Odšťavňovač Kuvings whole slow juicer B6000W - recenze

12. července 2016 v 14:58 | Petra |  Inspirace / recenze
Sezona je v plném proudu a odšťavňovač Kuvings u nás doma rozhodně nezahálí. Přináším první dojmy po cca 3 týdnech testování. Postupně budu doplňovat zkušenosti.

Zatím u nás odšťavňovač jede bez přestávky každý den. Většinou si v něm dělám ráno čerstvý džus. Takto v létě je to úžasné osvěžení a vzpruha, rychlé dobití energie a také potřebných vitaminů.


Musím se přiznat, že mě džusy zachutnaly více jak smoothie. Pro mě zatím je to tak, že z čistého ovoce je lepší džus a smoothie mám ráda s mlékem nebo kefírem. U džusu mě vyhovuje, že v něm není tolik pěny a je takové intenzivnější chuti. Do smoothie se přidává voda, aby se měl šanci umixovat, a tím se chuť naředí. Džus je opravdu intenzivní chuti a já si užívám té plnosti...
Nicméně nebojte, Vitamix se nenudí, jede stále na plné obrátky:) Děti milují mléčná smoothie, ale mají rády i džusy, ráno jedeme na džusech a odpoledne nebo večer pak na mléčných smoothie.

Výhoda džusu oproti smoothie je pro mě i v tom, že vydrží v ledničce určitě do druhého dne a chutná stále báječně, u smoothie jsem nakonec došla k závěru, že je třeba je vypít okamžitě, jinak mě nechutnala. Například je zajímavé, že smoothie z pomeranče je za 15 minut hořké, džus z pomeranče vydrží i druhý den být sladký.


Velká přednost odšťavňovače Kuvings je záklopka na hrdle kudy vytéká džus. Velmi praktické, bez toho bych odšťavňovač určitě nechtěla. Po dokončení práce jednoduše zaklapnete a nic neodkapává na linku. Džus se tak dá i dávkovat a oddělovat, když odšťavňujete více druhů za sebou a chcete džus nemíchaný.


Některé druhy ovoce trochu pění a některé nepění vůbec. Pění například jablkla a mírně pomeranč (na fotce).
Díky rozdílné hustotě se dají vytvářet i docela zajímavé efekty:)V džuse z odšťavňovače Kuvings zůstává trochu dužiny, což pro mě osobně je výhoda, mám ráda džusy, které nejsou jen vodové. Dužina zůstává třeba i u mrkve, je jemňoučká a není jí tam moc (z jedné sklenice jsem přes sítko přecedila asi tak 1 - 2 malé lžičky "blátíčka"), není tuhá, nejosu to kousky, ale dužina tam je, není to čistá mrkvová voda. Nicméně odšťavněná mrkev je tak neskutečně dobrá, že budete stejně jako já asi v šoku:)
Na fotografii je moje oblíbená kombinace hruška - pomeranč - maliny. V posledních dnech obměňuji i s rybízem a nebo angrešetem. A chystám se na hrušky + černý rybíz, už je hezky sladký...
Vidíte, že pěna na nápoji prakticky není žádná, je to džus ihned po odšťavnění, jen zamíchaný a nalitý do skleničky.Odšťavňovač v základní sestavě obsahuje jen síto na džusy, v rozšířené sestavě i na smoothie a zmrzlinu.
Misku na zmrzlinu jsem zatím ještě nezkoušela, z návodu jsem úplně nepochopila, jak přesně se používá, pokud se používá mražené ovoce, musí se nechat povolit, což mě přijde takové kontraproduktivní, Vitamix zvládne zmrzlinu z ovoce rovnou z mrazáku (ale pravda je, že on si ho tím drcením noži zahřeje a tím pádem samo změkne). Druhý způsob je, že se připraví směs z čerstvého ovoce a ta se nechá zamrazit a pak se projede znovu odšťavňovačem, ale tento způsob právě ještě chci dostudovat, zatím moc nevím, jak na to...


Síto na džusy (vlevo) je jemnější a projde jím tak méně dužiny. Síto na smoothie (vpravo) má dírky o maličko větší. Základní rozdíl mezi síty je však v tom, že džusové má odvor na suchý odpad, který z odšťavňovače leze bokem do nádobky. Síto na smoothie tento otvor nemá a odpad z něj nikam neodchází. Cíl je, aby se všechno z ovoce propasírovalo skrz dírky do smoothie. To, co neprojde, zůstává ve šnekovi. Zkoušela jsem zatím třešňové smoothie. Výhoda oproti mixéru je, že chuť smoothie je intenzivnější, není ředěná a že neobsahuje pěnu. Při přípravě smoothie můžete přidat do odšťavňovače i kefír, mléko nebo jogurt.
Jinak mě ale přijde vzhelem k čištění rychlejší dělat smoothie v mixéru.

Osobně síto na smoothie a na zmrzlinu prakticky nepoužívám, takže pro někoho, kdo vlastní mixér typu Vitamix si myslím, že by asi stačila sada základní. Pro ty, kteří mixér nemají, tak to může být zajímavé rozšíření. Bez síta na smoothie některé ovoce nejde zpracovat, právě třeba třešně.

Příprava ovoce:

Jen pro pořádek uvádím, že ovoce je do odšťavňovače třeba občas připravit - citrusy oloupat, u hrušek a jablek odstranit stopky, u třešní atp. odstranit pecky. Naopak rybíz a angrešt se tam sype jen tak. Mrkev je třeba nakrájet na kousky a předem se doporučuje namočit do vody.
Na propagačních videích je, jak se tam hází celé jablko, ale v návodu se pak dočtete, že ho máte rozkrojit. Šnek si pak ovoce lépe vezme. Práce navíc to prakticky není, netřeba řešit, jen je zajímavé si uvědomit sílu reklamy:-D

Důvod, proč já se rozhodla pro tento typ a značku je, že má široké hrdlo shora a přístroj si sám bere ovoce a není třeba jej pěchovat. Tím pádem džusy dělám normálně pod kuchyňskou linkou, nemusím robot vytahovat tak, abych mohla pěchovat (pěchovadlo a ruka už se mě pod linku nevejdou). Po 3 týdnech jsem pěchovadlo nepoužila jedinkrát. Jediné, kdy ho můžete potřebovat je, když nakrájíte ovoce na moc velké kusy a zasekne se v hrdle o takový zobáček, který tam je pravděpodobně z bezpečnostních důvodů. Odšťavnit 1 kg rybízu za 2 minuty bez pěchovadla je pro mě splněný sen. Odšťavňovač bych proto fakt neměnila... Sám si vezme i mrkev, jablka, pomeranče, prostě všechno... Tím je rychlost a efektivita velká a navíc mohou "džusíkovat" i děti.


Plnou mísu rybízu zvládly děti samy odšťavnit za chvíli, co jsem udělala fotky, bylo to asi tak 2 minuty?
Byl z toho necelý litr rybízové šťávy na marmeládu.
Odpad z rybízu - na můj vkus je celkem dost suchý. Ale prý některé odšťavňovače jsou na rybíz o trochu efektivnější, ale zase výrazně zdlouhavější co do množství šťávy získané za minutu...

Velmi zajímavé srovnání 3 druhů odšťavňovačů najdete zde. Já se jím právě řídila při výběru, chtěla jsem hlavně zpracovávat rybíz, maliny a to rychle, bez pěchování.

Video z odšťavňování rybízu opravdu není fikce a byl to také jeden z momentů, kdy jsem při výběru věděla, že to je přesně to, co chci:) Tady je ještě angrešt, musím říct, že angreštová šťáva je opravdu moc dobrá:)

Čištění a vhodné druhy ovoce

Zprvu jsem se bála čištění, není to úplně jen tak opláchnout během 5 sekund a jít si po svém, ale po počátečním zvykání, jak na to, mi mytí zabere asi jednu minutu. Údržba se liší podle druhu ovoce, které tam dáte, zkoušela jsem ledasco a na některé ovoce odšťavňovač vhodný není, dužina pak zůstává hodně v sítu a to se musí déle čistit.
Z toho, co jsem testovala, se neosvědčily třešně. Z ranných třešní se mě povedl výborný smoothie džus s použitím síta na smoothie. Nicméně odšťavnit klasicky mi je nešlo. Katastrofou dopadly zejména plody muchovníků, ucpaly otvor na odpad, vytlačili silikonovou záklopku a čištění bylo za trest.
Ostatní ovoce odšťavňovač zvládá skvěle, některé má větší výtěžnost a některé menší. Velkou výtěžnost mají jablka (používala jsem tvrdá, pevná), mrkev, pomeranče, citrony, hrušky a rybíz. Menší výtěžnost má měkčí ovoce jako třeba jahody (řešila jsem tak, že jsem šťávu dala do džusu a "odpad" do jogurtu).

Čištění provádím tak, že do přístroje shora naliji vodu (záklopku na džus zavřu), na chvilku pustím, aby se hezky vyplavilo vše, co je uvnitř, a pak pustím vodu výpustí ven. Inspirovala jsem se zde.


Následně rozeberu a rychle opláchnu pod tekoucí vodou. Video s čištěním je například zde.


Součástí jsou dva kartáčky, které hodně usnadňují práci.


Kartáček.


Úzká štětka, která se dostane všude - na fotce vidíte i silikonovou záklopku.

Další pomůcka na čištění je takový plastový nástavec na síto se štětičkami, který pomáhá čitění síta zvenku - otáčí se nástavec a síto proti sobě a štětinky jezdí tedy sem a tam a tím čiští otvory shora (video zde), používám ale zatím minimálně, není to potřeba.


Čistit robot se doporučuje ihned po použití, aby v něm dužina nezaschla. Já většinou ihned propláchnu vodou a pokud není čas, tak vyčistím třeba až za pár hodin. Zatím mě v přístroji nic nezaschlo, není tam úplně velká cirkulalce vzduchu, tak zasychání naštěstí není úplně rychlé. Ale samozřejmě čím dřív čistíte, tím lépe a většinou je to u mě rituál, že udělám džus, snídani, najím se, odbavím děti a pak hned jdu umýt uklidit a už na to nemyslet:)

Celkové dojmy

O odšťavňovači jsem snila už přes rok, nicméně i při jeho objednání jsem trochu pochybovala, zda jsem nekoupila zbytečný krám, který zkusíme, zjistíme, že to ne náročné na čištění, džusy jsou kyselé a půjde na půdu... Užívání mě ale přesvědčilo o opaku. Důvody, proč jsem ho chtěla, bylo, že máme na zahradě docela dost ovoce, které nestíháme zpracovat (marmelád tolik nesníme a koláče se u nás obecně až tak moc nejedí, nejvíce jsem je jedla já, ale snažím se omezit cukry a sacharidy obecně, takže radši peču jen výjimečně, páč co upeču, to sežeru:). Navíc na to, abych ovoce otrhala a ještě zpracovala na marmelády nebo koláče, na to nemám bohužel časovou kapacitu. Zde odpadá veškerá příprava, rybíz jen omyji a hodím do odšťavňovače a je z něj šťáva. To samé angrešt.
Další výhodou je přístroj v tom, že když máme jen mističku, která je jinak k ničemu, tak se přidá do džusu. Krásně se tak zpracují zbytky. Sklidíme ovoce, dám do ledničky a děti postupně ujídají a druhý, třetí den, co nesní, hodím do odšťavňovače a je to. Tím pádem letos nemáme žádné opadané, plesnivé, shnilé ovoce, které není energie sníst nebo zpracovat. Takovou hitovkou byl minulé roky právě angrešt a rybíz, a pak ostružiny, ale ty teprva zrajou.

Výhodou je, že do dětí dostanu mnohem více vitaminů než obvykle, v jedné skleničce džusu je tolik ovoce, co by moje děti snědly asi tak za 4 dny, možná i týden, Jasmínka moc syrové ovoce nejí.
Nevýhoda určitě bude spotřeba, přeci jen sezonní ovoce je na zahrádce jen chvilku, takže stoupnou náklady na nákupy:)

Ještě dodám, že jsem měla strach, že když si dám velkou sklenici ovocné šťávy ráno, tak to půjde do kil, ovoce je sladké. Ale naopak jsem teď ke konci těhotenství ještě i zhubla, což není ovocem ale větší spotřebou energie pro miminko a tím, že žaludek už tolik nepojme, protože je zmáčklý. Nicméně zatím nemám pocit, že by tento režim (1 - 2 sklenice džusu) měl špatný vliv na mou tukovou vrstvu:) A to sním ještě hodně ovoce i mimo džusy...
Každopádně se těším na doplňování vitaminů u kojení a doufám, že Rozárka nebude trpět kopřivkou:)

Dodám, že nejsem statečná v tom, abych zkoušela odšťavnit kapustu, zelí, špenát, celer a tak podobně. Co jsem zkoušela v mixéru, tak jediná zelenina, kterou snesu, je trocha špenátu s banánem (mrkev samozřejmě nepočítám, ta je dobrá:). Jinak ostatní mě zvedá žaludek. Asi nejsem zvyklá, ale radši si dám zeleninu normálně do salátu nebo jen tak samotnou než abych si zvykala na zelené šťávy. Tímto pádem se omlouvám za to, že recenze není úplná.
Ořechová mléka dělám ve Vitamixu, přijde mi to jednodušší, ale odšťavňvač jsem zatím nezkoušela.

Pokud pořídíte odšťavňovač na Kitchenette, dostanete jako dárek úžasnou kuchařku Markéty Pavleje se zajímavými recepty. Jako bonus milé a rychlé jednání, ráda se tam vracím:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdena Zdena | E-mail | 13. července 2016 v 11:07 | Reagovat

Moc děkuju za recenzi, považovala jsem odšťavňovač tak trochu za ten "další krám do kuchyně", ale s takto uceleným hodnocením (z praxe) jsem se pořádně ještě nesetkala. Takže jste mě nahlodala :).
Jen mám dotaz k té mrkvi, opravdu nemá problém s jejím zpracováním? Přeci jen je to docela tuhá věc. Trochu bych se bála, že ho zadřu. (promo videům úplně nevěřím). Děkuji.
A se zpracováním ovoce, nezkoušíte ho nějakým způsobem mrazit a nechat na horší, zimní časy?

2 pattistudio pattistudio | E-mail | 13. července 2016 v 13:24 | Reagovat

Super recenze! Odšťavňovač byl jediný kuchyňský krám, po kterém jsem opravdu nikdy ani nezatoužila. A teď jsem začala! Tyhle tvé články mě vždycky vyženou od šicích a vyšívacích strojů do kuchyně :-D

3 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 13. července 2016 v 14:19 | Reagovat

[1]: Nemyslím si, že musí být nutně v každé domácnosti, ale na druhou stranu si myslím, že když někdo přejde na celkový zdravý životní styl a jiný druh stravování než je úplně ve společnosti běžné, tak je to velmi dobrá pomůcka.
Navíc člověk nemusí návštěvám péct bábovky, ale udělá jim šťávu, mají něco jiného než jinde a je to hned zpestření:)

Zamrazeno něco máme, ale já se přiznám, že to využívám jen na vaření přesnídávek pro děti, ale ty hodlám teď spíš dělat RAW v mixéru a na zmrzlinu v létě. Jinak jej nezpracujeme, my obecně koláče atp. nejíme, knedlíky mám ráda kynuté z čerstvého ovoce, takže není moc kam zpracovat. Navíc mě ovoce z mrazáku nechutná, chytí takovou divnou pachuť a je vysušené...

4 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 13. července 2016 v 16:38 | Reagovat

[2]: :-D  :-D  :-D

5 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 13. července 2016 v 17:00 | Reagovat

[1]: Mrkev zvládá naprosto s přehledem, dávala jsem už mockrát tuhou, křupavou, čerstvou. Nemá s ní vůbec problém. Šnek je hodně těžký a bitelný, mrkev ho opravdu nerozhází. Video natočit můžu, ale u mě je pak prodleva mezi tím natočit a někam ho umístit :-D
Propagační videa mají svá ale, já takhle koukala na propagační videa ke kávovarům a až po koupi toho svého, kterého milujeme, jsem se dočetla, že aby káva byla hezky s vysokou pěnou, tak se v ní nechává dělat robusta, která hodně pění, ale my pijeme Arabiku, ta tolik nepění. Nic to nemění na tom, že káva je výborná  a kávovar skvělý, ale z Arabiky 1 cm pěny jako na obrázku kávovar neudělá...

6 Caramilla Caramilla | E-mail | Web | 13. července 2016 v 17:01 | Reagovat

[1]: Ještě dodám, že si myslím, že by měl problém se zvadlou gumovou mrkví, tu by asi nedal. To je i v návodu, že se do odšťavňovače nemá dávat "zvadlé ovoce" typu zvadlá mrkev a nebo měkké, zgumovatělé jablko. Odšťavňovač to nezničí, ale obsah se bude točit ve šneku bez výsledku, namotá se na šneka a pak to půjde i špatně čistit.

7 Honza Honza | E-mail | Web | 15. července 2016 v 12:11 | Reagovat

Vypadá to moc dobře. Obecně mi přijde, že odšťavňovače jsou dražší než mixéry na smoothie, ale je pravda, že už jsem se na ně delší dobu nedíval. Sám mám smoothue mixér od Kenwoodu a už jede dva roky bez problémů. Tak či tak, přeji dobré pochutnání! :)

8 Jana Jana | E-mail | 31. prosince 2016 v 20:38 | Reagovat

Dobrý den, máte zkušenost i s tímhle typem Kuvingse? https://www.biovara.cz/spotrebice/kuvings-c9500-exlusive-stribrny-darek-a-doprava-zdarma/
Děkuji

9 Anastasia Anastasia | E-mail | 3. ledna 2017 v 15:23 | Reagovat

Super recenze! Uz ho mame doma a je super! Jen jsem jeste nevyzkousela rostlinne mleko, z navodu nejsem moc moudra, nemate tip, jak delate mleko vy? Chtela bych zkusit ryzove nebo mandlove. Moc dekuji!

10 Caramilla Caramilla | 3. ledna 2017 v 16:07 | Reagovat

[8]: Nemam, to je novinka, kdybych kupovala odstavnovac ted, koupila bych ten novejsi. Ten stary typ opravdu moucnata jablka neumi.
Zkuste recenze treba na amazonu atp.

[9]: tak na to jsem, uprimne receno, taky neprisla. Jestli se tam davaji mandle namocene pres noc ve vode cele a nebo rozmixovane. V jednom videu jsem videla rozmixovane. Ze je pan rozmixoval ve vitamixu a nalil do odstavnovace.
Ja delam mleko tak, ze rozmixuji na noc namocene mandle ve vode ve vitamixu a pak pasiruji pres jemne platynko, mela jsem uz i dva pytliky na rostlinne mleko, jsou skvele, ale manzel mi ho vzdycky vyhodi, ze to je odpadek:) V tom kuvings jsem to zatim nezkousela. Urcite umixovane to tam pasirovat jde, pouzije se to jako cednik. Ale jinak jestli to jde z celych, to fakt netusim. Bala bych se, abych to neznicila, protoze treba i aronie se tam pry nesmi davat vetsi mnozstvi jen aronie, ale zamichat. A to je celkem jeste mekke oproti mandlim.
Ja delam hlavne kokosove mleko, to delam za horka, vrouci vodou zaliji strouhany kokos a necham 5 minut otevrene stat, pak umixuji ve vitamixu a propasiruji pres cednicek.
Jen teda premyslim, ze kdyz ja umixuji mandle ve vitamixu, jsou uplne na kasi a to by sitko Kuvings nezachytilo, protekla by ta drt skrz.
Zkuste videa a navody na youtube ;-)

11 Jana Jana | E-mail | 13. ledna 2017 v 22:29 | Reagovat

Aha, to by mě nenapadlo! Děkuji moc za radu

12 Alena5 Alena5 | E-mail | 22. června 2017 v 12:56 | Reagovat

S Kuvingsem jsem naprosto spokojená. Je to výborný odšťavňovač.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama