Penál na sponky i na tužky (sponkovník / pastelkovník) FOTONÁVOD

22. září 2016 v 15:08 | Petra |  Střihy a návody
Náš závěsný panenkový sponkovník je krásný a úžasný, ale bohužel Jasmíně už nějak malý... Navíc když vstává do školy a Kryštof v pokojíčku ještě někdy i spí, tak potřebuji něco, co rychle popadnu a donesu do obýváku na světlo, abychom mohly vybrat sponky na nový den. Takže jsme začátek září strávili s chumlem sponek v kufříčku. Pak jsem uviděla organizér na sponky od Susu Sufik a hned bylo jasno, že tohle je řešení přímo pro nás. Ne malý na cesty, ale velikánský na všechny sponky, co doma máme (pro Jasmínku a do budoucna i pro Rozárku).

Pro šití jsem se inspirovala u klasického penálu do školy:) Pro ty z vás, kdo nechtějí zkoumat penál, tak jsem nafotila, jak jsem šila já...

Návod lze použít na šití klasického penálu do školy nebo na šití jakéhokoliv organizéru, třeba na sponky jako u nás. To, jak si penál uvitř
Budete potřebovat:
Látku (ideální je plátno) - my použily zbytečky, které jsem sešila (jednak, aby to bylo barevné, jednak, protože si Jasmí nemohla nějak vybrat a jednak, abych využila krabici odstřižků)
Výztuhu (použila jsem Decovil a Ronar - obojí z jedné strany zažehlovací)
Zipy ideálně spirálové jemnější (tenčí) - dlouhý na zavírání penálu a kratší na kapsičky (vše dle rozměrů, jak váš penál má mít, naše zipy měly 75 cm a 16 - 17 cm) - pro méně pokročilé bych doporučila spíš zapínání třeba na přezku a magnetek
Lemovací gumičku - cca 3 - 4 metry
Síťový materiál na kapsičky (já použila kus staré záclony, kus polyesterové podšívky a kus krajky na šaty, ale myslím si, že dobře by sloužila i tato síťovina)
Stuhy na cvakačky (já použila krásné drahé z Farbenmix, protože nevím, co s nima, ale použít jdou i obyčejné stuhy třeba ze Stoklasy, jablíčková je stará syslící zásoba právě odtud), pokud nechcet brát velká balení, stuhy se prodávají běžně v galanteriích a můžete mít organizér pestřejší.
Prádlová guma (za ni se dá zasunout třeba hřeben, případně pokud budete šít penál na tužky, tak na zasunutí pomůcek) - prádlové gumy se dělají i barevné;-)
Na okénko třeba na rozvrh můžete použít tuto folii.
Nit (klasickou polyesterovou, já šile tenkou 120, ale lepší určitě bude silnější 80)
Jehlu použijte univerzal 80 na šití, kde nebude pod jehlou výztuž, na výztuž už pak 90 (sama jsem dvě jehly zlomila, než jsem se poučila:-D)
Žehličku na zažehlení výztuh.


My jsme šili z odstřižků:)


Jednotlivé látky k sobě si poskládala Jasmínka sama a musím říct, že mám radost, že to vypadá, že je po mě, protože je poskládala tak, jak bych to udělala taky:)


Sešité a vyžehlené díly. Rozměry organizéru jsou čistě na vás, my potřebovaly velké "desky", takže naše rozměry byly cca 34 * 50 cm vnější desky (je třeba mít dvě látky - dovnitř a ven) a 22 * 29 cm vnitřní "karta".Šíťky na kapsičky - u nás rozměr 18 * 13 cm plus přídavky na švy.Stuhy můžeme použít i na začištění kapsiček - případně začistíme klasicky podehrnutím.
Pokud našíváme stuhu, našijeme ji k zipu tak, aby nevadila při otvírání a nedostávala se do zoubků.Pod stuhu vsuneme síťku.


Připravíme si na šití.


Přišijeme.


Konce všech zipů a stuh je třeba zatavit zapalovačem, aby se netřepily.


Kapsicky pripravene na siti.


Připravíme si výztuže. Dávala jsem vždy na jednu vrstvu Ronar a na druhou Decovil (ale hlavně proto, že jsem měla Ranaru málo). Ronar je ideální, protože nejde "zlomit" a nedeformuje se, navíc je silnější a měkký, takže dělá hezkou výplň na deskách. Decovil je tenoučký a když se moc přehne, tak se v míste jakoby "zlomí" a už se to nikdy nevrátí. Dvě vrstvy Ronaru jsou ale zase celkem silné.
Dávala jsem na vnější vrstvu desek Ronar a na vnitřní Decovil (aby svrchu byly desky měkké). Vrchní vrstvu můžete i různě ozdobně prošít a nebo na ni našít apliakace, knoflíčky, kapsičky...

Na fotce je Ronar.


Výztuhy zažehlíme.


Přižehlený Decovil.


Přišijeme kapsičky. Já našívala horní zip jakoby z rubu. Ale je možné zip našít klidně z lícu jen tak a nebo ho začistit stuhou.Zip po přehnutí na líc.


Přišijeme celou kapsičku.


Sešijeme si k sobě obě strany vrchních desek a obě strany vnitřní desky.


Připravíme si stužky (my máme různě široké pro různě velké sponky, různě daleko od sebe). Doporučuji všechny stuhy zatavit zapalovačem a já je při šití ještě podehrnovala, aby se určitě nevytřepily.
Stužky našijeme na koncích a já jsem ještě i prošila uprostřed, aby dobře udržely větší množství sponek - toto nemusíte dělat, když budete mít menší rozměr kazety.


Vnitřní desku olemujeme lemovací gumičkou. Místo, kde bude kazeta přišita k deskám lemování vynechte, lemovala jsem všechny 4 "rohy" (zastřižené do obloučku), ale jednu delší stranu mezi tím jsem nechala volnou - viz další obrázek.


Nyní našijeme dvě lemovací gumičky na místo, kde bude kazeta přichycena k deskám - každou z lícu jedné strany kazety.

Takto vypadá připravená kazeta k našití, konce lemovacích gumiček jsou podehrnuté.


Všijeme dovntř kazetu (je možné ji přichytit do středu jako to máme my a nebo z boku jako je to u většiny penálů).
Z jedné i druhé strany - jako když vlepujeme vypadlou stránku do knihy:)Nyní všijeme zip - zde je důležité zkontrolovat, aby šel penál dobře rozevírat! Všíváme tedy zip od konce.
Zip našíváme kousek od kraje desek a po vnější straně - dál od zoubků, protože výška stuhy bude důležitá pro výšku penálu.


Když zip nevyjde úplně na konec, nevadí, alespoň se lépe otvírá:)Konec zapošijeme do penálu.


Nyní olemujeme lemovací gumičkou tak, abychom sotva zakryli stuhu - tedy co nejdál od zoubků. Lemovala jsem na šírku obyčejné patky, viz. foto.
Lemuji nejdříve tak, že si gumu našiji z rubu - tak aby naznečená půle byla na okraji.


Začátek a konec lemování necháme kousek stuhy volný na pozdější zakončení.


Lemovací gumu mírně u šití napínáme, aby nám při šití z druhé strany dobře seděla. Toto je důležité zejména v "rozích", kde by volná guma dělala neplechu, natažená krásně sedne.


Takto si sama krásně guma sedne po přehnutí.


Volné konce sešijeme na rubu k sobě (opět gumičku mírně natahneme, aby si dobře sedla).


Konce zastřihneme a doporučuju i zatavit zapalovačem proti třepení.Přehneme a lemujeme z horní strany penálu. Ideální je snažit se trefit jehlou steh, který vznikl našíváním gumy z druhé strany a vidíme ho pod lemováním.


Pozor na rohy - je třeba ohlídat zip, nejlepší je si ho na rubu hezky složit a při šití se důrazně držet místa, kde je vidět steh z druhé strany našití lemovací gumičky, který jsme udělali, když jsme přišívali lemovací gumu z vnitřní strany desek. Takto dosáhneme nejlepšího a nejhezčího výsledku a spodní steh současného šití nám budede korespondovat s vrchním stehem při našívání gumy z vnitřní části.


Spoj lemovací gumy jsem si umístila v místě, kde je zavírání zipu u zavřeného penálu a přikryla jsem ho takto poutkem:)


A máme hotovo, UF!:)


Toto jsem myslela tím, že stuha dělá "výšku penálu":) Ším širší stuha, tím vyšší penál. Pokud nám je stuha málo, můžeme nastavit kusem látky nebo všít ozdobnou stuhu.
A tady už čeká penál na Jasmínku, aby ho zabydlela svým "bordelem":)Pořádání a třízení sponek byl pro Jasmí perfektní kurz předmatematických představ a musím říct, že i mě to velmi bavilo:)Do penálu házíme hřeben na volno, ale můžete si na něj ušít držací gumičku:)


Sponkovník je úžasně praktický, děkujeme Alče za úžasnou inspiraci;-)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka V. Hanka V. | Web | 22. září 2016 v 17:01 | Reagovat

Skvělé! Pokud budu do Vánoc stíhat, zkusila bych ušít pro neteř:-)))

2 fram fram | Web | 22. září 2016 v 21:25 | Reagovat

to zas bude emmuse nutne cebovat.. :-D toz to abych sla shanet dekovil a spol., tyhle vyztuhy sly doted totalne mimo me.. :-)
je krasny!

3 michamicha michamicha | E-mail | Web | 22. září 2016 v 22:09 | Reagovat

Je moc krásný :-) My máme zatím lehce vytuněnou skříňku na klíče :-D Sponkovník jsem vymyslela k Vánocům, ale "penálek" bude asi lepší :-)

4 Růženka Růženka | 23. září 2016 v 6:46 | Reagovat

To je bomba!Tak to moje holky nesmí vidět :)
Jste šikovná, bylo s tím fakt práce..mě baví ty detaily, to Vám úplně žeru :-D

5 Monika Monika | 23. září 2016 v 22:28 | Reagovat

Nádherná práce, která musela stát hodně času. Já jsem si zase tenhle týden říkala, že bych potřebovala ušít organizér na homeopatika, ale vůbec se mi do toho nechce:-).

6 Andrea Andrea | 24. září 2016 v 8:15 | Reagovat

To je naprostá bomba Petro :) Překrásné, určitě se do toho pustím a díky moc že se podělila o návod :)

7 eulinka eulinka | 24. září 2016 v 14:28 | Reagovat

Pro kolik holčiček že ty sponky jsou? :) Jinak se na to taky chystám, hned mě penálek u Sufika nadchnul. Díky za návod!

8 Caramilla Caramilla | 24. září 2016 v 14:47 | Reagovat

[7]: Jsou tam sponky od narozeni, co mina mela a jsou uz male a jsou tam i moje gumicky:)

9 Radka Radka | 27. září 2016 v 19:56 | Reagovat

Tak tohle je výzva.................. ;-)

10 Adéla Adéla | E-mail | 1. října 2016 v 10:52 | Reagovat

Peťo, jak to vše stíháte? Tři děti a ještě zvládáte nafotit fotonávod a vůbec něco ušít. Já jsem ještě před narozením mimča stihla prvorozené ušít podle Vás panenku na sponečky a má úspěch, ale teď mám pocit, že se k šití nedostanu hodně dlouho. Co jsem neudělala před porodem, asi dlouho neudělám, a to nám pomáhá se starší babička. Jsem ráda, že něco uklidím, občas uvařím a nejčastěji s malou v šátku. Jste obdivuhodná žena.

11 Caramilla Caramilla | 3. října 2016 v 8:24 | Reagovat

[10]: Adélo, u nás to taky není extra pohoda, moc se k šití nedostanu, většinou jen v sobotu, když dopoledne manžel má Kryštofa. Občas šiju s Kryštofem, když Rozáka spí, ale jen chvilku...

12 Lucie Lucie | E-mail | 20. června 2017 v 20:09 | Reagovat

Dobrý den,
dá se penál na sponky někde objednat?

13 Silvie Silvie | E-mail | 24. července 2017 v 13:47 | Reagovat

Dobrý den, naprosto úžasná věc. Měla byste si to nechat patentovat. Já jsem méně zručná, co se šití týče. Byla bych moc ráda, kdyby mi takový penál někdo ušil. Koupit se nikde asi nedá. Poradíte mi?

14 Jana Lejčková Jana Lejčková | E-mail | 20. září 2017 v 9:45 | Reagovat

Dobrý den, je to nádhera! Též se připojuji k dotazu, zda se nedá někde koupit, pro nás méně zručné, je to nadlidský úkol😅

15 Janka Janka | E-mail | 30. prosince 2017 v 21:49 | Reagovat

Zdravim. Ja sa pytam rovno bez ostychu ci by ste mi ho neusila? Navod ste spravila úžasne ale ja som ľavá. Da sa dohodnut? :-)

16 windows product key windows product key | E-mail | Web | 4. června 2018 v 9:23 | Reagovat

Your article completely convinced me. Thank you for sharing.

17 Monika Monika | E-mail | 9. září 2018 v 14:19 | Reagovat

Dobrý deň, veľmi sa mi páči vás sponkovnik, dal by sa taký istý u vás objednať?

18 Lucka Lucka | 21. listopadu 2018 v 21:25 | Reagovat

Jelikož jsem učitelka na prvním stupni, tak mi udělalo obrovskou radost, když mi dcerka společně s tatínkem vyrobili dle vašeho návodu penál do školy! :-) Já jsem se musela samozřejmě dceři k jejím narozeninám, které slaví o den později, slušně odvděčit, takže jsem jí vybrala stříbrný šperk z https://www.sperkyleclay.cz/78-stribrne-sperky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama