Látkové pleny - tipy z praxe

12. října 2016 v 20:01 | Petra |  Inspirace / recenze
Látkujeme už třetí miminko, a tak mě napadlo sepsat pár tipů z mé praxe. Je to čistě můj subjektivní pohled a jsou v něm jen plenky, které jsme používaly, některé druhy plen chybí.

Je to přehled pro ty, kteří o plenkách uvažují, začínají...Každá maminka si udělá svůj systém a dospěje k tomu, co vyhovuje právě jí a jejímu miminku, myslím si, že obecné závěry se dělat nedají, toto jsou jen moje postřehy a zkušenosti, které třeba někomu do začátků pomůžou.

Plenky na novorozené miminko jsem si nejvíce oblíbila ty od Anavy. Skvěle sedí i nevelkým miminkům (v našem případě necelá 3 kg, ale určitě budou sedět i na 2 kg). Jsou nositelné do 6 týdnů - 3 měsíců, dle vel. dítěte. Řekla bych max. 6 kg. Našemu Kryštofovi (por. váha 4,5 kg:) byly malé prakticky po příchodu z porodnice, ale do 6 kg jsem mu je zatvrzele dávala:-DNa větší dítě (cca od 4,5 kg) mi velmi vyhovují plenky rostoucí od Unuo. Pár jsem jich dostala na ostestování a tak mne nadchly, že jsem si pak svou výbavu došila. Střih se v podstatě shoduje s mým střihem na AIO bez křidélek, jen se v oblasti mezi nožičkami přidá na "kanýrky":-)


Kalhotková plenka na druky. Do kalhotkové plenky nevšívám sací vrstvu, ale dávám vkládačku, lépe se to pak pere a suší;-)

Na nacvakávání druků mají nově nástavce i kleště VARIO. Nacvakává se to s nimi mnohem lépe jak s kleštičkami KAM. Pořídit k nim můžete přímo originální druky Prym, ale sedí k nim i obyčejné klasické plenkovací druky - ale jen ta klasická plenkovací velikost, ne menší a větší druky.

Materiál na kalhotkové plenky na druky se mě nejvíce osvědčil navrch oboulícní úpet, nejlevněji vyjde asi Wendy. Nejradši šiji z úpletů z Německa od Hamburger Liebe (ona slavná jablíčka). Jako vnitřní vrstva bavlněný beránek, je hezky měkký a pruží plenku hezky do šířky, čímž jde hezky dotahnout a neškrtí. Směrem k zadečku dávám nejraději bambusové jednolícní froté, je neustále měkké a hebké a praním a sušením se absolutně nemění, vypadá stále jako nové. Pro ty, co mají sušičku, je určitě prima i bambusový aksamit.
Na vnější vrstvu jde použít jakýkoliv úplet z bavlny nebo bambusu, používám i ten s elastanem, ač elastan se má prát max. na 40 stupňů, tak jsem neměla problém, že by se mi látka sypala nebo puchřela (šila jsem z Lillestoff).

Před šitím je třeba všechny látky dobře vysrážet - na nejvyšší teplotu v pračce i sušičce, ideálně i víckrát než jednou...


Za 3 děti, co jsem látkovala, jsem si nejvíce oblíbila kalhotkové plenky na snappi sponku. Na Rozárku jsem si plenky šila - nejlépe doporučuji bambusové oboustranné froté nebo jednostranné bambusové froté (stačí jednostranné froté, doporučuji bambus kvůli savým schopnostem a jemnosti). Na tmavém froté jsou vidět po praní světlé chloupky. Takže světlé barvy jsou v tomto praktičtější.

Při oblékání je snappi sponka nejvariabilnější, plenku si krásně utahnete a zafixujete jednodušše a rychle, i odepínání je rychlejší. A jako bonus jsou nejrychlejší na šití a ušetříte za patentky, kleště...
Patentky jsou taky prima, suché zipy mi na plenkách nevyhovují, nám se to na bříšku přetáčí a škrábe. Naše děti nemají takový ten dětský pupek, tak možná proto... Navíc i po zabrždění se to chytá v pračce do síťky na plenky.


Gumička se mě nejvíce dovnitř osvědčila galonová, je měkká a nikde netahne, netlačí, nejde ji našít tak, že by dítě škrtila, je vhodnější jak lastin, nebo mě tedy příjemnější. Vyrábí ji česká firma Pega, takže je velmi kvalitní.

Kalhotkových plenek je třeba mít cca 12, pokud míte sušičku a nějaké další plenky v záloze (pár čtvverců).


U Jasmínky jsem do půl roka používala mimo návštěv a doktorů plenky čtvercové z oboustranného bambusového froté. U Kryštofa jsem více nakonec používala kalhotkové plenky. Jasmínka měla špatné kyčle, a tak bylo třeba důsledně dbát na široké balení a na to jsou čtvercové plenky nejlepší. Perfektně se zafixují nožičky ve vhodné poloze, plenka jde hezky dotahnout a zafixovat. U Kryšfofa jsem mohla používat kalhotkové plenky, které jsou mezi nožičkami měkčí, dítě tak nemá obrovský zadek a může více kopat nožičkama. Rozárka má opět špatné kyčle, takže látkujeme z 99% opět čtvercovkami, které fixuji snappi sponkou. Snappka má tu úžasnou výhodu, že plenku můžete hodně dotahnout, plenka kolem pasu netlačí (nejsou tam žádné gumičky atp.), takže se může hodně dotahnout, čímž právě drží dobře kolem kyčlí.

Oboustranné bambusové froté mám na plenky ze všech materiálů asi nejradši, protože během praní vůbec nemění svou podobu. Je stále stejně měkké (bez sušičky samozřejmě trochu zhrubne, ale nehrubne pak více a více a více...), smyčky se nevytrhávají, po stovkách cyklů v sušičce stále drží, nic se nikde netenčí, neztrácí.

Čtvercové plenky jsou zároveň ideální pro ty, kteří nemají sušičku na prádlo, schnou totiž je všech plen nejrychleji. Také jsou nejlepší pro ty, kteří při pořizování výbavy řeší finance. Se čtvercovkama a vkládačkama si vystačíte po celé plenkovací období, jen se jinak poskládají na novorozence a větší dítě.

Nevýhody jsou právě v tom skládání:) Jednak to zabere nějaký čas (na čas jsou nejlepší kalhotkové plenky, tam si troufám říct, že se sušičkou prádla není látkování ani o minutu náročnější na čas jak vyhazovací plenky, AIO kapsovky musíte naplnit, ale jinak jsou taky easy) a jednak když je dítě už starší a při přebalování se snaží utéct, tak se plenka může rozmotat, a musíte opakovaně skládat. Já z toho důvodu od půl roka přešla na jiné plenky.

Základní výbavu při látkování čtvercovkama jsem sepsala při Jasmínce zde.

Při šití si dávejte pozor na dokonalé vysrážení látky! Ideálně vzít třeba 3x na nejvyšší teplotu v pračce a pak na nejvyšší teplotu v sušičce. Mít šišaté čtvercovky a ty pak skládat, to je opravdu nepříjemná věc. (Vím, o čem mluvím, po Míně jsem si musela z nečtvercových šišoidních plen opět udělat čtverce a šila jsem je vlastně 2x:).
Přesný rozměr nepodceňujte, usnadní to pak mnoho nervů u používání;-)

Kromě kalhotkových plen, AIO a čtvercovek jsou ještě oblíbené plenky chobotové (ty jsou skvělé pro ty, kdo nemají sušičku, lépe schnou) a vícevrstvé. My jsme je ale neměli, takže zde nerecenzuji;-)Na vkládačky se mi nejvíce osvědčila zlatá trojkombinace látek. K zadečku bambusový aksamit, vnitřní vrstva konopný flíz, vnější vrstva bambusové froté.

Naše vkládačky jedou inteznivně 3. dítě a jsou stále stejné, stále měkké.


Opět platí - všechny látky důsledně vysrážejte (ideálně na nejvyšší teplotu v pračce i sušičce 2 - 3x).Šila jsem si i dost vkládaček z bambusového českého flízu, který je velmi populární (nebo byl v době, kdy jsem si z něj plenky šila), vkládací plenky měly 3 vrstvy tohoto flízu a už po Míně byly tuhé a žmolkaté (tomu se dá předejít tak, že se šije chlupem dovnitř, ale mě se to tak nelíbí). Navíc se mě praním přeložily uprostřed napůl a nejdou moc zpět ohnout. Na Rozárku používám jen, když už nemám ty měkké. Dobré jsou určitě co do savé schopnosti, určitě pojmou více vlhkosti a taky budou super právě na široké balení, protože jsou trochu jako prkno (a to i ze sušičky, bohužel).Navrch na kalhotkové a čtvercové plenky můžete použív vlňáčky. Máme vyzkoušené Disany. Nebo si můžete uplést nebo ušít z plenkovacího merina. Na Jasmínu jsem používala důsledně hlavně vlňáčky (hodně trpěla na opruzeniny). Při 3 dětech je to pro mě ale bohužel už náročné na logistiku údržby (musí se šetrně v ruce vyprat, nalanolinovat, a velmi dlouho schnou, i když dávala jsem na utěrku na topení), takže jedeme v PULkách.
Zkoušela jsem flízové kalhotky, co si chválí švagrová, ale nám protekly už po prvním vyčurání, ač ona přímo ty, co mi na den půjčila, u synka používala běžně. Nám flízáče nesedly, ale jsou maminky, co na ně nedají dopustit, nevím, kde je chyba:)Rozárka jede v PUL kalhotkách bez křidélek. Nový střih na kalhotky ve 3 velikostech se chystá, snad brzy bude.

Svrchňáčky by měly stačit troje v dané velikosti. Resp. já mívám dvoje v jedné velikosti a jedny rostoucí. Obecně jsem zastánce šití svrchňáčků nerostoucích, protože lépe drží v oblasti nožiček dětskou stolici. Pokud už rostoucí, tak ty s křidélky - viz. níže.


Rostoucí svrchní kalhotky s křidélky - křidélka skvěle drží nečistoty uvnitř plenky a obepne savou část plenky uvnitř. Střih na tyto mám ve své nabídce.


AIO plenky se savým perfoldem uvnitř jsou něco jako pratelné jednorázovky. Dovnitř jsem si oblíbila suedecloth. Navrch PUL.
Suedecloth vypadá jako česaný silon, odvádí vlhkost do plenky a na omak zůstává suchý. Vyhovuje dětem, které čurají častěji menší dávky a menší rychlostí. Naší Jasmíně vyhovoval naprosto. Děti, které čurají méně často a prudké rychlé velké dávky, tak těm nevyhovuje, protože po nich moč steče ven z nohavic. Taktéž nesedí dětem, které jsou alergické na cokoliv umělého. Je to čistý polyester.
Na Jasmínku jsem od půl roka látkovala výhradně takto AIO se suedecloth uvnitř. Kryštof měl tyto plenky párkrát a nakonec nám nevyhovovaly a jeli jsme v kalhotkových plenkách se svrchními PUL kalhotkami. Nakonec kolem roka a půl pročural už úplně všechno, i hodně objemnou plenku, takže jsem ustoupila od látkovek a začala dávat plenky vyhozovací. To říkám upřímně a nepokrytecky jako propagátor látkových plenek (ale ekoextremistka nejsem, i auto máme:). Prostě jsem neměla energii převlékat 5x denně počurané dítě až do bačkor. Hodně pil, čural rychlé velké proudy. Jasmína za celý svůj život měla pár balíků vyhazovacích plenek (ma dovolené a od odplenkování na noc). Kryštof tu ekologickou stopu bohužel zhoršil. Rozárka se zatím drží:-) Jen na noc matka líná, co vstává ke 2 - 3 dětem, dává vyhazovací...

AIO plenek by mělo stačit cca 12. Záleží na vašich sušících možnostech...Praktickými pomůckami při používání látkových plenek (ale i na používání vyhazovacích:) je pytek na špinavé plenky, přebalovací podložka a taštička na drobnosti - na prsní vložky nebo na ubrousky na zadeček.Ubrousky na zadeček lze ušít z jakýchkoliv zbytků po plenkách. Používají se na otření zadečku v kombinaci s olejíčkem smíchaným s vodou do emulze - aplikuje se jednoduše z rozprašovače. Používala jsem na děti, které měly už hustší konzistenci stolice a pak taky na opatlané ručičky a pusinky. Na kojeneckou stolici používám většinou ubrousky papírové, co jdou spláchnout do záchoda, jen na nejnutnější otření a pak sprchuji pod vodovodem.


Na přebalování jsme dostali pro Rozárku dárkem skladnou podložku z kočárkoviny. Sama bych si ji nekoupila, kočárkovinu mám ráda na tašky, fusak a nánožníky, ale nenapadlo by mě ji používat v záležitosti plen. Nicméně nám slouží od rána do večera a když je špinavá, čekám u sušičky, až se dosuší:) Je velmi jemná, lehounká a skladná. Použávám na přebalovacím pultě pod zadeček a beru ke všem doktorům. Její ušití je velmi snadné, jen je k tomu třeba overlocku.
Ušít si ji můžete z kojeneckého plyše (veluru) a kočárkoviny - nejlepší výběr najdete asi u Gábinky a na Unuodesign. Na vnitřní vrstvu bude super i bambusový aksamit, ale hůře se z něj šije, více klouže a pro začátečníky tento materiál na přebalovací podložku ideální není, velur z bavlny drží při šití lépe. Jinak před šitím doporučuji obě vrstvy na sebe po krajích přilepit lepidlem Kores (nebo jiným v tužce na papír, vypratelným).


Na špinavé látkové plenky jsem vyzkoušela více nádob, ale naprosto nejlepší je velký koš na odpadky s víkem z Ikea. Je dostaečně velký, takže se do něj bezpečně vejdou plenky za 2 - 3 dny látkování, než se vyperou. Plenky jsou stále zavřené a nejsou nikde vidět a cítit. Navíc obsluha je jednoduchá, nadzvednout víko, které se odklápí mě vyhovuje více jak zdvihat víko, které je tam celé navolno. Navíc tento koš vypadá v koupelně krásně a není vůbec poznat, co se v něm skrývá:) Horní obvod je 120 cm a pasuje do něj tato síťka na pleny (musí se nahoře natahnout, ale sedí tam nakonec přesně).
Plenky do pračky dávám i se síťkou (ony hezky samy vypadají). Jen u Kryštofa v poporodní laktační demenci jsem tu síťku do pračky stahla a ona se plenkami rotujícími v bubnu roztrhala na hadry... nedoporučuju!:-DSíťku na pleny a separační vložky (případně ubrousky na zadeček, prsní vložky...) můžeme ušít i ze staré záclony. Nicméně moje zkušenost je, že nevydrží věčně, záleží hlavně na druhu záclony:) Některé mi odešly během pár týdnů a jinou zase mám už na 3. dítě (na praní separaček, ta drží). Některé záclony nevydrží velké otáčky a 60 stupňů, a hlavně, některé záclony fakt nedávají chycené sucháče:-DNa praní jsem nějak zůstala věrna po všechny 3 děti českému pracímu prášku Batole. Aneb podporujeme místní středočeské produkty:)


Plenky se nesmí prát v aviváži (naruší se tím savé schopnosti, výjimkou jsou flízové svrchní kalhotky, kterým to naopak prospívá), ale při starších dětech už ta vůně vypraných plenek jen ve vodě a prášku není tak svěží, takže osvěžit plenky můžete levandulovým olejíčkem. Dá plenkám krásnou vůni a zároveň mírně dezinfikuje. Nicméně já jsem z těch, co perou plenky vždy na 60 stupňů, ač vím, že mnozí ekologicky smýšlející perou na 40 i 30 stupňů...


Co musí mít každá látkařka doma (a myslím si, že i každá máma:), je žlučové mýdlo. Dělají různí výrobci v různé konzistenci, já jsem si líně za ty roky zvykla na mýdlo z drogerie v tekutém stavu. I když to tuhé je asi efektivnější na praní. Každopádně fleky na ničem nemáme. Hodně pokakané plenky je třeba před vhozením do kýble zaprat. Já zaperu, pokapu ještě mýdlem a hodím do koše. I když dneska Rozárka udělala takovou produkci, že jsem to prala rovnou, ona znečistila totiž skoro půl pračky oblečení, plen, podložek, přebalovák... byla jsem špinavá já a ona až po bradu:-DSeparační plenky jsou pro mě naprostou nutností moderního látkování. Pro miminěcí stolici (než se začnou dávat příkrmy) se mě nejvíce osvědčily celulózové separačky Disana. Ony jsou koznistence podobné papírovým utěrkám a sají řídkou konzistenci stolice, tím pádem se většinou plenka v ruce ani zapírat nemusí.
Jakmile dítě už má příkrm, tak používám viskosové separační plenky Popoliny, jsou tenké a na omak jakoby sušší, nepohlcují vlhkost, ale jen separují již tužší stolici od látkové plenky. Já jsem zůstala u všech dětí u těchto konkrétních separaček, ale ostatní nemám vyzkoušeno, chce to si vyzkoušet různé druhy a značky a najít si to své:) Vkládám jen pro ty, co úplně tápou.

Separační plenky se v odpadu rozloží, takže je můžeme vyhodit do WC.

Separační plenky, které nejsou znečištěné stolicí lze i několikrát vyprat (celulózové méněkrát a viskozové vícekrát). Důrazně doporučuji prát je v pracím sáčku! Při počátečním látkání Jasmínky jem takto zaneřádila pračku...
Celulozové separačky suším rozložené na topení (sušička je rozcupuje a když je mokré nenarovnáme, máme z nich něco jako když vám uschne v kapse kalhot papírový zmuchlaný kapesník:). Viskozové separačky naopak dávám do sušičky, vyndám je z pracího sáčku a dám do sušičky navolno, krásně se nadýchají a roztahnou.Co hodně ovlivňuje pohodlnost látkování je fenomén zvaný sušička. Vím, že má své odpůrce, ale já bych ji nedala za nic na světě. Jasmínku jsme látkovali bez sušičky a další dvě děti se sušičkou, to se nedá srovnat! Sušička ušetří nejen mnoho a mnoho hodin na věšení prádla, ale je z ní prádlo mnohem měkčí a u látkových plen je to opravdu rozdíl velký. Například bambusový aksamit sušený na topení nebo na šňůře a v sušičce, to jsou dva naprosto různé materiály. Bez sušičky musíte počítat na schnutí většinou jeden celý den (na topení to jde rychleji, ale kdo má dnes klasické velké litinové topení?), když je vlhko a suší se venku, tak jsem se usušení plenek někdy ani nedočkala. Pokud sušíte v bytě na sušáku, tak to znamená se s plenkama neustále o sušák přerážet a hlavně mít v bytě z prádla vlhkost ve stěnách. Kdo má sušičku, ví kolik vlhkosti se za jedno sušení z prádla dostane, jsou to litry...
Do sušičky vyprané plenky dám (rozklepnu, narovnám, to mám za 2 minuty) a za 2,5 hodiny rovnou tahám a opět používám.
Se sušičkou jsou moderní látkové pleny podle mého názoru naprosto bez práce a nemůže se na jejich nepoužívání vymlouvat ani zaměstaná matka (mám 3 děti a pracuji a problém to opravdu není).


I bez sušičky látkování nepředstavuje velkou časovou zátěž, ale topení je výhodu:) Proto nemám ráda podlahové vytápění, ale zase mě furt zebou u nás nohy:) My máme klasické velké litinové radiátory, co ty se nasušily plen. Jen ty plenky pak byly tuhé jako prkno a radiátor začal reznout...
I ze sušičky je občas třba něco nechat na topení doschnout, zejména plenky z více savějších
vrstev a nařasené gumičkami.
Vkládací plenky a perfoldy na sušení vždy pečlivě vytahneme do napnutého tvaru.


Prsní vložky před sušením musíme vždy narovnat do původního tvaru.


Prsní vložky šiji buď tvarované (lépe sedne na větší prsa a není přes oblečení znát) nebo kulaté (lépe sedne na menší prsa a hlavně se lépe "nandavá", jen jí tam šupnete a neřešíte, zda vám roh jde směrem, jakým jít má:), takže preferuji nakonec kulaté. Prsní vložky používám už u třetího kojení a stále jsou jako nové.
Na prsní vložky rozhodně doporučuji kombinaci - vrstva k prsu bambusový aksamit, vnitřní vrstva konopný flíz, vnější vrstva bambusové froté.


A máme hotovo, zapneme sušičku, jdeme si dát kávičku a pak už "jen" poskládáme. Já skládání plen nesnáším, ale snažím se uklidňovat tím, že je nemusím žehlit:-DLátkové plenky dělají dětem objeknější zadeček, takže někdy je třeba tomu přizpůsobit oblečení. Velmi praktický je extendor na body, nám slouží už třetí miminko. Všechny moje střihy s látkovými plenkami počítají.

Článek jsem sepisovala mnoho hodin, tak snad někomu pomůže... Během psaní mě spadl internet a část se úplně smazala a musela jsem psát znova... to jen ilustruje, jak mi je toto téma drahé;-)
Nicméně jsem ráda, že je už napsaný a že budu zase moci normálně reagovat na děti, které na mě mluví, u sepisování jsem byla dost soustředěná a nerudná:-D

Na úvodní fotografii je naše Jasmínka:)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bondulka Bondulka | 13. října 2016 v 0:30 | Reagovat

Krásně sepsané. Také látkujeme třetí dítko a když mi kamarádky říkají kolik nechají za plenky v krámě (nemluvě o ekologii), tak zlatě svatě, že to nemusím řešit :o)

Mě u třetího hodně vyhovuje sio systém českého výrobce :-), chobotovky mám taky ráda, ale to jsou naše stálice - krásně se přizpůsobí na holčičku na chlapečka a nepůsobí tak mohutně.

Látkování zdar! :-D

2 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 8:11 | Reagovat

[1]: klidně napište značku plenek, co vám sedí ;-)

A finance u 3. dítěte už znát jsou velmi, protože plenky ty 3 děti vydrží (nevím tedy jak sucháče komerční) a člověk má už výdaje jen na energie a prací prostředek.
A když si člověk plenky i našije, tak vysloveně "vydělává" :-D
Syn právě vyhazovací má a leze to do peněz strašně :-( Naštěstí už nemá takovou spotřebu...

3 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 13:12 | Reagovat

[1]: Pokud byste byla ochotna se podílet na přehledu a nafotit a popsat Sio a Chobotovku, bylo by to super, doplnila bych do článku:) Stačí jedna a jedna fotka (a nebo jen odkaz, fotku si stahnu) a popisek z praxe;)

4 Alena Alena | 13. října 2016 v 13:45 | Reagovat

Já látkuju druhé dítě, je mu teď rok a něco, takže ještě chvilku látkovat budu, ale přesto jsem velice zklamaná výdrží plenek. Je fakt, že jsem toho měla nakoupeného málo, takže vše co mám jede fakt na 100% nic neleží ladem. Používám hlavně čtverce různých značek (české i zahraniční) a kalhotkové anavy na patentky. A kalhotovky mají dírky v barevné látce a sypou se. Čtvercovky se trhají a založení je často utrhnuté ... no jsou to spíš hadry. Pořád doufám, že to dojedu a nebudu muset kupovat nové - bohužel finanční hledisko, jinak bych kupovala ráda. Ale fakt jsem překvapená, že to ty dvě děti nevydrží. A to s prvním jsme docela dobře praktikovali bezplenkovku a od roka a půl byla přes den bez plenek úplně. U dvojky to bude pravděpodobně na déle...
(používám sušičku, ale až od roka prvního dítěte a v létě vůbec, takže ani tím by to být nemělo)

5 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 14:45 | Reagovat

[4]: Tak to opravdu nepotěší:( Já kupovaných plenek moc nemám. Měla jsem na Kryštofa půjčené novorozenecké Anavy, které byly půjčované kamarádkou různě maminkám, jely cca 3. dítě a v aksamitu a beránku už byly vytenčené (sušička je jakoby vylysala) - vkládačky. Na Kryštofa jsem měla pár Unuo kalhotkovek a ty držely skvěle celou dobu, ale jely jen jedno dítě, ale zase ne jen 2 měsíce.
Jinak já mám všechny svoje plenky našité a látkují 3. dítě:)
Takže o důvod víc si plenky ušít, pokud na to člověk má čas, stroj a schopnosti ;-)

6 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 14:45 | Reagovat

A čtvercové tetraplenky mám ještě po nás a ty drží :-D

7 Alena Alena | 13. října 2016 v 15:38 | Reagovat

[5]:
asi opravdu ano, i když zase ty Anavy jsem myslela, že se šijí také poctivě - jako doma... :(
ale ty čtvercovky mě mrzí, zvlášť když vím, že ty co používala naše generace jako miminka ještě drží.... :/ no nic no.

8 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 19:06 | Reagovat

[7]: S plenkami Anavy si myslím, že jste měla smůlu, protože na ně slyším chválu a opravdu se šijí "jako doma" a hlavně používají stejné materiály jako my doma. Nicméně na vrch používají různé vzory, od různých dodavatelů, a tak není kvalita všech těch plen úplně na chlup stejná. A bohužel při tak velkém obratu už není možné každou látku testovat, co vydrží. To znám sama od sebe, taky již netestuji látky třeba 3 měsíce, co vydrží, novinky se snažím, ale ne vždy to jde. Takže taky se stane, že koupím drahou luxusní látku za 500 metr s tím, že si myslím, že to fakte nemůže žmolit jak hadr a ono se pak ukáže, že žmolí :-(
Vím, že třeba ten bambusový aksamit měl některé várky, kdy pelichal. Ale to by pelichal i mě doma, ale měla jsem štěstí na dobrou várku. A ty úplety nahoře to bude od výrobce a taky várky, už se mě stalo, že od firmy Moraviatex, kde ráda beru a látky drží, jedna jediná látka pouštěla třeba oči. Jen tak.
Takže je to těžká řehole šít plenky a myslím si, že Anavy šije z toho nejkvalitnějšího, co na trhu najde.

9 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 19:07 | Reagovat

[7]: Někde (už nevím bohužel kde) jsem viděla i metráž na tetra plenky, že si člověk může už dneska ušít doma taky. A pak vím, že si maminky chválí plenky z Lipštátu.
http://www.libstatskepleny.cz/

10 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 19:10 | Reagovat

[7]: Svetr je zde
http://ekozahrada.blog.cz/1401/hunaty-tlusty-svetr
A je to Decida, už si brousím na vlnu na svetr pro Rozárku... ale nevím, kdy se dostanu asi tak k pletení 8-O

11 krtek krtek | Web | 13. října 2016 v 19:36 | Reagovat

[9]: metráž na tetra plenky maj na ŠD http://www.sijemdetem.cz/produkt/bambusov%C3%BD-plenkov%C3%BD-mu%C5%A1el%C3%ADn vyzkoušeno nemám. jinak Anavy mám dvě AIO (ještě starý s bavlnou. teď dělaj s flísem) a po dvou dětech totální rozpad té vnitřní vrstvy. jako zatím drží a rozhodla jsem se je dojet, ale taky jsem čekala lepší výdrž. myslím si, že šitý to maj dobře a snaží se brát kvalitní látky, jenže někdy narazí na vadnej kus nebo se už dnes nevyrábí (jako celkově vůbec) tak kvalitní látky jako když jsme byli malí....  jinak já mám anavy ráda. sice jsem si je našila sama, ale podle jejich střihu (jen pro sebe aby mě tu někdo nevinil z kopírování). tetra plenky mi vydržely rok (vyvářela jsem) a musela jsem je vyhodit krom dvou, který byly ještě po mně....  kupovala jsem sadu třikrát než jsem zjistila, že dnes už jsou plenky úplně jinde:-) jinak já mám sušičku celkem ráda a plenky z ní jsou fakt měkký ale nedávám je tam- rychleji vychlupatí a navíc mi ze sušky nikdy nevoní:-o  a ptala ses na chobotkový plenky-měla jsem jednu tuším totsbots, až na vadu, že nebyla z přírodních materiálů (u atopika megaproblém) tak byla moje fakt nejoblíbenější. bohužel se mi ji nepodařilo ušít stejně dobrou. perfektně schne a nemusíš k ní neustále hledat jádro protože je u plenky:-) a systém SIO plenek jsou v podstatě nynější Anavy easy protože vymněníš vkládačky. jako tohle mi připadá už ulítlý takhle pojmenovávat všechno nově a nově. v podstatě bych jako SIO byla ochotná označit veškerý (PUL) svrchňáky do kterých dáváš jen vkládačky.... snad neva, že jsem se tolik rozepsala. a mimochodem, vděčím plenkám za to, že jsem se naučila šít a od nich jsem přešla i na trička ;-)

12 Markéta Markéta | 13. října 2016 v 19:52 | Reagovat

K ANAVY, mam troje AIO jak ctu tak novou verzi - s flizem. Muzu rict, ze fliz neni uplne vhodne vybrany, nekolikrat se mi stalo, ze ten fliz pusobi skoro az vodoodpudive. Miminko pak melo cela mokra zadicka, v kocarku jsem musela menit prosteradlo a miminko uplne cele prevleknout. V tech co jsem sila s povrchem z aksamitu se mi to tedy nestalo. A pak jeste zkousela jsem na plenkove PUL svrchnacky pouzit suchy zip - oboustranny - ze Stoklasy - na jednech bily, pak cerny a bezovy. Nevim cim to, ale bily a cerny jsou uz po 3 mesicich temer nefunkcni. A to svrchnacky hodne stridam.

13 KatkaF KatkaF | 13. října 2016 v 20:18 | Reagovat

V přehledu chybí caramillí tréningáče. Velmi se nám osvědčily! U obou dětí jsem je dávala od chvíle, kdy se už postavily, na aktivní fázi dne. Easy přebalování bez krocení dítěte, míň prádla - co víc si přát? Tréningáče jsem dávala, i když jsme nic netrénovali, prostě jen to přebalování vestoje je komfortnější pro maminku.Stáhla jsem gatě ke kolenům, vtáhla počůranou plínku, dala čistou, natáhla gatě a jelo see dál. Vřele doporučuju!

14 Any Any | 13. října 2016 v 20:58 | Reagovat

Ja jsem s anavama odlatkovala dve deti a jeste jsem je prodala :-) Ale mela jsem hodne plenek, coz na to urcite vliv ma.

15 Morty Jan Morty Jan | 13. října 2016 v 22:06 | Reagovat

Prvně bych ráda pogratulovala k třeťátku... dlouho jsem nenahlížela...a už i já chystám výbavičku pro třetí dítko :-) Zrovna jsem se zasekla na dilematu, na které jsem nenašla odpověd.... otáčené, či overlockové pleny? Mě z těch overlockových po dvou letech lezou nitky, otáčené zase mají tlustší švy.... tak váhám :-) díky za postřeh zkušené látkařky a přeji pohodové dny :-)

16 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 22:18 | Reagovat

[15]: Děkuji a také gratuluji ;-)
U kalhotkových já jsem pro overlockově šité na líci. Je to jednodušší na šití, lépe to schne, netlačí to ... mám je určitě radši. Nitky jsou kosmetická věc, myslím si, že u plen je na prvním místě (pro mě) funkčnost ;-)

17 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 22:18 | Reagovat

[11]: ne, jen se rozepište, od toho to tu je! ;-)

18 Caramilla Caramilla | 13. října 2016 v 22:20 | Reagovat

[11]: Jú a to je i bambusová tetra látka, ty vogo, to musím mít, ač se už ale spotřeba tetra plenek trošku snížila. Ach ach ach...

19 krtek krtek | Web | 14. října 2016 v 7:29 | Reagovat

[18]: jestli budeš brát metráž na tetraplenky tak mi dej vědět jaká je. já na ni koukala, jenže v té době už se poslední dcera úspěšně učila na hrnec... :-( sice dávám ještě na spaní plenky, ale dost často jednorázovky (jako jsou to 1-3 plenky/den na ty dvě holky, ale to tak nechutně leze do peněz!)

20 Caramilla Caramilla | 14. října 2016 v 10:25 | Reagovat

[19]: Já bych je používala spíš pod hlavičku, na utírání pusinky...

[11]: ad sušička - já suším výhradně v sušičce a plenky mi nepelichají, jediné vylisané byly ty půjčené anavy. Plenky, co jsem si šila, drží perfektně. A taky peru furt, kalhotovek jsem na kryštofa měla asi 10, takže byly furt v oběhu...

21 krtek krtek | Web | 14. října 2016 v 13:09 | Reagovat

[20]: hele jak to děláš, že ti plenky ze sušičky voní??? já mám vždycky pocit jakoby smrděly jak špatně vypraný :-o přitom když je suším na topení nebo venku tak voní čistotou... to je hlavní důvod proč tam plínky nesuším, jako pelichatění mi trošku vadí, ale není až tak strašný abych kvůli němu zavrhla sušičku

22 Monika Monika | E-mail | 14. října 2016 v 13:54 | Reagovat

Já bych se jen přidala k šitým plenkám pro začátečnice, se mi osvědčila tahle plenka od ŠD, ale není na maličkého novorzence (ale na novorezence jsem na prasáka používala jednorázovky a byla jsem za ně moc ráda :D): http://sijemdetem.cz/produkt/sada-na-%C5%A1it%C3%AD-kalhotkov%C3%A9-plenky
Je to v podstatě už sada s nastříhanými díly a potřebnou galanterií a popisem jak to sešít. Vyjde to o levněji, než kupovaná, sice trochu dráž, než koupím na víc plínek metráž, ale ne zas o tolik a člověk si šití vyzkouší a nemusí kupovat metry a řešit materiály. A nám i tenhle střih celkem sedl. Tak jsem podle toho pak objednávala metráž. Jen je třeba mít svrchňáky, ale ty jsem měla zezačátku kupované od dvou značek, s křidélky - s jedněmi od Ellas house jsem byla spokojená. Ale dostala jsem se na ně náhodou, když v branakdetem.cz dělali nějakou přednášku o látkovkách, jen pro úplnýho začátečníka podali moc informaci, ale prodávají tam pak i různé značky, tak jsem si nějakou tipla :)).
To jen tip pro ty, které nemají odvahu k látkám z netu.
Mimochodem kromě vnější nepromokavé vrstvy PUL se dá na kalhotkovku recyklovat - starý ručník jako sací vrstva, úplet třeba tričko, flís apod.. V podstatě to funguje úplně stejně a když se to nepodaří, tak je jen škoda toho času ;). Ale ty látky přesně jak píšete - ta trojkombinace, to je fakt luxus a když už se s tím člověk šije... Ještě se mi osvědčilo na sací vrstvu vkládaček froté - Ikea ručník. Bylo to z nouze ale funguje dobře.
Jo a jak píšete, tak taky jsem neměla ráda sucháč na břiše, dítka to oba odíralo, jak se zip přetočil a to měli oba dva břicho pořádné :). Takže co jsem měla koupené tak jsem přešívala na patentky. Ale na ty zas člověk musí mít kleště (nebo si je půjčit - viz. štránky ŠD). A určitě ze začátku se ten zip zkousne, než si člověk ujasní co chce :).

23 Caramilla Caramilla | 14. října 2016 v 17:19 | Reagovat

[21]: Nenazvala bych to "voní", ale nenazvala bych to ani, že smrdí. Ze sušičky nám smrdělo běžné prádlo, takže jsem došla pak k tomu, že se musí po vyprání co nejdříve dát sušit a po dosušení ihned otevřít prádlo a nechat vyvětrat, od té doby nám už nesmrdí, ale prádlo venku sušené určitě voní lépe.
Jinak mě na vůni prádla stačí ta levandule, voní od toho plenky i celý byt.

24 Caramilla Caramilla | 14. října 2016 v 17:22 | Reagovat

[22]: Díky ;-)
Pro začátečníky bych doporučila fakt snapku, je to geniální výmysle a sedí i na tetraplenky, ručníky z ikea, stará trička...
Dnes mě zachránila, při kolečku škola - kroužky - vycházka jsem nezvládla Rozárku přebalit (neměla jsem odvahu přebalovat v knihovně, kde jsem kojila:), takže měla už dlouho látkovou plenku a už se začala vztekat, že to má moc mokré, vždy s sebou mám v kočáře jednu jednorázovku pro tyhle případy, takže jsem ji v kavárně pak přebalila a neměla jsem s sebou látkovku na široké balení, ale vzala jsem z kočáru dvě tetraplenky, co máme na utírání pusinky a pod hlavičku a pomocí snapky jsem udělala úžasné široké balení "z ničeho".

25 Monika Monika | 14. října 2016 v 18:07 | Reagovat

[24]: Jo ta snapka je super vynález!! Místo sucháče i patentek! Fakt geniální :). Škoda, že jste to nesepsala tak o tři roky zpátky :)). A pak se mi moc líbí ta krabice na pleny se síťkou. K většině věcí co píšete jsem se nějak dopracovala (jen nejsem až tak zapálená látkařka, když něco funguje, tak neřeším, takže jsem blogy aspol. nesledovala..), no a ono to občas trochu skřípalo :), ale k té snapce a krabici ne. A oboje bych si pořídila hned na prváka :). Ale alespoň můžu machrovat, kolem se "to" rodí... Díky.

26 uhrabosky uhrabosky | 15. října 2016 v 10:02 | Reagovat

Díky za super shrnutí. Sice látkuju už taky třetí dítě, ale pořád jsem zdaleka nevyzkoušela všechno. Třeba šít plenky jsem chtěla už pro první dceru... no možná to stihnu aspoň na tu třetí :-D. Pro tu jsem zvládla akorát novorozenecké. Jinak teď v 5 měsících je převážně ve čtvercovkách a pomalu zavádím kalhotkové po starších holkách, prostřední už konečně pochopila nočník, tak "uvolnila" výbavu. Ale použitelných je už jen pár (aby ne, je to po třech dětech, zdědila jsem je totiž po sestřence), tak mě šití nemine. Takže díky za tipy na osvědčené kombinace materiálů :-)
Používání snappi sponky mám taky ráda. Akorát se mi občas stane, že ji prostě zapomenu. Že třeba někam vyrazíme, dítko v plínce na sucháč (nám zas vyhovuje víc než patentky, na bříšku se nepřetáčí a jde dotáhnout líp než ty patentky), s sebou sice vezmu čtvercovky, ale zapomenku snapku. Naštěstí PUL svrchňáky to většinou udrží i tak, když se při přebalování dítko moc nemrská :-D.
Jinak používání látkovek jako takových mě několikrát zachránilo, když jsem neměla náhradní plenku vůbec - tedy když jsme se s holčičkama neplánovaně zastavily na delší návštěvu u mých rodičů. Ručník či utěrku má doma každý, ale náhradní jednorázovku v požadované velikosti málokdo. Takže už několikrát jsme domů došly s dítkem zabaleném v babiččiných utěrkách :-D
Na starší dítko, které už nemá tak tekutou stolici, se mi taky dobře používaly SIO plenky od Petit Lulu. V podstatě se do svrchňáků nacvakne savé jádro s vkládačkou. Vyhovovalo to především tatínkovi nebo babičkám a tetám, nemuseli se motat se snapkou nebo zapínat nejdřív plenky a přes to ještě svrchňáky. V podstatě něco jako AIO, akorát se dají měnit ty savé vnitřky a nemusí se to prát hned celé, pokud tedy nedojde k větší nehodě :-).

27 Caramilla Caramilla | 15. října 2016 v 10:22 | Reagovat

[26]: to s tím zapomínáním snapky je pravda :-D Nejlepší je mít plenky výhradně na snapku :-D
Jinak náš tatínek taky snapku nedává, ani čtvercovky:-)

28 uhrabosky uhrabosky | 15. října 2016 v 10:39 | Reagovat

Ještě se zeptám jak blbec k těm čtvercovkám. Když jsou ušité z bambusového froté, tak trochu pruží, že? Já mám totiž jen ty "klasické" bavlněné a ne vždy se mi je povede kolem nožiček poskládat a dotáhnout tak, aby miminkovská stolice neprotekla na svrchňáky. Předpokládám, že u těch z froté by tento problém odpadl :-). Pro svoje dítko už to sice nevyužiju, ale brzy se na založení rodiny chystá ségra, chce určitě používat látkovky, tak bych jí pak ráda pomohla připravit tu nejlepší výbavičku :-).

29 uhrabosky uhrabosky | 15. října 2016 v 10:40 | Reagovat

[28]: Teda abych to upřesnila - neprotekla ve smyslu, že vyteče nohavicí ven, ne že by neprosákla skrz.

30 Caramilla Caramilla | 15. října 2016 v 10:46 | Reagovat

[28]: Bambusové oboustranné froté mírně pruží. Ale i tak efektu jako s gumičkami a kalhotkovkami se nedosahne. Ale zase odpadá to, že miminko má otlačené nožičky od gumiček ;-)
Já mám na používání nejradši kalhotkové plenky, ale bohužel na široké balení jsou lepší ty čtvercovky.
Zrovna včera malá udělala ve čtvercovkách takovou produkci, že jsem prala úplně všechno. Ale vteklo to hlavně na břiše nahoru (Ač jsem ji chovala a měla tělíčko směrem mírně nahoru :-D )

31 uhrabosky uhrabosky | 15. října 2016 v 11:26 | Reagovat

[30]: Naše holky pravidelně udělaly největší protékací nadílku ve chvíli, kdy měly navrch vlňáky. A nejlépe čerstvě nalanolinované. :-?
To jo, kalhotovky jsou na používání super, ale ty čtvercovky se právě krásně přizpůsobí na novorozená miminka. A na těch pár týdnů se nevyplatí šít tolik novorozeneckých kalhotovek, kdežto čtvercovka pak jde používat dál, třeba jako vkládačka :-).
Jinak ještě u nás se nejvíc prů.erů "deluxe" stane ve chvíli, kdy ji mám v šátku. To jde většinou až na záda, když toho má fakt hodně :-D .

32 uhrabosky uhrabosky | 15. října 2016 v 11:30 | Reagovat

A ještě jsem chtěla dodat jeden tip na PUL svrchňáky - skvěle se mi osvědčily od Popoliny. Takové béžové, asi nějaký starší typ, kupovala jsem je před 4 lety z druhé ruky, přebaluju do nich už svoje třetí dítě a furt drží a nikde neprotékají. Všude čtu, jak PULky začnou časem provlhat třeba u švů, u jiných se mi to opravdu stává, ale tyhle fakt drží.

33 krtek krtek | Web | 15. října 2016 v 11:52 | Reagovat

[23]: asi ještě zkusím tu levanduli přímo do sušičky a uvidím, třeba to pomůže:-) jo a ještě jsem zapomněla- píšeš, že novorozenecký plenky jsou do konce šestinedělí-3 měsíců, ale naše holky nosily novorozenecký plenky (šitý podle jedný koupený od anavy) do 6-8 měsíců... já jen, že některým miminkům vydrží i delší dobu ;-)

34 Caramilla Caramilla | 15. října 2016 v 12:35 | Reagovat

[31]: Právě, já dávám čtvercovku i pod zadeček, když malou nechávám na přebalováku kopat nožičkama, nechávám ji tam delší dobu, klidně půl hodiny, a to počurá i 3 ty čtvercovky. Kdybych měla takové ty jednorázové podložky, měla bych jedno balení na den a nebo bych ji musela nechávat kopat v plence a nebo počuranou podložku neměnit.
Určitě si myslím, že je výhoda jich alespoň pár ve výbavě mít.

Já si ty novorozenecké plenky právě našila, protože mi vyhovovaly, i když je to jen na pár týdnů, tak jsem je chtěla mít (ale nekupovala bych je nové, to jsem původně chtěla, když jsem skončila v porodnici dřív a neměla jsem našito, ale pak jsem si spočítala, kolik by mě těch 10 plenek stálo a kolik mám nasyslených látek ještě po Míně a kolik mě bude stát 10 plen homemade a zas tolik práce to nebylo, po porodu malá hodně spinkala v kočárku sama a doma byl manžel a ten se staral o Kryštofa, to bylo času! :-D
Ale bohužel jsme je nosili jen do 6 týdnů, protože pak doktor důrazně doporučil hodně široké vázání na kyčle a na to ty novorozenecké plenky v 6týdnech už nejsou.

[32]: Svrchňáčky, co jsem si šila na Mínu, drží furt, i když jedou 3. dítě. Ona jela ale dost ve vlňákách a Kryštofovi jsem pak šila bez křidélek a ty jely jen jeho asi rok. Rozárka má teď novorozenecké. Ale myslím si, že není, kde by to provlhalo, já používám už teď bez křidélek. A PUL mám kvalitní, ten si myslím, že nepustí.

35 Caramilla Caramilla | 15. října 2016 v 12:37 | Reagovat

[33]: Včera jsem k plenám ze sušičky vysloveně čuchala (výjimečně nemám ani rýmu:) a vysloveně mi voněly, lehounce levandulí, fakt příjemně. Ale myslím si, že plenky po miminku do 6 měsíců a plenky dítěte kolem 2 let je velký rozdíl! Vím, že Míně ke konci látkování plenky taky smrděly, ale ta levandule docela pomohla, ale sušila jsem tenkrát venku.
Já zezačátku peru s plenkama i oblečení, ale to pak právě už nedělám, protože ta vůně už není tak svěží :-D

36 uhrabosky uhrabosky | 15. října 2016 v 13:10 | Reagovat

[34]: Taky jsem si několik novorozeneckých plenek šila (podle střihu od Sufika), byly skvělé, ale dávala jsem je právě kvůli kyčlím jen při nošení v šátku, nebo dávala pak navíc širokou plenu přes oblečení. A hlavně mému slůňátku vydržely velikostně fakt jen po novorozenecké období (tedy 4 týdny), ona totiž přes stehna nabrala faldy dost rychle :-D. Už teď, v 5 měsících, má rostoucí svrchňáky v sedu povolené na maximum, kapsovky taky, jednovelikostní si s dvouletou ségrou mohly půjčovat.
Na podkládání zadečku při kopání nožičkama jsem si teď u Josefínky oblíbila vícevrstvé plenky. Mám takové už dost jeté, bavlněné, na použití pro malou celkem tuhé. Dávala jsem je té prostřední narovno na nudli do svrchňáků, kolem těch 2 let to stačilo akorát. A když už je mám, tak takhle našly aspoň další využití :-).

37 Caramilla Caramilla | 15. října 2016 v 18:10 | Reagovat

[36]: ; [33]: Kryštofovi byly novorozenecké Anavy malé už když se narodil, měl 4,5 kg. Nosil je ale do 6 týdnů, lezl mu z nich ale zadek. Rozárce jsou ještě dobře, ale do půl roka je rozhodně nosit nebude, ale možná to je tím, že mám děti dlouhé, všechny měly při narození 52 cm (rozi 50, ale narodila se o 3 týdny dřív).

38 Hana Hana | 15. října 2016 v 22:52 | Reagovat

[4]: Mám pocit, že hodně dělá pračka. Já mám nějakou starou Romo Zerowatt, sama v ní peru 12 let a předtím ji měla manželova maminka. Takže odhadem minimálně 15 let stará pračka, která má maximálně 800 otáček, bere jistě o poznání víc vody než dnešní pračky, ale prádlo mi prakticky nežmolkuje, odlátkovala jsem 3 děti (nejdřív jedno a pak dvojčata - takže o to víc se plenky točily) a Anavy ještě v dosti slušném stavu prodala (a to jsem cca polovinu samakoupila z druhé ruky). A čtverce taky vypadají stále pěkně, schovala jsem je na půdu, snad je některé z dětí využije pro své potomstvo :) Několikrát jsem uvažovala o koupi nové pračky, že bychom ušetřili na vodě, ale myslím, že dělám dobře, když čekám, až odejde do pračkového nebe sama :)

39 Ivana Ivana | E-mail | Web | 17. října 2016 v 19:25 | Reagovat

Děkuji moc za shrnutí a tipy. Vidím kolem sebe na ročních dětech, že se v leže přebalují fakt nerady, tak už hledám inspiraci, co pořídit, neumím si představit motat čtverec na neposedné batole... Já totiž látkuji teprve první miminko skoro půl roku a zatím máme hlavně klasické bavlněné čtverce. Jak ty přes dvacet let staré archivní, tak ty nové. A ty nové jsou naopak lepší a i maminka s babičkou na ně koukají, že to je jak dřív osuška. Mám vysokogramážní nebělené T-Tomi a Ikea. Ale je pravda, že výdrž zatím posoudit nemůžu.

40 Caramilla Caramilla | 17. října 2016 v 20:23 | Reagovat

[39]: Ono záleží hodně na dítěti, moje děti jsou celkem klidné a z přebalováku nikdy neutíkaly a přebalovat se nechaly. Ale třeba hodně kopaly nožičkama a ty čtverce jsou v tomhle ne úplně ideální, ale myslím si, že se to dá asi vycvičit, jak dítě, tak máma. Jsou děti, co na čtvercích vyrostou do nočníku:)

41 eulinka eulinka | 17. října 2016 v 23:07 | Reagovat

Díky za různou inspiraci. Jen poznámka ke čtvercovkám - čtvercuju druhé dítě a rozhodně pleny nemám geometricky přesné :) I když se snažím věšet je slušně (sušičku nemáme), vždycky jsou cípaté, ale nikdy jsem nepozorovala vliv na funkčnost. Takže není třeba se bát. Jo a snapku doma mám, ale vůbec jsem ji nepoužívala, PUL kalhotky vše dobře držely.

42 Caramilla Caramilla | 18. října 2016 v 0:31 | Reagovat

[41]: na funkčnost asi ne, ale to skládání plen, které jsou obdélníkové třeba o 5 - 10 cm, to mě fakt štvalo, ale šlo to, to jo... :-x

43 santé santé | 18. října 2016 v 10:49 | Reagovat

Jsem latkovaci terorista, momentalne latkuju dve deti, starsi skoro trileta uz jen na spani. Sedmitydenni je zas bkm terorista, co se v noci co dve hodiny budi na nocnik a opravdu, pokud nespim moc tvrde, ma vetsinu noci plenu suchou. Pres den to ta vychytane nemam, bud nepoznam signal, protoze tech zvuku vydava moc, nebo ma batole nejakou neodkladnou cinnost a miminko tak dlouho nevydrzi... Venku teda nenocnikuju, neumim si to predatavit tahat dite z satku a jeste hlidat batole, aby nevzalo caru :-D
Ja mam na ven rada sio, po dceri mam zadobu pop in, ona je v pripade nouze s nocni vycpavkou (kvuli savosti, ale jen na den) oblece i ted, ale ma jen 12kg. Chlapinkovi tak dlouho nevydrzi, meli sice pri narozeni oba 3,3kg, ale on uz ve 4t 5kg (ona ve 4m...). Pak taky sio grovia ma uzasne svrchni, uzoucke, nedelaji mravenci prdelku (jen oatentky, suchac vydrzi asi dva mesice pouzivani) na pleny narovno, jadra jejich nemam rada, nasila jsem svoje...
U dcery jsem nadoma pouzivala hodne cc na novosklad a anavy kalhotovky (btw, odlatkovaly tri deti, uz jsou ridsi, ale zadna vylisala mista ani dirky a to jsem jich mela jen 7, susicovane chvilku, jinak klasika susak in/out). Na novose mam nejradeji na doma cc na kalhotkovy sklad fixovany merino salickou od bundle of joy, na snappku. Je to mekke, nikde to netlaci, zajiwti siroke baleni, muzou do pracky, uschnou asi za tri hodiny... Pak mam rada vlnaky od imsevimse a suchacove od babyidea, ale ty jsem davala na noc, jsou takove tuzsi... Batole ma na noc mje kapsovky z konopbambusove fleesu vycpane dvema prefoldama z tehoz nebo stejne vycpane motylky na sz. Pres vlnaky domaci/disana. Cura opravdu hodne, ale pleny to davaj... Mimino ma na ven sio bitti d'lish stale Sko, jsou uzasne, nunaci a save, nebo kalhotovku s pulky. Tim ze venku nenocnikujem, tak si netroufam dat jen plenku narovno...

Susicka je pravdu obr pomoc, nicmene odlatkovala jsem 20m bez ni a nikdy nedala jednoraz. Ani na dovolenou (a to ani na 24h cestu letadlem do usa... Nicmene tam jsem byla velmi rada, ze nam do tretiho letadla nevazili prirucni zavazadlo, ponekud pod naporem plen ztezklo :D )bez pracky...

Omlouvam se za preklepy, neni v mych silach to z mobilu opravit a jinak uzse ani nepripojuju... :D

44 KatkaF KatkaF | 18. října 2016 v 13:35 | Reagovat

[39 Naši dva byli zdrhací typy, anakondy kroutivé. Zamotat je do čtverců, to bych zešílela. ˇI haipa-daipy Pastelky byly problém. Zlatý tréningáče, to se přebalovalo ve stoje.

45 Zuzana Zuzana | 18. října 2016 v 18:46 | Reagovat

já látkuji druhé, a musím říct, že se opravdu nedají dělat obecné závěry, protože každé dítě je jiné, ale také se mění i to, co mi vyhovuje. Ohledně separaček - u první jsem používala stejné, které uvádíte, u druhé je už nepoužívám - druhá dcera se narodila v létě, a tak všechny skvrny vybělilo sluníčko a jak jsem ji měla stále rozbalenou jen na podložce, tak jsme najely na "bezplenkovku", a do plenky kadí vyjímečně,a taky je to teď v zimě výhoda, protože mám tak 3 počůrané plenky za den a i bez sušičky nemusím kvůli dvoudennímu schnutí další dokupovat. A to jsem k bezplenkovce byla dost skeptická, signál u malé nepozoruji zádný do dnes, ale jak byla v létě nahatá, tak jsem jen vypozorovala, kdy čůrá (překvapivě po kojení a po probuzení) a nabídla jsem jí v té době možnost vyčůrat se v klubíčku, a ona pak sama přestala kadit při kojení a počkala si až po :))...tak doporučuji také vyzkoušet

46 Caramilla Caramilla | 18. října 2016 v 19:52 | Reagovat

[43]: latkvaci terorismus fakt obdivuju, klobouk dolu, zejmena prebalovani v noci a ty dovolene. Prat v ruce na koleni plenky a susit nekde za pochodu na snure na kocaru, to fakt klobouk dolu! 8-)
Ja na dovolenou latkove plenky brala jen jednou, a kdyz jsme se pomalu nevesli my a mala Mina do Berlinga, tak jsem priste koupila maly balicek vyhazovacich:) A to jsem jela na dovolenou ke svagrove, ktera mela pracku :-D

[45]: Bezplenka je urcite super, ale nam se to ani s jednim ditetem nedari, vinu davam sobe, ze jsem asi natvrdla a proste to nevnimam, nevypozoruju, nedavam... nejsem plne soustredena na dite, furt musim neco delat, varit, pect, sit, psat, fotit...
S Minou jsem ale byla, tenkrat jsem mela jen ji a na materske nic krome ditete nemela, zoufale jsem se snazila, cetla knizky, volala jedne pani, co tenkrat propagovala tuto metodu nove v CR, ale bohuzel se nepodarilo, trapila jsem se tim, ale nakonec jsem nad tim mavla rukou, ze se svet nebori a dalsi deti jsem uz tak neresila. Krystofa se mi darilo vychytavat asi 3 tydny po porodu, ale pak si zacal curat a kakat nepravidelne, ne pri kojeni a ne po kojeni, ale pokazde jinak a me dosla trpelivost. Signal jsem nepoznala. U ROzinky jsem signaly nazacatku i poznavala, ale nebyla jsem toho schopna, protoze na me visel neustale placici krystufek. Ale vsem, co to zvladaji a maji na to energii a senztivitu nesmirne fandim ;-)

47 krtek krtek | Web | 19. října 2016 v 8:22 | Reagovat

[46]: co je látkovací terorista??

48 Zdenka Zdenka | E-mail | 19. října 2016 v 21:55 | Reagovat

[47]: látkovací terorista je ten kdo ve třech letech stále musí dávat pleny :))).

49 santé santé | 20. října 2016 v 12:34 | Reagovat

[47]: ten co neda jednorazovku i kdyby dite melo byt radsi nahe (i to se mi stalo :-D )... ;-)

50 uhrabosky uhrabosky | 21. října 2016 v 15:06 | Reagovat

Jsem taky látkovací terorista :-D. Nejstarší měla jednoráz chvilku ze začátku na noc, prostřední a nejmladší jen v porodnici. I týden na Mácháči v mobilehomu bez pračky jsme zvládli, prala jsem v ruce a byl tam sušák :-).

51 Adéla Adéla | E-mail | 22. října 2016 v 13:48 | Reagovat

Látkovací teroristky teda obdivuju, teď látkujeme u druhého dítka. U první jsem dávala jednorázovky jen na dovolené a do města atp. Teď u druhé jsem si ulevila ještě víc, na noc dávám jednorázovky. A u starší jsem úderem 3. narozenin vzdala látkovky na spaní po obědě a na noc, plenky už to nedávaly, snad už se brzy naučí nepočurávat, leze to do peněz a štve mě i ten odpad.
Osvědčily se mi docela vícevrstvé pleny, přijdou mi nejlepší, měla jsem i nějaké AIO, čtverce jsem zavrhla hned, později jsem používala hodně kalhotkové Popoliny, ale dělají hodně velký zadek, problém je pak s oblečením, vše jsem koupila z druhé ruky, jen ze začátku nové svrchňáky (tehdy jsem ještě nešila), další už si šiju, ale jinak se do šití plen asi pouštět nebudu, spíš případně pořídím něco z bazaru a došiju svrchňáky.
Peru v Missivě - také česká výroba a částečně používám přípravky od Tierra verde - hlavně žlučové mýdlo, kupuju tam i velké balení jedlé sody - přidávám k praní plen, jsou měkčí (máme tvrdou vodu) a pak nesmrdí ani pračka, ani pleny, také tam kupuji aromaoleje do praní - levanduli a čajovník. Co jde suším venku na sušáku před domem, máme malý domek, na sušičku nemáme místo, domek je ale vlhký, takže máme odvlhčovač a ten vždy když víc suším doma zapnu a namířím na sušák, prádlo uschne mnohem rychleji a nezatuchne (párkrát se mi u silných věcí stalo) a když vidím, kolik vody je v nádržce, tak nelituji té spotřebované elektřiny.
Látkování mě neobtěžuje, naopak asi omezím i ty jednorázovky na noc u mimča, tam není látkování vůbec problém, horší je to, až začne dítko normálně jíst, naše se naučila kakat do záchodu asi až ve 2,5 a už jsem toho měla někdy dost (ty pokakané pleny), přesto že jsme se hodně snažili, dřív to nešlo, do půl roku fungovala dobře i bezplenkovka (částečně, vychytávala jsem kakání). I manžel se na dovolené těšil, až budeme doma a budeme dávat zase látkovky, když člověk vidí to množství odpadu, nedělá mu to dobře, tedy nám s manželem. A jestli ušetříme, já někdy ani nevím, určitě properu hodně vody, elektřiny. Je ale pravda, že s jednorázem mám tendenci víc plenky šetřit, když je malinko počuraná, ještě ji nechám, když by to byla látkovka, neřeším a dávám novou a přebaluju často, to mi nevadí.
Tak látkovkám a látkařkám zdar :)

52 Zdenka Zdenka | E-mail | 22. října 2016 v 14:45 | Reagovat

No já to vysvětlení myslela trochu ironicky..;). Ve třech letech plínu?? Já vím, že jsou i takové děti, ale nějak mi příjde, že třeba v mém okolí platí vztah: Jednorázovky - na nočník brzy, děcko sedá třeba od roka a půl samo.....bkm a úporné látkování viz. ten terorismus - plína i ve třech letech. A samozřejmě stupně mezi tím. V okolí všichni alespoň částečně látkujou. A poměr "bkm vs. jednorázovky" a "samostnatné nočníkování" snad bez výjimky viz. výše. Možná to má něco společného s tím, že matka s jednorázovkama míň stresuje. To samé i látkující - ale přiměřeně. A dítě pak taky.. a nedělá naschvály (teda dělá, jako každé, ale ne s čůráním :-D )...atd.
Sama mám tři. Občas jsem látkovala. Nehrotím to. První dítko se umělo při posazení vyčůrat od 10m. Poslední si samo říkalo od roka a půl. A sedalo. Na spaní ještě papírovku, ale ta od dvou let taky padla. U všech.

53 Caramilla Caramilla | 22. října 2016 v 19:06 | Reagovat

[51]: To s tím přebalováním tak je, nemusí se řešit, že to bude hodně odpadu a leze do peněz.
Výhoda jednorázovk zase je, že dlouho vydrží, když máme kolečko po doktorech a kroužkách, tak někdy člověk neví, kdy vůbec zvládne dítě přebalit. Takže já látkovací terorista nejsem a obdivuji všechny, co jsou!
Pro mě představa, že stojím ve frontě na sono kyčlí a dítě se mě posere totálně do látkovky, je taková hororová představa, že radši dám jednorázovku. I posrání do jednorázovky ve frontě ve stoje na kyčlích nebylo moc příjemné, ale to se dá rychle otřít, vyhodit a je to:) S látkovkou bych musela domů jít přebalit. Protože tam si není dítě ani kam položit :-P

Jinak vivat látkové plenky a nošení v šátku, protože se nám ze špatných kyčlí za 6 týdnů staly úplně zdravé vyvinuté kyčle, které netřeba dále řešit! Jsem si jistá, že bez látkovek a šátku by to tak nebylo!

54 Caramilla Caramilla | 22. října 2016 v 19:13 | Reagovat

[52]: No, mě se upřímně řečeno váše komentáře docela dotky...:-( tím myslím, že mě zabolelo u srdce (zamrzelo), nic ve zlém.  
Co tam kolem sebe mám své 3 děti a své 3 synovce, tak jsem si jista tím, že není možné udělat obecné soudy o tom, jak to je s odplenkováním dětí (všech 6 bylo látkovaných, všech 6 mělo víceméně podobný přístup, od půl roka čurali do nočníku, některé i kakaly). Ten, co se naučil naprosto bez plen už ve 14ti měsících, byl ve slipkách a říkal si na čurání, kakal do nočníku od narození, takto zvládl i měsíc v USA, kdy kakal do nočníku v autě, na výletě, všude, tak ten má plenku na noc ještě v pěti, protože hodně přes den pije a má velmi tvrdý spánek a prostě se počurá.
Moje dcera byla bez plen v roce a půl, ale na noc prostě v těch 3 ještě plenku měla.
Syn má pleny ještě ve 2,5 letech, protože má trauma z kakání.
Dřív jsem dělala jednoduché soudy o tom, že dvouleté dítě v plenách má línou mámu, co to neřeší, ale bohužel život mě  naučil se na to dívat trochu jinýma očima. I když uznávám, že něco pravdy na tom bude, protože na konci těhotenství a po porodu jsem fakt líná a pohodlná byla a 4 týdny jsem dávala pemprsku i na čurání. Protože jsem neměla sílu 10 denně převlékat počurané dítě.
V 10 měsících Kryštof do nočníku čural, ve 2 letech do nočníku čura, ve 2 letech a 2 měsících do nočníku i kakal a pak najednou přišla jedna zácpa a od té doby je nočník noční můra  (ne naschvál! opravdu strach). Takže ho nepoužíváme, on se bojí kakat i do plen, natož do nočníčku.
Kdo něco takového nezažil, tak nepochopí.
Každé dítě je opravdu jedinečné.
Jak říkala moje máma, že když měla 3 děti, hádala se za to, že vždy vše odvisí od výchovy a přístupu mámy a že se všechny děti dají naučit stejným pravidlům a pak přišlo dítě čtvrté, které ji z tohoto omylu navždy vyvedlo.
Opravdu nic ve zlém, vím, že jste to myslela dobře, ale já jsem na tohle téma teď nějak citlivější, je to moje velké trápení, že se syn tak moc trápí...
A bohužel u nás platí, že čím víc máma řešila, tím to bylo horší. Takže laxní máma někdy lepší máma. To říkám sebekriticky ;-)

55 JanaK JanaK | 6. prosince 2016 v 10:51 | Reagovat

Za Váš komentář výše tleská a souhlasím!

Jinak moc díky za shrnutía super článek! My úspěšně látkujeme s kupovanýma, zcela obyčejnýma batoliny plínama, a musím říct, že spokojenost. Pár plínek jsem i šila a ty jsou taky ok. Jen mě zklamal bambusový aksamit. ten je bez sušičky naprosto nepoužitelný po asi 5ti praní:( Ale každopádně Vaše doporučení matrošů a střihů je zcela bezkonkureční :-D  
Apropo, prosím o malou radu. Jak dlouhou gumičku dáváte do Vámi šitých plenek? (teda pokud to není tajné:) Nějak se mi to nedaří nikde vyčíst.
Díky moc moc moc :-D

56 Caramilla Caramilla | 6. prosince 2016 v 12:11 | Reagovat

[55]: Aksamit není bez sušičky taková bomba, ale používala jsem tak 1,5 roku na Jasmínku a nebyl určitě nepoužitelný, člověk musí počítat s tím, že nebude vypadat jako nový a nadýchaný, ale vysloveně hrubý a tuhý určitě není.
Gumičky do plenek já dávám vždy od oka, takže to vám bohužel neporadím, já vím jak se musí guma natahovat, a podle toho šiji. Galánovou natahuji skoro na maximum.

57 Any Any | Web | 27. října 2017 v 17:24 | Reagovat

Super, díky za článek :)

58 product key product key | E-mail | Web | 25. května 2018 v 10:49 | Reagovat

A great possibility for me and it was a superb knowledge to view this site. Very difficult to uncover these beneficial web page or web site.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama