Střihy a návody

Modrá a duhová vlněná tlustá čepice

3. ledna 2014 v 17:16 | Petra
Počasí je spíš na letní šaty, ale připravujeme se na očekávané mrazy ke konci ledna. Tak jsme si s Jasmínkou upletly tlusté čepice ze 100% vlny, která opravdu nekouše. Je od Decida z Fleru.
Duhová je barevná kombinace "Nězná labutí" a tmavě modrá s fialovou je "Hvězdná obloha".

Hnědá čepice z alpaky s přetahovanými oky (fotonávod)

30. prosince 2013 v 12:58 | Petra
Hromadění vln je jedna z mých úchylek a Vánoční dovolená je jednou z mála chvil v roce, kdy se dostanu k pletení a relaxuji.

První pletací počin letošních Vánoc. Čepička ke zlaté bundičce, kterou jsem koupila ke zlaté sukénkce, kterou jsem koupila protože sukénky vůbec nepotřebujeme:-)

Na Fleru jsem objevila svou velkou lásku - vlny od barvířky a pletařky DECIDA. Všechny její vlny, co jsem měla zatím v ruce, jsou jemné a opravdu nekoušou. Jsem na to hodně citlivá. Navíc barevné kombinace jsou opravdu překrásné... Můžete se už teď těšit na další výrobky, rozpletený je svetr, už chybí jen jeden rukáv a nákrčník:)

Nákrčník (fotonávod)

28. prosince 2013 v 16:35 | Petra
Nákrčník - na první pohled primitivní záležitost, ale kdo někdy zkoušel šít, ví své... Šila jsem ho zatím dvakrát a v obou případech jsem ho pokaždé dvakrát přešívala. Takže tento fotonávod věnuji sama sobě, abych příště už věděla:-D

Šití to vskutku není složité, stačí kus flízu a obyčejný stroj, který šije rovně, popřípadě se dá šít i v ruce. Základní pointa je, že se musí převrátit na líc ve vhodnou dobu, jinak po převrácení vyleze nákrčník opačně, tedy roura s uzoučkým otvorem a vysoká, prostě takový nákrčník pro žirafu...

Šátečková charitativní akce

5. listopadu 2013 v 19:03 | Petra
Kamarádka Iva prosí všechny dobré duše o pomoc. Nápad mi to přijde hezký, budu ráda, když se mnohé dobré duše, které čtou tento blog, zapojí. Níže je text Ivy Filipovičové - Anavy.
-----
Obracím se na vás s prosbou. Jeden člověk v nouzi z mého okolí potřebuje pomoc. Je těžce nemocný, nepohyblivý, na umělé plicní ventilaci. Rodina a profesionální ošetřovatelé se o něj starají doma, aby nebyl odkázán na anonymní péči nemocnice či jiného podobného zařízení. Domácí péče samozřejmě něco stojí a bohužel pojišťovny ji neproplácí tak, jak bychom považoval za vhodné a správné. Zároveň tohoto člověka jedna z jeho nejbližších osob, manželka, podvodně připravila o úspory a navíc jej týrala. Soud probíhá, ale výsledek je v nedohlednu a peníze též. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Polodupačky (fotonávod)

21. října 2013 v 20:26 | Petra
Konečně jsem po dlouhé době šila polodupačky a mohla jsem tak nafotit chybějící náfod na mimikompletek.

Na šití jsou nejtěžší "ťapičky" to se bez mučení přiznám, že vždy, když to šiji, tak docela dlouho tápu, co jak a kdy kam přišít, takže návod si píši i pro sebe:-D

Zapínání na knoflíky

21. října 2013 v 13:27 | Petra
Na přání fotonávod na zapínání trička na knoflíky. Postup šití jsem trochu změnila od minula, takto se to šilo celkem hezky. Nejhorší bylo ušít knoflíkové dírky, nesnáším to! :-( A to mám elektronickou superpatku, 150. generace, a stejně to nesnáším:-( Vypadá to prostě hrozně neprofesionálně, doma ušít dírku, aby vypadala jako kupovaná, to fakt prostě neumím.

Ale konec kritiky, návod je tu:-) Přeji pevné nervy, je to jen pro pokročilé a trpělivé osoby!:) A nebo s placatkou. Možná by někomu stačila i meduňka, ale bez záruky:-)


Nosící vsadka do původně nenosící bundy

11. října 2013 v 19:26 | Petra
Za návod na multifunkční vsadku do bundy děkujeme věrné čtenářce blogu KatceF, která se těsně před porodem musela trochu zaměstnat:)
Gratulujeme k narození nádherné dcery;-)

Aktualizace 16. 10. 2013

-----------------
Návod od nešvadleny.

Pro ty, kdo chtějí nosit svoje dítě, mít u toho teploučko pro oba, ale nechce se jim šít/kupovat celou nosící bundu, je vsadka do nějaké stávající bundy dobrým řešením. Jsem neuvěřitelně zmrzlá a zateplovací kapsa pro mě není řešení - po stranách na mě táhlo.

Vsadka je určena pro nošení na břiše i na zádech - záleží na délce bundy, do které chcete vsadku šít. Bunda, která je mi do pasu, se ukázala jako nevhodná pro nošení na zádech - i se vsadkou byla příliš krátká, dítku čouhaly nohy od kolen níž, pod bundu táhlo.

Všití zipů do nohavic kalhot (fotonávod)

11. října 2013 v 18:12 | Petra
Zimní kalhoty se zipy na bocích jsou u mě favoritem. Někdo nemá rád, že to vypadá moc "lyžařsky" a někomu přijdou "málo rostoucí". Nám takové kalhoty vystačí dvě sezony. Od podzima do dalšího jara. První rok jsou trochu větší a druhý rok zase tipťop, ale vydrží. Výhodou je, že se dají převléknout pohodlně přes jakoukoliv botičku, krásně ji obepnou, díky gumě perfektně drží a nesjíždí z boty a sníh zůstane bezpečně venku. Jasmíně zimní softshellové kalhoty už jiné nešiji.

Když jsem všívala zipy poprvé, tak jsem u toho zoufalstvím brečela, ale když člověk ví, co udělat prve a co až naposled, tak se to dá i přežít, proto jsem pro vás nafotila fotonávod, abyste se toho nebály:-)

Zimní verze bundy s raglánovým rukávem (fotonávod)

11. října 2013 v 17:44 | Petra
Hodně se ptáte, zda jde ušít bundu s raglánovým rukávem i na zimu. Určitě ano, jediným problémem jsou kapsy, které bunda má hodně otevřené a může do nich padat sníh, proto jsem zkusila zkombinovat své dva střihy a udělat zimní verzi, která se zakládá na střihu na raglánovou bundu a jednoduchou úpravou si můžete ušít skryté kapsy, do kterých nebude sníh padat.

Níže najdete kompletní fotonávod, jak si se střihem poradit a jaké udělat změny oproti původnímu fotonávodu u zimní verze.

Žabičkování

26. července 2013 v 19:15 | Petra
Jednoduchá šatičky stažené na prsou do gumiček nejsou na šití až tak složité, jak vypadají. Stačí jen vědět, jak na to. Prý se tomu říká gumičkování, ale zlidovělo to pod pojmem žabičkování:) A mě žabičkování baví:))))

Potřebujete jen obyčejný jakýkoliv rovnosteha pružnou nit. Je objednaná a od pondělí bude k prodeji v Galanterii.

Důležitý je výběr látky! Pružnou nití nejde nažabičkovat úplně cokoliv. Látka musí být hodně tenká. Silnější plátna se nažabičkují málo a nebude to hezké a nebude to držet tvar. Doporučuji vždy předem na kusu látky vyzkoušet, zda je žabičkování dostatečné:)

Bunda s raglánovým rukávem (fotonávod a střih)

16. června 2013 v 14:29 | Petra
Po roce slibování a testování a překreslování střihu, po několika nocích rýsování a scanování je konečně tu! Můj vymazlený střih na bundu s raglánovým rukávem, jednoduchýma kapsama a kapuckou s kšiltíkem. Pro šití určitě mnohem jednodušší než můj druhý střih s rukávy normálními.

Raglánový rukáv má výhodu, že švy nejsou na rameni, a tak při dešti déle odolá protečení. Navíc hezky sedí.
Rukávy jsou u tohoto střihu širší a vejde se pod ně pohodlně i silný svetr.


Balonové kalhoty (fotonávod a střih)

16. dubna 2013 v 1:03 | Petra
Jednoduché ležérní kalhoty typu sultánek / harémek. Šití je jednoduché, zládnou i začátečníci;-)

Střih k dispozici ve vel. 86 - 104


Fotonávod na nosící bundu u Jitu

19. března 2013 v 16:45 | Petra
Jitu vytvořila nejen překrásnou a profesionálně zpracovanou nosící bundu, ale také skvělý fotonávod pro všechny domácí kutilky:)

Bunda je na nošení na břiše i na zádech.

Návod najdete u ní na blogu - ve všemi radami, tipy, problémy v šití atp.

Určitě doporučuji.

Pletený baret

11. ledna 2013 v 15:17 | Petra
Co vyleze z rovnice:
"Jasmína má 30 zimních čepiček + Caramilla nic nestíhá"?
= "Nová pletená čepička", řekli byste to?:)

Stále jsem si ještě nechala polovánoční pohodu a relaxuju u pletení. Včera tu byla několik hodin mamka na návštěvě a u povídání se skvěle plete a pak ty prezidentské debaty, něco se u toho dělat musí, že...

Čepička je úplně jednoduchá, zvládne každý, kdo umí hladce a obrace.
Je to na pletení rychlé, výsledek slušivý.

Malá škola aplikací

28. prosince 2012 v 18:17 | Petra
Konečně dlouho slibovaný souborný článek o našívání aplikací pro ty, kdo mají dost trpělivosti a času.

V článku si představíme základní používané výztuhy a techniky. Klasické aplikace, aplikace na softshell a také ty "na ruby".

Lemování trička z rubu (fotonávod)

28. prosince 2012 v 14:21 | Petra
Jednoduché lemování trička pomocí proužku fineribu nebo patentu přehnutého na polovinu. Našívá se z rubu. Ideálně na overlocku. Steh musí být určitě pružný, natahuje se to přes hlavu. Overlock jde nahradit pružným overlockovým stehem.

Na zadním díle začištění proužkem látky, aby tričko vypadalo profi - není to nic těžkého;-)

Pletené palčáky (fotonávod)

28. prosince 2012 v 13:47 | Petra
Dopředu říkám, že v podstatě neumím plést! Upletla jsem v životě jen jednu šálu minulý rok pro Jasmínku. Pletu pomalu, nerovnoměrně a prostě děsně. Nicméně sama sobě píši tento návod na příští pletení rukaviček, abych zase nemusela jezdit za mamkou, aby mě zachraňovala:)

Když jsem vzládla rukavičky já, zvladne každý, kdo umí hladce, obrace a nahazovat oka (to já vždycky za ten rok samozřejmě zapomenu a pak volám mámě SOS:).
Pletařkám se ze srdce omlouvám za svou drzost uveřejnit návod na mou druhou pletenou věc v životě...

Vlněné capáčky (fotonávod a střih)

20. prosince 2012 v 19:17 | Petra
Teploučké botičky ze zatkávaného merina.

Jsou teploučké, ale nožička se v nich nezapařuje. Perfektní do kočárku nebo do šátku.

Postavičky do Betléma (fotonávod)

18. prosince 2012 v 20:15 | Petra
Postavičky z odstřižků, filcu, vlny a kamínků. Výroba celkem jednoduchá a úžasná relaxace.

Lze ušít v ruce nebo částečně i na stroji.

Patchworkové chňapky (střih a fotonávod)

18. prosince 2012 v 14:04 | Petra
Vánoční dárek pro vás:) Střih zdarma ke stažení v PDF a fotonávod.

Nejsem patchworkářka, bylo to moje "poprvé", takže to není dokonalé a ani nevím, zda to šiju dobře. Berte mě tedy s rezervou jako totální amatérku. Ale výsledek se mi líbí:D

Šití spíše pro pokročilé, pro ty, co mají trpělivost a rádi si vyhrají z detaily a taky pro ty, co neměli z geometrije pětku:D

Zástěrka pro malou pomocnici

11. prosince 2012 v 17:13 | Petra
Nezbytnost pro každou malou pomocnici nebo pomocníka (nejen) před Vánoci. Na tu svoji si Jasmínka sama vybrala látku v Německém e-shopu. Když přišla, tak ji zabavila, že si z ní udělá zavinovačku pro miminko a hodně protestovala, když jsem látku dávala vysrážet a pak ještě drze rozstřihala a ušila zástěrku:D

Pečení cukroví ji bavilo asi tak 2 minuty... ze zástěrky má miminko zavinovačku a hotovo...

Střih a návod najdete zde. Tato velikost sedí skvěle na dítě vel. 98.
Já lemovala lemovací gumičkou, praktické je, že to jde přetáhnout hezky přes hlavu. Jen je nutné část, která je za krkem šít pružným stehem!

Háčkovaná podšitá ušanka (fotonávod)

23. listopadu 2012 v 19:06 | Petra
Jasmínky výbava na letošní zimu k zelenkavé péřové vestičce. To byl zase příběh, jak jsem hrozně výhodně koupila na mimibazaru vestičku a doma zjistila, že k ní nemám boty a čepici. Čepici jsem tedy utvořila a botičky musela koupit další, máme jich fakt málo:D (Bohužel na zimu všechny růžové, to k té limetkové fakt nejde:/)

Na tuto čepici z merina podšitou wellsoftem opravdu nedám dopustit, je skvělá i do mrazů a neprofoukne, je krásná a "pejzy" jdou i uvázat, aby byla zafixována přes ouška, když hodně fouká a dítě se mele. Loňskou čepičku navíc nosíme ještě teď, takže vydrží i dvě sezony.

Tak jsem si včera po náročním dni porelaxovala u háčkování:) Místo etiket jsem počítala sloupky...

Na žádost některých z vás jsem nafotila fotonávod, kterak u čepičky háčkuju uši + další.

Krásné a povedené výrobky od vás!!!

18. listopadu 2012 v 20:57 | Petra
Další várka krásných a povedených oblečků od vás nejen podle mých střihů.

Děkuji všem za fotky a motivaci psát tento blog dále:)

Všem, jejichž fotky jsem si neuložila a zapomněla sem vložit, se omlouvám, občas mi něco uteče, klidně se připomeňte, ráda uveřejním:)

Chytré všití nápletů do rukávů

18. listopadu 2012 v 19:52 | Petra
U tohoto rukávu není vidět steh na vnější straně při přišívání nápletu a hlavně tento postup Vás nenutí k šílenství a konzumaci panáků :))

Chytrý způsob, jak zakončit rukáv u bundy s nápletem, zaslala Gabča. Moc děkujeme za nápad!


Návod na fusak

18. listopadu 2012 v 19:25 | Petra
Janina nám zaslala návod na zateplený fusak. Tvoření je to prý jednoduché, tak s chutí do toho:)

Děkujeme!

Spací pytel (fotonávod a střih)

2. října 2012 v 12:14 | Petra

Lucka alias Bordino pro vás připravila fotonávod a střih na spací pytel pro miminka cca 6 - 9 měsíců.

Děkujeme!

Střih ke stažení zdarma (3,9 MB, PDF).


Spotřeba: cca 80 cm látky šíře 150 cm, já šiju z bambusové teplákovky, skvělé bude i merino


Vestička (fotonávod a střih)

21. září 2012 v 20:03 | Petra
Opět jeden střih na přání. Populární vestička z lamy (ale můžete ušít třeba i z obyčejného flízu).

Bohužel lama má jedno nepříjemné specifikum, absolutně v ní není vidět steh, tzn. že fotonávod je jen směsí šedých chlupů všude a vůbec nic nevidíte... Pokusím se tedy pečlivě popsat, fotky přidám, ať se pobavíte:D


Tentokrát více velikostí: 74/80, 86/92, 98/104, 110/116

Postup lemování proužkem na třetiny

15. srpna 2012 v 23:56 | Petra
Gabča byla tak hodná a nafotila pro nás návod, jak jednoduše olemovat proužkem skládaným na třetiny. Využít můžete nejen na kapsy, jak je tomu na fotografii, ale výborné je toto lemování i na trička u krku. Pokužijte ale pružný šev - např. dvojjehlu - při prošívání z lícu.

Děkujeme!

Fotonávod na šití krempy u kloboučku

20. července 2012 v 23:26 | Petra

Petkasv poslala návod na jednodušší šití krempy kloboučku. Je šitá opačně. Zatím jsem nezkoušela, ale určitě pak vyzkouším. Určitě u kupovaných klobouků se takto šije, tak asi to bude správné a jednodušší;-)

Díky!

Nabíraná kabelka (fotonávod a střih)

9. července 2012 v 12:16 | Petra
Pro velký úspěch a na přání střih a fotonávod na mou kabelku ala Amy Butler:)

Je celkem nenáročná na výrobu, celkem prostorná a přitom elegantní:)


 
 

Reklama