Střihy a návody

Shrnutí - výhody a nevýhody různých materiálů, střihů, typů plenek

19. ledna 2011 v 21:22 | Petra
typy
Často se na mě sypou dotazy typu "která plenka je nejlepší", na to neexistuje jednoznačná odpověď. Jednak každému vyhovuje něco jiného a jednak každé má své pro a proti.
Sepsala jsem své postřehy k jednotlivým typů, plenek. Můžete je obohatit o své zkušenosti! Maminky, které s látkováním začínají to určitě ocení!

Aktualizace: 10. 10. 2011

Jednovelikostní kapsová AIO "bez křidélek" (fotonávod + střih)

19. ledna 2011 v 20:55 | Petra
batika3

Při našem několikaměsíčním experimentování jsme s Jasmínou vyvinuly nový střih - tentokrát na kapsovou AIO bez křidýlek - je to úprava stávajícího střihu pro ty, kteří nemají rádi postranní křídélka / půlměsíčky nebo preferují štíhlý zadeček nebo prostě chtějí zkusit něco nového:-)

Aktualizace: 12. 3. 2011


Objednávka suedecloth, PUL, minky atp.

16. ledna 2011 v 21:34 | Petra
barevné spirálky
Opět se chystá hromadná objednávka plenkovacího materiálu z USA. Objednává Verča. Objednávky zasílejte do pátka 21. ledna na adresu vesz(zavináč)seznam.cz.

Na výběr máme tentokrát vzory PUL, mnoho barev suedecloth, což je materiál na vnitřní dotykovou vrstvu do plenky - odvádí skvěle a rychle vlhkost, ale na povrchu zůstává suchá. Na omak je sametová. Krásně a rychle schne. A dobře se z ní šije, protože nemá vůli a je to pevná látka.
Dále pak bílý flíz typu mikroplyš neboli minky. Několik barev mikroflízu a pak štítky k označení plenek a zejména suchá zip v metráži - resp. očka!

Inovace AIO - patentky a lemování

3. ledna 2011 v 11:41 | Petra
plena1
Při svém experimentování jsem upravila některé detaily na kapsové plence AIO, tak aby plenka byla příjemná na obsluhu i miminku. Ozkoušeno na 4měsíční Jasmíně:-)


Aktualizace 20. 2. 2011

Jednovelikostní AIO s nacvakávací vkládačkou

24. listopadu 2010 v 13:13 | Petra
modra1t
Tak po krátkém oddechu od šití plenek jsme rozjela novo aksamitovou barevnou kolekci:))) Zjistila jsem, že šiju už i ve snu a inovuju, jak udělat plenku co nejhezčí a nejpraktičtější. Tohle je jeden z mých nových výtvorů. Plenka má vnitřní savou vrstvu tentokrát z biobambusového aksamitu. Je kapsová a má nacvakávací savé jádro, které se dává zevnitř. Je krásná a praktická:-)Objednávky PUL s potiskem

17. listopadu 2010 v 21:21 | Petra
ptacci
Verča nabízí hromadnou objednávku krásných látek PUL s potiskem. Objednávat bude koncem tohoto týdne. Zaslat jí své požadavky můžete do pátku 19. listopadu. Na výběr jsou nádherné vzory, určitě se jukněte.

Vhodné jak na plenky AIO, tak na svrchňáčky. Ale i na další tvoření!

Síťka na pleny ze staré záclony

15. listopadu 2010 v 13:22 | Petra
Síťka na pleny je geniální věc. Vložíte ji do kyblíku, a když je plný, vyjmete plenky v síťce a celé dáte do pračky. Síťku necháte otevřenou a plenky z ní během praní hezky vypadají. Nejlepší je mít dvě, neboť když se jedna pere, druhou můžete mít už zase v kyblíku. Nicméně stačí i jedna. Nová stojí asi 200 - 250 Kč, doma si ji můžete vyrobit skoro zadarmo!

Tvarované pratelné prsní vložky II.

11. listopadu 2010 v 15:51 | Petra
vlozky1
Paní Jindřiška byla tak hodná, že se se mnou /s námi:-) podělila o svůj střih na pratelné prsní vložky. Střih vypadá moc dobře, momentálně mám rozbitý stroj, tak vkládám jen Jindřišky fotky:-) Určitě ho někdy vyzkouším:-)

Základní výbava látkových plenek

10. listopadu 2010 v 11:18 | Petra
vybava
Pokud se rozhodnete látkovat a nemáte ještě zatím žádnou zkušenost, zde nabízím svou zkušenost, kolik čeho je dobré si pořídit.

Mě se nejvíce zatím osvědčily čtvercovky - zejména kvůli schnutí. Ač mám velikou půdu a mám, kde sušit, tak přeci jen v tomto počasí schne i čtvercovka 2 dny, resp. suším jeden den na půdě a pak to hodím na chviličku doschnout na topení v obýváku. Nicméně problém je stejně s vkládačkama, takže jsem si možná stejně nepomohla:-)))

Kapsová plenka AIO velikosti S

8. listopadu 2010 v 11:06 | Petra
AIO_S_Verca_t
Paní Verča vytvořila novou verzi mojí plenky - podle střihu na svrchňáčky S vytvořila kapsovou plenku AIO. Je moc krásná, stejně jako dokonalá fotka. Hned bych si ji koupila:-)))

Verča má i některé moc hezké látky na mimibazaru, podívejte se!

Do článku se svrchňáčkami S jsem přidala fotku oblečených svrchňáků na Jasmínce v 11 týdnech - pro inspiraci:-)

Verče děkuji za inovaci a svolení k publikování fotografie!!!

Extendor k prodloužení body

13. srpna 2010 v 17:52 | Petra
Praktický extendor slouží k prodloužení kojeneckého body mezi nožičkami - pro případ, že rukávy jsou dítěti ještě dostatečně dlouhé, ale mezi nožkami už body nelze dopnout - výrazně prodlouží dobu použitelnosti oblečení. Je vhodný zejména při používání látkových plen - elastická část se přizpůsobí i nejobjemnějším nočním plenkám.
3 patentky na každé straně usnadní zapnutí na oblečení.

Flísové svrchní kalhotky pro minimální plenu (bezplenková metoda)

12. srpna 2010 v 17:54 | Petra
Látkové pleny jsou ekologičtější než jednorázové, ale být bez plen je ještě vyšší level:-) V posledních letech si tzv. bezplenková metoda neboli přirozená hygiena novorozenců získává stále více zastánců a též praktikujících rodičů. Rozhodla jsem se minimálně si o tom něco přečíst a zkusit to, bude-li to v mých silách. Ale vzhledem k velkému množství krásných našitých plenek nebude má motivace až tak vysoká, protože by mi těch plenek bylo líto:-)))

Nicméně flísové kalhotky pro minimální plenu (tzn. jen tak obyčejně složenou plenu nebo vkládačku zastrčenou mezi nožičkama, aby šla rychle vyndat) jsem si pro všechny případy ušila. Na internetu se pohybuje její cena v neskutečné výši, přitom její učití je triviální záležitostí a stojí to pár kaček.

Jednovelikostní vlňáčky

6. srpna 2010 v 20:54 | Petra
Vlňáčky představují nejzdravější způsob přebalování. Používat se dají pletené natahovací nebo šité zapínací.

Není je třeba často prát a je třeba je občas pomáčet v lanolinové kůře:-)


Tvarované pratelné prsní vložky

6. srpna 2010 v 16:10 | Petra
Pratelné prsní vložky jsou celkem drahé, o jednorázových nemluvě. Po šití plenek a vkládaček mi zbylo mraky zbytků, ze kterých jsem si našila mraky pratelných prsních vložek.

Některé z bambusu a bambusovo-konopného flísu a některé z vlny. Prsotě co bylo po ruce:)

Svrchní kalhotky S (cca 3 - 5 kg)

6. srpna 2010 v 15:51 | Petra
M_t
Jednoduché svrchní kalhotky z PUL na sucháče s lemováním z umělého flísu. Cena materiálu vyjde někde okolo 80 Kč. Takže svrchňáčky za babku:-)

Střih je podobný např. kalhotkám Bambino Mio.

Velikost odpovídá cca S (3 - 5 kg). Nosili jsme od narození (3 kg) do cca 10 týdnů (něco přes 5 kg) přes bambusovou čtvercovku na novorozenecký sklad s dlouhou přeloženou vkládačkou. Ve více jak 5 kg se miminko vejde pokud má jen malou vkládačku, s tou veklou nám už plínka leze všude okolo. Na bříšku to však máme furt utažené na maximum:-)

Hotové jsou za chvilku:-)

Čtvercovky a vkládačky

25. července 2010 v 20:47 | Petra
Než jsem si vybrala, jaké plenky budeme používat, pročetla jsem na webu mnohé. Nakonec mi nejpraktičtější přišly klasické staré dobré čtvercové plenky. Přijdou mi nejuniverzálnější a rozhodně nejlépe schnou. Jelikož nákup hotových vyjde celkem draho a klasické tetra pleny se musí žehlit a hlavně ty, co se dnes dají koupit, se většinou rozpadnou:-), rozhodla jsem se ušít si vlastní.

Pratelné kosmetické tampony

25. července 2010 v 20:22 | Petra
Už nějakou dobu kupuji tampony na odličování a nanášení pleťové vody z bavlny BIO (mají v DM drogerii) nebo Fair Trade (mají v Marks & Spencer).

Při šití plenek mne při pohledu na spousty tenkých odstřižků napadlo, že bych si mohla tamponky ušít právě ze zbytků.

Jednovelikostní kapsová AIO s křidélky (fotonávod + střih)

25. července 2010 v 19:43 | Petra

Plenky AIO (All in One) mají několik výhod - vypadají a použávají se podobně jako jednorázové pleny, ale jdou vyprat. Při jejich používání nepotřebujete už svrchňáčky a díky vnitřní vrstvě z flízu je dítě déle "v suchu". Aby plenka lépe schla, nenašívám sací vrstvu natvrdo dovnitř, ale dělám AIO kapsové, které lze vevnitř vyplnit úplně čímkoliv. V mém případě čtvercovkami s bambusového froté a vkládačkami z bambusu a konopného flízu.
Ušít takovouto plenku je celkem jednoduchá záležitost a vyjde to na pár korun.

Aktualizace: 9. 11. 2011

Jednovelikostní svrchňáčky PUL (fotonávod a střih)

24. července 2010 v 18:34 | Petra
Svrchnaky
Propadla jsem nové vášni - šití látkových plenek. Když jsem se šitím začínala, toužila jsem po fotonávodu se střihem v češtině. Takový triviálních pro nás začátečníky na českém webu mnoho není, resp. nenašla jsem ani jeden. Jelikož jsem nějaký den u šicího stroje strávila a několikrát přešívala a párala, nedá mi to, abych se nepodělila o výsledek svého tvoření. Možná ještě střih budu upravovat, ale zatím se mi zdá celkem ucházející:-)

 
 

Reklama