Fit po porodu

18. ledna 2017 v 21:29 | Petra |  Inspirace / recenze
Je to půl roku, co se narodila naše nejmladší Rozárka, a tak přináším svou cestu k předporodní postavě po porodu.

Motto tohoto článku jsem se rozhodla shrnout do věty "NEBLBNI, NEHUBNI".


Internet je totiž plný článků, jak po šestinedělí začít "shazovat poporodní špek", jak hubnout do původních džín, jak být fit a krásná, dokonalá, jako bych nerodila. Nenechte se zblbnout tím, co čtete v časopisech a vidíte v televizy, jak herečky a modelky vypadají jako by nerodily už brzy po porodu.
Až budete po porodu stoupat na váhu a koukat na sebe do zrcadla, mějte na paměti základní věc - 9 měsíců se děla s vaším tělem změna, ten největší div světa a zázrak stvoření a daru života, 9 měsíců tělo bylo nastartováno tak, aby odnosilo a porodilo novou bytost, nový život. Není možné, aby 3 měsíce po porodu "bylo, jako by nebylo". 9 měsíců těhotenství trvalo, 9 měsíců svému tělu dejte čas se vrátit zpět.


Po porodu by měla být priorita kojit a odpočívat. Vše, co by vám bralo odpočinek a mléko, je špatně.

Další důležitá věc je, že u kojení to má každá žena úplně jinak, některé hubnou samy, některé naopak přibývají. Některé můžou shodit 10 kg a na mléko to nemá žádný vliv, jiné shodí 3 a nemají co kojit. Proto dejte na svůj pocit a intuici. Jakmile se vaše stravování odráží na množství mléka, tak je něco špatně. Hubout máte vy, ne díte:)

Tolik na schlazení hlav na začátek. Neznamená to však, že se po porodu na rok usadíme k televizi, obkolíme se tyčinkama, čokoládou, bábovkama a popcornem.
Po Kryštofovi jsem měla během kojení celý rok šílenou žravou, chuť na sladké a neustále jsem něco sladkého konzumovala, což se odrazilo na kilech navíc "z kojení", zařadila jsem se nejprve mezi ženy, co holt kojením tloustnou a nedá se s tím nic dělat. Ale není to tak! Nakonec mě asi 2 kg navíc z kojení naštvala a rozhodla jsem se udělat radikální řez, o kterém jste se dočetly v mém prvním "fit článku". U Rozárky už jsem si na jídlo dávala pozor, výsledek je, že v půl roce stále plně kojím (lžička je zatím odmítána, plivána a ne a ne a ne:), jím normálně, nežeru, a přesto jsem něco málo zhubla (ne cíleně). Takže (u mě) je to zase a jen o přístupu.


Zásada č. 1:

STRÝČKA PŘED PORODEM, PO PORODU JAKO KDYŽ NAJDEŠ
Pokud vám to zdraví a miminko jen trochu dovolí a nemáte rizikové těhotenství a nehrozí vám předčasný porod, cvičte před porodem. Snažte se v těhotenství nepřibrat extrémně moc kil. Po porodu tak nebudete muset až tak řešit, že máte 10 kg navíc. (Já měla navíc asi 5 - 6 kg, což na to, že jsem přibrala 12 a Rozárka měla 3, mi přišlo celkem dost a nad váhou jsem se málem zhroutila...).

Zásada č. 2:

TĚLO PO PORODU NENÍ STEJNÉ JAKO TĚLO PŘED OTĚHOTNĚNÍM


Aby mohlo břicho pojmout dělohu, plodovou vodu, placentu a miminko, musí se hodně změnit, svaly se musí povolit a na břiše mírně rozestoupit. Když se miminko narodí, tak trvá relativně dlouho, než se tělo vrátí zpět do své původní podoby. Rozhodně to není 6 týdnů a bohužel to podle mě nejsou ani 3 měsíce.

Tělo v těhotenství je ovlivněno hormony, které způsobují řadu změn. Po porodu se hormony vrací zpět, ale pozvolna. Známe to například kvůli vypadávání vlasů. Já jsem trochu zmagořila a chtěla cca 2 měsíce po porodu jsem chtěla dát dolů alespoň jedno, dvě kila. Nicméně váha byla naprosto identická, vůbec nelítala a vždy tam bylo úplně stejně. Tak jsem se naštvala a začala jsem si jíst, jak jsem chtěla, výsledek byl zase stejný, váha úplně stejná, nic jsem nezhubla ani nepřibrala, ať jsem jedla, jak jsem jedla... Můj záver z toho je (amatérský, nejsem žádný odborník ani na hubnutí ani na hormony ani na těhotenství ani na kojení...), že za hubnutí mohou hormony a že po porodu nejsou hormony v rovnováze tak, jak byly před otěhotněním, a tak i kdybych se na hlavu postavila, tak prostě nezhubnu (myslím rozumně, bez ztráty kojení a života:) Tohle "aha" mi pomohlo v tom, že jsem se přestala vážit, jedla jsem zdravě, neprasila jsem, ale neřešila jsem každou drobnost. Zhruba 4 měsíce po porodu (ve stravování jsem nic neměnila, kromě cviků CORE na břicho jsem nic necvičila) jsem zjistila, že mi jsou nějak volné kalhoty, tak jsem se zvážila a zjistila jsem, že mi ubylo asi 1 - 2 kg. Jen tak. Bylo to v době, kdy mi hodně padaly vlasy - tělo se hromonálně dostávalo do rovnováhy. Tím se úbytek zastavil, zbytek bude asi už na tom cvičení;-)

Zásada č. 3

CVIČENÍ S VELKÝM ROZUMEM

Po porodu bývá u většiny žen přítomný rozestup svalů, který by měl sám do konce 3. měsíce odeznít - pokud nebudete na břicho cvičit sedy lehy a podobné cviky, které se bohužel často maminkám po 6nedělí doporučují.
Po porodu je třeba tělu nechat čas, prostě ho nechat být. Jediné, co má cenu posilovat, je pánevní dno.

V tom, jak a kdy posilovat pánevní dno, se názory hodně liší a já nejsem odborník.
Moje porodní babka mě radila s cvičením na pánevní dno začít až po šestinedělí, kdy dno vystoupí zpět nahoru a může se začít posilovat a fixovat. Prý včasné cvičení může dno zafixovat v poloze sestoupené porodem.
Většinový názor je, že se pánevní dno má cvičit hned po porodu. Už 24 hodin po vlastním porodu v porodnici.
Stav pánevního dna záleží na tom, s čím žena do těhotenství vkročila, nejvíce se doporučuje dno posilovat před otěhotněním. Dalším důležitým faktorem pro stav dna po porodu, je porod sám. Pokud byl porod bez komplikací a žena porodila přirozeně s respektujícím personálem, tak se velmi rychle pánevní dno zotaví a žena nemá žádné další výrazné následky. Proto moje porovnání cvičení po 3 porodech není objektivní. První porod jsem měla ve 2. době porodní "zpackaný", urychlovaný, řízené tlačení i mimo kontrakce. S pánevním dnem jsem bojovala asi 2 roky. S Kryštůfkem i Rozárkou jsem měla porod přirozený a bez zásahů, po Kryštofovi bylo oslabené víc tím, že byl hodně velký a tlačení probíhalo dlouho, u Rozárky jsem nevěřila tomu, že už druhý den po porodu můžu kašlat a smrkat;-)
U prvního dítěte jsem na pánevní dno cvičila poctivě od porodnice, výsledek byly úniky moči ještě daleko po konci 6nedělí, ač jsem poctivě cvičila. Po Kryštofovi a Rozárce byl únik moči i v 6nedělí naprostou výjimkou, jen u nečekaného silného kýchnutí, na pánevní dno jsem začala cvičit až po konci 6nedělí.
Cvičení na pánevní dno proberte se svou porodní babkou, to bude nejlepší:)


V šestinedělí je třeba odpočívat a nabírat sil. Dát tělu čas se vrátit alespoň trochu do kondice. Pomáhají krátké lehké poklidné procházky - řiďte se intuicí, nic nepřežeňte. My jsme se z procházky mockrát vraceli proto, že jsem se prostě na víc necítila. 5. den po porodu na konec ulice, 6. den po porodu na konec další ulice...
Někdy se doporučuje na procházce obvázat si berda pevně šátkem.

Jediné, co bych doporučila cvičit v těhotenství, jsou cviky na protahování těla, které je namáhané a někdy až zkamenělé kvůli chování, nošení /i v šátku - tam trpí nejen kříž, ale i ramena, přes to, že je miminko malé, těžiště těla před porodem bylo jinde než po porodu a tělu chvíli trvá na to se přizpůsobit - máma v těhotenství chodí prostě jinak, protože má jiné těžiště, pohybuje se tak, aby ustála velké břicho, 9 měsíců se den po dni způsob jejího pohybu mění, a pak během pár minut se změní tělo zpět 9 měsíců zpět!/, kojení, spaní s dítětem v náručí nebo na břiše (to je třeba můj případ, abych se vyspala, byla jsem ochotna udělat cokoliv, zároveň jsem v jakékoliv poloze usla, i když jsem nechěla, protože jsem byla hodně unavená).


Protahovat můžete úplně celé tělo, já jsem sama byla překvapená, jak se svaly zkrátily a všechno najednou bolelo, ač jsem protahovala poctivě celé těhotenství. Důraz je třeba dávat na ty oblasti těla a svaly, které nadměrně namáháte - právě kříž, ramena, ruce, bedra...


Až pocítíte potřebu cvičit více než jen si protahnout záda a posílit pánevní dno, tak než se do toho pustíte, zkontrolujte si, jak na tom jsou vaše břišní svaly. Z lehu s pokrčenýma nohama se postupně zvedejte do lehu/sedu. Pokud objevíte prsty jasné okraje svalů a "rigol", tak se cvičením opatrně. Doporučuji navštívit stránky Ivany Fiškandlové, kde má vše kolem cvičení a diastázy popsáno, součástí je i video (případně na YT jsou i další návody v angličtině).

S rozestupem břišních svalů se nedoporučuje cvičit žádné cviky na břicho (to neznamená jen sedy-lehy, ale jakékoliv cviky, kde je břicho aktivně zapojeno, což je například plank pozice nebo kliky - to jsou cviky, které jsou v návodech a videích pro maminky po porodu klidně i v 6nedělí!). Ideálně se nedoporučuje cvičit vlastně vůbec, pouze cviky na stažení břišních svalů k sobě - a celkově cviky CORE - tedy na zpevnění středu těla. Když je střed těla zpevněn a diastáza stažena, je možné začít normálně cvičit. Zpevnit břicho je běh na dlouhou trať, ale určitě se vyplatí. Za sebe určitě doporučuji z osobní zkušenosti se domluvit na lekci v Centru pohybu po porodu.


Jak píše Iva na svých stránkách, cviky jsou vlastně neviditelné, velmi náročné na správnost provedení a není možné je učit přes videa (sama jsem se převědčila, protože cviky mě Iva hodinu ukazovala a 2x jsme je cvičily s jejím dozorem, dala mi sylabus domů a přesto jsem na kontrolní lekci za 6 týdnů cvičila cvik špatně! Výsledky byly, ale řekla bych, že kdybych cvičila správně, byly by lepší). To, co se najde na YT pod heslem "cvičení CORE", není cvičení vhodné pro ženy po porodu.


Cvičení u Ivy aktivuje a posiluje ty nejhlubší svaly, které zezačátku vůbec nejsou vidět, nikdo nic nevidí, ale vy cítíte, že to je dobře. Pokud budete trpělivé a budete cvičit delší dobu, měly byste se dočkat nejen stažené diastázy, vycvičeného plochého břicha s rýsujícími se svaly, ale také staženého poporodního břicha, ktré se vypoulí po první svačině, byť ráno vypadáte jako modelka;-) To, zda se to povede i po 3. dítěti, zatím nevím, zatím jsem v procesu, ale rozhodně výsledky cítím a hodlám pokračovat v tomto cvičení už celý život. I kdybych se vrátila ke cvičení s Jillian, tak bych cviky na břicho nahradila jinými, podle mě účinnějšími.

Výsledek obrázku pro erin obrien postnatal rescue

Pokud máte nutnou potřebu trochu cvičit (já ke konci šestinedělí už měla), tak můžete zkusit první Postnatal Rescue s Erin O'brien. Má tři levely, v druhých dvou jsou cviky, které nejsou vhodné pro ženy, které mají rozestup, příliž se v nich aktivují přímé břišní svaly. Já jsem videa cvičila, ale tyto cviky jsem zjednodušovala a obměňovala tak, abych břišní svaly nezatěžovala. Do konce 3. měsíce se diastáza celkem stahla, ale stále zbyly 2 cm nad pupíkem a 1 cm pod pupíkem. Takže jsem začala s Ivou cvičit cviky CORE a ostatní cvičení jsem zrušila. Několik měsíců jsem cvičila jen cviky CORE a aktivitu ostatní jsem odbývala procházkami, občas cvičení na zadek právě z videí s Erin, ale jen lehce, abych udržela trochu svalovou hmotu:)

Když je břicho zpevněné a diastáza se spraví, tak je možné se pustit opět do cvičení. Mě pro začátek nejlepší přišla Tiffany série Post Baby Bounce Back - cvičení s ní je zábavné a hlavně krásně odsupňované, pro ženy po porodu má více levelů a ten první pro ženu, která celé těhotenství neležela na kanapi s nohama nahoře a po porodu chodila na procházky a starala se o 3 děti, je úplně v pohodě zvládnutelný.Začala jsem tedy cvičením Post Baby Bounce Back - teď 6 měsíců po porodu jsem začala 4 - 5x týdně cvičit Circuit Training a Boxer Babe part 1. K tomuto cvičení, které je asi na 25 minut přidávám své cvičení na břicho a důkladné protažení, celé to vyjde asi na 40 minut. Pokud tolik času nemáte - a je to opravdu se 3 dětmi náročné, tak stačí 10 minut denně (jedno video), ale nezapomeňte na protažení po cvičení, které ve videích není!Až budu trochu více v kondici a trochu dále od porodu a břicho budu mít 100% v pořádku (zatím čekám na kontrolní vyšetření od Ivy:), tak přejdu na video Boxer Babe part 2 a další Tiffany videa, která nabízí pro ženy po porodu. Sestavím si další vlastní sestavu a přidám své cviky na břicho. Tiffany mi vyhovuje právě v tom, že má kratičká videa a člověk si může sestavit podle sebe - na zahřátí, na zadek, na ruce a na břicho si zařadí to své. A přidá na závěr důkladné protažení!A co jsem již přidala, ale spíš bych doporučila zařadit až k Boxer part 2, je cvičení na zadek Glorious Glutes
Je to masakr zadku, fakt síla! Ale musí to být efektivní. Cvičím pouze první část na zadek s nohama na podlaze, další část je moc zátěžová na břicho a to nepotřebuji, to si cvičím jinak, po svém...

Zasada č. 3

JEZ S INTUICÍ A S ROZUMEM

Poporodní období je velmi těžké také v tom, že maminka nemá moc elánu a času o sebe pečovat v ohledu "si vyvařovat", nakupovat a chystat zdravou stravu, nebo alespoň já první 3 měsíce neměla (doma jsem měla čerstvou 6letou prvňačku, co se prala s adaptací na školu a se svými nároky na sebe samu, necelé 2,5 roku bez umění ovládat nočník a svěrače, novorozence a práci...). Další komplikace je to, že maminka často nemůže kvůli kojení jíst úplně všechno, takže vypadává z jídelníčku mnoho potravin, které jsou jinak ve zdravém jídelníčku prospěšné a člověk "to s nimi umí" - luštěniny, tofu, soja, ale i mnoho zeleniny a ovoce, které také nadýmají. Takže první 4 měsíce po porodu je velmi náročné se stravovat ideálně - jednak chybí čas, energie a jednak to kvůli kojení není možné (já prdíky nikdy extra moc neřešila, vyvarovávala jsem se jen cibule, česneku, pórku, luštěnin, zelí, brokolice, květáku, kapusty a Rozárce vadily i hrušky, nejedla jsem hroznové víno a možná ještě něco dalšího..., od ukončeného 3. měsíce jsme postupně začali zkoušet trošek sem, trošek tam, od půl roka jím už normálně, nadýmá to teď už víc mě než Rozárku:)
Proto se první 3 - 4 měsíce po porodu stravou nestresujte, jezte, jak nejlépe to jde, ale když to nejde, tak si s tím nelamte hlavu, důležité je být v pohodě a kojit!

Po porodu jsem měla obrovskou chuť na sacharidy, ale fakt neskutečnou. V porodnici jsem k snídani snědla asi 3 bílé housky a bylo mi úplně jedno, že to jsou bílé housky a že je to "prasárna":) Po příchodu domů jsem si nandala u tchýně 3 obrovské hromady obyčejných těstovin, nějaká omáčka z bešamelu k tomu asi byla, ale pamatuji si jen ty těstoviny, měla jsem šílený, ale fakt šílený hlad a neskutečnou chuť na všechny přílohy. Ani ne tak na čokoládu a sladké tohoto typu, ale přílohy. Pečivo, těstoviny... Trvalo to asi týden. Pak tělo asi dobilo baterky po porodu a začala jsem jíst víceméně normálně. Příloh více než při hubnoucím a zachovávacím přežimu před Rozárkou, ale zase ne moc. V jídelníčku mi nechybí jogurt, tvaroh, sýry, kvalitní netučné maso, ryby, kvanta zeleniny, kvanta ořechů (nesolených, nepražených a z kvalitního zdroje), nepražené kakao a ovoce (sušené, čerstvé, ve formě smoothie, ale více nyní ve formě čerstvě odšťavněných džusů - začínám jimi den, když je mi dáno:) Když přílohy, tak celozrnné, když sladké, tak tvaroh, ovoce a nepražené kakao - a jejich nekonečné kombinace.
Další tipy na zdravé stravování najdete zde.

S hubnutím a stravou při kojení to má každý z nás trochu jinak. Já nepatřím k těm, které u kojení automaticky hubnou. Není to nevýhoda, protože se často setkávám s tím, že po dokojení pak maminky zase vše zpět přiberou a těžko to shazují.

Hubnutí při kojení by mělo být hoooodně pozvolné, určitě ne 1 kg za týden, a dokonce ani 0,5 kg za týden. Spíš 0,5 kg za měsíc. Ideální je řídit se intuicí - nikdy nesmíte mít hlad a vždy musíte mít dost mléka. Někdo hubne sám od sebe a rychle a mléka má dostatek, někdo shodí 1 kg za měsíc a mléka má málo.

Určitě ale u kojení (do 8 - 12 ti měsíců) nedržte žádné diety! Nicméně zdravým stravováním založeným na kvalitních bílkovinách, zelenině, ovoci a celozrnných potravinách, nemůžete nic zkazit. Kojení navíc prokazatelně je pro tělo energeticky náročné, takže můžete přijímat více než běžně a to já osobně si třeba užívám, že prostě můžu jíst bez přílišného stresu z toho, že už mám odpoledne druhou svačinu (ale není to čokoládová tyčinka, ale oříšky, sušené ovoce nebo tvaroh:).

Při stravování se řídím nejen tím, co "bych měla", ale také chutí, jsem přesvědčena, že když člověk jí s rozumem a snaží se jíst pestře a zdravě, tak ho chuť nezradí...

Nad vodou mě drží tvaroh, nepražené kakao, jogurt, kvalitní ořechy, zelenina, ovoce, sýry a šunka.

Dostatečně pijte! Čaj - u mě frčí bylinkový kojící z bylinářství (ne Leros a jiné podřadné čaje), meduňka a všechny druhy Roibose:) Vodu, za mě i jemně perlivou Magnesii a skleničku džusu nebo smoothie denně (já dělám často kombinace - džus z pomerančů proměněný ve smoothie ještě s dalším ovocem ve Vitamixu:).


Ideálně omezte nebo se úplně vyvarujte sladkostí (sušenek, tyčinek, buchet), čokoládu jen kvalitní, hořkou a v malém množství. Nicméně když mám fakt špatný den a nezvládám se najíst, nebo se někde nepředvídatelně zasekneme, tak sladkostmi nepohrdnu:) Ale nesmí to být součást jídelníčku denně. Místo pamlsků zkuste třeba RAW kuličky;-)
Přeji mnoho zdaru a hlavně na prvním místě spokojené mateřství, užívejte si především miminka, rychle to letí a "špeky" dolů můžete shazovat klidně o rok později, miminko a kojení vám nic nenahradí.
To, jak mámu vnímá okolí, není tvořeno tím, kolik má v pase, ale jak se cítí ona sama. Sebevědomá, vyrovnaná a spokojená maminka je mnohem více než vypadat po porodu jako modelka!


Zároveň vám ale chci dodat motivaci, že i po třech dětech může žena vypadat dobře a pro muže atraktivně. Hezká sebevědomá maminka, co navíc zvládne režim se třemi dětmi, je obdivu hodna a také se jí ho velmi často dostává;-) Mateřství a kojení se na ženě podepíší, jsou proměny na těle, které jsou nevratné, ale to neznamená, že se máme vzdávat a pasovat se do role těch, co už se za nimi nikdo nikdy neotočí, není to tak!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (192)
Zobrazit starší komentáře

101 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 12:17 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>potenzmittel</a>
viagra generic  http://viagraskf.com/ buy generic viagra

102 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 13:38 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>online viagra</a>
sildenafil  http://viagraskf.com/ over the counter viagra

103 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 13:38 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>canadian viagra</a>
buy generic viagra  http://viagraskf.com/ viagra for sale uk

104 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 13:38 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra ohne rezept auf rechnung</a>
viagra for sale uk  http://viagraskf.com/ over the counter viagra

105 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 15:05 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>sildenafil citrate</a>
what is viagra  http://viagraskf.com/ virga

106 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 16:28 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra on line</a>
viagra for sale uk  http://viagraskf.com/ buy generic viagra

107 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 19. března 2018 v 17:45 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>pharmacy</a>
generic viagra prices  http://viagraskf.com/ pharmacy

108 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 20. března 2018 v 3:00 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>bisagra</a>
over the counter viagra  http://viagraskf.com/ viagra prices

109 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 20. března 2018 v 18:16 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra on line no prec</a>
buy viagra online  http://viagraskf.com/ pharmacy online

110 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 20. března 2018 v 20:28 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>buy viagra online</a>
gra online  http://viagraskf.com/ what is viagra

111 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 21. března 2018 v 5:23 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra prices</a>
potenzmittel  http://viagraskf.com/ sildenafil citrate

112 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 21. března 2018 v 15:36 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra on line no prec</a>
pharmacy online  http://viagraskf.com/ potenzmittel

113 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 22. března 2018 v 0:46 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>where to buy viagra</a>
generic viagra 100mg  http://viagraskf.com/ viagra for women

114 ranitidine 300 mg ranitidine 300 mg | E-mail | Web | 22. března 2018 v 11:26 | Reagovat

ranitidine 300 mg

115 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 22. března 2018 v 12:55 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra ohne rezept auf rechnung</a>
sildenafil citrate 100mg  http://viagraskf.com/ sildenafil citrate

116 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 22. března 2018 v 21:30 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>nizagara</a>
viagra online  http://viagraskf.com/ potenzmittel

117 buy ranitidine buy ranitidine | E-mail | Web | 23. března 2018 v 0:04 | Reagovat

buy ranitidine

118 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 0:41 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>where to buy viagra</a>
generic viagra prices  http://viagraskf.com/ virga

119 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 0:53 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>sildenafil</a>
viagra in farmacia senza ricetta  http://viagraskf.com/ generic viagra from amazon

120 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 5:04 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>generic viagra</a>
viagra online  http://viagraskf.com/ pharmacy online

121 mobic meloxicam	7 5 mg mobic meloxicam 7 5 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 8:09 | Reagovat

mobic meloxicam    medication

122 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 10:21 | Reagovat

mobic meloxicam 15 mg

123 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 10:39 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>online viagra</a>
canadian viagra  http://viagraskf.com/ where can i get viagra from

124 mobic meloxicam	7 5 mg mobic meloxicam 7 5 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 13:16 | Reagovat

mobic meloxicam    7 5 mg

125 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 14:32 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>sildenafil citrate 100mg</a>
buy viagra online  http://viagraskf.com/ where to buy viagra

126 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 14:46 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>canadian viagra</a>
viagra for sale uk  http://viagraskf.com/ buy viagra

127 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 18:16 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra for women</a>
viagra kaufen  http://viagraskf.com/ medix

128 papHurninsnut papHurninsnut | E-mail | Web | 23. března 2018 v 20:47 | Reagovat

<a href=http://viagraskf.com>viagra coupons</a>
bisagra  http://viagraskf.com/ generic viagra from amazon

129 http://mobicmeloxicam15mg.com/#buy-mobic-meloxicam http://mobicmeloxicam15mg.com/#buy-mobic-meloxicam | E-mail | Web | 30. března 2018 v 19:19 | Reagovat

mobic meloxicam medication

130 http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-7-5-mg http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-7-5-mg | E-mail | Web | 31. března 2018 v 6:46 | Reagovat

mobic meloxicam 7 5 mg

131 download download | E-mail | Web | 31. března 2018 v 11:40 | Reagovat

Hello good sait

132 canadian viagra canadian viagra | E-mail | Web | 1. dubna 2018 v 0:56 | Reagovat

As the admin of this web page is working, no question very shortly it will be well-known, due to its feature contents.

133 Lrjdeall Lrjdeall | E-mail | Web | 3. dubna 2018 v 5:31 | Reagovat

Using injection drugs, having unprotected sex and having multiple sex partners increases the chances of acquiring HIV. viagra generic canada <a href="http://viagraforsalebrc.com/">viagra pills for sale</a> alternatives to viagra <a href="http://viagraforsalebrc.com/">viagra for sale cheap</a>  Companies are not required to label for cross-contamination risk, though some voluntarily do so. OK’

134 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 8. dubna 2018 v 2:18 | Reagovat

canada pharmacy levitra name brand
<a href="http://levitra-gg.com/#buy+levitra">levitra buy</a>
levitra duration of action
<a href=http://levitra-gg.com/#levitra>coupon vardenafil</a>
tononkira aty an tany levitra cost

135 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 8. dubna 2018 v 4:55 | Reagovat

what ingredients are in levitra
<a href="http://levitra-gg.com/#buy+levitra">generic levitra</a>
how long does levitra side effects last
<a href=http://levitra-gg.com/#levitra>buy vardenafil</a>
significado de levitra wikipedia dictionary

136 smettere di fumare smettere di fumare | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 11:55 | Reagovat

smettere di fumare nausea

137 smettere di fumare smettere di fumare | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 13:17 | Reagovat

smettere di fumare vicenza

138 smettere di fumare smettere di fumare | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 14:55 | Reagovat

smettere di fumare senza ingrassare

139 levitra 20mg levitra 20mg | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 18:58 | Reagovat

Sharing some thing is better than keeping up-to our self, thus the YouTube video that is posted at this time I am going to share by my relatives and friends.

140 as an example as an example | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 19:48 | Reagovat

cerotti x smettere di fumare prezzo

141 vardenafil 20mg vardenafil 20mg | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 2:35 | Reagovat

Hello kids, you all have to watch funny video clips, however keep in mind that first study then enjoyment okay.

142 levitra generic levitra generic | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 8:40 | Reagovat

No one can reject from the feature of this video posted at this web site, fastidious work, keep it all the time.

143 levitra online levitra online | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 11:28 | Reagovat

What's up everybody, I am sure you will be enjoying here by watching these funny movies.

144 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 15:06 | Reagovat

levitra gabriela rivero
<a href="http://mylevitraok.com#">levitra rezeptfrei deutschland</a>
atamanov levitra
<a href=http://mylevitraok.com#levitra+20mg>levitra 20mg</a>
can levitra be taken if on nitrate base medications

145 vardenafil 20mg vardenafil 20mg | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 22:34 | Reagovat

What a funny blog! I really enjoyed watching this funny video with my family unit as well as along with my mates.

146 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 0:57 | Reagovat

levitra e levitinha disco grafia de vicente fernandez
<a href="http://mylevitraok.com#">levitra 20 mg</a>
taking levitra with xanax
<a href=http://myvardenafilok.com#buy+levitra>levitra rezeptfrei deutschland</a>
levitra que significa mi

147 bgfopeme bgfopeme | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 2:28 | Reagovat

viagra prices <a href="http://loviagraosn.com/#">buy viagra online without prescription</a> natural viagra alternative <a href=http://loviagraosn.com/#>best price viagra</a> OK’

148 levitra online levitra online | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 2:44 | Reagovat

I am eager of learning Flash, is there any post related to Flash, if all right, then please post it, thanks.

149 iosTRAVE iosTRAVE | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 19:36 | Reagovat

viagra for men <a href="http://officialsaintsnflproshop.com/#">viagra online</a> how does viagra work viagra

150 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 19:01 | Reagovat

leave levitra reply
<a href="http://mylevitraok.com">vardenafil 20mg</a>
will levitra work full stomach meme
<a href=http://myvardenafilok.com#levitra+20+mg+bayer+prezzo>levitra prices</a>

151 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 20. dubna 2018 v 20:48 | Reagovat

20mg generic levitra order online
<a href="http://levitra-gg.com">levitra 10 mg prezzo</a>
levitra o significado do signo
<a href=http://levitra-gg.com#levitra+online>vardenafil 20mg</a>

152 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 0:35 | Reagovat

levitra for potency
<a href="http://levitra-gg.com">generic levitra</a>
fausse ordonnance cialis vs levitra
<a href=http://levitra-gg.com#generic+levitra>generic levitra</a>

153 levitra generic levitra generic | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 13:37 | Reagovat

Pictures are actually nice source of instruction instead of passage, its my familiarity, what would you say?

154 levitra generic levitra generic | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 23:56 | Reagovat

If you are going away to watch funny videos on the internet then I suggest you to visit this web site, it carries truly thus comical not only video clips but also extra data.

155 levitra 20mg levitra 20mg | E-mail | Web | 25. dubna 2018 v 22:57 | Reagovat

This information is priceless. Where can I find out more?

156 btdTRAVE btdTRAVE | E-mail | Web | 26. dubna 2018 v 9:49 | Reagovat

viagra shipped overnight <a href="http://officialsaintsnflproshop.com/#">viagra</a> viagra tablet viagra online

157 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 26. dubna 2018 v 10:26 | Reagovat

1.30 by generated levitra statistics usage version webalizer
<a href="http://levitra-gg.com">levitra prices</a>
montana dell amore levitra reviews
[URL=http://mylevitraok.com#levitra+rezeptfrei+deutschland ]levitra rezeptfrei deutschland[/URL]

158 lrmcAffic lrmcAffic | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 22:10 | Reagovat

effet viagra https://www.vieillemaman.com/ viagra prix

159 bsnevoste bsnevoste | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 22:21 | Reagovat

cash 2 u loans fredericksburg va https://nofaxnoteletrackpaydayloans.us/
use paypal to get cash advance <a href=https://nofaxnoteletrackpaydayloans.us/#>personal loan</a>

160 ehrKakibe ehrKakibe | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 22:31 | Reagovat

online loan <a href="https://ttsitworldwide.com/#">payday loans online</a> payday <a href="https://ttsitworldwide.com/#">lead loans</a>

161 nfsKakibe nfsKakibe | E-mail | Web | 2. května 2018 v 10:07 | Reagovat

no fax payday loans direct lenders <a href="https://onlinepaydayloan.us.org/#">loan online</a> payday loans 1 hour <a href="https://onlinepaydayloan.us.org/#">pay pay loans</a>

162 bsfAffic bsfAffic | E-mail | Web | 2. května 2018 v 13:29 | Reagovat

viagra online canadian pharmacy <a href="http://viagrapfhze.com/#">viagra</a> viagra soft tabs <a href=http://viagrapfhze.com/#>viagra price comparison</a>

163 bdcAffic bdcAffic | E-mail | Web | 10. května 2018 v 2:01 | Reagovat

what happens if a girl takes viagra <a href="http://usa77www.com/#">viagra tablets</a> viagra soft tabs <a href=http://usa77www.com/#>generic viagra online</a>

164 brtphive brtphive | E-mail | Web | 18. května 2018 v 15:22 | Reagovat

loan affiliate programs <a href="https://applycheckloan.com/">online loan</a> get payday loan <a href=https://applycheckloan.com/>fast loans</a>

165 becadomS becadomS | E-mail | Web | 24. května 2018 v 20:27 | Reagovat

generic viagra rx <a href="https://holidayrentallorgues.com/#">buy viagra online</a> viagra tablets <a href="https://holidayrentallorgues.com/#">buy viagra</a>

166 bsdadomS bsdadomS | E-mail | Web | 30. května 2018 v 21:56 | Reagovat

viagra for men <a href="http://fviagrajjj.com/">viagra online prescription free</a> viagra dosage <a href="http://fviagrajjj.com/">cheap viagra online</a>

167 bxvAffic bxvAffic | E-mail | Web | 5. června 2018 v 3:15 | Reagovat

generic cialis online <a href="http://cialisoakdm.com/#">cialis online no prescription</a> tadalafil dosage <a href=http://cialisoakdm.com/#>cialis sale</a>

168 SteevMek SteevMek | E-mail | Web | 5. června 2018 v 6:17 | Reagovat

iron dextran dose calculator for amoxicillin
<a href="http://getamoxilok.com">augmentin 875-125</a>
amoxicillin abbreviation
<a href=http://myamoxilok.com#amoxicillin+500+mg+dosage+instructions>amoxicillin 500 mg dosage instructions</a>
locapred 0 1 posologie amoxicilline

169 vxdAffic vxdAffic | E-mail | Web | 6. června 2018 v 8:01 | Reagovat

viagra online <a href="http://setviagraeja.com/#">viagra online</a> cost of viagra <a href=http://setviagraeja.com/#>how viagra works</a>

170 bzyAffic bzyAffic | E-mail | Web | 6. června 2018 v 16:41 | Reagovat

viagra soft tablets <a href="http://loviagraosn.com/#">where to buy viagra online</a> does generic viagra work <a href=http://loviagraosn.com/#>viagra how it works</a>

171 KiiraMek KiiraMek | E-mail | Web | 7. června 2018 v 1:57 | Reagovat

cephalexin compared to amoxicillin
<a href="http://getamoxilok.com">amoclav</a>
vizimox amoxicillin 500mg capsules
<a href=http://getamoxilok.com#amoxicillin+500>amox clav 875 mg</a>
benetton unhate campaign reactions to amoxicillin

172 bynadomS bynadomS | E-mail | Web | 7. června 2018 v 21:18 | Reagovat

cheap viagra uk <a href="http://viagraveikd.com/#">viagra generic</a> viagra pills <a href="http://viagraveikd.com/#">discount viagra</a>

173 hfuAffic hfuAffic | E-mail | Web | 8. června 2018 v 10:59 | Reagovat

viagra free samples <a href="http://sexviagen.com/#">try viagra for free</a> cheap viagra <a href=http://sexviagen.com/#>buy cheap generic viagra</a>

174 ploadomS ploadomS | E-mail | Web | 8. června 2018 v 20:30 | Reagovat

buy viagra canada <a href="http://menedkkr.com/#">what happens if a girl takes viagra</a> buy viagra professional <a href="http://menedkkr.com/#">cheap generic viagra</a>

175 nnsAffic nnsAffic | E-mail | Web | 10. června 2018 v 0:26 | Reagovat

viagra and alcohol <a href="https://aluixnetwork.com/">low price viagra</a> viagra dosage <a href=https://aluixnetwork.com/>viagra</a>

176 xntadomS xntadomS | E-mail | Web | 10. června 2018 v 21:52 | Reagovat

online viagra <a href="https://movietrailershd.org ">viagra for sale</a> viagra pills <a href="https://movietrailershd.org">viagra prescription</a>

177 xbcadomS xbcadomS | E-mail | Web | 13. června 2018 v 1:55 | Reagovat

calculate interest loan <a href="https://onlineloan.us.org">payday loans online</a> fast online payday loans <a href="https://onlineloan.us.org">loans online</a>

178 bdsAffic bdsAffic | E-mail | Web | 13. června 2018 v 2:41 | Reagovat

a payday loan lender <a href="https://cashadvanceonline.us.org">payday loan</a> car loans for bad credit <a href=https://cashadvanceonline.us.org>payday loans online same day</a>

179 bsdAffic bsdAffic | E-mail | Web | 13. června 2018 v 10:41 | Reagovat

payday loan lenders <a href="https://onlinepaydayloan.us.org">payday loans online same day</a> unsecured loan <a href=https://onlinepaydayloan.us.org>same day payday loans</a>

180 nnrAffic nnrAffic | E-mail | Web | 16. června 2018 v 16:59 | Reagovat

cialis 20mg <a href="http://fundeconp.org/">п»їcialis</a> cialis professional <a href=http://fundeconp.org/>п»їcialis</a>

181 nmnadomS nmnadomS | E-mail | Web | 19. června 2018 v 4:44 | Reagovat

cialis for sale <a href="http://cialisserfher.com/ ">cialis</a> buy tadalafil online <a href="http://cialisserfher.com/">buy cialis</a>

182 rhhneomo rhhneomo | E-mail | Web | 30. června 2018 v 19:30 | Reagovat

purchase cialis <a href="http://cialisotjs.com/">discount cialis</a> purchase cialis <a href="http://cialisotjs.com/">purchase cialis</a>

183 rbsAffic rbsAffic | E-mail | Web | 1. července 2018 v 11:44 | Reagovat

cialis coupon <a href="http://hopcialisraj.com/">cialis canada</a> discount cialis <a href=http://hopcialisraj.com/>discount cialis</a>

184 fbfweria fbfweria | E-mail | Web | 4. července 2018 v 15:45 | Reagovat

buy cheap cialis <a href="http://cialisserfher.com/">online cialis</a> order cialis <a href="http://cialisserfher.com/">cialis online buy</a>

185 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 10. července 2018 v 4:11 | Reagovat

viagra prescription strengths of retin
<a href="http://viagra-gg.com">sildenafil prices</a>
apistogramma uaupesi female viagra
<a href=http://viagra-gg.com#women+viagra>order viagra</a>

186 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | 10. července 2018 v 18:43 | Reagovat

viagra side effects long-term
<a href="http://viagra-gg.com">viagra professional online mail-order pharmacies</a>
garment sidi mahrous generique viagra
<a href=http://viagra-gg.com#cheap+viagra+generic>cheap 50mg viagra</a>

187 bnmFoork bnmFoork | E-mail | Web | Neděle v 8:12 | Reagovat

natural viagra alternatives <a href="http://setviagraeja.com/#viagra generic"> buy viagra</a> viagra samples <a href="http://setviagraeja.com/#generic">buy viagra</a>

188 nuketelS nuketelS | E-mail | Web | Pondělí v 4:18 | Reagovat

viagra online without prescription <a href="http://loviagraosn.com/#online viagra"> viagra generic</a> viagra samples <a href="http://loviagraosn.com/#viagra">viagra generic online</a>

189 jmnBeifF jmnBeifF | E-mail | Web | Pondělí v 17:50 | Reagovat

alternative to viagra <a href="http://newviagrakfv.com/#viagra online"> viagra</a> viagra for sale <a href=http://newviagrakfv.com/#generic>viagra generic online</a>

190 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | Včera v 18:16 | Reagovat

cialis 20 mg price in pakistan
<a href="http://cialis-easy.com">tadalafil tablets</a>
cialis discount coupons online
<a href=http://cialis-easy.com#cialis+without+a+doctor's+prescription>cialis without a doctor's prescription</a>

191 khgfFoork khgfFoork | E-mail | Web | Před 37 minutami | Reagovat

viagra buy <a href="http://viagapharmaked.com/#">buying viagra</a> buy viagra online without prescription <a href="http://viagapharmaked.com/#">viagra online without prescription</a>

192 MarkMek MarkMek | E-mail | Web | Před 32 minutami | Reagovat

generic cialis at walmart
<a href="http://cialis-easy.com">cialis pills</a>
triomune generic cialis
<a href=http://cialis-easy.com#buy+cialis+20+mg>tadalafil 20 mg</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama