuji za humus, ale teď bez něj nemohu být:-D

Za úvodní fotku děkuji Týně Ovečkové:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | E-mail | 18. července 2016 v 20:33 | Reagovat

Děkuji moc za inspirativní čtení. Napadá mě k tomu několik otázek:
1) kdy to jídlo všechno chystáte? Já se doma snažím vařit zdravě pro celou rodinu a někdy si přijdu, že nedělám nic jiného. Nedokážu si moc představit, že bych si k tomu ještě pravidelně dělala domácí jogurty, mlela semínka atd., V tom před vámi opravdu smekám a budu ráda za tip, jak to všechno skloubit dohromady.
2) Jak to všechno vychází finančně? Jde mi o to, pokud bych se rozhodla jít Vaší cestou, která mě velmi láká a oslovuje :-), znamenalo by to pro mě pořídit si mixér a nakupovat kvalitní oříšky, semínka, zeleninu atd. Samozřejmě se tím omezí nákup "klasických" potravin ze supermarketu, ale asi nevymizí úplně. Dá se třeba procenty vyjádřit o kolik se např. zvýší náklady na stravování 4 členné rodiny s malými dětmi? Moc děkuji za reakci a přeji hodně sil do posledních týdnů před porodem.

2 Monika Monika | E-mail | 18. července 2016 v 22:17 | Reagovat

Ta první fotka je opravdu moc pěkná a sluší vám to víc než normálně. Paní (slečna) ví co dělá!
(co píše Anna by mě taky zajímalo:), hlavně ten čas... :D)

3 Caramilla Caramilla | 18. července 2016 v 22:39 | Reagovat

[2]: Děkuji. Fotily jsme asi 2,5 hodiny... měly by být ještě i další fotky, ale zatím na ně čekám.

[1]: 1) Já osobně nejsem člověk, co v kuchyni tráví rád mnoho hodin, mě právě přijde zdravé stravování dobré v tom, že příprava mě nepřijde náročná na čas:) A naštěstí moje děti milují zeleninu, takže si klidně se mnou dají zeleninový salát nebo rajčátka s cottage a bazalkou. Což je hotové za chvilku. Jogurty nejsou vůbec náročné na čas, zahřeje se to během chvilky, pak se to nechá 10 minut zrát, dohřeje se to za minutu, nalité ve skleničkách je to za dvě minuty a pak se jen asi 5 hodin počká a dá se to do lednice. Musí si člověk jen naplánovat, aby za 5 hodin třeba nebyl pryč a nebo nespal, už jsem k jogurtům mockrát ve 3 v noci vstávala:)
Ale takto mám jogurty z kvalitního biomléka za zanedbatelnou cenu, tak mě to za to stojí, navíc já miluji jogurty ze skleniček a ty jsou opravdu hodně drahé. V supermarketech jogurty kupovat už nemůžu, cítím tam sušené mléko, které se tam přidává kvůli konzistenci a mě to vadí.
S mixérem je všechno taky právě hrozně rychlé, hodím tam tvaroh, mléko, ovoce a za minutu, dvě, mám svačinu.
Takže já osobně nemám pocit, že by mě "vaření" zdravě přetěžovalo. Nicméně musí spravedlivě dodat, že já obstarávám snídaně, svačiny a obědy a manžel řeší večeře, nicméně taky dělá rychlovky, chodí pozdě z práce, já si buď udělám něco vlastního a nebo si dám třeba symbolicky, nebo přímo zadám, co má uvařit, třeba zapečenou brokolici se šunkou. Občas si dám i jeho hranolky se smažákem :-D

2) Finančně to určitě do peněz leze, zejména co se týče surovin. Je to o nějakém vnitřním nastavení a prioritách. Já pro sebe mám prioritu, že se chci kvalitně a zdravě stravovat a jsem ochotna oželet nějakou lepší dovolenou, jezdíme mimo sezonu na Vysočinu :-D Podle mě je strava základ zdraví, tomu prostě věřím a myslím, že se to v celkovém měřítku pak vyplatí. Ale možná jsem naivní.
Na procenta to bohužel nevyčíslím, protože se to ani nedá, když člověk neví, co běžně kupujete. Ale ani u nás to vyčíslené nemám. Oříšky stojí opravdu hodně, zeleninu kupuji v sezoně teď v biobedýnkách a nějakou mám vlastní nebo od rodičů, ale jinak kupuji běžnou konzumní, vyšší třídy (nekupuji rajčata "keříková" ani žádná malá zelená, ale ty lepší, zralá a dobrá, ale nejsou bio). Hodně u nás utratíme hlavně za ovoce.
Přílohy se snažím vařit z biopotravin a celozrnné, nicméně manžel prská, takže když jíme společné jídlo, tak vaříme normální. Když dáváme pečivo k večeři, tak já si jím svůj kváskový chléb a on svoje rohlíky. Nikoho do téhle stravy nenutím a i dětem dávám vybrat.

Myslím si, že jde s tímhle stravováním začít postupně, nahradit třeba necelozrnné celozrnnými. Určitě ale platí, že strava bohatá na kvalitní bílkoviny, tuky, zeleninu, ovoce a vlákninu, není zadarmo a člověk s tím musí počítat. O náhradě cukru vůbec nemluvím! Sladím medem, maximálně datlemi nebo javorovým sirupem, ovoce fruktozou, ale nejvíce používám med od souseda.
Co zase ale mohu potěšit je, že téměř nic neutratím za sladkosti - sušenky, zmrzlinu, čokoládičky, zákusky...:) Jediné, co si teď kupuji jako pojistku do kabelky na dobití energie, je chalva. Tuhle v Ikee, když jsem byla od rána do 3 o hladu, se mě ta kopa energie hodila ;-)

4 Caramilla Caramilla | 18. července 2016 v 22:43 | Reagovat

[1]: Ještě k těm spotřebičům. Docela dost věcí se dá udělat ve food processoru k tyčovému mixéru, co mají i třeba k tyčáku z Lidlu. Právě ta všechna semínka, ale i tvarohy, ovesné kaše k snídani, pesta... Ale mě takto moc dlouho právě nevydržel, jak to není kvalitní výrobek, tak praskla plastová součástka, ale cena mixéru taky byla dost nízká.
A začínala jsem na levnějším mixéru, abych vůbec zjistila, zda mi to takto bude vyhovovat, až pak jsem investovala. Teď by měl být v lidlu mixér, který je levnější obdobou Nutribulletu, nevím, jak bude pracovat a co vydrží, ale zase na začátek by to nemusela být špatná volba...
Pokud člověku tenhle způsob stravy sedne, tak pak doporučuju opravdu investovat, protože to je, myslím, cesta už pak na celý život. A s dětmi je to výhoda, využíváme mixér opravdu hodně často na svačinky, třeba domácí lipánek z tvarohu, nepraženého kakaa a medu, nebo třeba z tvarohu a banánu nakonec nevyjde dráž jak ten ze supermarketu ;-)

5 Zuzana Zuzana | 18. července 2016 v 23:33 | Reagovat

Já tě za to cvičení obdivuju. Tohle chce fakt dost sebedisciplíny. No, další položka, kterou bych si měla připsat na svůj seznam věcí, které stojí za to změnit... Přeju pohodový porod, už to máš za pár! :-)

6 M M | 28. července 2016 v 17:34 | Reagovat

Petro,
gratuluji k nádherné holčičce, i rodině všeobecně a přeji hodně zdraví!!
Moje zkušenost s křečema - mám je po kafi!! a to i po bezkofeinu, zkuste vypustit, opravdu to stojí za to.
(...i když teda chápu, že se třema dětma vypustit kafe není vůbec jednoduché)
M.

7 Julia Julia | E-mail | 8. srpna 2016 v 17:05 | Reagovat

Krásný a inspirativní článek! Ano, věřím též, že těhotenství nebrání tomu, abychom se udržely fit. S tím cukrem je to rozhodně pravda, nejím ho už několik měsíců a cítím se mnohem lépe! Jen se chci zeptat, jak to máte s pásy v autě? Používáte ty speciální nebo stačí obyčejné? Prý ty speciální nestojí za investici, viz zde: http://autokabele.cz/jsou-bezpecnostni-pasy-opravdu-bezpecne/

8 Katka Katka | 17. září 2016 v 21:18 | Reagovat

Funguje to!nejsem jak velryba!hurá!

9 mrkev mrkev | E-mail | 24. listopadu 2016 v 18:50 | Reagovat

Díky za článek! Mám jeden dotaz. Co v prvním trimestru (při nevolnostech) pít? Udržet jídlo je náročný, ale u mě to alespoň ty chlebové kůrky jistí. Pití na mě ale funguje jako výplach žaludku.. Nemáte tip? Díky! Kristy

10 Caramilla Caramilla | 25. listopadu 2016 v 21:56 | Reagovat

[9]: S pitím jsem měla taky velký problém, do 4. měsíce:( Pít cokoliv, co žaludek udrží. Každý to má jinak a i každé těhotenství jinak, u Kryštofa jsem byla na vodě s ledem a citronem, strašně citronu a hrozně moc ledu a usrkávat brčkem. V nejhorších stavech kokakola, není to ideální, ale trocha neuškodí, hlavně na zklidnění žaludku, aby nevyvrátil úplně všechno. Vypila jsem ji fakt pár skleniček za celé těhu. S Rozárkou to bylo lepší, tam na ni nedošlo nakonec snad vůbec. U Rozárky jsem přežívala na horké čokoládě (takové té kvalitní ze zdravé výživy v prášku a do biomléka:) Občas mě dělalo dobře třeba caro s mlékem.
U Rozárky jsem pila taky hodně džusy, ředěné. Sice se to v některých chytrých příručkách nedoporučuje, ale mě po nich bylo dobře, kupovala jsem kvalitní, kdybych měla v té době odšťavňovač, tak odšťavňovat si domácí bez přidaného cukru. A když už mě pak bylo trochu lépe, tak obyčejnou šťávu, klasickou. Během 4. měsíce se to zlepšilo a pila jsem zase už vodu. Jinak v žádném těhotenství nikdy jsem nemohla pít absolutně žádný čaj. To si užívám tuto zimu fakt hodně, že můžu pít čaje na litry a je mi po tom dobře:)
Jinak ještě lepší pro mě byla voda jemně perlivá než klasická z kohoutku, kterou normálně piji celý život.
Musí si podle mě každý vychytat, co vyhovuje jemu.
TEkutiny doplňovat polévkami a ovocem. Já třeba hodně jedla pomeranče, měsíček po měsíčku hezky dopoledne průběžně:) Vláknina zasytí a člověku není tak špatně:)

11 mrkev mrkev | E-mail | 26. listopadu 2016 v 0:06 | Reagovat

Jé, moc díky za tolik tipů - to mám co zkoušet :-) Bohužel džusy, citronáda, to zvracím skoro okamžitě, čaj a voda to samé, ale zkusila jsem to teplé mléko - první vlaštovka :-) A víte, co ještě zafungovalo? Studený gelový obklad na břicho! Mně se asi ten žaludek přehřívá či co :-) Jo a ještě jsem Vám chtěla povědět, že nezvladatelnou chuť na mentol jsem měla poobakrát na konci těhotenství taky. Též nechápu :-)

12 Caramilla Caramilla | 26. listopadu 2016 v 0:22 | Reagovat

[11]: Tak to jsem ráda:) S tím obkladem to je zajímavé, ale dává to logiku, když mi není dobře, tak vyhledávám studené - jak nápoje, tak vzduch. Takže když jsem už už měla pocit, že poběžím, tak jsem otevřela v lednu okno dokořán a sosala ledový vzduch a žaludek se zklidnil. Ten mentol jsem nikde nenašla, co je toho příčinou. U citrusů to chápu, u dalších chutí se to taky dá dedukovat, co tělo potřebuje, ale mentol jsem nenašla:)
Od porodu jsem měla tikťak asi 5x hned v 6nedělí a od té doby tu leží bez ladu a skladu a nemám na to chuť:)
Tak hlavně, ať je brzy dobře. ;-)
Mě dneska nebylo celý den dobře od žaludku (manžel dělal k večeři s dětmi bramboráky a asi mě to mastné nesedlo, nejsem na to už zvyklá), takže jsem myslela na všechny chudáky těhotné, co tenhle stav mají 24 hodin denně 31 dní v měsíci po 3 - 9 měsíců. :-!
Fakt vám to nezávidím. Já nesnáším ten stav, kdy je člověk zatěžko se postarat i o vlastní děti. Ale pravda je, že si člověk pak zvykne v tom nějak fungovat... co mu zbývá, že...

13 Katsiaryna Katsiaryna | E-mail | Web | 4. února 2017 v 23:02 | Reagovat

Super clanok a drzim palce nech je vsetko ok :)

14 Břišáky Břišáky | Web | 6. dubna 2017 v 16:18 | Reagovat

Děkuji za inspirativní čtení :)

15 donlabuznik donlabuznik | 12. října 2018 v 2:29 | Reagovat

Super, že se takto v těhotenství udržuješ, mi s manželkou tady tyto věci bereme hodně vážně, takže než se začneme pokoušet o miminko, chceme naše těla nejdříve pořádně detoxikovat. Víc o tom třeba na https://medicore.cz/detoxikace-pred-tehotenstvim/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama