Další ze série "Caramilla nestíhá", aneb pod svícnem je největší tma.
Softshellovou bundu koupila babička Jasmínce použitou a flekatou za 100 Kč. Líbila se nám barva, materiál i střih, tak jsme ji zařadili do šatníku na letošní podzim s tím, že na fleky nažehlím reflexku.
Jsou na světě, první naše testovací funkční pláťáky na léto pro Jasmínu. Nebudu popírat, když mě přišla látka už před delší dobou na otestování, tak jsem si myslela, že se Petra u Unuoddesign zbláznila:-D. Jak co do vzoru, tak co do materiálu. Ale pravda, byla zima, venku plískanice a mráz. Jak vysvitlo sluníčko a softky už jsou uklizené na příští zimu, tak vznikla poptávka po něčem lehkém na zahradu, co odpuzuje vodu, ale je to prodyšné.
Otestovali jsme dva materiály, které jistě rádi využijete a využíváte na zimní šití. Zahřejí i v největších mrazech. První z nich je už dlouho známý Wellsoft - dělá se ve více verzích a pod více názvy, mě nejlepší zatím přišel ten jemnější, oboulícní. - kupuji u Batani nebo Tkadexy (pod názvem Coram Fleece soft), ale má mnoho a mnoho e-shopů:)
Druhým, pro mne novějším, materiálem, je Warmkeeper. Je to obdobný materiál, jen jsou chupy zatkávané do bavlněného úpletu. Z jedné strany vypadá jako obyčejná teplákovina, z druhé jako wellsoft/coral.
Také se celkem rozmohl a seženete na více e-shopech.
Zkušené švadlenky a patchworkářky učitě znají výrobky firmy Clover. Já jsem v tomto byla tabula rasa a domů jsem si je "odbesla" až, když jsem šmejdila na e-shopu a vybírala nůžky pro svou dílničku. Mám nůžky Kai a jsem s nimi moc spokojená. Dokoupila jsem ještě tento nový typ - skvěle padnou do ruky, vejdou se tam krásně prsty, navíc je rukojeť měkká a jsou moc pohodlné, určitě se vyplatí připatit si. Pro mě určitě - vystřihávním aplikací trávím nemálo času, ale tato velikost je skvělá i pro odstříhávání zbytečné látky po přídavku na šev (zejména po coverlocku), no, někdy s nima například i odstřihnu celý přídavek švu, když to nechci párat (jako třeba včera u šití mikiny z wellsoftu:).
Kvítky Kanzashi jsem objevila až nedavno, původně jsem si chtěla objednat jako doplněk na šaty a čelenku Jasmínky na svatbu, ale nakonec to nedopadlo, tak jsem se pídila po tom, jak by se daly kvítky vyrobit.
Nejsem znalec této techniky, ale pochopila jsem, že se dají vyrábět dvěma způsoby, buď ze stuhy skládáním v ruce - něco jako origami - zatavováním nad plamenem a slepováním a nebo přes šablony. Zatím jsem první způsob nezoušela, protože jsem chtěla vyrábět s Jasmínkou, ale stuhy máme nakoupeny:)
Třeba to bude i pro vás a vaše děti zajímavá inspirace na Vánoční tvoření...
Zajímá vás, co Caramilla dělala o dovolené? Stěhovala, až se z ní kouřilo... Od 28. prosince do 4. ledna u nás probíhala akce Kulový blesk. Já jsem se stěhovala ze staré pracovny do úplně nové místnosti, která není průchozí a je mimo náš obytný prostor, který jsme v domě až doteď obývali. Býval to pokoj pro služku, tak asi tak:))) Je to ale nejhezčí místnost v celém (manželově) domě (a taky mi ji závidí...).
Pokud ještě nevíte, o co letos napsat Ježíškovi, nebo máte neustále neodbytné nutkání něco tvořit (a jste více či méně skrytí perfekcionisti, tak jako já) mám pro vás jeden tip ...
Tenhle článeček nemá být návodem ani manuálem, na to se ještě s kámošem (Harry) Plotterem známe ještě moc málo. Má to prostě být jen kratičké povídání (a pokoukání) o tom, k čemu se třeba takový hobby plotter dá využít a moje typy a postřehy z našeho kratičkého spolužití. Stejně tak přiznávám, že jsem toho ještě mnoho nezkoušela a zatím jsem toho s pomocí plotteru víc zprznila než vytvořila, ale i to může být třeba pro někoho poučné.
Znáte to... ušijete úžasné tričko nebo bodýčko a pak přichází ta "slastná" chvíle, kdy musíme narazit druky. Plastové druky se na oblečení nehodí, jsou vysoké a mohou tlačit a mě se ani nelíbí, jak to vypadá. Kovové druky jsou zase jen pro ty, kteří mají velké zásoby destilátů a nebo extremně flegmatickou povahu (nejsem ani jedno:). Často mi hotová bodýčka leží bez patentků i měsíc.
Nicméně pár tipů a triků, jak vyzrát na druky, jsem připravila do videonávodu. Najdete v něm, jak pracovat s kleštěmi Vario od firmy Prym, jejich druky jsou větší 11mm a velmi kvalitní, perfektně drží, jednodušše se nacvaknou, ale bohužel se za to platí velmi vysokou cenou. Pokud nešijete víc jak dvě bodyna za rok, tak se s druky vyšplháte do řádů stovek a tisíců a to je prostě moc. Navíc jsou druky na miminěcí trička a bodyčka moc velké. Roland Baby jsou úžasné druky, ale kdo jednou nabíjel druky kladivem, tak mimo fialových prstů má i pošramocené nervy a možná taky spoustu zmetků...
Dnes je den párání, a tak jsem natočila několik fotonávodů s drobnými tipy a triky při šití na overlocku a coverlocku.
Inspirováno diskusí o tom, jak kdo páře a jak kdo ukončuje:) Já jsem to jen natočila:) Díky všem za inspiraci, hned se mi dneska páralo líp:-D Už jen to, že si člověk může vybrat, který způsob párání si vybere, dělá z párání alespoň trochu kreativní činnost:-D
Pro někoho nepraktické, pro někoho praktické, pohodlné a příjemné.
Pro ty, kteří rádi díry na palce, přinášíme fotonávod, jak jej ušít. Respektive hned dva fotonávody, jeden z proužkatého úpletu od čtenářky Jany a jeden ode mě, co jsem šila z merina.
Vzájemné sžívání s novým strojem je někdy o nervy, regulovat napětí horní nitě u rovnostehu je někdy nevyřešitelná záhada a co teprve, když ty nitě máme čtyři!
Jak nastavit všechna kolečka tak, aby stroj šil tak, jak má? Jak šít "pružně"?
Článek na přání o regulaci napětí nití, diferenciálním podávání, hustotě stehu, šití pružných stehů a dalším.
Jak nejlépe uchovat nitě, aby byly přehledné a nezamotávaly se do sebe?
Návod na výrobu vychytané pomůcky poslala Gabča, děkujeme!:)
Tento návod je pro šikovné švadlenky, které mají busy manžela :) Vůbec se toho nebojte není to nic těžkého, až na tu vrtačku :) Od té doby co ho (myšleno ježuju:D - pozn. Caramilly:) mám, tak mám pořádek v nitích a jsem moc spokojená :) Ty co chtějí mít ježuru pintlich, tak si ho můžou natřít barvou.
Párat overlock patří k noční můře mnoha švadlenek. Většina z nás to dělá tak, že (pokud je to možné) odstřihne celý šev a začne odznovu. Přitom staří přeříznout šev na správném místě a sám se rozpadne. Sama jsem tomu nevěřila, ale opravdu to tak je!
Eliška Úradníková pro vás nafotila návod, jak na šev vyzrát. Při párání úpletů je třeba dát pozor, abyste nepřežízli do úpletu dírku.
Pokud jste se pustili jednou už do šití, jistě nevíte, co s penězi:) A jistě máte doma jen tolik látek, kolik aktuálně potřebujete k tvorbě a nehromadíte navíc nic, co nepotřebujete, že?:)))
Tenhle článek nebude o metodě, jak nemoc "hamounění látek" vyléčit, na to lék neznám.
Přináším přehled těch nejzákladnějších typů a druhů látek, které používám já. Časem budou další asi přibývat...
Aktualizace 9. 2. 2012 - Děkuji Ivušce za opravy a doplnění!;-)
Konečně po těch letech mám pocit dobře vybavené dílny, ve které už mám celkem vše, co ke své práci potřebuji. Ještě mám pár vysněných pomůcek, které v nejbližší době objednám, třeba flexi-krejčovskou míru:)
Také je v plánu pořádná židle, abych nepřesedala mezi stroji na té tuhé, hnusné křusce (mám židli z baru našeho tchána, co byla navíc!:)
Když jsem poprvé uviděla hravé a barevné knoflíky všech různých tvarů vyrobené z hmoty Fimo, zaúkolovala jsem svoji šikovnou švagrovou, která se s tímto materiálem kamarádí, aby zkusila něco takového vyrobit. U nás v ČR se tyto kravinky moc nedají sehnat:)
Markéta se do toho s vervou pustila a udělala originální a krásné barevné a hravé knoflíky, keré nepostrádají vtip!
Tak, stroj jsme již koupili, zbývá se poohlédnout po nitích.
Původně jsem si myslela, že nitě se dělí jen podle složení a barev a že výrobce je jedno, že kvalita nití musí být srovnatelná, ale mýlila jsem se! Bohužel to jedno není.
Jelikož mi velmi často chodí e-mailem prosby s otázkami od začátečníků na rady ohlečně všeho možného, rozhodla jsem se založit novou rubriku, kde budu vkládat články s odpověďmi na nejčastější dotazy.
Začínáme tím prvním, co musí každá budou švadlenka zařídit - vybrat správně šicí stroj;-)